Meteoritok, meteorit gyűjtők

Meteorészlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.12.31. 10:12

Nem vagyok meteorit gyűjtő, minimálisan sem értek hozzá.
Ennek ellenére számomra érdekes volt mindkét írás, elolvastam, a képeket is megnéztem.
Nem reagáltam rá, mert szerintem nem is ez volt a célja Zsolt írásának, egy pangó döglődő fórumot próbál még életben tartani, veszi a fáradtságot és feltesz friss dolgokat.
Nem úgy mint én, aki belefáradtam abba, hogy a párbeszédek vége állandóan egymás fikázásába torkollik.
Ezt a hozzáállást a magam részéről itt hagyom majd ebben a szar évben, és kívánok mindenkinek azt, amit szeretne.
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 12:24

Köszönjük, mizar. Remélem így is lesz. Én is kívánok Önnek minden jót, Boldog Újévet. A kommentem pedig nem "fikázás" volt, hanem csak úgymond "szerény véleménnyilvánítás". Szerintem ezt a topic-ot másképp is életben lehetne tartani. Nem tanítani kell, meg az észt osztani, hanem egy témát kitárgyalni egyenrangú felekként. Meg aztán könnyű olyan meteoritokat bemutatni, mint saját trófeákat, amiket nem is mi találtunk, hanem csak megvettünk. Így már érthető, hogyan is lehet gyűjteményt összerakni meteoritokból viszonylag rövid idő alatt. Nekem már sikerült találnom meteoritokat és azokat őrzöm is rendesen. Elmondhatom róluk, hogy azért jogosan az enyémek, mert én találtam meg őket, én dolgoztam meg értük! Üdvözlettel, Silvanius
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 12:47

Kedves D.Lajos úr. Tudja, néha egy kicsiny tévedés óriási problémát generálhat. A számjegy lehagyása nem egyenlő a betű elírásával! Ezt itt és most szeretném leszögezni. Nem analizálni akarom mások írását, inkább csak kritizálni. Ha tudná, mik a CB vagyis a bencubbinit meteoritok, akkor azzal is tisztában lenne tisztelt uram, hogy azok KONDRITOK, NEM AKONDRITOK. Én helyesen írtam, maximális odafigyeléssel. Ha írás közben elvétek egy hibát, azt azonnal kijavítom és nem hagyom a szövegemet teli hibákkal!!! Szerintem inkább Ön nincs tisztában alapvető meteoritikai fogalmakkal. Ha vissza akar vágni, akkor azt tegye okosan, rendelkezvén hozzá a kellő tudással! Irígykedni? Minek, nekem is vannak meteoritjaim, de azokat én magam találtam! Én mentem ki terepvizsgálatokat tartani értük! Nem másoktól vettem, akik már helyettem megtalálták! Én mégsem hencegek velük. Több mint egy évig vártam, persze nem tétlenkedve, hogy megtaláljam életem első meteoritjait! Már azonosítottam is őket! Vannak gyűjtők, akik sosem találnak, hanem kényelmesebb nekik megvásárolni. Velük ellentétben vannak néhányan, köztük én is, akik keresnek is. Büszke vagyok arra, hogy nekem sikerült találni és nem szorultam mások szolgálataira, hogy megtalálják nekem! Nem vagyok én irígy olyanokra, akik egy székben ültek, miközben mások kerestek helyettük és az idejüket vesztegették, persze nem hiába! Egyébként B.U.É.K. mindenkinek! Üdvözlettel, Silvanius.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.12.31. 13:06

Csak a tisztánlátás végett: ez a Magyar Csillagászati Egyesület csillagváros nevű fóruma.

Mint ilyen, NEM dedikált meteoritikai fórum, sőt még inkább NEM szakmai mélységeket taglaló tudományos diszkussziós lehetőség.
Ez egy főként csillagászati ismeretterjesztő és hasonló érdeklődésű személyeket összefogó fórum, a maga korlátaival és előnyeivel.

Akit nem elégítenek ki az itteni, inkább az általános érdeklődést fenntartó szintű meteoritikai bejegyzések és bővebben érdekel a téma, annak 4 lehetőséget is javasolni tudok:

1. A Magyar Meteoritikai Társaság (MMT) éppen a hazai meteoritikai szakma, tudomány és érdeklődők összefogására jött létre. Weblap: http://meteoritok.org/
Itt mindenki kiélheti szakmai igényeit, cikkezhet, előadást élvezhet, hallgathat, tarthat stb. Vagy akár csatlakozhat hazai és külföldi meteoritkereső expedícióinkhoz (kb. 40 ilyet szerveztünk már számos sikeres meteorit találatokkal).
A társaság kutatásokat szervez, fog össze, kiadja az ország egyetlen meteoritikai szaklapját a Meteoritikát, stb stb.

2. Facebook Meteoritok csoport - hazánkban ez a legnagyobb ilyen csoport. Link: https://www.facebook.com/groups/593985647396079
Ez is szakmai de természetesen más célokkal és szinten, mint az 1. 7 éve működünk, számos érdekes téma, esemény kerül itt megbeszélésre, pezsgő a csoport élete.

3. Csatlakozás külföldi meteoritikai szervezetekhez: Meteoritical Society ( https://meteoritical.org/ ), IMCA ( www.imca.cc ), stb stb. Megkeresésre további linket küldök.

4. Konferenciákon való részvétel lehetősége, ilyet az MMT és jómagam is számosat szerveztünk és a COVID-19 után is tervezünk ilyeneket. A résztvevők szerint jó hangulatú és érdekes összejövetelek ezek.

Mindenek előtt azonban javaslom a hangnem illő moderálását és a mások illetve véleményük tiszteletben tartását.

Üdv:
Zsolt
CBO
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.12.31. 13:25

mizar írta:
2020.12.31. 10:12
Nem vagyok meteorit gyűjtő, minimálisan sem értek hozzá.
Ennek ellenére számomra érdekes volt mindkét írás, elolvastam, a képeket is megnéztem.
....
Ezt a hozzáállást a magam részéről itt hagyom majd ebben a szar évben, és kívánok mindenkinek azt, amit szeretne.
Csatlakozom Sanyi (mizar) hozzászólásához.
Érdeklődve olvastam Zsolt írásait, amit köszönök.
Szomorú dolog, hogy az év utolsó napja sem múlik el piszkálódás nélkül.
Szerintem sokan többek között ezért hagyták el ezt a fórumot.
Én úgy fogalmazok, az új évre mindenkinek azt kívánom, amit Ő kíván nekem!
Mindenek előtt barátságosabb megnyilatkozásokat.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.31. 16:09

Silvanius írta:
2020.12.31. 01:39
Szerintem mindezzel minden meteoritgyűjtő tisztában van ebben a körben, Kereszty úr. ...
Kedves Silvanius!

Jómagam nem vagyok meteoritgyűjtő (de pl. bélyeggyűjtő se...), így engem kicsit se villanyoz fel a meteoritok világa; pláne, hogy pénzt adjak egy kavicsért, amit max. az asztalomra tehetek ki nézegetni, és aminek - kicsit sarkítva - csak annyi az "érdeme", hogy bő 4 milliárd évvel később érkezett ide, mint az összes többi anyag, amit pl. a játszótéren lapátolnak a gyerekek, s ezért még nem volt ideje teljesen erodálódni... Ezért szakmailag nem akarok (és nem is tudnék) hozzászólni a témához. De tisztelem azokat, akiket ez érdekel, és elmélyednek ebben a tudás-anyagban, amivel a Naprendszer fejlődéstörténetéről lehet újabb és újabb ismereteket szerezni.

Ezért is értek egyet Zsolt szándékával, hogy igyekszik - ráadásul számomra szakmailag megalapozottnak tűnő - ismeretet terjeszteni egy ismeretterjesztő oldalon, ami ráadásul az MCSE "hivatalos" fóruma. Hol máshol tenné ezt, ha nem itt (vagy egy Meteor cikkben)? Ha valakit érdekelnek a meteoritok, bizonnyal hasznos információkhoz juthat Zsolt írásaiból. Ha te előbbre tartasz Zsoltnál az inkriminált ismeretanyagban, és szakmai hibát találsz Zsolt leírásában, akkor szakmai érvekkel cáfold, de még inkább javítsd ki a szakmai hibát. De hogy azért kritizáld, mert kimaradt egy betű, mivel esetleg gyorsan gépelt, az finoman szólva is megmosolyogtató. (De természetesen ezzel nem a helyesírás fontosságát akarom eliminálni...)

A te gondolkodásmódod alapján pl. nekem sem kellett volna a Csillagvárosban blogot írnom a kezdő amatőrök számára, hogy - saját tapasztalataim és ismereteim segítségével - megpróbáljam támogatni az előrelépésüket ebben a nagyon szép hobbiban, merthogy minek is akarnék tanítani bárkit is. Nagyon furcsa ez a hozzáállás; nem is értem.

Javaslom, ha te is értesz legalább Zsolt szintjén (pláne, a fölött) a meteorok lelki világához, akkor inkább egészítsd ki a Zsolt által leírtakat. De ha ez még nem megy, akkor inkább kérdezz, semmint a véletlenül kimaradt betűk miatt robbanj fel.

Bárcsak minél többen vennék maguknak a fáradtságot, hogy hasonló "szakmai" (akár idézőjelek nélkül is) információkat osztanának meg az itteni fórumon másokkal, bármilyen, az amatőrcsillagászokat esetleg érdeklő témában!!! Talán kevésbé halódna a fórum...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 16:57

Kedves Attila!

Érdekes álláspontja van az én álláspontomat illetően, amit tiszteletben is tartok. Az a kavics, amiről Ön ír tisztelt Uram, az nem csak azért tisztelendő dolog, mert 4.6 milliárd éve keletkezett; különben is, nem mindegyik meteorit őrizte meg akkori formáját: például a planetáris meteoritokról, mint a marsi vagy a holdi nem mondható el, hisz ezek mindössze pár száz millió éve szakadtak ki forráségitestjükből és előtte ugye differenciálódott az anyaguk. Ha a kondritokról beszél, akkor ezekre igaz az az állítás, hogy megőrizték 4.6 milliárd évvel ezelőtti struktúrájukat. Ez a "kavics, amit kitehet az asztalra" dolog ez rengeteg információt hordoz egy idegen égitest geomorfológiájáról, hiszen onnan is származik. Gondoljon bele, idegen égitestek anyagát tarthatja a kezébe, amiket a Földről esetleg teleszkóppal vehet szemügyre. Szerintem ennél nagyobb élményben földi halandó embernek része nem lehet, minthogy a hatalmas és lenyűgöző méreteket öltő kozmosz darabjait kezében tarthassa anélkül, hogy űrutazott volna értük. Ez csodával határos dolog. Persze ezt csak az gondolja így, aki mindezt át is tudja érezni szívvel-lélekkel. Tisztelni kellene azért is ezeket, mert túlélték a légköri ablációt és eljutottak a Föld felszínére. Cseppet sem mókás tortúra ez!

Ha azt hiszi, alaptalanul kritizálok valakit, akkor téved. Ha valaki, mondjuk Kereszty Zsolt úr, ismereteket szándékozik terjeszteni, akkor szerintem ezt arra megfelelő szakmai "helyen" kellene tenni. Itt a tárgyalás, a véleménnyilvánítás a lényeg, nem az, hogy információkat szerezzünk. Arra megvannak a megadott reális vagy virtuális, de mindenképpen szakmai fórumok. A Meteor cikk az egy jó közeg ezen oktató jellegű információknak, például.

Kereszty úr információi nem szorulnak javításra. Amiket leírt ott, azok mind igazak. Csakhogy számolni kell azzal, hogy azon információkat a megfelelő helyen közöljük és a megfelelő grammatikai vagy matematikai hibáktól mentessé tegyük. Nem mindegy, hogy 202 v. 2020! Ha koordinátákat ilyen pontossággal közölnénk vkivel, a Föld felszínén az az ember nagyon eltévedne.

Ha valaki kezdeményezni akar egy szakmai beszervezést vagy órát akar tartani, azt szerintem jobb lenne élőben tenni, mint viruális felületen. De ha mondjuk egy járvány "beleköp a levesünkbe", akkor jó lenne létrehozni arra egy külön fórumot, ahol csak azzal foglalkoznak.

Baráti körökben én nem szoktam tudásommal villogni és ez nem is egy szakmai jellegű fórum, ugyebár.

Túl sokat írtam. Végeztem.

Üdvözlettel, Silvanius
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.12.31. 18:00

Silvanius írta:
2020.12.31. 16:57
Kedves Attila!

Érdekes álláspontja van az én álláspontomat illetően, amit tiszteletben is tartok. Az a kavics, amiről Ön ír tisztelt Uram, az nem csak azért tisztelendő dolog, mert 4.6 milliárd éve keletkezett; különben is, nem mindegyik meteorit őrizte meg akkori formáját: például a planetáris meteoritokról, mint a marsi vagy a holdi nem mondható el, hisz ezek mindössze pár száz millió éve szakadtak ki forráségitestjükből és előtte ugye differenciálódott az anyaguk. Ha a kondritokról beszél, akkor ezekre igaz az az állítás, hogy megőrizték 4.6 milliárd évvel ezelőtti struktúrájukat. Ez a "kavics, amit kitehet az asztalra" dolog ez rengeteg információt hordoz egy idegen égitest geomorfológiájáról, hiszen onnan is származik. Gondoljon bele, idegen égitestek anyagát tarthatja a kezébe, amiket a Földről esetleg teleszkóppal vehet szemügyre. Szerintem ennél nagyobb élményben földi halandó embernek része nem lehet, minthogy a hatalmas és lenyűgöző méreteket öltő kozmosz darabjait kezében tarthassa anélkül, hogy űrutazott volna értük. Ez csodával határos dolog. Persze ezt csak az gondolja így, aki mindezt át is tudja érezni szívvel-lélekkel. Tisztelni kellene azért is ezeket, mert túlélték a légköri ablációt és eljutottak a Föld felszínére. Cseppet sem mókás tortúra ez!

Ha azt hiszi, alaptalanul kritizálok valakit, akkor téved. Ha valaki, mondjuk Kereszty Zsolt úr, ismereteket szándékozik terjeszteni, akkor szerintem ezt arra megfelelő szakmai "helyen" kellene tenni. Itt a tárgyalás, a véleménnyilvánítás a lényeg, nem az, hogy információkat szerezzünk. Arra megvannak a megadott reális vagy virtuális, de mindenképpen szakmai fórumok. A Meteor cikk az egy jó közeg ezen oktató jellegű információknak, például.

Kereszty úr információi nem szorulnak javításra. Amiket leírt ott, azok mind igazak. Csakhogy számolni kell azzal, hogy azon információkat a megfelelő helyen közöljük és a megfelelő grammatikai vagy matematikai hibáktól mentessé tegyük. Nem mindegy, hogy 202 v. 2020! Ha koordinátákat ilyen pontossággal közölnénk vkivel, a Föld felszínén az az ember nagyon eltévedne.

Ha valaki kezdeményezni akar egy szakmai beszervezést vagy órát akar tartani, azt szerintem jobb lenne élőben tenni, mint viruális felületen. De ha mondjuk egy járvány "beleköp a levesünkbe", akkor jó lenne létrehozni arra egy külön fórumot, ahol csak azzal foglalkoznak.

Baráti körökben én nem szoktam tudásommal villogni és ez nem is egy szakmai jellegű fórum, ugyebár.

Túl sokat írtam. Végeztem.

Üdvözlettel, Silvanius



"amiről Ön ír tisztelt Uram,"
Most komolyan , ez itt igencsak nem megszokott stílus , ez egy baráti közösség lenne , úgy is diskurálunk ... ( lehetőleg névvel és arccal )
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.12.31. 18:17

Úgyis fogalmazhattam volna, hogy: "...amiről te írsz, pajtás...". Szerintem ez most nem olyan fontos - a megszólítás. Barátok is magázhatják egymást, ha úgy tetszik. Én itt senkit nem ismerek személyesen és idegeneket én magázok. Engem otthon így neveltek. Ez miért gond?
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Meteoritok, meteorit gyűjtők

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.12.31. 18:20

Silvanius írta:
2020.12.31. 18:17
Úgyis fogalmazhattam volna, hogy: "...amiről te írsz, pajtás...". Szerintem ez most nem olyan fontos - a megszólítás. Barátok is magázhatják egymást, ha úgy tetszik. Én itt senkit nem ismerek személyesen és idegeneket én magázok. Engem otthon így neveltek. Ez miért gond?

Nem gond , csak furcsa . Esetleg ha névvel , arccal mennél bele egy ilyen "szakmai vitába" , hitelesebb lenne .
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”