Mikrometeoritok

Meteorészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mikrometeoritok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.10. 19:08

Attila írta:
2019.09.10. 19:02
cbo írta:
2019.09.10. 18:51
Ki fogja szeparalni es analizalni a mintat?
Én pl. már egy ideje gondolkozom rajta... De szigorúan csak "TIT-alapon", azaz ráérős időmben, kedvtelésből, gyönyörködésből, bármiféle teljesítmény- és eredmény-kényszer nélkül, mert nagyon tetszik ez a mikrovilág is (az univerzum méreteinek egyfajta ellentéteként). :D
Ja, és ha lesz pénzem egy jobb mikroszkópra.
Majd meglátjuk.

De azt továbbra is furcsállom - amivel az egész topic-ot indítottam -, hogy nem foglalkozik ezzel senki, vagy legalábbis nem olvasni/hallani ilyen amatőrökről, pedig régen többen is voltak hasonló érdeklődési körrel...


MDA
Hat igen, a kerdes tovabbra is jogos.

De ugy gyujtogetni, hogy azt se tudjuk mit gyujtottunk nem tudom van-e ertelme. Mint emlitettem egy atlagos mintabol ami kb 5-10 ezer db mikropeldany kb 4-5 db az eselyes es egy se amit mikroszonda igazolt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mikrometeoritok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.10. 19:21

cbo írta:
2019.09.10. 19:08
De ugy gyujtogetni, hogy azt se tudjuk mit gyujtottunk nem tudom van-e ertelme. ...
Természetfotózni se csak akkor van értelme, ha biztosan falra kerülnek a képeid...
Ez esetben a sok asztrofotós fáradozásainak mi értelme lenne??? Semmi. Ahogy Géza mondogatta: az interneten minden megvan, sokkal szebb Hubble-verzióban. 8-)
(Mondjuk, az asztrofotózásnak - klasszikus értelemben - tényleg nincs sok "értelme", de legalább leköti az érdeklődőket... :mrgreen: )

Ha már értelmet keresünk a hobbinkban, akkor - eltekintve a mérésektől (asztrometria, fotometria, színképelemzés) - már sokkal inkább a vizuális megfigyelésekre és a rajzokra szavazok. Az más által reprodukálhatatlan. Egy fotó (főleg a "mozdulatlan" égről) viszont szinte bármikor...
De ez természetesen maximálisan szubjektív értékítéletem... ;)

MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.09.10. 19:24-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mikrometeoritok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.10. 19:23

Attila írta:
2019.09.10. 19:21
cbo írta:
2019.09.10. 19:08
De ugy gyujtogetni, hogy azt se tudjuk mit gyujtottunk nem tudom van-e ertelme. ...
Természetfotózni se csak akkor van értelme, ha biztosan falra kerülnek a képeid...
Ez esetben a sok asztrofotós fáradozásainak mi értelme lenne??? Semmi. Ahogy Géza mondogatta: az interneten minden megvan, sokkal szebb Hubble-verzióban. 8-)
(Mondjuk, az asztrofotózásnak - klasszikus értelemben - tényleg nincs sok "értelme", de legalább leköti az érdeklődőket... :mrgreen: )

Ha már értelmet keresünk a hobbinkban, akkor - eltekintve a mérésektől (asztrometria, fotometria, színképelemzés) - már sokkal inkább a vizuális megfigyelésekre és a rajzokra szavazok.
De ez természetesen maximálisan szubjektív értékítéletem... ;)

MDA
Igen de a mikrometeorit az ko kemeny tudomany. Ezt nem tudod hobbi szinten uzni mert nincs mikroszondad. Kulonben azt se tudod mit nezel mikroszkopban. Itt buktak meg a 80-as evekbeli kezdemenyezesek.

De persze mindenki azt tesz amihez kedve van.

A meteorit az mas tema.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mikrometeoritok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.10. 19:28

cbo írta:
2019.09.10. 19:23
Igen de a mikroneteorit az ko kemeny tudomany. ...
Ezt nem is vitattam. De muszáj "tudományosan értékes módon" csinálni??? Miért?
Én csak azért keresném, mert szépek, és van egyfajta feeling-je.
Aki megveszi a meteoritjaidat, az szerinted elemezni fogja az otthoni vákuumspektrográfjával?
Ha ez lenne az elvárás, nem sokat adnál el...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Mikrometeoritok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.10. 19:43

Attila írta:
2019.09.10. 19:28
cbo írta:
2019.09.10. 19:23
Igen de a mikroneteorit az ko kemeny tudomany. ...
Ezt nem is vitattam. De muszáj "tudományosan értékes módon" csinálni??? Miért?
Én csak azért keresném, mert szépek, és van egyfajta feeling-je.
Aki megveszi a meteoritjaidat, az szerinted elemezni fogja az otthoni vákuumspektrográfjával?
Ha ez lenne az elvárás, nem sokat adnál el...

MDA
Isten ments, semmit sem kell más módon csinálni !

Itt csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy ha valaki erre a dologra adja a fejét, idejét, pénzét urambocsá szakértelmét, akkor
nem mindegy, hogy pl. egy gömb alakú vulkáni szferulát, ipari fémcseppet néz mikrometeoritnak és örül neki, hogy "Úristen mikrometeoritot találtam"
vagy éppen meggyőzödik annak extra-terresztriális eredetéről. De mint említettem ezt házi módszerekkel nem tudja eldönteni.
De felőlem nézegethet bárki mm-es gömbcseppeket ha az jó és tetszik neki :-)

A meteoritjaim jó részénél ráhibáztál. Ugyanis tényleg vizsgálják őket és meglepődnél milyen műszerekkel és mely intézetek. Azt nem sokan tudják rólam, hogy cégem
a világ egyik jelentős tudományos célú meteorit vékonycsiszolat gyártója, forgalmazója (kb. 2000 db-nál tartunk most), na ott pl 80-90 %-ban vizsgálatokra megy a minta. Sőt konkrétan elvárás irányomba ez bizonyos szakmai körökből.

De hidd el Attila én örülnék a legjobban ha Te tényleg ráállnál a mikrometeorit témára, segíteni tudnék a részletekben azt megígérem.

Üdv:
Zsolt
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2019.09.10. 20:37-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mikrometeoritok

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.10. 19:59

cbo írta:
2019.09.10. 19:43
De hidd el Attila én örülnék a legjobban ha Te tényleg ráállnál a mikrometeorit témára, segíteni tudnék a részletekben azt megígérem.
Holnaptól biztosan nem; van dolgom a következő néhány évre, de sajnos, nincs már olyan nagyon messze a nyugdíjas kor... :mrgreen:
Majd meglátjuk. ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”