Holdi meteoritok

Meteorészlelők fóruma
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.09.01. 13:43

Kedves meteoritok iránt érdeklődők, kedves amatőrcsillagászok! Már egy ideje komolyabban elmerültem a meteoritkutatásban. Igazából mindig is érdekeltek a kőzetek, főként a meteoritok, mivel a világűrből származnak és sok információt hordoznak a Naprendszerről, annak múltjáról, keletkezéséről. Természetesen tudományos szemszögből szeretném e témát megközelíteni. Kiváltképp a holdi meteoritok kezdtek el mostanság érdekelni. Ismerem a holdi meteoritok általános történetét a származásról, a földetérésről, a megtalálásról. A holdi meteoritokat általában az Antarktiszon, expedíciók során (például az ANSMET program keretében) találják, vagy az NWA térségben nomádoktól, kereskedőktől vásárolják a szaharai példányokat. Ezen a két helyen nagyon jól konzerválódnak a meteoritok, különösen a holdiaknál fontos ez, hiszen rendkívűl mállékonyak, porózusak is lehetnek. Feltenném a kérdést, hogy egyéb területen, például Európában, ahol nagy a nedvességtartalom a levegőben, a talajban, miért nem találtak még legalább egy mállott példányt. Esetleg egy frissen hullottat, ami még nem erodálódott. Ugyebár nincs kőbe vésve, hogy ezek kötelezően az Antarktiszon, vagy a Szaharában landoljanak, landolhatnak más területeken is. A Holdat folyton bombázzák meteoritok, aminek a hatására holddarabok kilökődhetnek a világűrbe. Hogyhogy még senki sem akadt rá akár véletlenül is egyre? Tudom, furcsán hangzik a kérdés de engem elgondolkodtat. Nektek mi a véleményetek erről?


Üdvözlettel, Silvanius
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.09.01. 13:57

Silvanius írta:
2020.09.01. 13:43
Kedves meteoritok iránt érdeklődők, kedves amatőrcsillagászok! Már egy ideje komolyabban elmerültem a meteoritkutatásban. Igazából mindig is érdekeltek a kőzetek, főként a meteoritok, mivel a világűrből származnak és sok információt hordoznak a Naprendszerről, annak múltjáról, keletkezéséről. Természetesen tudományos szemszögből szeretném e témát megközelíteni. Kiváltképp a holdi meteoritok kezdtek el mostanság érdekelni. Ismerem a holdi meteoritok általános történetét a származásról, a földetérésről, a megtalálásról. A holdi meteoritokat általában az Antarktiszon, expedíciók során (például az ANSMET program keretében) találják, vagy az NWA térségben nomádoktól, kereskedőktől vásárolják a szaharai példányokat. Ezen a két helyen nagyon jól konzerválódnak a meteoritok, különösen a holdiaknál fontos ez, hiszen rendkívűl mállékonyak, porózusak is lehetnek. Feltenném a kérdést, hogy egyéb területen, például Európában, ahol nagy a nedvességtartalom a levegőben, a talajban, miért nem találtak még legalább egy mállott példányt. Esetleg egy frissen hullottat, ami még nem erodálódott. Ugyebár nincs kőbe vésve, hogy ezek kötelezően az Antarktiszon, vagy a Szaharában landoljanak, landolhatnak más területeken is. A Holdat folyton bombázzák meteoritok, aminek a hatására holddarabok kilökődhetnek a világűrbe. Hogyhogy még senki sem akadt rá akár véletlenül is egyre? Tudom, furcsán hangzik a kérdés de engem elgondolkodtat. Nektek mi a véleményetek erről?


Üdvözlettel, Silvanius
Nem talaltak.

Bovebb valasz eloadasomban itt:
http://crbobs.hu/meteoritok/eloadasaim-youtube/
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.09.01. 16:10

Kedves CBO. Köszönöm a válaszadást. Megnézem majd az előadást. Ha majd lenne esetleg kérdésem, majd felteszem itt, a fórumon.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.09.01. 16:52

Silvanius írta:
2020.09.01. 16:10
Kedves CBO. Köszönöm a válaszadást. Megnézem majd az előadást. Ha majd lenne esetleg kérdésem, majd felteszem itt, a fórumon.
Ok lehet itt is. De FB-on a “Meteoritok” csoportunkat javasolnam inkabb, az ui. az elsodleges szakmai forumunk meteoritikaban .
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.09.01. 19:13

Tisztelt Kereszty Zsolt. Megnéztem az ön szakmai előadását a holdi ill. marsi meteoritok kapcsán. Minden, amit elmondott azidő alatt, érdekfeszítő volt. Nem tanultam sok újdonságot, de azért a néhány számomra új információért is érdemes volt átfogó előadását végignéznem. Kár, hogy nem voltam jelen, hogy élőben megtekinthessem a csodálatos meteoritokat. Ez az ott jelen lévő közönség kiváltsága volt. Minden meteorit nagy kuriózumnak számít, főként a planetárisok. Itt írok önnek, mivel nincs Facebook profilom és nem is vagyok Facebook-barát. Részleges választ kaptam a kérdésemre. Az az arizona-i hullás felkeltette a figyelmemet. Jobb lesz, ha a kutatók igyekeznek megtalálni, mert ott helyben szétmállik, tönkremegy és egy valódi tudományos kincs kárba vész. Ugyebár a természeti viszonyok Európában, vagy más, a Föld nedves területein fenyegetést jelentenek a meteoritok, főként a regolit holdi meteoritok számára. Ha mégis ilyen helyen landol holdi meteorit, előbb-utóbb elkezd egyre mélyebbre sülyedni a földkéregbe, majd addig mállik amig teljesen meg nem semmisül. Sajnálatos... De azért kiváncsi lennék, mi történne, ha valaki mégis paradox módon ráakadna egyre egy ilyen nedves helyen. Hiszen sok ember él a Földön, csak a többségük egyáltalán nincs otthon a meteoritika terén. Köszönöm a tájékoztatást.


Üdv., Silvanius
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.09.01. 20:41

Friss vasas anortozitos holdi meteorit, nemrégiben találták (NWA régió), de a hullási időpontja nem régi az valószínű.
Ilyen állapotú meteoritot hazánkban nem várunk, a mállás miatt.

Jól megfigyelhető rajta a zöldes, üveges akondritokra jellemző olvadási kéreg. Egyetlen ilyen példány ismert a Földön jelenleg !
Összetétele: 90% anortit, 7 % olivin+piroxén.

A kép forrása Facebook: Dr. Carl Agee (UNM, USA) professzor (ő egyébként személyes jó ismerősöm, több meteoritom klasszifikációját ő végezte, így az egyetlen magyar klasszifikálásút az NWA11695-ét is).
Még nem hivatalos a MetBull-ban úgy tudom.

Javaslom, hogy a szűkebb szakmai jellegű meteoritos témákat / kérdéseket, inkább a 2019-ben alakult - egyetlen hazai - meteoritikai szervezetnek a Magyar Meteoritikai Társaságnak (MMT) érdemes felvetni / feltenni.
Várunk minden érdeklődőt sorainkba, weblap: www.meteoritok.org

Üdv:
Kereszty Zsolt
az MMT elnöke

Fresh_lunar_2020_Carl_Agee_UNM_1200px.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.09.01. 21:25

Szép anortózitos breccsák. Érdekes, hogy csak 7%-a olivin és piroxén. Nagyon szép, magam is sok képet láttam holdi meteoritokról a MetBull-ban. De én is osztom a véleményét, hogy tényleg az NWA 5000 a legszebb holdi meteorit. Még egyetlen kérdésem lenne: mi történik, ha valaki bejelent egy új meteoritot; esetleg megtarthatja-e magának a következőkben, a vizsgálatok után, vagy végleg elveszik tőle? Én például mindig is vágytam saját meteorit példányra.

Üdvözlettel, Silvanius
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.09.01. 21:55

Silvanius írta:
2020.09.01. 21:25
Szép anortózitos breccsák. Érdekes, hogy csak 7%-a olivin és piroxén. Nagyon szép, magam is sok képet láttam holdi meteoritokról a MetBull-ban. De én is osztom a véleményét, hogy tényleg az NWA 5000 a legszebb holdi meteorit. Még egyetlen kérdésem lenne: mi történik, ha valaki bejelent egy új meteoritot; esetleg megtarthatja-e magának a következőkben, a vizsgálatok után, vagy végleg elveszik tőle? Én például mindig is vágytam saját meteorit példányra.

Üdvözlettel, Silvanius
Hova jelent be ujat?
Magyarorszagon nincs erre jogszabaly.
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.09.01. 22:42

Természetesen egy egyetemi professzornak, vagy csillagásznak, meteorit szakértőnek, mint amilyen ön is.
Silvanius
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2020.09.01. 11:55

Re: Holdi meteoritok

Hozzászólás Szerző: Silvanius » 2020.09.01. 22:46

Mindenképpen egy egyetemhez, vagy inkább egy IMCA-taghoz fordulnék azesetben, ha van ilyen. Vegyi elemzés, klasszifikálás, tudományos kutatás céljából természetesen, hogy többet tudhassunk meg Naprendszerünkről, illetve a meteoritokról.
Válasz küldése

Vissza: “Meteorok”