Éjszakai szivárvány

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
Barla Szabo Attila
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2010.09.02. 21:19

Éjszakai szivárvány

Hozzászólás Szerző: Barla Szabo Attila » 2010.09.02. 22:23

Tudom elsőre furcsán hangzik. Engem is meglepett, alig akartam hinni a szememnek...
Múlt héten Csehország dél-nyugati részén voltunk és éjjellátókat próbáltunk ki a hegyekben, 750 méter körüli magasságban. Az égbolt változékony volt, a felhősebb időszakok a rövidebb eső és a tiszta ég gyorsan váltotta egymást, ahogyan ez megszokott ilyen magasságban. Az éjjellátók tesztelését hamar elvégeztük, mégsem mentünk vissza a hotelbe - szerencsére - hanem kint beszélgettünk, amikor is a következő látványra lettünk figyelmesek (22:34-kor!!!) az egyik domb mögül egy halovány szürkésfehér csóva kezdett az ég felé világítani.Mindenki találgatni kezdte mi lehet az, először azt hittük valaki a lámpáját próbálgatja, majd arra, hogy az egy diszkó reklámfénye. Mivel nem mozgott a fény és távolságához képest (kb. 3km) halvány volt ezt a második lehetőséget is kizártuk. Aztán észrevettem, hogy a fény nem egyenes, hanem enyhén görbül. Na ekkor már kezdett emelkedni a pulzusom. Hátranéztem és láttam, hogy a Hold szépen ragyog az átellenes oldalon két sötét felhőpamacs között a tiszta égen. hirtelen jött a felismerés - vagy inkább döbbenet? - EZ SZIVÁRVÁNY! háromnegyed tizenegykor, este! felvetésemre a reakciókat el lehet képzelni, voltak nyomdafestéket nem tűrő, többszörösen összetett műveltető mondatok; többen arról érdeklődtek, hogy fogyasztottam e eleget az isteni cseh sörből, mert van még ha kérek; megint mások arról faggattak, hogy tudom e hogy itt is illegális az a szer amit használok, de ha már így alakult adjak nekik is belőle... Nem igazán törődtem velük inkább fogtam a gépemet és készítettem egy képet. (mivel állvány nem volt nálam a gép a 6mp-es expozíció alatt sajnos egy kicsit bemozdult) azon egyből látszottak a színei, mire mindenki megtekintette a fotót felhők másztak a Hold elé és a jelenség megszűnt. Legalább egy képem maradt...
Én még ilyennel nem találkoztam, meghatározó élmény volt, amit még most is alig hiszek el... Ezeután még jobban figyelek, ha esik az eső és világít a Hold!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Éjszakai szivárvány

Hozzászólás Szerző: András » 2010.09.02. 22:56

Remek látványosság, nagy szerencse kellhet hozzá!
A moonbow-ra érdemes rákeresni a google-ban, előjönnek még hasonlók

Ez is nagyon jó:
http://apod.nasa.gov/apod/ap090810.html
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”