A déli horizonton...

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.31. 11:39

Na Árpád akkor kezdjük el tervezni a közös fejlesztésű déli obszervatóriumunkat. :)

Egyébként Ausztrália középpontja szinte pont a Baktérítőn fekszik és a közepén lévő nagy sivatagokban még a fényszennyezés sem zavarna. Az ausztrál észlelőknek szerintem kitűnő megfigyelőhelyük van.

Néha amúgy úgy érzem h az egyik felem onnan származik mert szívesebben laknék ott mint Magyarországon. No nem a csillagos eget értem ezalatt hanem magát az országot; sokkal szabadabb, kötetlenebb a társadalom és nem ilyen túlszabályzott mint Európában. Én ezért mondjuk sajnálom h nem oda születtem...
...bár ez nem a témához tartozik :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.31. 12:00

Re: Léggömb. A 19. sz-ban próbálkoztak vele, kis távcsővel (azimutális) és klsőbb giroszkópos stabilizálással egészen jól ment, de a befektetett energia nem volt arányban az erdeménnyel. Általában 1000-3000 m közti magasság volt a legtöbb esetben. Az elönye annyi volt, a hasonló magashegyi észlelő állomáshoz képest,, hogy a talaj fölött mindig fellépő kis átkeverő örvénylések nem rontották a képet.
Én repülőgéppel 4000 m-ről láttam a Merkúr-átvonulást a Nap előtt: egészen a látóhatár fölött álló napkorong valóban jobb volt, mint ugyan ilyen helyzetben a talajszintről. Kis távcsővel, kis nagyitással is látszott a Merkur-korong, pedig hasonló helyzetben a szcintilláció a földről elmosta volna.
Ausztrália: a kontinens belseje jobbára sivatagos, nappal felmelegszik, éjjel erősen lehül, nagyon erős a hőkicserélő légáramlás. Nem is építettek a belső vidéken csillagvizsgálót. A partvidékről Kiss László tudna ismertetést adni. Egyébként egyik ismerősöm ott élt egy darabig, szép volt, jó volt, még meg is becsülték az ottani magyar kolóniában, de félév múlva mégis haza kívánkozott. (Ez még 1980-as években volt.) Én egyébként mindenütt jól éreztem magamat, ahova eljutottam, de azért csak úgy tudtam volna ott megmaradni, hogy ha haza ugorhatok, amikor jólesik! Lajos
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.08.31. 14:38

Pape írta:
astrohist írta:Tényleg ne lenne semmi a pólus körül?


Természetesen ez túlzás volt, szépen felsoroltad az ellenpéldákat. Ilyen szempontból az ikerhalmaz, meg az M81-82 a kedvencem. A pólus környékének büszkesége ez a galaxispár.
És a legnagyobb fricska a délieknek. :twisted:


Az biztos...

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.08.31. 14:53

Arpstronomer írta:PaPe, hidd el, sokkal jobban éreznéd magad a fejed fölött világító Magellán-felhőktől, mint a Polaristól. :)
Viccet félretéve, én is furcsán élném meg, ha a fejem fölött csupa idegen csillagképet látnék, mintha egy másik világba csöppentem volna. Érdekes élmény lehet.

Ami az objektumokat illeti, viszont más a helyzet. Szerintem egyedül az Ikerhalmazunkról mondható el, hogy felveszi a versenyt bármelyik fényesebb ismert déli objektummal is. Esetleg az M31-ről.
Több galaxisunk van mint nekik, de nekik sokkal-sokkal több nyílthalmazuk, (szabadszemes) gázködeik, a legfényesebb gömbhalmazok színe-java és két csodálatos kísérőgalaxisuk. A Virgo-halmazunk tényleg nagy és különleges, de valljuk be, amatőr szemmel nézve egyáltalán nem látványos; a téli ég tele van szebbnél-szebb piros gázködökkel, de jó részük csak fotografikusan érdekes.

Egyetértek Viktor, szerintem is valahol -20 fok környékén van az ideális hely. :) Ha nekem egyszer csillagdám lesz, valahová Panamába telepítem :D így nem kell lemondanom sem az északi, sem a déli ég csodáiról.

Van viszont egy kérdésem: pontosan honnan kezdődik a "déli ég"? Hisz ha szigorúan deklináció szerint nézzük, akkor a déli ég egyharmadát mi is látjuk, -30fok deklinációig. Mi számít az első igazán combos "déli" csillagképnek? :)


Az, ami már tőlünk sem látszik :)
Relatív persze, hisz egy norvég amatőrnek a -10 fok már déli objektum.

Viccet félretéve, szerintem tőlünk nézve -25, -30 fok az a határ, ami felett lévő objektumok még tisztességesen megfigyelhetők (M8, M20, M16-17, M79 télen, stb). Az ez alattiak max. 15, neadjisten 20 fok körül delelnek, és ha nem jó az átlátszóság, eléggé esélytelenek. Persze lehet észlelni szép éjszakán -38-39 fokig, azaz kb. 5-6 fokkal az elméleti horizont felett. Én úgy vélem, hogy minden, ami -30 fok alatt van, megéri, hogy délebbről felkeressük.
+Combos" déli csillagkép a Skoprió, annak ellenére, hogy durván a 4/5-ét elvileg látjuk (gyakorlatilag jó, ha a felét). Az igen déli M4 is a csillagkép felső negyedében van.
Volt szerencsém Görögországból látni a teljes Skorpiót, az egy felejthetetlen élmény!
A Sagittarius annyira nem nyűgözött le, mert az tőlünk is kvázi elég jól észlelhető.

Az őszi égen délinek számít a Microscopium, Telescopium, Indus, Grus, meg minden ami alattuk van. Sculptor látszik tőlünk is, de galaxisait délebbről érdemes észlelni. Fornax is hasonló. Eridanus, Cet, Aqr délio része szintén, itt vannak olyan objektumok, amiket világért sem szalasztanék el egy expedíción: Helix-köd, NGC 247, NGC 1232, stb. Horologium: mediterrán régióból már az északi csillagai látszanak, de ez már egy klasszikus déli csillagkép. Columba: gyakorlatilag hazánkból az egész látható, de három valamirevaló objektuma -40 fok környékén van, így pár fokkal délebbi észlelőhelyet igényelnek.
Puppis: az egész csillagkép kb. Athén szélességéről érhető el, Krétán nagyon szép volt a horizont felett. Igazi nagyágyúi, az NGC 2451 és 2477 ott tanyáznak -40 fok körül.
Vela: északi csillagai elvileg tőlünk is látszanak, Krétán a csillagkép 2/3-a remekül megfigyelhető. Tele van fényes nyílthalmazokkal, több tucatnyi érhető el kis távcsövekkel is.
Centaurus: kb. 1/4-e tőlünk is látható, sőt néhány fényes galaxisa is. Határánál, a Hya-ban az M83 is déli égre kívánkozik. Az Omega Cen Athénból már látható, a Cen A galaxis észleléséhez elég Montenegróba utazni.
A Carina északi harmada a Kanári-szigetekről érhető el, és innen a Dél Keresztjéből 3 csillag látszik.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.08.31. 14:57

A Farkas (Lupus) csillagkép jó fele tőlünk is a horizont fülé emelkedik, és ott egy fényes gömbhalmaza is megfigyelhető. Krétán az egész alakzat tűrhetően látszott: az ég egyik leglátványosabb csillagképe, egy kb. Cepheus nagyságú területen 10-15 db, 2-3 magnis csillag...

Snt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.08.31. 16:09

Arpstronomer írta:PaPe, hidd el, sokkal jobban éreznéd magad a fejed fölött világító Magellán-felhőktől, mint a Polaristól. :)
Viccet félretéve, én is furcsán élném meg, ha a fejem fölött csupa idegen csillagképet látnék, mintha egy másik világba csöppentem volna. Érdekes élmény lehet.

Ami az objektumokat illeti, viszont más a helyzet. Szerintem egyedül az Ikerhalmazunkról mondható el, hogy felveszi a versenyt bármelyik fényesebb ismert déli objektummal is. Esetleg az M31-ről.
Több galaxisunk van mint nekik, de nekik sokkal-sokkal több nyílthalmazuk, (szabadszemes) gázködeik, a legfényesebb gömbhalmazok színe-java és két csodálatos kísérőgalaxisuk. A Virgo-halmazunk tényleg nagy és különleges, de valljuk be, amatőr szemmel nézve egyáltalán nem látványos; a téli ég tele van szebbnél-szebb piros gázködökkel, de jó részük csak fotografikusan érdekes.



Igen, jobban érezném magam a Magellán-felhőkkel, de csak egy ideig. Legalábbis én.
A felsorolásból pont azon objektumunkat hagytad ki, ami a maga nemében kenterbe veri az összes déli objektumot: tényleg sokkal több szép nyílthalmazuk van, de az égbolt legszebbje ott izzik +24 fokon. :)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.31. 23:24

Találtam egy weboldalt, igaz itt nem távcső volt rajta, nem tudom aztán fel engedték e, nem látom az eredményét:

http://www.vcse.hu/ballon.html
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.09.01. 08:26

santage írta:A Farkas (Lupus) csillagkép jó fele tőlünk is a horizont fülé emelkedik, és ott egy fényes gömbhalmaza is megfigyelhető. Krétán az egész alakzat tűrhetően látszott: az ég egyik leglátványosabb csillagképe, egy kb. Cepheus nagyságú területen 10-15 db, 2-3 magnis csillag...

Snt


Pontosítanék:
Dél-magyarországi megfigyelőhelyekről két gömbhalmaz érhető el a Lupusban, az NGC 5824 mellett a délebbi NGC 5986 is látható! Pár éve könnyedén le is rajzoltam egy 8 centis lencsés távcső segítségével.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.01. 10:17

Hát nem tudom: a déli eg is hétköznapivá válik, aki folyton látja. Van egy Uj-zélandi ismerősöm (csillagász), egyszer, amikor itt járt, erről is beszélgettünk, kb. olyan hüvösen emlegette a Magellánokat, mint mi a Göncölt! Ez amolyan lélektani dolog. Ha mindenki mindig el tudna rohanni, mondjuk Egyptomba, vagy Etiópiába, már nem is lenne olyan izgalmas. Ebből a szempontból érdekesebb játék, hogy az én álláspontomból meddig látok dél felé (és mit). BQ.
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2011.09.01. 12:01

astrohist írta:Hát nem tudom: a déli eg is hétköznapivá válik, aki folyton látja. Van egy Uj-zélandi ismerősöm (csillagász), egyszer, amikor itt járt, erről is beszélgettünk, kb. olyan hüvösen emlegette a Magellánokat, mint mi a Göncölt! Ez amolyan lélektani dolog. Ha mindenki mindig el tudna rohanni, mondjuk Egyptomba, vagy Etiópiába, már nem is lenne olyan izgalmas. Ebből a szempontból érdekesebb játék, hogy az én álláspontomból meddig látok dél felé (és mit). BQ.


Bizony, sok igazság van ebben. Amikor mondjuk egy háromhetes megfigyelési menetben jön egymás után a 15. derült éjszaka, az ember már csak unottan vállat von... :-) (persze ez nem évente előforduló eset).

Ksl
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”