A déli horizonton...

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.09.01. 17:50

Na ha így látnánk a Tejutat azé az jó lenne :)

http://www.youtube.com/watch?v=J8yTzDZP ... re=related
gabornagy22
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.11.13. 00:53

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: gabornagy22 » 2013.12.11. 13:06

Üdvözletem!

Előre elnézést kérek de sajnos nem tudtam témát létrehozni és segítségre lenne szükségem!
Láttam hogy itt sok a hozzászólás és pörög a topik!

Szeretném megtudni hogy hol tudom megnézni az 1985.08.08-as Csillagászati megfigyeléseket amik Magyarország felett voltak megfigyelhetők!

Találtam egy jelenséget de nem tudom hogy az 85 augusztusára esett e!

Igazából arra lennék kíváncsi hogy ezen a napon volt e üstökös vagy egyéb fényes jelenség megfigyelése!
Mintha régebben láttam volna erről leírást!
Mielőbbi válaszukat előre is köszönöm!
Nagy Gábor
Indigó
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.11. 14:19

"Találtam egy jelenséget de nem tudom hogy az 85 augusztusára esett e!"

No, de milyen jelenséget?
Egyébként a Meteor c. lap most már interneten vissza kereshető, át kell böngészni az 1986-ös évfolyam második félévét, ha valami érdekesség volt, lesz róla híradás! BQ
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.03.02. 22:53

Szeretnem ezt a temat eletre hozni.
Itt van egy link ahonan le lehet tolteni John Ellard Gore konyvey a deli objektumok eszleleserol.

https://archive.org/details/southernstellaro00gorerich

Igaz hogy a Gore konyve tavcsoves eszlelesekel foglalkozik.

Kivancsi vagyok eszleleseket vegezni a deli csillag kepekrol.
Meg szereztem erre a celra a kovetkezo UAI terkepeket:

http://www.iau.org/public/themes/constellations/

Ezeket a terkepeket is nyugotan le lehet tolteni szemelyes hasznalatra mivel ''Creative Commons Attribution 3.0 Unported License '' alat vannak.
Szabad szemmel ,egy kiss monokularal vagy a 8x30mm-es binoklit fogom hasznalni a deli csillagkepek vadaszatban.
Eleg lesz egy csillagot latni egy csillagkepbol...


Masok is foglalkoznak ilyen eszlelesekel:

https://www.astroleague.org/al/obsclubs ... const.html


Koszonom Viktornak az erdekes temat es az amcsik-nak amelyek sok erdekes es tanulsagos hozaszolasokat kuldtek.

Udv , Mircea
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.03.04. 21:47

Tegnap Kedd este tiszta volt az eg es mar le zajlot az elso Deli kalandom.
Fogtam egy par IAU terkepeket es ki mentem a Maros partra deli csillagkepeket vadaszni.
A varos kozepen nagy a feny szenyezes.
Nem bizhatok csak a termeszetes ,apokromatikus es neuronalisan stabilizalt binoklira , amelyekel voltam felszerelve most kb. 60 evve.
Magammal vittem a 8x30mm strapabiro hadi IOR binoklit is.
A Lepus csillagkepet mar regota ismerem ,otthonrol kettosoket is eszleltem benne.
Ki indultam Zeta Lep csillagtol, keresztul a Gamma Lep csillagon .Valamivel nagyob tavolsagban mint e ket csillag tavolsaga , egyenesen Delre ,meg talaltam a Alpha Columbae csillagot.
Alpha Col latszot szabad szemmel is.Binokliban jol latszot meg a Beta,Gamma ,Epsilon Columbae.
Kozel Eszakra az Alpha Col csillaghoz latszot meg egy apro csillag.
Kb. a Gamma Lep es Alpha Col tavolsag felenel latszot a binokliban a Nu2 csillag is.

COL.gif


A Pupis csillagkepben lattam szabad szemmel a Rho es Zeta csillagokat.
Binoklival le birtam sullyedni egeszen a Puppis csillaghoz.
Keletre latszot egy joval fenyeseb csillag ,joval lejeb Delre.Nem vagyok biztos ,lehet hogy a Zeta Puppis volt.
Ez a kiss kaland masfel orat tartot es mar razot a hideg.
Mielott haza mentem volna, Esak -Keletre a feltetelezet Zeta Puppis-tol a kiss binokli latni segitet ket eleg fenyes csillagot.Ugy hiszem hogy szerencsem volt ket Pyxis csillagot latni.

PUP.gif


Nem banom hogy nem maradtam otthon tavcsovezni , nagyon erdekes volt.
Valahogy utaztam az Idogepel is.
Ujra eltem azokat az elmenjeket mint amikor tizenket eves voltam es eloszor felemeltem a szemem a csillagokra.

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2016.09.25. 07:08

Üdv mindenkinek. Nagyon régen jártam már a fórumon főleg ebben a tpikban. Pedig azóta már sok-sok új csillaggal és objektummal bővült a listám. Felsorolnám azokat a célpontokat amiket az elmúlt évben hónapokban sikerült megfigyelnem a déli horizonton, max 15 fokos delelési magasságig:

Mély-ég objektumok amiket már rajzoltam:
NGC 7507 GX Scl
Blanco 1 OC Scl
Streicher 88 AST Scl
Slotegraaf 1 AST Scl
Harrington 2 AST For
Streicher 19 AST Cae
Streicher 17 AST Cae
Kernya 43 AST Col
NGC 2243 OC CMa
Cr 135 OC Pup
NGC 2451 OC Pup
Cr 140 OC CMa
NGC 2439 OC Pup
Haffner 13 OC Pup
NGC 2546 OC Pup
Juchert J1220-2908
M83
NGC 5824 GC Lup
Slotegraaf 55 AST Lup
NGC 6231 OC Sco
Trumpler 24 OC Sco
Collinder 316 OC Sco
(az előbbi három halmaz adja ki az úgynevezett Hamis üstököst)
NGC 6242 OC Sco
NGC 6281 OC Sco
M7 OC Sco
M6 OC Sco
NGC 6400 OC Sco
NGC 6723 GC CrA
NGC 6726-9 DF CrA
Ferrero 1 AST Sgr
Streicher 62 AST Mic
PKS 2155-304 QSO PsA
Teutsch J2234-2734 AST PsA

Legdélebbi csillagok konstellációk szerint:
kszi Columbae
dzéta Puppis (Naos)
béta Pyxidis
d Centauri
éta Lupi
théta Scrpii
éta Scorpii
dzéta Scorpii
alfa Sagittarii
dzéta Coronae Australis
dzéta Microscopii
delta 1-2 Gruis
béta Sculptoris

A legemlékezetesebb észlelések számomra egyrészt ez év márciusában az NGC 2451 Pup és a Naos csillag megfigyelése volt, valamint a Villányi észlelőtúránkon szintén ez év júliusában az NGC 6231, 6281 és 6242 lerajzolása Sánta Gábor 25 cm-es Dobson távcsövével. Gyakorlatilag a Villányi hegységből olyan jó légkört fogtunk ki egyik este ahogy a Holdsarló ellenére a 80/400-as távcsővel 16×-os nagyítás mellett nagyon jól látszott a Hamis-üstököst alkotó nyílthalmazok komplexuma.
A leghalványabb célpont ezeken a területeken a PKS 2155-304 jelű kvazár volt a Déli Halban a maga 13.1 magnitúdójával.

A térképeket nézegetve bizony még rengeteg galaxis, nyílthalmaz, göbmhalmazok és aszterizmusok várnak felfedezésre ebben a régióban!

Jó bogarászást kívánok mindenkinek a déli csillagképek között!
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.09.26. 12:32

na ez igazán példamutató észlelőmunka, gratulálok!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2016.12.11. 07:54

Üdv Mindenkinek! Köszönöm Feri!

Ajánlanám mindenkinek hogy ha van jó átlátszóságú ege és ideje helyezze a tubust vízszintesbe a déli látóhatár mentén. Esténként még a Déli Hal Fomalhautja felcsillan a déli vidékeken ám lassan eltűnik. A következő hónapban a Sculptor fényes galaxisai még láthatók, valamint a Fornax fényes galaxisait is szemügyre vehetjük, ezek közül az NGC 1316-ra jó esélyük van még az ország északabbi vidékein élőknek is.
23 óra körül az Eridanus-Caelum vidéke delel és ott is elcsíphetünk pár aszterizmust, valamint egy-két fényesebb csillagváros. A szemfüles déli észlelők még a Horologium-ból is láthatnak egy-két csillagot!
Éjfél és hajnali két óra között pedig a téli Tejút déli vidékei kalandozhatunk. A Columba-Puppis-Pyxis vidéke igazi kincsesbánya. Még két darab gömbhalmaz is megbújik itt hogy a kíváncs amatőrök megfigyeljék őket. A délen élők még a Vela-ban is észlelhetnek.

Országunk aránylag kis észak-déli kiterjedésű de azért van különbség aközött ha a szlovák-magyar vagy magyar-horvát határ mellől észlelünk. Ennek szemléltetésére készítettem egy kis ábrát a Stellarium segedelmével:
Névtelen.png


Jó észlelést mindenkinek a déli horizonton!

Viktor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”