A déli horizonton...

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.25. 06:45

Üdv!

Nem gondoltam hogy valaha is új fogok új topikot létrehozni itt a csillagvárosban, de most megtört a jég. Van egy észlelési terület amit én nagyon érdekesnek találok, ám mégsem találtam róla sem leírásokat - talán csak egyet - sem fórumbejegyzést, azért gondoltam belevágok.
Ez a terület nem más mint a "Déli csillagképek" (vagy azok részleteinek) észlelése. Az egész azzal kezdődött számomra hogy egy téli éjjel kitűnő átlátszóság mellett a binoklival pásztáztam az Orion. Aztán lecsusszantam a Nyúl-ba majd onnan még lejjebb. Hmmm... gondoltam magamban: "Valahol itt lehet a Columba és a Caelum. Nos mind a két csillagképet sikerült akkor azonosítanom és csillagokat azonosítanom bennük majd' -40 fokos deklinációig. Aztán már nem volt megállás...
Azóta is foglalkoztat hogy vajon mennyit láthatok kis hazánkból ezekből az egzotikus csillagképekből?! Tegnap este 3/5-ös - nem túl jó - átlátszóság mellett megtaláltam a Corona Australis-t, Microscopium-ot és a Grus-t. Sok csillagukat azonosítottam; A béta CrA volt a legdélebbi amit sikerült, ez -39°25'-es deklinációjú.
De ezen kívül még számos csillagkép célpont lehet: Phoenix, Grus, Microscopium, a Sagittarius alsóbb részei, Corona Australis, a Skorpió déli részei, Lupus, Centaurus, Antila, Vela, Pyxis, a Puppis déli részei, Columba, Caelum, Horologium, az Eridanus déli részei.
A délmagyarországon élők egy nagyon pici előnyben vannak. Kb. 2 fokos előnyben az északiakhoz képest - azonban itt sokat számít!

Szóval kíváncsi vagyok hogy érdeklődik-e még valaki rajtam kívül ez iránt a megfigyelési terület iránt, és ha igen akkor milyen tapasztalata van. :)
Íme egy kis kedvcsináló ami megmutatja hogy van mit nézegetnünk délen:
dél.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.08.25. 08:13

Kedves Viktor!

Ez a terület csöppet sem olyan elhanyagolt és leírások is vannak róla. Egy bő 10 évvel ezelőtt volt két cikksorozat a Meteorban (ajánlatos beszerezni az 1994-1995 utáni számokat!), Szabó Gábor tollából. Egyik arról szólt, amit te is boncolgatsz: mi látszik itthonról a déli csillagképekből? Ő mélyeges szempontból vizsgálta, pl. tudott észlelni a Velában is! A másik cikksorozatot szintén Gábor írta, a déli égen tett kéthetes expedícióját foglalta össze. Ennek záró cikke elég későn, a tavalyelőtti összevont számban jelent meg.
Ezen kívül volt egy harmadik cikk is, méghozzá Kernya János Gábor tollából, a Meteor 2008-as évfolyamában (vagy 2009), mely a déli horizonton tett kalandozásait mutatja be, ő is sikeresen azonosított déli csillagképeket és csillagokat. Végül, én írtam a 2011/7-8. számba a Mélyég kalauz 6. részeként a déli égről. A Kalauz összes többi részében vannak utalások az aktuális évszak déli horizontjának megfigyeléséhez.
Ezeket tudom ajánlani neked a megfigyeléshez.
Ezen kívül természetesen csak a saját tapasztalataid maradnak. Bízom benne, hogy megragad ez a terület, és esetleg egyszer a déli expedícióink egyikére is eljössz velünk, mert az az igazi...

Gábor

Cseh Viktor írta:Üdv!

Nem gondoltam hogy valaha is új fogok új topikot létrehozni itt a csillagvárosban, de most megtört a jég. Van egy észlelési terület amit én nagyon érdekesnek találok, ám mégsem találtam róla sem leírásokat - talán csak egyet - sem fórumbejegyzést, azért gondoltam belevágok.
Ez a terület nem más mint a "Déli csillagképek" (vagy azok részleteinek) észlelése. Az egész azzal kezdődött számomra hogy egy téli éjjel kitűnő átlátszóság mellett a binoklival pásztáztam az Orion. Aztán lecsusszantam a Nyúl-ba majd onnan még lejjebb. Hmmm... gondoltam magamban: "Valahol itt lehet a Columba és a Caelum. Nos mind a két csillagképet sikerült akkor azonosítanom és csillagokat azonosítanom bennük majd' -40 fokos deklinációig. Aztán már nem volt megállás...
Azóta is foglalkoztat hogy vajon mennyit láthatok kis hazánkból ezekből az egzotikus csillagképekből?! Tegnap este 3/5-ös - nem túl jó - átlátszóság mellett megtaláltam a Corona Australis-t, Microscopium-ot és a Grus-t. Sok csillagukat azonosítottam; A béta CrA volt a legdélebbi amit sikerült, ez -39°25'-es deklinációjú.
De ezen kívül még számos csillagkép célpont lehet: Phoenix, Grus, Microscopium, a Sagittarius alsóbb részei, Corona Australis, a Skorpió déli részei, Lupus, Centaurus, Antila, Vela, Pyxis, a Puppis déli részei, Columba, Caelum, Horologium, az Eridanus déli részei.
A délmagyarországon élők egy nagyon pici előnyben vannak. Kb. 2 fokos előnyben az északiakhoz képest - azonban itt sokat számít!

Szóval kíváncsi vagyok hogy érdeklődik-e még valaki rajtam kívül ez iránt a megfigyelési terület iránt, és ha igen akkor milyen tapasztalata van. :)
Íme egy kis kedvcsináló ami megmutatja hogy van mit nézegetnünk délen:
dél.jpg
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.25. 11:05

Talán legdélebbre a Mecsekből, valamely magas pontból lehetne ellátni ?
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.25. 12:44

tobe írta:Talán legdélebbre a Mecsekből, valamely magas pontból lehetne ellátni ?


Magyarország legdélebbi pontja 45°44'23"-nél (Beremend település közelében) van tehát onnan -44°15'37"-es deklinációig lehet "lelátni"
Magyarország legészakibb pontja pedig 48°34'50"-nél van ahonnan viszont csak -41°25'10"-ig mutatkozik meg a déli félteke égboltja.

Tehát a különbség megközelítőleg 2,83° ami azért eléggé tetemes. :)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.25. 12:48

santage írta:Kedves Viktor!

Ez a terület csöppet sem olyan elhanyagolt és leírások is vannak róla. Egy bő 10 évvel ezelőtt volt két cikksorozat a Meteorban (ajánlatos beszerezni az 1994-1995 utáni számokat!), Szabó Gábor tollából. Egyik arról szólt, amit te is boncolgatsz: mi látszik itthonról a déli csillagképekből? Ő mélyeges szempontból vizsgálta, pl. tudott észlelni a Velában is! A másik cikksorozatot szintén Gábor írta, a déli égen tett kéthetes expedícióját foglalta össze. Ennek záró cikke elég későn, a tavalyelőtti összevont számban jelent meg.
Ezen kívül volt egy harmadik cikk is, méghozzá Kernya János Gábor tollából, a Meteor 2008-as évfolyamában (vagy 2009), mely a déli horizonton tett kalandozásait mutatja be, ő is sikeresen azonosított déli csillagképeket és csillagokat. Végül, én írtam a 2011/7-8. számba a Mélyég kalauz 6. részeként a déli égről. A Kalauz összes többi részében vannak utalások az aktuális évszak déli horizontjának megfigyeléséhez.
Ezeket tudom ajánlani neked a megfigyeléshez.
Ezen kívül természetesen csak a saját tapasztalataid maradnak. Bízom benne, hogy megragad ez a terület, és esetleg egyszer a déli expedícióink egyikére is eljössz velünk, mert az az igazi...

Gábor



Köszönöm az infókat Gábor! Igyekszem majd beszerezni az adott Meteor számokat no meg kutakodok még tovább én is Dél felé. Remélem egyszer én is eljutok majd a Déli féltekére :D
Stellariumban állandóan gyönyörködöm az ottani objektumokban
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.08.25. 13:53

Én Sükösd határából pl. az alábbiakat tudtam elcsípni keresőtávcső, ill. egy 8 centis rafraktor segítségével:

-alpha Phoenicis, NGC 55 galaxis
-Skorpió testének három legdélebbi csillaga (dzeta, eta, theta Scorpii)
-Alsuhail = lambda Velorum (ez volt asszem a rekord: -43,5 fokos deklináció)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.25. 15:29

A Mecsekben a Zengőről elvben -43°13' -ig lehet lelátni, kb 3/4 fokkal több, mint ugyan ott, síkságon. (Ebben már a refrakció is benne van.) Hanem azért ne feldkezzünk meg az extinkcióról, ami az elméleti látóhatáron már 10 mg! Ebből a szempontból már számít a a hegyi levegő! Már pár száz méteren is javul a sugárveszteség.
Hanem ez csak elmélet, tapasztalatom szerint a hely és a gyakorlati tapasztalat sokat számít! Személyesen kell kipróbálni. Én Budapestről pl. a Grus két csillagát már csak gukkerral tudtam biztosan azonosítani. BQ
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.25. 17:53

Huh ez igen Gábor és Lajos bácsi! Nekem még ilyen mélyre nem sikerült lemerülnöm. Bár én északon lakom és max -42 fokig tudok lemenni.
Nekem az eddigi rekordom a kappa Sco. Most egy jó tiszta hidegfront utáni estére várok.
Még lenne egy kérdésem akkor :)

A precesszió kedvez - habár kis mértékben is - az északi féltekén lakóknak? Az Égabrosz hátuljában van egy térkép az Északi pólus vándorlásáról és aszerint a sarkpont Dél felé mozog, 25-30 évente 10 ívperces mozgással. Tudom hogy ez elhanyagolható de végül is így egyre jobban rálátunk a Déli csillagképekre :)
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.08.25. 19:00

Ez az észlelési téma engem is korán megfertőzött egy 2009 márciusi, brutál átlátszóságú teliholdas(!) estének köszönhetően. Akkor az utcai lámpára néző ablakomból először láttam a Pup csillagait a kszí és ró-t, sőt még a pí-t is azonosítani tudtam szabad szemmel.
Azóta igyekszek kihasználni a kevés adódó lehetőséget itthonról és egy-egy észlelőhétvégén. Általában szigorúan szabad szemmel észlelek, számomra az igazi trófea egy -30 fok alatti, minél halványabb csillag, melyet szabad szemmel pillantok meg.
Alfa és gamma Pyx; alfa és théta Ant, kszí Hya; théta és ióta Cen; khí Lup; mű, lambda, üpszilon Sco; éta Sgr; gamma Gru; kappa CMa; a Columba fényes csillagai; ezeket már mind láttam. Tapasztalatom szerint a 3 magninál fényesebbekkel nagyobb városból is érdemes próbálkozni, pl. a fentieknek kb. felét Debrecenből is láttam.

Olvasnivaló: http://melyeg.mcse.hu/cikkek,_ismerteto ... leben.html

A precesszióval pedig óvatosan, mert bár tényleg javít hosszú idő alatt az őszi déli csillagképek láthatóságán, de amit ad, azt a tavaszi égen elveszi. Valamit valamiért. :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.08.25. 19:05

Cseh Viktor írta:Az Égabrosz hátuljában van egy térkép az Északi pólus vándorlásáról és aszerint a sarkpont Dél felé mozog, 25-30 évente 10 ívperces mozgással. Tudom hogy ez elhanyagolható de végül is így egyre jobban rálátunk a Déli csillagképekre :)


Te nem a mágneses pólus vándorlására gondolsz? Ha a Föld tengelye évente 10 ivpercet mindig "fordulna" pár száz év alattt fejre állna...

Ergo: ha a pólus mozog, attól még a Föld nem mászik el, és akkor a csillagok sem mászkálnak sehova.
Vagyis, tessék szépen gyűjteni a nyaralásra a pénzt és irány Horvátország vagy Szicília!
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”