A déli horizonton...

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.08.28. 13:56

Szerencsére azért itt is van néhány objektum, aminek nincs párja a déli égen. Persze ezek jó részét látják a déliek, de akkor sem mindegy, hogy az M31-et a zenitben, vagy alig 30 fok magasan észleljük. Szabad szemmel nézve nyilván látványosabb a déli ég, de én nem érezném magam egy idő után igazán jól, ha nem világítana a fejem felett egész éjjel egy helyben a Polaris. :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.28. 17:26

Tényleg ne lenne semmi a pólus körül? Csak úgy, Vizi P. kisatlaszából szemezgetve: M81, M82, M97 (planetáris), M101, M108: ezek mind majdnem egyrakáson, azután az NGC 6543, a másik oldalon meg az M52-ért nem rajongok, de a khi-h Perseit szeretem (nem beszélve a benne levő változókról), - és ezek mind még kistávcsövesek. Nem mondom, hogy nem szerettem volna látni a Kis- és Nagy-Magellánt, egyszóval senkit nem beszélnék le, akinek módja, ideje, kedve és pénze van egy kis déli kiirándulásra! De hiszen még az északi eget sem ismerem olyan alaposan, ahogyan lehetett volna.
Viszont csillagászattörténeti "kísérletként" csakugyan érdekel, hogy a derék Lacaiille abbé (nem is volt abbé!) egy pici, 2,5 cm-es (!!!) nyílású távcsővel hogyan látta azokat a déli objektumokat, amelyeket először ő regisztrált!
Egyébként ez a déli felé nézegetés abszolut nem új dolog! Már a derék Gaius Iulius Plinius, a Kr.e. I. sz-ban leírta. hogy dél felé haladva (Rómából kiindulva!) a Canopus (alfa Carinae) Athénben még éppen csak a láthatár fölé emelkedik, Rhodoszon rendesen megfigyelhető, de a Földközi-tenger déli részén már jól látszik. (Ő ezzel bizonyította, hogy a Föld gömbölyű.) BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.28. 17:27

Tényleg ne lenne semmi a pólus körül? Csak úgy, Vizi P. kisatlaszából szemezgetve: M81, M82, M97 (planetáris), M101, M108: ezek mind majdnem egyrakáson, azután az NGC 6543, a másik oldalon meg az M52-ért nem rajongok, de a khi-h Perseit szeretem (nem beszélve a benne levő változókról), - és ezek mind még kistávcsövesek. Nem mondom, hogy nem szerettem volna látni a Kis- és Nagy-Magellánt, egyszóval senkit nem beszélnék le, akinek módja, ideje, kedve és pénze van egy kis déli kiirándulásra! De hiszen még az északi eget sem ismerem olyan alaposan, ahogyan lehetett volna.
Viszont csillagászattörténeti "kísérletként" csakugyan érdekel, hogy a derék Lacaiille abbé (nem is volt abbé!) egy pici, 2,5 cm-es (!!!) nyílású távcsővel hogyan látta azokat a déli objektumokat, amelyeket először ő regisztrált!
Egyébként ez a déli felé nézegetés abszolut nem új dolog! Már a derék Gaius Iulius Plinius, a Kr.sz. I. sz-ban leírta. hogy dél felé haladva (Rómából kiindulva!) a Canopus (alfa Carinae) Athénben még éppen csak a láthatár fölé emelkedik, Rhodoszon rendesen megfigyelhető, de a Földközi-tenger déli részén már jól látszik. (Ő ezzel bizonyította, hogy a Föld gömbölyű.) BQ.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.08.29. 21:52

astrohist írta:Tényleg ne lenne semmi a pólus körül?


Természetesen ez túlzás volt, szépen felsoroltad az ellenpéldákat. Ilyen szempontból az ikerhalmaz, meg az M81-82 a kedvencem. A pólus környékének büszkesége ez a galaxispár.
És a legnagyobb fricska a délieknek. :twisted:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.29. 23:43

Persze, azért az ember kíváncsi a délre levő objektumokra! Emlékszem, hogy jó régen, milyen nagy élmény volt, amikor beéállítottuk az M4-et! Mostanában néha látom délen a "szabad szegmensem"-ben a Fomalhautot, néhány napja binoklival szépen bejött a gamma Gruis. Hanem a teljes Skorpiót még soha sem láttam. Egyszóval lehet ezeknek is örülni, de ne becsüljük alá, amit s jól látható egünk kínál. A multkoriban nézegettem a csillagtérképeimet, és meghökkenve vettem észre, hogy jó néhány objektum van - aránylag fényesek, a Kisatlaszban is benne vannak -, amelyekre nem emlékszem. Igaz, hogy régen az volt az egyik szórakozásunk, hogy csillagtérkép alapján végig próbálgattuk, mit lehet a Coma-Leo halmazban a 20 cm-es refraktorral végigböngészni. (Akkor még Pesten is egészen tisztességes ég volt, és éjfél után az utcai világítást félgőzre kapcsolták!) BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.29. 23:48

Erre a déli égbolt láthatóságra talán egy nem túl drága recept, ha egy léggömbbel (léghajóval) felszállunk Pécs környékén, egy oxigénpalackkal, és egy jó kis binokulárral 8 km magasra felemelkedve elláthatunk elég messzire, olyan 8 fokkal is délebbre. Nem tudom mennyiért visz fel egy ilyen léggömb, illetve milyen magasra mernek vállalkozni.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.08.30. 07:13

tobe írta:Erre a déli égbolt láthatóságra talán egy nem túl drága recept, ha egy léggömbbel (léghajóval) felszállunk Pécs környékén, egy oxigénpalackkal, és egy jó kis binokulárral 8 km magasra felemelkedve elláthatunk elég messzire, olyan 8 fokkal is délebbre. Nem tudom mennyiért visz fel egy ilyen léggömb, illetve milyen magasra mernek vállalkozni.



Tegyük hozzá, hogy mindezt éjjel...
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.30. 07:41

A léggömbös megoldás érdekesen hangzik... jó ötlet csak pénz kell ahhoz is :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.08.31. 10:28

PaPe, hidd el, sokkal jobban éreznéd magad a fejed fölött világító Magellán-felhőktől, mint a Polaristól. :)
Viccet félretéve, én is furcsán élném meg, ha a fejem fölött csupa idegen csillagképet látnék, mintha egy másik világba csöppentem volna. Érdekes élmény lehet.

Ami az objektumokat illeti, viszont más a helyzet. Szerintem egyedül az Ikerhalmazunkról mondható el, hogy felveszi a versenyt bármelyik fényesebb ismert déli objektummal is. Esetleg az M31-ről.
Több galaxisunk van mint nekik, de nekik sokkal-sokkal több nyílthalmazuk, (szabadszemes) gázködeik, a legfényesebb gömbhalmazok színe-java és két csodálatos kísérőgalaxisuk. A Virgo-halmazunk tényleg nagy és különleges, de valljuk be, amatőr szemmel nézve egyáltalán nem látványos; a téli ég tele van szebbnél-szebb piros gázködökkel, de jó részük csak fotografikusan érdekes.

Egyetértek Viktor, szerintem is valahol -20 fok környékén van az ideális hely. :) Ha nekem egyszer csillagdám lesz, valahová Panamába telepítem :D így nem kell lemondanom sem az északi, sem a déli ég csodáiról.

Van viszont egy kérdésem: pontosan honnan kezdődik a "déli ég"? Hisz ha szigorúan deklináció szerint nézzük, akkor a déli ég egyharmadát mi is látjuk, -30fok deklinációig. Mi számít az első igazán combos "déli" csillagképnek? :)
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: A déli horizonton...

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.08.31. 10:30

tobe írta: Nem tudom mennyiért visz fel egy ilyen léggömb, illetve milyen magasra mernek vállalkozni.


Harminc méter fölött oly mindegy, milyen magasan vagy... :D Az ötlet érdekes! Pólusra állni egy lufi kosarában...azért ez nem akármilyen tett lenne :)
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”