Együttállások

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Együttállások

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.04.15. 12:21

Miközben az éjszakai égbolt fényesebb bolygói és a Hold fáradhatatlanul róják útjukat az ekliptikán (illetve annak közvetlen közelében), gyakran kerülnek igen közel egy-egy fényesebb csillaghoz és persze egymáshoz is. Ilyenkor látványos, minden égi szépséget kedvelő ember szívét megdobogtató kettős-, hármas- vagy többszörös együttállási jelenséget hoznak létre. Hármas és többszörös együttállások viszonylag ritkán jönnek létre úgy, hogy az objektumok 2-3 foknál közelebb legyenek egymáshoz.
A történelem folyamán a nap- és holdfogyatkozások mellett a látványos együttállásoknak is nagy szerepet tulajdonítottak. Egyes vélemények szerint a Bibliából ismert, Jézus születését előrejelző betlehemi csillag sem volt más, mint a Jupiter és Szaturnusz szokatlanul szoros közelsége.
A Meteor csillagászati évkönyvben a legtöbb együttállási jelenség fel van sorolva, de ötletet meríthetünk a Sky and Telescope és az Astronomy aktuális számainak az égboltot bemutató rovatából is. Általában egy-egy együttállás több napig is megfigyelhető, miközben az égitestek egymáshoz viszonyított helyzete folyamatosan változik a Hold és a bolygók elmozdulása miatt. A cél tehát egy-egy együttállási helyzeten belül a legszorosabb pozíció megfigyelése, lerajzolása, esetleg lefényképezése.

Amatőrcsillagászok Kézikönyve


Mivel ilyen topik nem volt még ezen a fórumon, gondoltam létrehozok egyet.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Együttállások

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.04.15. 12:29

Témaindítóként megosztanék egy, a Hold és a Jupiter tegnap esti együttállásáról készült képet:
130414 Hold Jupiter.jpg

A két égitest két és fél fok távolságban látszott egymástól a nyugati égen a Bika csillagképben, tőlük valamivel messzebb az Aldebarannal és a Pleiádokkal együtt alkottak látványos alakzatot. A négynapos holdsarló sötét oldalán még jól kivehető volt a földfény, amit a felvételen is igyekeztem kiemelni.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Együttállások

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.04.22. 19:38

Kedves vonomonde! Ezt írod:

"Általában egy-egy együttállás több napig is megfigyelhető, miközben az égitestek egymáshoz viszonyított helyzete folyamatosan változik a Hold és a bolygók elmozdulása miatt. "

Jó gondolat volt ilyen rovatot nyitni (a sok felesleges, vagy összevonható után végre egy újdonság!), örültem neki.
De nem örültem a fentebb idézett mondatodnak. Ui. így nem helyes. Együttállás nem hogy több napig nem tart, de elvileg csak egy pillanat (gyakorlatileg nehény másodperc). Együttállásnak nevezzük ui. amikor két égitest azonos rektaszcenzióba kerül. Mivel ez a jelenség többnyire a Hold és egy-egy csillag, vagy egy bolygó és a Hold, ill. egy bolygó és egy csillag esetében észlelhető, a két égitest egymáshoz viszonyitva gyorsan vagy lasabban mozog. Ezért csak valóban egy igen pici időszak amikor egyazon RA-ban tartózkodnak. Ezt pl. távcsövel magad is észreveheted, amikor a Hold igen közeli együttállásban (konjunkcióban) van egy csillaggal vagy bolygóval: látható, hogy közelednek, majd ismét távolodnak egymástól.
Vigyázat! Az együttallás éppen a fenti megfigalmazásból eredően nem jelenti azt, hogy ekkor vannak a legkisebb távolságra egymástól (látszólag). Mivel pl. a Hold látszó pályája kis szögben, de hajlik az égi egyenlítőhöz (ill. a deklinációs körökhöz) gyakorlatilag előfordul, hogy a legkisebb távolságot egy csillagtól/bolygótól az együttállás előtt vagy után éri el.!
Ha ilyen szép felvételeket tudsz csinálni, akkor érdemes pl. 5 percenként ismételni, és akkor szépen kijön, hogy miként közeledik, majd távolodik a két égitest egymástól.
Gratulálok a képhez, de azért a csillagászatban fogalmazzunk "csillagászati pontossággal". Barátsággal: BQ.
vanamonde
Hozzászólások: 439
Csatlakozott: 2009.09.22. 22:25

Re: Együttállások

Hozzászólás Szerző: vanamonde » 2013.05.27. 14:48

A Jupiter, a Vénusz és a Merkúr látványos háromszöget alkot ezekben a napokban kora este. Tegnap és tegnapelőtt szerencsém volt az időjárással és a felhőkkel, mindkétszer sikerült észlelnem a triót.

2013.05.25.
130525 Jupiter Vénusz Merkúr_s.jpg


2013.05.26.
130526 Jupiter Vénusz Merkúr_s.jpg


Az égitestek egymáshoz képesti elmozdulása már 24 óra alatt is jól érzékelhető (balra látható a Jupiter, alul pedig a Vénusz)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Együttállások

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.12.04. 11:06

Sziasztok!

Ma kora reggel kilépve a házból és felnézve az égre csodás látvány tárult elém. A háztetők felett a látszott a fogyatkozó félhold, halványan derengett a hamuszürke fény, és felette állt a Jupiter. A Nap már felkelt, keleten már csak a Vénusz ragyogott. A reggelinek való vásárlást elhalasztva visszamentenem a fényképezőgépért és csak úgy kézből lőttem pár képet. Visszaérve a boltból a Hold még halványan látszott, a Vénusz még felismerhető volt, de a Jupitert már elnyelte a kék ég, később befelhősödött, így "visszatért" minden a már megszokott szürkeségbe. :cry:

Üdítő volt legalább pár percig látni a Holdat és a bolygókat, no meg a kék eget.

Kép
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Együttállások

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.08.28. 21:46

Augusztus 23-kan Szaturnusz-Mars-Antares egyutallasban voltak .
Nalunk csak 24-en derult az eg.
Szaturnusz-Mars-Antares meg egyutallas kozeleben voltak , sikerultem fenkepezni.
Szabad szemel szep ,szines latvany volt.

Saturn-Marte-Antares 24.08.2016.v1.JPG


Saturn-Marte-Antares 24.08.2016.v2.JPG


Saturn-Marte-Antares 24.08.2016.v5.JPG


Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Együttállások

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.08.28. 22:01

Szombat Augusztus 27 -en tortent a Venusz-Jupiter egyutallas.

Szerda Augusztus 24 -en eszleltem a ket bolygot hogyan kozeledtek az egyutallashoz.
Szabad szemmel csak Venusz volt konyen eszlelheto.
Az eg nagyon fenyes volt a Nap lemente miat , Jupiter nehezen volt eszlelheto szabad szemmel es valamivel jobban a 7x 50mm binokularban.
Jupiter majdnem lehetetlen volt fenkepezni a fenyes eg hatter miat a szereny Coolpix S 3300 gepemnek.

Penteken Augusztus 26-an a ket bolygo meg kozeleb voltak egymashoz.
Mekur is volt Jupitertol nyugatra , de nem lattam binokularban sem.

(Eszleleseim vege fele egy szomszed ceg keritesen at/ keresztul tortent...)

Szombaton nem sikerultem eszlelni.

Venus-Jupiter 24.08.2016.v1.JPG


Venus-Jupiter 26.08.2016 - ''ghetto'' style.JPG


Venus-Jupiter 26.08.2016.JPG






Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Együttállások

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.09.08. 17:58

Egyutallas utan , Szaturnusz , Mars es Antares egy egyenlo szaru haromszoget alkotak a del-nyugati egen Szeptember elsejen.

Augusztus 31-en a haromszog meg nem volt egyenlo szaru haromszog , a Szaturnusz-Mars szar rovideb volt:

Triumvirate Saturn-Mars-Antares 31.08.16.JPG


Szeptember 1-en a harom egitest egy egyenlo szaru haromszoget alkotak :

Saturn-Mars-Antares 1.09.16 v.2 fl=27.6mm f6,5 1sec ISO400.JPG


Saturn-Mars-Antares 1-09.16 v.3 f=27.6mm f6.5 1 sec ISO 400.JPG


Teljesen tisztaban vagyok aban hogy ezek nem egyutallasok , csak mulando aszteriszmusok de nagyon esztetikusak.

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Együttállások

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.09.08. 18:08

Tegnap este , Szeptember 7-en , a Hold nyugatra volt a Szaturnusz-Mars-Antares haromszogel szemben.

Moon ,Saturn, Mars,Antares.v1.07.09.16. fl=7.8mm f4.5 1sec ISO1600.JPG


Moon ,Saturn, Mars,Antares.v3. 07.09.16. fl=10mm f5.2 1 sec ISO1600.JPG


A kepeket haromlabra szerelt Coolpix S3300 ''szappantartoval'' keszitetem.

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Együttállások

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.11.05. 21:56

November 3-an a del-nyugati egen latszot a Hold , Venusz es Szaturnusz kozeleben.

Hold es Venusz :

Moon and Venus.3.11.16.DSCN3759.JPG


Hold -bal fent , Venusz -bal lent , Szaturnusz -jobb lent :

Moon,Venus,Saturn.3.11.16.DSCN3783.JPG


Es ujra , Hold,Venusz es Szaturnusz a Maros partrol :

Moon,Venus,Saturn.3.11.16.DSCN3791.JPG


A fenykepeket haromlabra szerelt Nikon Coolpix S3300 kompakt gepel keszitetem.

Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”