Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.07.12. 19:45

Gondolom napnyugta után a nyugati égbolton látod. Az a Vénusz bolygó. Mellette "balra" (keletre) a Mars és a Szaturnusz is megpillantható mint halványabb csillagocskák. Ajánlom figyelmedbe a Stellarium nevű ingyenes planetárium programot, ezzel beállithatod az esti égboltot.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
DaRe
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:54

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: DaRe » 2010.11.18. 22:47

Sziasztok! A koszorú-témához:
Miért van az, hogy a koszorú egyszer alig fél-teleholdnyi, máskor meg több fok?
(Amúgy mifelénk holdudvarnak hívják, és mikor először hallottam ezt a fogalmat, nem értettem tisztán, és visszakérdeztem: "Ki udvarol a Holdnak?" Kislány voltam még...)
Láttam egyszer a Vénusz körül egy tök halványat, az is több fokos volt, de lehet, hogy egyilyen 5°-os halóval volt dolgom?
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2010.11.19. 03:53

DaRe írta:Sziasztok! A koszorú-témához:
Miért van az, hogy a koszorú egyszer alig fél-teleholdnyi, máskor meg több fok?
(Amúgy mifelénk holdudvarnak hívják, és mikor először hallottam ezt a fogalmat, nem értettem tisztán, és visszakérdeztem: "Ki udvarol a Holdnak?" Kislány voltam még...)
Láttam egyszer a Vénusz körül egy tök halványat, az is több fokos volt, de lehet, hogy egyilyen 5°-os halóval volt dolgom?

A koszorú mérete attól függ, mekkora páracseppecskék alkotják a felhőt, amin a fény átjön. Minél kisebb a páracseppek mérete, annál nagyobb a koszorúé. Az, hogy mennyire fényes illetve mennyire kontrasztosak a színei, az viszont a felhőn belül eloszló cseppek méretének egyenletes vagy összevissza voltától függ; vagyis ha sok egyforma méretű csepp van, akkor élénk, kontrasztos, ha viszont sokféle méretű csepp van jelen, akkor homályos és kevéssé kontrasztos a koszorú. A két dolog összefüg, ugye, minden cseppmérethez más koszorúméret tartozik, így ha egyféle van, azt egy koszorúnak látjuk, ha viszont sokféle cseppmérethez tartozó sok koszorú jön létre, ezek összemosódnak. Úgy könnyű elképzelni, ha egy adott cseppmérethez tartozó koszorút mondjuk egy fóliára festett ábrával jelzünk; ha sok egyforma ábra fóliáján nézünk át, akkor egyforma lesz a látvány, de ha többféle rajz van egymásra fektetve, akkor csak egy homályos, színes paca lesz, amit látunk így.
Fényesebb bolygók, csillagok, vagy bármilyen égi fényforrás ugyanúgy létrehozhatnak koszorút, pártát, ám mivel nekik azért jóval gyengébb a fényük a Holdnál vagy a Napnál, a létrejött koszorú is halványabb lesz, amit a szemünk már nem annyira képes érzékelni.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.19. 04:07

Fmaya írta:Sziasztok!

Én ma regisztráltam, még kevésbé tudok eligazodni...napok óta észlelek az égbolton egy ferősebben fénylő ,,csillagot" ? Szeretném tudni, mi ez? Köszönöm: Maya


Ha a déli-délnyugati égbolton láttad, akkor a Jupiter lesz az.
Nem tudom, erre miért nem gondolt senki. A Stellárium jó kezdés am.!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.11.19. 07:23

ge.nom írta:Ha a déli-délnyugati égbolton láttad, akkor a Jupiter lesz az.
Nem tudom, erre miért nem gondolt senki. A Stellárium jó kezdés am.!


Talan azert, mert negy honappal ezelotti az eredeti kerdes.

--mpt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.11.19. 08:38

mpt írta:
ge.nom írta:Ha a déli-délnyugati égbolton láttad, akkor a Jupiter lesz az.
Nem tudom, erre miért nem gondolt senki. A Stellárium jó kezdés am.!


Talan azert, mert negy honappal ezelotti az eredeti kerdes.

:D hát ezen most hangosan felnevettem
nincs aláírás
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”