Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Szabadszemes jelenségek (légköri jelenségek, halók és rokonaik, éjszakai világító felhők, sarki fények stb.) észlelőinek fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.09.30. 16:08

Ha már Hold-Jupiter:
Gratulálok Mónika! ;)
http://www.spaceweather.com/
90/900 refraktor
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.09.30. 19:34

Pape írta:Ha már Hold-Jupiter:
Gratulálok Mónika! ;)
http://www.spaceweather.com/


Köszönöm :-)
juhaszlaszlo
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:23

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: juhaszlaszlo » 2009.10.05. 21:22

A napokban reggelente a Vénusz-Merkúr és lassan hozzájuk csatlakozóan a Szaturnusz táncában lehet gyönyörködni a hajnalodó égen (apropó a látványos együttállásokról még nincs fórumtéma). Ma reggel arra lettem figyelmes, hogy kb 40-50 perccel napkelte előtt Tyndall sugarakat lehetett látni a hajnalodó égen. Lefotóztam a látványt, de sajnos a kép hűen visszaadja a vizuális élményt, azaz a sugarak alig válnak el az égi háttértől. Kérdésem lenne, hogy hogyan lehetséges a napkelte előtt ilyen korai időpontban megfigyelni ilyen jelenséget?
Üdvözlettel: Juhász László

PS Az esti holdkelte is nagyon szép volt, a tiszta égen végig követhető volt, ahogy a holdkorong kiemelkedett a horizontból.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.10.05. 21:40

juhaszlaszlo írta:A napokban reggelente a Vénusz-Merkúr és lassan hozzájuk csatlakozóan a Szaturnusz táncában lehet gyönyörködni a hajnalodó égen (apropó a látványos együttállásokról még nincs fórumtéma). Ma reggel arra lettem figyelmes, hogy kb 40-50 perccel napkelte előtt Tyndall sugarakat lehetett látni a hajnalodó égen. Lefotóztam a látványt, de sajnos a kép hűen visszaadja a vizuális élményt, azaz a sugarak alig válnak el az égi háttértől. Kérdésem lenne, hogy hogyan lehetséges a napkelte előtt ilyen korai időpontban megfigyelni ilyen jelenséget?
Üdvözlettel: Juhász László

PS Az esti holdkelte is nagyon szép volt, a tiszta égen végig követhető volt, ahogy a holdkorong kiemelkedett a horizontból.


Nagyon szép a képed!
Azért látható ilyen korán, mert nem troposzférában, hanem a sztratoszférában lévő vulkáni kéndioxidos aeroszolon alakul ki. Ez a kép tegnap napnyugta után 40 perccel készül, a belógó fenyőcsúcsok mellett látni szépen méág a sugarakat:
Kép
Ugyanezt így látják a német kollégák: http://www.meteoros.de/php/viewtopic.php?p=29480

A bolygók is nagyon szépen látszottak ma már, mármint a Szaturnusz is gyönyörűen előjött (bár elég halványka volt még) Ez ma reggeli:
Kép
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2009.10.06. 10:09

Még augusztus végén érdekes naplementét láttam. Nem tudom mennyire gyakori az ilyen, de előtte és azóta sem láttam ilyet, pedig egyszerűnek tűnik a helyzet., hiszen csak egy felhő kell a megfelelő helyen...elvileg. Elég hangulatos volt, a sugarak még keleti irányba nézve is kivehetők voltak.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.10.06. 18:02

kincsesm írta:Még augusztus végén érdekes naplementét láttam. Nem tudom mennyire gyakori az ilyen, de előtte és azóta sem láttam ilyet, pedig egyszerűnek tűnik a helyzet., hiszen csak egy felhő kell a megfelelő helyen...elvileg. Elég hangulatos volt, a sugarak még keleti irányba nézve is kivehetők voltak.

Azt a mindenit!!!! Ez gyönyörűséges!!!! Ennyire határozott és hosszan elnyúló krepuszkuláris sugár igen ritka, főként, hogy írod, keleten is kivehető volt (az már elvileg antikrepuszkuláris, ha eléri a horizontot). OK, valóban csak a megfelelő helyen lévő felhő kell hozzá, meg a levegőben némi aeroszol (pára, por), amin ilyen szépen látszik az árnyék. :-) Gratulálok a kiváló felvételhez! Örülnék, ha megírnád, hol és mikor történt pontosan az észlelés!
Köszönöm, hogy megosztottad!
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2009.10.06. 20:51

Az észlelés augusztus 22, 23, vagy 24-én történt Sükösdön. A pontos dátumot azért nem tudom, mert a képeket csak 1-2 héttel később töltöttem le a fényképezőgépről, és volt pár nap bizonytalanság. Nyáron elég sok a "párás-poros" este szokott lenni az alföldön, ami igen szép naplementéket okoz, bár mély-ég megfigyelésnél néha zavaró.
juhaszlaszlo
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:23

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: juhaszlaszlo » 2009.10.06. 23:08

Kedves Mónika!

Köszönöm a gyors és szakszerű választ. A német linket megnéztem, ott bíborfényjelenségről beszélnek. A német Wikipédia erről alapvetően azt írja, hogy naplemente után kb. 15 perccel látható, okai között megnevezi többek között a vulkanikus eredetű anyagokat is, így érthető, miért lehetett már ilyen korai időpontban is látni a sugarakat.
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.10.07. 06:41

kincsesm írta:Az észlelés augusztus 22, 23, vagy 24-én történt Sükösdön. A pontos dátumot azért nem tudom, mert a képeket csak 1-2 héttel később töltöttem le a fényképezőgépről, és volt pár nap bizonytalanság. Nyáron elég sok a "párás-poros" este szokott lenni az alföldön, ami igen szép naplementéket okoz, bár mély-ég megfigyelésnél néha zavaró.


Esetleg a képek exif adataiban megtalálod a dátumot. :-)
Landy-Gyebnar Monika
Hozzászólások: 46
Csatlakozott: 2009.08.05. 23:17

Re: Új lehetőségek észlelőknek, érdeklődőknek

Hozzászólás Szerző: Landy-Gyebnar Monika » 2009.10.07. 06:54

juhaszlaszlo írta:Kedves Mónika!

Köszönöm a gyors és szakszerű választ. A német linket megnéztem, ott bíborfényjelenségről beszélnek. A német Wikipédia erről alapvetően azt írja, hogy naplemente után kb. 15 perccel látható, okai között megnevezi többek között a vulkanikus eredetű anyagokat is, így érthető, miért lehetett már ilyen korai időpontban is látni a sugarakat.


A "bíborfényre" nekünk nincs szavunk (egyelőre...) igazából egy rakás légköri jelenségre nincs magyar szó még, bár - ha nem is akadémiai szinten - folyamatban vannak a magyarítások. A német ilyen szempontból egy nagyon szerencsés nyelv, mert elviseli, hogy bármilyen szavakból egy új összetétel jöhessen létre - így a Purpurlicht is teljesen OK náluk. Magyarul a bíborfény nekem egyelőre szokatlanul hangzik, de ettől még lehet, hogy jó lenne meghonosítani. :-)
Az, hogy milyen időpotban látható a sugár, az okozó légréteg magasságától eltekintve leginkább attól függ, hogy az árnyékot vető akadály hol van. Sima alkonyati sugárnál ez lehet pl. egy zivatarfelhő, nyáron ezek a gyakoriak. Persze ez fennállhat a vulkános eredetű krepuszkuláris sugaraknál is, csak távolabbi felhő kell hozzá, mivel magasabban van a vulkáni aeroszol. A két sugár megkülönbö9ztetésére azt adja támpontul a szakirodalom, hogy a vulkános sokkal elmosottabb határvonalú, míg a normál, troposzférikus árnyéksugár határozott vonalú. Erre itt a példa fentebb Kincses Mihály csodás képén, látható, hogy igencsak élesek a határvonalak (s ott a felhő is, amelynek ugyan már szétterjedt az üllője, ám valószínűleg a távolban van még egy sűrűbb felhődarabka, amit mi már nem látunk, mivel a Horizont alatt lehet, az vetheti a nagyon éles árnyékot.). Ehhez képest a vulkános meg ugye ilyen:
Kép
Válasz küldése

Vissza: “Szabadszemes jelenségek”