Mit láttam?

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.03.21. 12:14

Üdv, DVI,

"úgy 1 percre rá, újra megismétlődött a felvillanás, de most kb. ,10 fokkal az előző kettő helyétől"

ez alapján szerintem csak keringő, (nem légkörbe lépő) űrcucc lehetett.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.21. 12:33

Ayse írta:... Este olyan 3/4 9körül az égen láttam egy nagyon erős sárgás fényt egy csillaghoz képest nagy volt. Nem villogott és csíkot sem húzott maga után de egyenletesen elindult oldal sávban teljesen egyenletesen. Fokozatosa elhalványult majd eltűnt. ...

Erős sárga fény, a keleti kuiltúrából ide keveredett világító lampionoknak van. Egy égő feletti, felmelegített levegőjével töltött könnyű búra, alatta a hőt adó és világító égővel. Felemelkedése után a légáramlat sodorja szinte vízszintesen. Ha kifogy az égő üzemanyaga, akkor kialszik. Addig viszont a nagyméretű búrát is világítja, igen messziről látszik, nem pontszerű a fénye. A keleti kultúrákban, ünnepi eseményeken, égieknek jókívánság küldésre használják, esküvő alkalmából, vagy az új év ünneplésekor. Veszélyes lehet a nyílt láng miatt, ezért idehaza betiltották a használatát, de vannak akik vagy nem tudnak arról, hogy ezt itt tilos eregetni, vagy illegálisan felküldésre került a maradék legálisan behozott portéka. Nincs félni való tőle, viszont veszélyes, és tüzet okozhat főleg száraz időben, esetleg a légiközlekedést is zavarhatja!

A műholdak szinte pontszerűek, sokkalta magasabban láthatók, nem állnak és indulnak, hanem folyamatosan egyenletes sebességgel haladni látszanak, saját fényük nincs, a Nap fényét verik vissza a felületüre felvitt aranyfóliával, vagy a napcelláikkal addig, ameddig a Föld árnyékéba nem kerülnek. foroghatnak is, ekkor a fényesség növekszik, ha a napcellákról is tükröződik a fény. Az elhalványulásuk nem lassú, hanem szinte pillanatszerű. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
DVI
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.18. 06:14

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: DVI » 2012.03.21. 15:02

Nem tartom kizártnak a légkörbe lépő valamit, de a műhold kevésbé valószínű. Elég sokáig fénylett ahhoz, hogy látható legyen a "mozdulatlansága" és a három felfénylés nem egyenes vonalban történt, hanem egy hegyes szárú háromszögben kb. Egy iridiumhoz vagy ISS átvonuláshoz nem is hasonlított.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.21. 16:50

Fényképezni kellett volna! Adatokat is feljegyezni, pl. hol, mely helységből, városból, faluból tanyról útszám/km körül stb látta, hallotta valaki, vagy esetleg többen is látták, hallották. Ezen kívül a látszó magassági szög, hogy a térbeli irány is kiderüljön. A pontos időpont, az időtartam stb. Így lehetett bármi, pl akár egy kőröző helikopter is. Ezzel így kár tovább foglalkozni, csak találgatni lehet. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.03.21. 17:09

Imre írta: Ezzel így kár tovább foglalkozni, csak találgatni lehet. Üdv. Imre


Pedig az űrszemetes ötleted tűnik a legjobbnak eddig!
Több tízezer kering a Föld körül és lassan de biztosan közelítenek felénk, pár év múlva minden nap fogunk "hulló csillagokat" látni...
Üdv,
L.
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2012.08.21. 17:34

Sziasztok!

Még kb. 8 évvel ezelőtt, egy nyári éjjelen, vizuális meteor megfigyelést végeztem saját szórakoztatásra. Kb. 23:00 körül hirtelen egy lefelé világító, erős fényű kék fényoszlop jelent meg az égen, "helikopter" magasságban. Nos magát a tárgyat nem láttam, csak a kék fényoszlopot, ami nagyon stabilan és egyenletes sebességgel, lassan, félkörívben ereszkedett, ahogyan én láttam. A mai napig nem tudom, hogy mi lehetett az. Ha léteznek néma helikopterek, amik nem használnak villogót, akkor arra tippelnék. Egyéb ötlet?

Csillagos eget!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.08.21. 19:24

Nem tudom, mit láttál, de annyit hozzáfűznék, hogy az ember - főleg sötétben - fiziológiailag nem alkalmas olyan becsléseket tenni, hogy pl. helikopter-magasságban. Nappal, vertikálisan 40, azaz negyven méter a távolságbecslő-képességünk, a horizontális pedig kb. 400 méter, de ez is csak horizont látványa mellett, azaz amikor van viszonyítási alap. Tehát amikor a pilóta azt mondja, hogy "800km/h sebességgel, 3000 méteren repülve láttam tőlem balra 1000 méterre és felfelé 250 méterre egy kb. 30 méter hosszú repülő tárgyat elrepülni 1500km/h sebességgel", az bizony nem lehetséges. Nem tapasztalatfüggő, hanem lehetetlen.

De a jelenség, amit láttál, az úgy nézett ki, ahogy láttad, ez nem kérdés.
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.08.21. 19:55

Hát szinte egészen biztos, hogy egy közeli DISZKÓ, eget pásztázó fénycsóvája volt. :)
Engem is becsapott néhányszor.
Akkoriban amúgy is divat volt.
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2012.08.22. 11:31

Sziasztok!

Hát, diszkó fénye szerintem azért nem valószínű, mert a kék fényoszlop felülről lefelé világított, lefelé elhalványulva. Olyan volt mint egy kék színt kibocsátó reflektor, ami lefelé világít és eközben nincs hangja a járműnek, amit magát nem is észleltem. Láttam akkoriban ilyen diszkó reflektorokat pásztázni az eget, de ez a jelenség nem is hasonlított arra. Valamint nagyon stabilan mozgott, azaz nem imbolygott a levegőben. Eközben félkörívben ereszkedett.
Valamint néhány ismerősöm régebben látott olyan jelenséget, hogy egy (narancssárga) fényt kibocsátó tárgy emelkedik fel a földről nagyon lassan, majd egyik pillanatról a másikra iszonyatos sebességgel, gyorsulás nélkül elszáguld felfelé.
Valami ilyesmit: http://www.youtube.com/watch?v=vKQp3X2sWs0

Csillagos eget!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.29. 03:33

Kimentem kicsit és ahogy felnéztem láttam egy nagyon erős felfénylő pontot, ami lassan mozgott a fényessége a Jupiter mostani fényétől jóval erősebb volt, attól vagy 5magnitúdóval legalább szerintem, pontszerű, és szépen elhalványodott vagy 4-5mp alatt, a felfénylést nem láttam, hogy milyen hirtelen történt. Gondolom valami forgó műhold lehetett, de nagyon fényes volt és szép lassan mozgott tovább, még halványan is tudtam kicsit követni szabad szemmel. Magassága kb. 50-55 fok volt a dél-délnyugat irányában, kb. ahol a Mars is volt akkor éppen.

03:17 perc körül történt ez, nagyon érdekes volt ennyire fényest még nem láttam ilyet.

Az idő itt kissé ködös, nem teljesen tiszta az ég de nem felhős.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”