Mit láttam?

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
Anna1021
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.03.18. 23:53

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Anna1021 » 2012.03.19. 00:05

Üdv! Ma este nézelődtem a sky-map.org honlapon és találtam valami érdekeset, amiről sajnos nem tudom hogy micsoda. Valaki elmondaná nekem? :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2012.03.19. 04:03

Fényképek illesztési zűrzavara. A kezdőképtól nem messze szép egyenesekként is megmutatkozik ez a fajta bibi.. (Csatolás) Nem túl szerencsés ez a térkép.

Esetleg a tüzes Istennyila már elkezdett lecsapni. Nagy mázli, hogy valahova az Antarktiszra érkezik majd.

Üdv: Szolcs
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
DVI
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.18. 06:14

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: DVI » 2012.03.21. 00:47

Üvd mindenkinek! Egy kicsit furcsa, már-már talán szokatlan kérdéssel fordulnék most felétek. Láttam a minap valami egészen szokatlant, amit eddig kétszer volt szerencsém megfigyelni életem során. Egyszer még 2011 nyarán, Békéscsaba belvárosából, az éjszaka közepén, tehát a bőven a teljes sötétség beállta után. Nem voltam túl fényes helyen, így biztos nem külső fényhatások téveszthettek meg. Azért nem fordultam már akkor ezzel a kérdéssel hozzátok, mert nem voltam meggyőződve arról, hogy amit látok, az tényleg megtörtént-e mert annyira szokatlan és váratlan volt számomra. Rendelkezem egy kis amatőrcsillagász múlttal és bizonyos yzinten érdekelnek a csillagászattal kapcsolatos tudományok, így nem tekintwk magamra teljesen laikusként, bár végzettségemet tekintve, nem vagyok szakmabeli. Akkor a tárgyra térve. Mint említettem, 2011 nyara volt. A pontos dátumra nem emlékszem, de késő éjjel. A csillagokat bámultam a tetőről, szabad szemmel. Én úgy szeretem a legjobban. Egyszer csak arra lettem figyelmes, hogy körülbelül a zenit táján felfénylik egy pici csillagocska, ami azelőtt egészen biztosan nem volt ott, mert konkrétan láttam ahogy fényesedik. Ebben még nem is volna semmi szokatlan, mert volt már szerencsém pontmeteorhoz, egy pillanatig azt is gondoltam, hogy újra azt látok. De! Náhány másodpercel később, ez az új csillag ahogy jött, úgy el is tűnt, elhalványult, majd csak a hűlt helye maradt.utána. Oké, gondoltam, Egy pontmeteornak pontosan így kell viselkedni, örülök, hogy újra láttam egyet. Viszont itt megszakadt a gondolatmenetem, mert az a kis csillag ami az wlőbb volt, persze nem hiszem, hogy ugyan az.. újra felfényesedett, csak olyan fél-egy fokkal arrébb. Sajnos már nem emlékszem melyik csillagképben volt, de tudom, hogy a zenit környékén. Nem kell túl fényesre gondolni. Kb. 2-3 magnitúdó lehetett, esetleg 1. A Vega fényességét nem érte el egyik sem. Azt feltétlen meg kell jegyezzem, hogy egész biztosan nem repülő volt. Egyenletes fehér "csillagszíne" volt és egyszerűen nem láthatóvá halványodott, majd újra feltűnt de picit arrébb. A két felfénylés között kb. 10 mp telt el, szóval nem sok.
DVI
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.18. 06:14

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: DVI » 2012.03.21. 01:05

20 mp, bocsánat csak elírtam. Ez az egyáltalán nem okostelefonokra optimalizált szövegdoboz nem könnyíti meg a dolgom. Mindegy! Szóval másodszor villant fel a.csillagocska majd.tűnt el újra. Mindez kb. fél-egy fokon belül a zenitben, nem villogva, mint a replők teszik. Gondolkodtam mi lehetett és úgy 1 percre rá, újra megismétlődött a felvillanás, de most kb. ,10 fokkal az előző kettő helyétől. Minden kb. ugyan olyan volt, mint az előző két alkalommal. Felfénylett kb. 2 magnitúdóig, majd elhalványult és teljesen eltűnt. Egyenletes volt mind a fénylés, mind a halványulás,, hozzávetőlegesen 4-5 másodpercet vett igénybe a teljes jelenség darabonként, mert mint említettem, ez szám szerint a harmadik volt úgy 1 percen belül. Ekkor tovább néztem még a környöket még vagy fél órán át, de nem tapasztaltam hasonlót, csak pár hullócsillavot elvétve az égen. Nem tudtam mi ez, a mai napig nem tudom. Megmondom őszintén, el is felejtettem az esetet egészen most hétvégéig, amikor ez az egész, szinte teljesen ugyan így megtörtént. Felfényesedés, eltűnés, majd picit mellette újra majd valamivel távolabb újra és végül semmi. Annyi különbséggel, hogy még nem volt igazán éjszak. A nap már lement, a Vénus meg a Jupiter ragyogtak Nyugaton. a mars.is.szépen látszott meg az Orion pár fényesebb csillaga. Szóval a legfényesebbek, meg még néhány, de alapvetően még lehetett látni a szürkületben. Nagyon furcsa, tényleg nem tudom mi lehet,. A nyári esetet kivéve, nem találkoztam hasonlóval és nem is hallottam ilyenről még. Ja, és ez utóbbi is zenitben volt. Nem álltam semmilyen szer befolyásoltsaga alatt
DVI
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2010.10.18. 06:14

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: DVI » 2012.03.21. 01:12

Naszóval, mint mondottam volt, teljesen magamnól voltam mindkét esetben. Nem iszom alkoholt és nem drogozom, ha ez esetleg felmerülne, de csak megnyugtatásképpen közlöm, hogy ezt is.kizárhassuk. Túl fárad.sem voltam egyik esetben sem, képzelődni sem szoktam. Biztos van rá magyarázat, csak én nem ismerem azt, ezért is fordultam most hozzátok segítségért. A scintilláció is kizárható a magas horizon feletti magasság miatt. Ja, és egyik esetben sem voltak felhők az égen. Kiválló volt az égbolt!

Ennyit tudtam elmondani, remélem tudtok segíteni! Elnézést a sok hibáért, de telefonnal nem könnyű ilyen hosszú leveleg írni, főleg ha a rendszer sem könnyíti meg a.dolgomat..

amcsüdv: KD
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.21. 02:02

DVI ! Lehetett szerintem ez is pontmeteor, vagy lehetetett egy elhagyott űrholmi, amely alacsony pályára térve lefékeződött, és mire felizzott és elégett, addigra már szinte függőleges esésben zuhant a Föld felé. Ha zenitben nézelődsz, akkor teljesen függőleges zuhanásnak tűnhet egy viszonylag nagy hajlásszögű bezuhanás is. Gondold el, bekerül a légkörbe az űrszemét, és mire elér ide fölénk, éppen akkor izzik fel a lefékeződés miatt, addigra éppen zenitből érkezőnek látni. Ezek nem olyan nagy sebességgel ütköznek a légkörbe mint a meteoritok, hanem csak a töredékével, másodpercenként alig néhány km a sebességük. Ezt a sebességet el is vesztik hamar, és szinte függőlegesen zuhannak, és elégnek, vagy kialszanak. A fényességük is kisebb, nem feltünőek, nem robbannak mint a tüzgömbök, egyenletesen felizzanak és kialszik a fényük szintén egyenletesen. Persze látatlanban ez sem biztos, csak tippeltem. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.03.21. 08:05

Az alábbi videóban egy hordozórakétára szerelt kamera mutatja meg egy űrsikló fellővését a hordozórakéták leválását és visszazuhanását.A videó egyébként a hangok miatt is érdekes érdemes meghallgatni.
Amiért viszont feltettem ide az az,hogy Imre magyarázatát picit szemléltessem.Kb. 5 percnél kezdődik a hordozórakéták vissza zuhanáskori felizzása-elhalványodása,majd megint felizzása.


http://indavideo.hu/video/Fantasztikus_video_az_rbol
Ayse
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.03.21. 08:48

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Ayse » 2012.03.21. 08:53

Az az igazság hogy még kezdő vagyok ilyen téren, de láttam valamit ami érdekelne hogy mi lehetett! Talán ti tudjátok rá a választ!
Este olyan 3/4 9körül az égen láttam egy nagyon erős sárgás fényt egy csillaghoz képest nagy volt. Nem villogott és csíkot sem húzott maga után de egyenletesen elindult oldal sávban teljesen egyenletesen. Fokozatosa elhalványult majd eltűnt. Biztos hogy nem repülő volt, abban profi vagyok hiszen tetőtérben lakom. Igazából félek az ilyesfajta fényektől, ezért remélem hogy ti megnyugtattok valami tudományos magyarázattal! Köszönöm a válaszaitokat előre is! :)
Kika1
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2012.01.14. 14:51

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: Kika1 » 2012.03.21. 08:56

Valószínűleg egy műholdat láthattál szerintem.De csak szerintem... :)
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Mit láttam?

Hozzászólás Szerző: algor » 2012.03.21. 09:41

DVI!
Egyes műholdak forognak tengelyük körül, és ha aszimmetrikusak, akkor az általuk visszavert fény is folyamatosan változik. Ha a forgás lassú, és a keringési magasság elég nagy, akkor a műhold lassan halad át az égen, közben periodikusan hol felfényesedik, hol elhalványul. Persze a felfénylés alatt is folyamatosan halad az égen, de ha a felfénylés rövid ideig tart, tűnhet úgy, mintha egy helyben állt volna. Én erre tippelek.

Ayse!
A leírás alapján ez is műholdnak tűnik.

Ha ismert a pontos időpont és a feltűnés - elhalványodás égtája, magassága, akkor a www.heavens-above.com oldalon meg lehet keresni, melyik műhold lehetett.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”