Nemzetközi Űrállomás észlelése

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.09.03. 12:36

Tom írta:
2019.09.03. 09:55
Vasárnap reggel ismét volt lehetőségem próbálkozni az ISS fotózásával.
Félsikerrel. Az expozíciós időt jóval visszavettem, ahogy Attila tanácsolta, ez sokat segített, viszont most meg mintha a fókusz nem lenne jól beállítva. Bosszant a dolog, mert az esemény előtt kb 1 perccel állítottam el, egy szerintem jobbra, de tarok tőle, hogy inkább rosszabbra. Ahogy az előrejelzést néztem, szeptemberben nem igazán lesz újabb lehetőségem próbálkozni.
Viszont most valami csoda folytán, vagyis nem tudom miért, de 11 képkockán látszik az ISS. Felteszem a legjobban sikerült kockát, ami amúgy az első, amin teljesen megjelenik, meg pár kockával arrébb lévőt. Érdekes, ahogy megy a látómező közepe felé rendesen elmosódott lesz.
nap-ISS_110.jpg
nap_ISS_113.jpg

Inkább hagyd a Nap előtti átvonulasokat egyenlőre, és próbálkozz normál átvonulasokkal. Manuálisan le tudod követni az égen, több időd marad felvenni a komplexumot ha egy kereső jól van párhuzamosítva. És bizonyos szempontból jóval latvanyosabb is az eredmény mint egy sziluettes verzió. Csak egy ötlet. Plusz zenit környéki tranzitok eseteben az ISS kb 60-65".
A faterom 1985 táján ismerőseivel látta távcsőben a Saljut űrállomást, le tudtak követni kis ideig. Erdekes lehetett.
Van itt barki is, akinek sikerült vizuálisan észlelni a MIR-t a 90-es években? Vagy csak egy csíkhúzós felvétele van róla esetleg?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.03. 14:24

Maczó András írta:
2019.09.03. 10:08
Hát én itt nem látok semmit. Ez a sötét folt középen egy szenzorkosz, ezt látom.
Az - szerintem - nem "szenzorkosz", mert az sokkal kisebb, és élesebb peremű, hiszen gyakorlatilag rajta van az érzékelő védőüvegén. De nem is szűrő kosz, mert azok meg nagyobban (több ilyen "donut" is látszik a képen). Továbbá az alakja sem "szokványos" kosz-árnyék, főleg pedig egy koszszemcse nem mozoghat.

Szerintem valóban lehet ez az ISS nagyon "out-of-focus" képe a Nap korongja előtt.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.09.03. 14:45

Tom írta:
2019.09.03. 09:55
Vasárnap reggel ismét volt lehetőségem próbálkozni az ISS fotózásával.
Félsikerrel. Az expozíciós időt jóval visszavettem, ahogy Attila tanácsolta, ez sokat segített, viszont most meg mintha a fókusz nem lenne jól beállítva. Bosszant a dolog, mert az esemény előtt kb 1 perccel állítottam el, egy szerintem jobbra, de tarok tőle, hogy inkább rosszabbra. Ahogy az előrejelzést néztem, szeptemberben nem igazán lesz újabb lehetőségem próbálkozni.
Viszont most valami csoda folytán, vagyis nem tudom miért, de 11 képkockán látszik az ISS. Felteszem a legjobban sikerült kockát, ami amúgy az első, amin teljesen megjelenik, meg pár kockával arrébb lévőt. Érdekes, ahogy megy a látómező közepe felé rendesen elmosódott lesz.
nap-ISS_110.jpg
nap_ISS_113.jpg
Nincs fokuszban a szenzor.
Avatar
Tom
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2011.07.26. 10:39

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Tom » 2019.09.03. 15:31

Látom nem sikerült a képeket feltölteni. Ami felment, az középen az űrállomás. Tuti a videóból egyértelmű. Korábbi képkockákon jobb a fókusz, de a látómező közepe felé így szétfolyik.
Itt fent még sokkal jobb, aztán pár kocka után szétfolyik.
iss0109.jpg
Amúgy a videó többet ad vissza. (Az agy pótolja a hiányzó részeket.) Tudom nem lettek jók a képek, de kicsit előrelépés nekem, hogy nem lett túlexponálva és egész sok (bár sajnos használhatatlan) képkocka lett.

Ami furcsa, hogy mikor belépett a látómezőbe az ISS jobban fókuszált, mikor kilépett addigra úgy szétfolyt, hogy szinte nem is látni. Az bizonyos, hogy a fókuszt a napkorongra állítottam, így logikus, hogy ott volt a legjobb, de ez a gyors változás zavar.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Nemzetközi Űrállomás észlelése

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.03. 16:16

Tom írta:
2019.09.03. 15:31
Ami furcsa, hogy mikor belépett a látómezőbe az ISS jobban fókuszált, mikor kilépett addigra úgy szétfolyt, hogy szinte nem is látni. Az bizonyos, hogy a fókuszt a napkorongra állítottam, így logikus, hogy ott volt a legjobb, de ez a gyors változás zavar.
Vagy kicsúszik a fókuszer a saját súlyától felvétel közben, vagy nem merőleges a szenzor az optikai tengelyre.
Ha a napperemre állítod a fókuszt, és ott jó, akkor az ISS-nek is élesnek kell lennie, mivel a használt nyílásviszony mellett gyakorlatilag mindkettő benne van a mélységélességi zónában (bár nem számoltam ki, de lehidalnék, ha nem így lenne...).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”