Láttam valamit

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.08.05. 07:56

Sziasztok!
Tegnap este megint láttam Tejút fotózás közben egy felvillanást. Nem lehet (bocs, ha hülyeség), hogy egy meteor pont olyan szögben lép be, hogy mi, mint szemlélők nem látjuk az elhúzott csóvát, mert az pont az elégés villanása mögött van? Ergo mintha pont felénk tartana és ezért csak azt látjuk, amikor elég egy villanás kíséretében. :?:
Üdv: Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.08.05. 10:28

Egy ismerősöm, ugyanezzel a történettel lepett meg pár napja, akkor vagyunk már páran szemtanúk.

Van olyan is, hogy pont veled szemben jön egy meteor, de az olyan szerintem nagyon ritka, maga afényes meteor sem gyakori eleve.

Az meg, hogy pont ugyanarról jön, az meg még ritkább lehet.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.08.05. 10:44

Idegesített, hogy lövésem sincs, mi villan az égen, kicsit gugliztam angol oldalakon. Itt http://earthsky.org/space/i-saw-a-flash-in-the-night-sky-what-is-it#other találtam egy lehetséges magyarázatot: iridium műholdak beforduló fő antennáján csillan meg a napfény, ez az angol oldal szerint akkora villanásnak érzékelhető megfelelő szögből nézve, mintha a Vénuszt látnám (persze csak egy pillanatra :D ).
"Flashes from iridium satellites. In a dark location, especially just after night has fallen or is about to end, you often see ordinary satellites crossing the night sky, appearing as dim steadily moving “stars.” Sometimes one of them will produce a flash! That may happen when an antenna from an iridium satellite reflects sunlight directly down at Earth. When it does, it creates a quickly moving illuminated spot on Earth’s surface. The diameter of the spot is about 10 kilometers, or about six miles. If you’re standing inside this spot, looking up, you see what appears as a bright flash, or flare in the night sky. The flare lasts a few seconds, then is gone.

The flares from an iridium satellite can be bright – as bright or brighter than the brightest planet Venus. Some of the flares are so bright they can be seen in daylight.

It’s the unusual shape of iridium satellites, by the way, that causes them to flare on occasion. They have three polished door-sized antennas, 120° apart and at 40° angles with the main bus.

The forward antenna faces the direction the satellite is traveling. The flares come from these antennas."
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.05. 11:19

Frigyes írta:Idegesített, hogy lövésem sincs, mi villan az égen, ...


FYI:
Az Iridium flare-ek (és ISS átvonulások) előrejelzésére PC programok, és mobil alkalmazások is léteznek, pl. ISS Detector Pro (Androidra), hogy csak egyet említsek.

Mindazonáltal az Iridium felfénylést én nem nevezném "villanásnak", mert az egy több másodperces (időnként akár félperces) hosszúságú jelenség. (Persze az lehet szubjektív, hogy kinek mi a rövid, vagy hosszú időben...)

Léteznek azonban ún. pontmeteorok, amelyek a radiáns felől éppen látóirányunk felé érkeznek, így légköri pályaszakaszuknak tangenciális összetevője nagyon rövid. Na, ezek valóban "villannak". De ilyet elkapni nagy szerencse kell...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.08.05. 11:36

Attila írta: De ilyet elkapni nagy szerencse kell...

Akkor vagy folyamatosan többünknek többször jött be az általad említett nagy szerencse (bár a lottón lenne ez :lol: ), vagy továbbra is rejtély, hogy mi okozza ezeket a nagyon fényes, pontszerű és nagyon rövid ideig tartó felvillanásokat. Ráadásul néha azonos helyen egymás után többször.
Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.05. 13:38

Frigyes írta:
Attila írta: De ilyet elkapni nagy szerencse kell...

Akkor vagy folyamatosan többünknek többször jött be az általad említett nagy szerencse (bár a lottón lenne ez :lol: ), vagy továbbra is rejtély, hogy mi okozza ezeket a nagyon fényes, pontszerű és nagyon rövid ideig tartó felvillanásokat. Ráadásul néha azonos helyen egymás után többször.
Frigyes

Biztos, hogy nem Iridiumot láttál. Ez sima műhold nagy magasságban és lassú forgással.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.08.05. 14:13

Gyűlnek a megdőlt ötletek az egyik oldalon, de sajnos a másikon nincs nagy tolongás. ;)
Szerencsére nem csak én láttam ilyet, akkor most kezdhetnék aggódni.
Frigyes
Üdv: Frigyes
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.08.05. 14:41

Haladjunk az ismeretek és a logika mentén!
A pontszerű meteor rendkívül ritka, egy rendszeres meteorészlelő talán néhányat lát belőle életében. Az, hogy te zsinórban látsz ilyet, éppen ezért nem valószínű, szinte lehetetlen.
Létezik azonban számos olyan műhold, ami nem a szokásos 300-400 km-es pályán, hanem több ezer km magasan kering, vagy van a pályája földtávoli szakasza. Ezek igen lassan mennek az égi háttér előtt, másodpercek alatt észre se venni a mozgásukat. És bizony forognak. Valószínűleg ez a megfejtés annál is inkább, mert ilyeneket én is szoktam látni, tehát nem egyedi jelenségről van szó.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2016.08.05. 14:51

Köszönöm Péter, ez elég valószínűnek látszó megoldás.
Frigyes
Üdv: Frigyes
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.12.04. 10:19

Sziasztok!

Nem igazán "láttam" hanem fényképeztem. Elkezdtem ismerkedni az asztrófotózással, és 2. alkalommal belebotlottam valamibe. A képek november 27-án készültek az M45-röl 20:33-22:34 körül. 60s expókkal. Feldolgoztam a képeket, és valami mozgott rajtuk:
1_1.JPG

Itt kinagyitva a stackelt képrészlet:
1_2.JPG

20:33-as kockából kinagyítva, megjelölve:
1_20h33m.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”