Láttam valamit

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2016.12.04. 10:24

Mivel csak max 3 kép/hsz a limit itt a folytatás:
21:13-as kocka részlet:
1_21h13.JPG

és 22:32-kor:
1_22h33.JPG


Számomra elég egyértelmű, hogy vmi űr-objektum. Viszonylag távoli, az elmozdulás nagyságából következtetve. Stellariumban nem találtam semmit. Nem állítom, hogy ismeretlen objektum, de hol lehetne utánanézni? Valami ötlet?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.08.13. 17:05

Sziasztok!

Tegnap ismét láttam a tavaj látott felvillanásokat. Épp a Pegazus felé nézelődtem a Perseidákat csodálva, amikor erősen felfénylett valami. És pont, mint tavaj, pár másodperccel később ugyanott megint csak felfénylett valami, látszólag ugyanolyan fényerővel. :?:
Üdv: Frigyes
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.13. 17:34

Az nem csoda én is láttam tegnap olyat, pont szembejött egy kis meteorit, az villan fel szerintem.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.13. 18:13

tobe_ írta:
2018.08.13. 17:34
Az nem csoda én is láttam tegnap olyat, pont szembejött egy kis meteorit, az villan fel szerintem.
Nem; ez más. A pontmeteor ismert, bár az is nagyon ritka, de sokkal gyorsabb lefolyású jelenség.

Én is láttam már ilyeneket, amiről Frigyes írt, és nem is egyedül...
Viszonylag lassan, kb. 5-10mp alatt fényesedik fel akár negatív magnitúdó-tartományig, fényes marad akár hosszú percekig, azután hasonló sebességgel elhalványul a teljes szabad szemes láthatatlanságig. Mindeközben látszólag (úgy értem, hogy szabad szemmel nézve) semennyit sem mozdul el. Ha láthatóan mozogna, és időben rövidebb volna, akár Iridium-villanás is lehetne.

Sárneczky Krisztián szerint "Molnija-típusú" műhold reflexiója lehet, ami nagyon elnyúlt pályán kering a Föld körül (a geoszinkron pályán - ami kb. 35e km (!) - is túl van az apogeuma, azaz 35-40e km-re), és e miatt földtávolban nagyon lassan halad.
Úgy volt beállítva a pálya, hogy az akkori Szovjetunió fölött minél több időt töltsön: https://hu.wikipedia.org/wiki/Molnyija%E2%80%931

Ez eddig akár logikus is lehetne, legalábbis arra, hogy miért nem érzékelhető a mozgása. De ilyen távolból - legalábbis szerintem - már hatalmas napelemtábla kellene a 0 magnitúdót is meghaladó villanáshoz.
Ráadásul tavaly Vízi Petivel együtt láttunk egy ilyet a Cygnus szárnya közelében, ami lehet akár Molnija-pálya közelében is, mivel az nagy inklinációval kering.
Képkivágás.JPG


Azt megelőzően pedig egy érdi járdacsillagászkodás alkalmával láttam hasonlót (a közönséggel együtt) az északi pólushoz viszonylag közel (arra viszont gyakran járnak műholdak, de azok nem távoliak és nem apogeumban).

Szóval fogalmam sincs, hogy mi lehet ez, de úgy tűnik, több is van belőle... :D
Vagy egy, de sok helyen. 8-)


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.17. 23:13

Meteor-t láttam elhúzni úgy 5 perce Hajdúnánásról nézve déli irányban, kb. 40 fok magasságban nyugat keleti irányban haladt lassú meteor, a Persidákhoz képes talán 1/harmad tempóban ment, csóvát húzott, fényessége úgy -3 magnitúdónak saccoltam, nagyon szép volt halvány sárga színnel. Kb. 2-3 mp-ig láttam.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.09.01. 15:15

Tegnap a Mars felvétele közben úgy láttam, hogy valami aránylag lassan áthaladt a látómezőben a képernyőn úgy láttam.

A mérete pixel nagyságrendű lehetett látszatra, fénye is elég halvány.

Ha tényleg megvan a felvételen és megtalálom, jelzem majd, idő pont megvan, meg pozíció is , majd lehet pályát számolni belőle valahogy.

Vissza kel néznem a felvételeket, nem sok volt, csak 3 kb. ha megvan hamar meglesz.
Kenderice
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2019.10.09. 11:32

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Kenderice » 2019.10.09. 11:39

Üdv.
Lenne egy kérdésem.

Az idén elég sok felvillanást láttam az éjszakai égbolton.
Nem tudja valaki, hogy mik lehettek?

Olyanok, mint a vakuvillanás.
Rendszertelen időközönként (néhány másodperctől 10-15 másodpercig) villannak fel, helyüket nem változtatják.
A színe fehér minden esetben.
A felvillanás erőssége változó. Van, hogy nagyon erős, mintha párszáz méterre lenne a "vaku", a következő meg alig látható. De a tól-ig tartományon belül sokféle erősséggel latható.
Néha 25-30 fokos távolságra ettől a jelenségtől ugyanígy látszódik egy másik is.
Néha mintha haladna, változó sebességgel, néha csak ugyanabban a pontban vannak a felvillanások.
Volt egy eset, amikor egy csillagászatot is tanult, nem hülye emberkével észleltük de ő sem tudta mi lehet az.
Kivétel nélkül mindig a teljes sötétség beállta után észleltük és sosem láttuk a zenittől 30-40 foknál távolabb.
Viszont koraősztől későtavaszig egyszer sem láttam. Nyár derekán láttam a legtöbb alkalommal.
Egyik jelenség sem tartott 40-60 másodpercnél tovább.
Repülőgép kizárva, iridium kizárva.

Ezeket a felvillanásokat mi okozhatja?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: pisza » 2019.10.09. 19:34

Szia, simán tudnám reprodukálni a drónjaimmal a jelenséget, úgyhogy szerintem az ez lesz.

Tisza Csaba
Kenderice
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2019.10.09. 11:32

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: Kenderice » 2019.10.11. 09:49

pisza írta:
2019.10.09. 19:34
Szia, simán tudnám reprodukálni a drónjaimmal a jelenséget, úgyhogy szerintem az ez lesz.

Tisza Csaba
Nem drón.
Nekem is van.
Ráadásul településektől távoli helyen és nem is egy helyszínen láttam, hang nélkül.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Láttam valamit

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.10.13. 11:55

Drón is tud repülni hangtalanul.

Sőt állni is egy helyben, ugyanígy.

Te is tudsz építeni ilyet, akár hiszed, akár nem. :)
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”