Szabad szemmel látható csillagok csalóka üzenete

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Szabad szemmel látható csillagok csalóka üzenete

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2011.06.14. 13:58

Nekem az lenne a kérdésem, hogy szabad szemmel látható egyáltalán a Napnál halványabb, vagy a Nappal egyforma fényes csillag? Mert ugye elvileg a vörös törpékből van a legtöbb, de ha jól gondolom azokból egy darab sem látható, hiszen ha már a legközelebbi a Proxima Centauri sem, akkor a többi meg még inkább nem. Tehát mi egy eltorzított gyakoriságeloszlást látunk a kék óriások javára, de szeretnék 1-2 konkrét példát kapni a Nappal azonos fényességű és nála halványabb közeli csillagokra, már ha láthatók szabad szemmel, hogy másoknak is megmutathassam, ha az éjszakai ég rejtelmei felől kérdeznek.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Szabad szemmel látható csillagok csalóka üzenete

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.06.20. 20:57

pl. 61 Cygni, Tau Ceti, epszilon Eridani.
90/900 refraktor
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Szabad szemmel látható csillagok csalóka üzenete

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.06.20. 21:17

Nem akarom, hogy okoskodásnak tűnjön, de a kérdésed elég pongyola. Minden csillag látszó fényessége az égen halványabb, mint a Napé. Ha a csillagok abszolút fényességére gondolsz (ami azt jelenti kb. 32 fényév távolságból hány magnitudós lenne) akkor már van értelme az összehasonlításnak.

A Nap abszolút fényessége 4,8 magnitudó, egy csillagkatalógusban megkeresheted melyik csillag halványabb ennél. Itt van egy lista az 50 legfényesebb látszó fényességű csillagról, benne az abszolút fényességükkel (A. Mag): http://www.cosmobrain.com/cosmobrain/re ... tstar.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Szabad szemmel látható csillagok csalóka üzenete

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.06.21. 18:30

pasnaat írta:Nekem az lenne a kérdésem, hogy szabad szemmel látható egyáltalán a Napnál halványabb, vagy a Nappal egyforma fényes csillag? Mert ugye elvileg a vörös törpékből van a legtöbb, de ha jól gondolom azokból egy darab sem látható, hiszen ha már a legközelebbi a Proxima Centauri sem, akkor a többi meg még inkább nem.


Így van, a kisebb tömegű - ezért kisebb luminozitású (fényteljesítményű) - csillagokból több van. A vörös törpék pedig annyira halványak, hogy még a legközelebbiek sem láthatóak szabad szemmel.


pasnaat írta: Tehát mi egy eltorzított gyakoriságeloszlást látunk a kék óriások javára, de szeretnék 1-2 konkrét példát kapni a Nappal azonos fényességű és nála halványabb közeli csillagokra, már ha láthatók szabad szemmel, hogy másoknak is megmutathassam, ha az éjszakai ég rejtelmei felől kérdeznek.


Itt egy nagyon jó térkép a Nap környezetéről:

http://www.atlasoftheuniverse.com/12lys.html

Ez meg egy jó kis katalógus a 20 fényévnél közelebbi csillagokról:

http://www.atlasoftheuniverse.com/nearstar.html


A vizuálisan legfényesebb, közeli vörös törpe, ami a mi földrajzi szélességünkről is látszódik, a Lalande 21185 (= Gliese 411 = HD 95735) az UMa déli részén (majdnem a LMi-ben). Ez 8,3 fényévre van, 7,5 magnis, szabad szemmel gyakorlatilag nem látható. Kis távcsővel viszont esetleg kivehető a vörös színe is.

Nem szeretek Wikipedia oldalakat linkelni, de most kénytelen vagyok, mert itt nagyon szépen összeszedték a Naphoz hasonló, közeli csillagokat:

http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_analog

A legközelebbi csillag, ami a Nap ikertestvére lehetne a fotometriai és spektroszkópiai tulajdonságai alapján, a 18 Sco, 45 fényév távolságra. A látszó fényessége 5,5 magni, a deklinációja -8,5 fok körül van, szóval tiszta nyári éjszakán talán még szabad szemmel is észre lehet venni.

Naphoz hasonló abszolút fényességű csillag pl. az eta Cas A. Ez egy G0 törpe, szabad szemmel szépen látszik átlagos égen, távcsőben pedig a narancs színű kísérője is. Nagyon szép kettőscsillag, szép színkülönbséggel, érdemes bemutatni.

Ha pedig nagyon pontos listát akarsz a Nap abszolút fényességéhez közeli (vagy attól éltérő), közeli csillagokról, akkor a Gliese katalógushoz érdemes fordulni. Ebben gyűjtik a 25 parszeknél közelebbi csillagok adatait.
Közvetlen linket nem tudok adni, mert kissé kretén a VizieR rendszer (francia szegény), de kb. az alábbit kell tenni.

Megnyitod a VizieR oldalát:

http://vizier.u-strasbg.fr/viz-bin/VizieR

A Find catalogs mezőbe beírod, hogy Gliese, majd enter.

Az így megjelenő keresőoldalon legörgetsz az Mv jelzésű mezőig (Absolute visual magnitude, abszolút vizuális fényesség), és teszel egy pipát is elé. A Nap abszolút vizuális fényessége 4,83 magni (a bolometrikus a 4,75). Ha mondjuk a 4,7 és 4,9 Mv közötti csillagokat akarjuk kiszűrni a katalógusból, akkor be kell írni az Mv mezőhöz, hogy 4.7..4.9, majd klikk a Submit gombra (vagy enter). És voilà, hogy stílszerűek legyünk.
pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

Re: Szabad szemmel látható csillagok csalóka üzenete

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2011.08.16. 17:58

Nagyon köszönöm, jól kigyűjtötted a lényeget.
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”