Vizuálisan színes csillagok

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.07.26. 11:10

ajánljatok nekem sok-sok igazán színes csillagot! olyanokat, amik vizuálisan is szép színesek, kitűnnek környezetükből. de igazán színeseket (legfőképp a vöröseket szeretem, de bármi jöhet ami nem fehér)!! :D

lehetőleg legyenek 15 magninál fényesebbek, ne kelljen elfordított látással szenvedni.

mondok pár példát:
albireo
wz cas
rs cyg

ilyesmikre gondoltam. ha nincs nekik egyszerű azonosítójuk (pl BD akárhány), akkor akár egyszerű (és közelítő) ra/dec koordináta is elég lesz.

KÖSZÖNÖM!!

ps.1 nem találtam megfelelő fórumot ennek a témának (nincs alfórum sima csillagoknak, csak kettősöknek meg változóknak, ami vicces), témát pedig még annyira sem, úgyhogy ide nyitottam, de
ha vki kompetens úgy gondolja, h lenne máshol hely neki, akkor legyenszives átmozgatni. köszönöm.

ps.2 örülnék ha nem szemetelnék tele ezt a topikot ide nem illő dolgokkal se nem-észlelő fotelcsillagászok (pl. "vörös csillagokat nem érdemes észlelni mert az emberi szem a vörös tartományban és különbenis ehhez altaz mechanika kell és neked amúgysincs fizikus diplomád"), se önjelölt világmegváltó pszichopaták (pl. "a vörös csillagok a vöröseltolódás miatt vörösek, eredetileg kékek voltak, és a nagy bumm amúgysem történhetett, hisz végtelenül forró pont nincs, bár a múltkor a bekapcsolva felejtett villanyrezsóm nagyon forró lett tényleg, már-már éreztem ahogy létrehoz maga körül valami teret. és a fizikusok hazudnak, neked meg amúgysincs fizikus diplomád"). köszönöm.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.26. 11:51

Első körben mira típusú változókat ajánlanék így általánosságban, ha a vörös tetszik.
Nekem az eltérő színű kettősök tetszenek nagyon, ahol van is mihez viszonyítani a színeket, pl. Albireo, amit írtál.

Nem ismerek sok planetárium programot, de a Guide-ban színesre (színképtípus alapján) állíthatók a csillagok, és úgy nagyon könnyű válogatni.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.07.26. 12:11

S Cep és társai, a Kisatlaszban csemegézhetsz pl. a kettősök között. Az ott megírt színek tapasztalati. észlelt színek.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.07.26. 12:43

Szines csillagok:
Nyári égen pl. az Antares (alf Sco) - vörös (szabszemmel is)
alfa Her - vörös (szabszemmel is),
Nyugat felé az Arcturus (alfa Boo) - sárga (szabszemmel),
Zenithez közel a mü Cep - vörös, Herschel Gránátcsillag-nak nevezte,
Éjfél után Capella (alfa Aur) - világos sárga (szabszemmel),
Betelgeuse (alfa Ori) - vörös (szabszemmel),
Aldebaran (alfa Tau) - sárgásvörös (szabszemmel),
Castor és Pollus (alfa, béta Gem) - sárga (távcsővel jobban látszik),
Mira Ceti - omikron Cet, maximumban vörös,
Mostanában max körül van az R Scuti - sárgásvörös (most kb. 5 mg),
Szép szines pár a béta Cyg, gamma And.
A Míra változók vörösek (maximumban kis távcsővel is feltűnő), a hosszú peridósusú Cepheidák sárgák.
Katalógusban nézegetve megtalálod a színkép típust: a G, K tipusúak sárgák, az M már feltűnően vörös. BQ.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.07.26. 12:49

hűha, köszönöm szépen az uraknak az ajánlatokat, tanácsokat, végig fogom nézni ezeket. :)

esetleg még vmi a kevésbé fényes (12m alatti) tartományból?

sajnos a változózásban nem vagyok otthon, így hirtelen azt sem tudom, hol tudnék mira typ. változókat keresni (gondolom vhol az aavso honlapján van automata, majd utánanézek). színkép alapján tudok keresni, de tapasztalatom szerint elég nagy még mindig a szórás, mennyire látványos egy-egy csillag színe.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.26. 12:54

"esetleg még vmi a kevésbé fényes (12m alatti) tartományból?"
A Guide határfényessége a legtöbb helyen 15 magnitúdónál is jobb. Kis színes pöttyöknek jelöli a csillagokat, ha úgy van beállítva.

"hirtelen azt sem tudom, hol tudnék mira typ. változókat keresni"
http://vcssz.mcse.hu/varbank/info.php?page=prog
Papíron pl. a VA-sorozatban.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.07.26. 13:09

kulizoli írta:"esetleg még vmi a kevésbé fényes (12m alatti) tartományból?"
A Guide határfényessége a legtöbb helyen 15 magnitúdónál is jobb. Kis színes pöttyöknek jelöli a csillagokat, ha úgy van beállítva.


sky6-et használok, hasonló hmg-vel. ezzel nincs is baj, csak ennyi erővel inkább az ég alatt keresgélek. távcsövet tologatva egér helyett. de ez az amire ritkán van időm, hogy csak úgy bolyongjak. ezért szeretnék ismert célpontokra repülni rá :)

kulizoli írta:"hirtelen azt sem tudom, hol tudnék mira typ. változókat keresni"
http://vcssz.mcse.hu/varbank/info.php?page=prog
Papíron pl. a VA-sorozatban.


köszi! :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.07.26. 13:21

Értem. Azért megmutatom, hogy ez milyen, lehet, hogy mást is érdekel. A pirosak itt már mind M-esek.

Clipboard01.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.26. 14:19

astrohist írta:Szines csillagok:
Nyári égen pl. az Antares (alf Sco) - vörös (szabszemmel is)
....
Éjfél után Capella (alfa Aur) - világos sárga (szabszemmel),
....
A Míra változók vörösek (maximumban kis távcsővel is feltűnő), a hosszú peridósusú Cepheidák sárgák.
Katalógusban nézegetve megtalálod a színkép típust: a G, K tipusúak sárgák, az M már feltűnően vörös. BQ.

Érdekes, én is színesnek látok rengeteg csillagot, csak egy kicsit eltolódik nálam ez a skála.
Amit Lajos írt, hogy vörös, az nálam csak narancsos, és amit sárgának ír, az nálam inkább melegfehér.
Én látok igencsak kék csillagot is, sőt időnként kissé zöldesnek is tűnik némelyik. Lehet, hogy nincs zöld csillag, de én mégis láttam egyértelműen zöldes árnyalatúnak többet is.
A nappali égen látható Sírius is kékesfehérnek látszott délben, a Nap alatt néhány tucat fokkal.
Természetesen nem szűrővel néztem, hanem sima tükrös távcsővel, a 250-es Newtonommal.
Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vizuálisan színes csillagok

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.07.26. 14:36

Ez a szép a csillagok színében: elég erősen szubjektív, épp ezért itt is csak a saját szemének higgyen az ember, ne a színképosztály szerinti várható színnek! Az M-osztályú Míra-változók között is van narancsos, mélyebb sárgás, mint ahogy erősen rubinvörös is. Pedig M...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”