Minek a nyomát fényképeztem a Herkulesben ?

Egyéb, a fenti kategóriákba nem besorolható jelenségek, égi események észlelése
Zsiga
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.23. 11:05

Minek a nyomát fényképeztem a Herkulesben ?

Hozzászólás Szerző: Zsiga » 2016.09.17. 10:55

Sziasztok!
Zsiga vagyok. A hetvenkettedik évemet taposom.Hét éve vagyok amatőr csillagász.Most egy olyan problémával fordulok hozzátok, amelyet nem tudok magam megoldani, mert a lehetőségeim és a tudásszintem nem teszik lehetővé.
Ezen a nyáron , július 11-én az M-13 GH-ról készítettem fényképeket, egy Canon EOS 1200 D géppel, direkt fókuszban. A három utolsó felvételen, nagy meglepetéssel tapasztaltam, egy általam ismeretlen űrobjektum elmozdulását a Herkules csillagaihoz képest, az M13 közelében. A 2016. július .11-én készült három felvétel:
_ HI 23h36m.02s-UT:21h36m02s Expoziciós idő: 1" másodperc , ISO: 6400 a felvételen az elmozdulás: 1mm
_HI 23h36m20s- UT:21h36m20s Exp idő: 1,6" másodperc ISO:6400 a felvételen az elmozdulás: 2mm
_HI 23h36m39s UT:21h36m39s Exp idő: 2" másodperc ISO:6400 a felvételen az elmozdulás: 2,5mm
A három felvételen az elmozdulás nagysága 40 mm, 37másodperc alatt. A három felvételt megelőző felvételen(HI:23h32m21s,UT:21h32m21s) még nincs nyoma az objektumnak.
Sajnos a felvételek előtt nem azonosítottam be a nyugati, illetve az északi irányt. Így nem tudom beazonosítani a felvételen látható csillagokat, amelyekhez képest az elmozdulás történt. Ebből következik, hogy a mozgó objektum , mozgási irányát, megtett távolságát és sebességét sem tudom meghatározni.
Szerintem nem a Nemzetközi Űrállomás, mert az fényesebb lenne, nem egy kis szürkés vonal.Valamilyen műhold lehet, vagy esetleg egy kisbolygó(aszteroida)!?
Tud valaki arról, hogy a megjelölt időpontban a Herkules csillagképben,közel az M 13-hoz, milyen objektum haladt át?A távcső amire a fényképezőgépet csatlakoztattam egy 200/1000 Newton, Kérem segítsetek az objektum azonosításában.
Köszönettel:Zsiga. Kovács Zsigmond e_mail:zsigakati@t-online.hu
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Minek a nyomát fényképeztem a Herkulesben ?

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.09.17. 12:01

üdv, képek nélkül nehéz kérdés... például mit jelent a "közelében"? illetve mi volt a helyszín? (lakóhelyed Szentendre, feltételezem onnan?) illetve a képek valamiféle fényesség meghatározásához is jól jönnének, de legalább jó lenne tudni, mekkora látómezőt szelt át ennyi idő alatt? túl sok az ismeretlen.

nagyjából ez passzol, de fényképen sokkal halványabb objektum is simán csíkot húz, ez kb 5-6 magnis lehetett az említett pozícióban, de az m13-mal egy képen csak elég nagy látómező esetén látszódhatott:

IKONOS-2: http://www.heavens-above.com/passdetail ... 9003218468
Zsiga
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.23. 11:05

Re: Minek a nyomát fényképeztem a Herkulesben ?

Hozzászólás Szerző: Zsiga » 2016.09.30. 17:10

Kedves Krisztián.
Köszönöm,hogy az általam felvetett probléma megoldásában segíteni próbálsz. Máig vártam ,hogy hátha többen jönnek ötletekkel. Neked igazad van ,hogy kevés az adat.Ha tudnám az e-mail címed, átküldeném neked a 3 felvételt az M13-ról. Próbáltam kielemezni a fényképeket, azonosítani a csillagokat, meghatározni a haladás irányát. Sajnos csak olyan 50-60%-ig vagyok biztos a levont következtetésekben. Ezek a következők:
_az objektumot a Herkules szigma és a 30-as csillaga között észleltem először, HI:23h36m02s( Pleione csillagatlasz, 10 oldal)
_haladási irány ÉNy_DK, egészen az eta ,Sophian csillag felé.
_elmozdulás rektaszcenziója 16h25m-től_16h40m, deklinációja: +42 foktól a + 41,5 fokig.( ez csak egy becslés a felvételeken rögzített elmozdulásnak a csillagatlasz által megadott Herkules csillagképre vetítése alapján).
- az utolsó felvételen az objektum az eta csillagtól ÉK-re található, Hi:23h36m39s.
_ nem valószínű, hogy az általad jelzett objektum nyoma lenne a képen(nagyon távol van a pályája).
Köszönöm a segítségedet. Amcsüdv:Zsiga.
_
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb jelenségek, égi események”