Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.04.26. 12:54

Két különböző időpontban készült expókat, hogyan kell összeadni IRIS-sel? Gondolom külön kell csinálni a flateket, flat darkokat, darkokat is. De vajon két külön feldolgozás keretében (külön master-flat, master-dark stb.) kell egy-egy képet létrehozni és azokat összegezni vagy egyben kell valahogy megoldani? Vagy más programot érdemesebb erre a célra használni?

Üdv: Viktor
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.04.26. 13:43

PolluxHUN írta:Két különböző időpontban készült expókat, hogyan kell összeadni IRIS-sel? Gondolom külön kell csinálni a flateket, flat darkokat, darkokat is. De vajon két külön feldolgozás keretében (külön master-flat, master-dark stb.) kell egy-egy képet létrehozni és azokat összegezni vagy egyben kell valahogy megoldani? Vagy más programot érdemesebb erre a célra használni?

Üdv: Viktor

Szerintem kezd a Deep Sky Stacker nevű programmal, vagy a Nebulosityvel mert ezek meglehetősen intuitivak és képet alkothatsz a képfeldolgozás elméleti alapjairól is. Az Iris parancssoros működése kissé idegen lehet. Számos leirás van az Irisben történő képfeldolgozásról a neten ill. a képfeldolgozás alapjairól, pl. itt: http://www.asztrofoto.hu/oldal/a-digita ... as-alapjai
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.04.26. 16:52

SzarkaLevente írta:Szerintem kezd a Deep Sky Stacker nevű programmal, vagy a Nebulosityvel mert ezek meglehetősen intuitivak és képet alkothatsz a képfeldolgozás elméleti alapjairól is. Az Iris parancssoros működése kissé idegen lehet. Számos leirás van az Irisben történő képfeldolgozásról a neten ill. a képfeldolgozás alapjairól, pl. itt: http://www.asztrofoto.hu/oldal/a-digita ... as-alapjai


DSS-t már úgymond kinőttem! Nebulosity-t még nem próbáltam. Viszont az IRIS parancssoros megoldása nem idegen. :) A kérdésem pontosítva az lenne hogy két vagy három nap expóit hogyan dolgozzuk fel? Külön-külön az adott éjszaka képeit feldolgozni és a végén az elkészülteket átlagolni vagy egybe mindent?

pl. M106-ról van 20x5min 04.19. és akarok még hozzá majd a közeljövőben kb. 40x5min-t
Mivel nyilván két különböző éjszaka dark képei (a hőmérséklet okán) és flat képei (porszemcsék elhelyezkedése miatt) nem használhatóak ezért külön-külön kellene feldolgozni az adott éjszaka eredményeit (a saját logikám szerint :) ) No és itt a nagy kérdés: ha ez így van azt hogy végezzük IRIS-ben? Vagy hagyjam a francba az IRIS-t és vegyem meg a Nebulsity-t vagy a Registar-t?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.04.26. 20:53

PolluxHUN írta:1. DSS-t már úgymond kinőttem!

2. No és itt a nagy kérdés: ha ez így van azt hogy végezzük IRIS-ben? Vagy hagyjam a francba az IRIS-t és vegyem meg a Nebulsity-t vagy a Registar-t?


Mielőtt végleg elindulsz egy irányba, ismerd meg az összes lehetőséget. Van pl. egy nagyon jó stackelős (ingyenes) progi, a REGIM. Ezt egy német srác írta, jól beszél angulul (kérdeztem tőle pár dolgot, válaszotl, normális).
Próbáld ki ezt is, mert jó. Az utómunkákra meg ott a Photoshop.

Innen húzhatod le:
http://www.andreasroerig.de/regim/regim_e.htm
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: zozee » 2015.04.26. 22:40

Viktornak pont nem a feldolgozással, meg a programokkal van gondja.
A kérdése a különböző időpontokban keszült felvételek összegzésére vonatkozott, nyilván a sötét és világoskép kivonás kérdése miatt. Ez engem is érdekelne, eddig azért nem kérdeztem, mert eddig nem volt olyan, hogy több nap készítettem képeket, vagy fotóztam hozzá korábbi expozícóhoz.
Pont ez a kérdés, hogy az ilyet hogyan érdemes csinalni. Egy programba betölteni, és egy feldolgozás során betölteni az összes nap képeit, mindennel egyutt (nyilván a programnak meg kell különböztetni, hogy melyik light képekhez melyik korrekciós képek tartoznak, ezt a dss- ben tudtommal nem lehet) ? Vagy külön külön kell feldolgozni őket?
Mindig érdekelt ez, amikor mások azt írták, hogy fotóztak még expót egy korábbi felvételükhöz.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.04.26. 23:09

zozee írta:Viktornak pont nem a feldolgozással, meg a programokkal van gondja.
A kérdése a különböző időpontokban keszült felvételek összegzésére vonatkozott, nyilván a sötét és világoskép kivonás kérdése miatt. Ez engem is érdekelne, eddig azért nem kérdeztem, mert eddig nem volt olyan, hogy több nap készítettem képeket, vagy fotóztam hozzá korábbi expozícóhoz.

Addig is amíg a "nagyágyúk" meg nem írják a tutit:

DARK: Mivel a dark frame minőség alapvetően a szenzor hőmérsékletétől függ, nem kell minden este darkokat csinálni. (Csak azt garantáld, hogy a light frame-ekkel azonos ISO értéken és expon készülnek, nagyjából azonos hőmérsékleten.)

FLAT: Ha a kamerát az esti expok között nem mozgattad el, akkor flatekből sem kell esténként csinálni külön készletet, és egyben feldolgozhatod őket. Ha elmozgattad, akkor egyben azokat a fotókat dolgozd fel, amikor egyforma volt a kamera elhelyezkedése.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.04.27. 07:48

Szia Viktor!

Én nem vagyok nagyágyú, de azt tudom, hogy a Nebulosity-be több kép-készletet is beadhatsz egyszerre, azután ő majd elvégzi a dolgát.
Valahol van Fényes Lórándnak egy videója is a használatáról.

Üdv
Gábor

Megtaláltam:
https://www.youtube.com/watch?v=uoQsPzA ... e=youtu.be
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gvm57 2015.04.27. 16:38-kor.
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.04.27. 14:17

gvm57 írta:Szia Viktor!

Én nem vagyok nagyágyú, de azt tudom, hogy a Nebulosity-be több kép-készletet is beadhatsz egyszerre, azután ő majd elvézi a dolgát.
Valahol van Fényes Lórándnak egy videója is a használatáról.

Üdv
Gábor

Megtaláltam:
https://www.youtube.com/watch?v=uoQsPzA ... e=youtu.be



Na ez frankó! Ilyenre gondoltam! Köszönöm! :)
browneyedboy
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2015.04.07. 21:57

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: browneyedboy » 2015.05.02. 21:53

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni, hogy milyen mértékben változtatja meg az okulárprojekció a nagyítást?
Primer fókuszban ha minden igen 1000/50*1,6 ~ 32x nagyítást kapok, ha projekciós toldatba beteszek mondjuk egy 25mm-es okulárt, azzal ugye 40x a nagyítás, de az, hogy ott van még a cső végén a gép is az feljebb tolja a nagyítást valamennyivel? Azzal az 1.6al be kell itt is szorozni, ami a chip méretéből adódik? (akkor lenne 64x). Meg hát a projekciós toldat hosszával is lehet elvileg játszani állítani a nagyítást kissé.
Bocsánat, ha kissé (nagyon) hülye kérdés:)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.05.03. 09:22

browneyedboy írta:Azt szeretném kérdezni, hogy milyen mértékben változtatja meg az okulárprojekció a nagyítást?


Eloszor is, fenykepezesnel nem sok ertelme van nagyitasrol beszelni, csak a fokusztavolsagot erdemes figyelembe venni.
Okularprojekcional tkp az egyszeru lencsek lekepezesi torvenyeit kell figyelembe venni.

A tavcso alkot egy kepet a fokuszsikban, ezt mint targyat vetitjuk okularprojekcional tovabb az erzekelore. Lenyegeben a vetitesre (projekciora) hasznalt okular pontos fokusza lenyegtelen, ennek a tavolsaga az erdekes a tavcso fokuszsikjatol es a fenykepezogep szenzoratol: ahanyszor nagyobb a szenzor-projekcios okular tavolsaga, mint a tavcsofokuszsik-projekcios okular tavolsag, annyiszorosara nagyitja a kepet.

Pelda: 1000mm-es muszer, a projekcios okular tavolsaga a tavcso fokuszsikjatol 20mm, a fenykepezogep szenzoratol 80mm, akkor egy effektive 1000 x 80 / 20 = 4000 mm-es muszerunk van.

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”