Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.09.14. 09:46

Stefi írta:Ezzel a szállemezzel biztos jobb beállítást érnél el, mert a gyári az nagyon régi Polaris helyzetet mutat.
http://www.makszutov.hu/termek/precessz ... -szallemez


Aha! Ez tényleg precízebbnek néz ki! És vajon hogy kell használni? Ha jól értem, a 3 párhuzamos körbefutó vonal között "ingázik" a Sarkcsillag, 2012-ben a külső sávon, majd pl 2016-ban már a középső és a kölső között? És mi a 0,3,6,9?
Ráadásul ez a déli pólusra van rajzolva, gondolom van északi is?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.09.14. 21:03

Andie írta:... Beforgatom úgy, hogy a Göncöl pont úgy álljon mint a valóságban, majd bejátszom a kis "Polaris" nevü karikába a Sarkcsillagot, azt kész?


Így van.

További segítségképpen, itt egy nagy jó és alapos kis összefoglaló cikk a pólusra állás rejtelmeiről. Az ebben bemutatott beállító rajzolat a legjobb, legpontosabb. A cikk egyetlen hátránya (ha nem tudsz angolul), hogy angol nyelvű.

http://www.themcdonalds.net/richard/index.php?title=Polar_Alignment_of_your_Equatorial_Mount

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.09.15. 11:52

" Beforgatom úgy, hogy a Göncöl pont úgy álljon mint a valóságban, majd bejátszom a kis "Polaris" nevü karikába a Sarkcsillagot, azt kész?

Így van.

További segítségképpen, itt egy nagy jó és alapos kis összefoglaló cikk a pólusra állás rejtelmeiről. Az ebben bemutatott beállító rajzolat a legjobb, legpontosabb. A cikk egyetlen hátránya (ha nem tudsz angolul), hogy angol nyelvű.

http://www.themcdonalds.net/richard/index.php?title=Polar_Alignment_of_your_Equatorial_Mount

MDA"

Attilának teljesen igaza van. A honlapon nagyon részletesen bemutatják a pólusra állást.

A pólustávcsőbe nézve nem tűnt fel, hogy ha balra mozdítod a mechanika fejet a valóságban, a látómezőben a Polaris jobbra mozog? Azután a SynScan megmutatja, hogy adott paraméterek /időpont; koordináta ; nyári-téli időszámítás; időzóna/ mellett a képzeletbeli óraszámlap alapján a Polarisnak /a kis körnek/ hová kell esnie.
Nem csalás nem ámítás, ha odateszed és a mechanika a libella alapján vízszintes, meglepően pontosan hozza még a referencia csillagokat is.

D.Laci
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.09.22. 01:00

Köszönöm a segítségeket a pólusra-állás ügyben! Mostmár minden világos. Megnézem az angol doksit is, a nyelv nem okoz gondot.

Újabb kérdésem van: mit csináltok a segédtükör párásodása ellen? :roll:
Elkezdtem fotózni a Báb-ködöt, és azt vettem észre, hogy egyre sötétebbek a képek. Fél óra elteltével már a legutóbbi képeken alig látszik csillag. Vakartam a fejem, mire rájöttem: bevilágítottam a kihuzat nyílásán, és tiszta pára volt a segédtükör. (a főtükör nem). Hajszárítóval óvatosan lefújtam (10-15 mp), akkor megint jó volt fél óráig, és ismét sötét képeket kaptam. :(
gvm57
Hozzászólások: 116
Csatlakozott: 2012.11.19. 09:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gvm57 » 2015.09.22. 08:03

Szia András!

A párásodás ellen egy ötlet.
viewtopic.php?f=14&t=1362&p=34220#p34220

Üdv
Gábor
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.09.22. 09:02

gvm57 írta:A párásodás ellen egy ötlet.
viewtopic.php?f=14&t=1362&p=34220#p34220


Köszi a tippet! Nézegettem én már ezeket a sapkákat, és töröm a fejem, hogyan tudnék én is gyártani egyet. Már vettem a hétvégén egy fekete kartonlapot, A3, de természetesen 2 centivel rövidebb, mint körbe a tubus (200/1000).
Alighanem inkább én is ezt a polifoam dolgot fogom megpróbálni. Érdemes / kell ezt beburkolni valami sötét szövettel? Gondolom nem előnyös, ha hupizöld színben ott pompázik a tubus végén.
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.09.22. 17:32

Üdv Mindenkinek!

Kb. fél éve kezdtem el komolyabb foglalkozni asztrofotózással (200/1000 newton, HEQ5 pro, 700D, ALCCD5+9x50kereső) és most jött el úgy érzem az a pillanat hogy teljesen autodidakta módon már már nem tudok "szintet" lépni.
Próbálom összeszedni a problémáimat hátha tud valaki rá mondani valami okosságot:
-a legeslegnagyobb ellenségem: a guiding. PHD 2 használok és annak ellenére hogy simán be tudok már állítani 2-3' belüli pontosságot pólusra állásnál, sokszor nagyon hektikus a szabályozás. Ezalatt azt értem hogy pl. tegnap éjjel az RA tengely eszeveszett "fűrészfogas" vezetést produkált. (kb. 2-2,5' kilengés pozitív és negatív irányba is)
Van hogy random megjavul 2-3képre ill. vannak olyan esték amikor valami rejtélyes oknál fogva jó a vezetés.
De sokszor ez az eredmény: Kép
Már felvetették ötletnek hogy a springloados kereső tartója imbolyog, de ezt nagy valószínűséggel kizárom, mert akkor mind2 tengely elhúzna. Arra kezdek el gyanakodni hogy a kínai mechanikának egyszerűen ekkora a holtjátéka ezzel a 10kg-s tubussal terhelve. Bordásszíjas ugrade javíthat vajon ezen? Vagy egy MGEN jobb eredményességgel használható?
-meridián flip: nyilván egy idő után át kell fordítani a mechanikát. Ami itt fejvakarást okoz (és lehet hogy ez másnak teljesen banális) az az hogy a flip után a témát újra be kell állítani normálisan a kompozíciónak megfelelően...viszont ekkor hozzá kell nyúlni a f.géphez...ha viszont hozzá kell nyúlni akkor a flat képek mennek a levesbe. Ilyenkor mi az "eljárás"? 2széria kép + 2széria flat a flip előtti és utáni sorozatokhoz?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.09.22. 19:38

PolluxHUN írta:Üdv Mindenkinek!

Kb. fél éve kezdtem el komolyabb foglalkozni asztrofotózással (200/1000 newton, HEQ5 pro, 700D, ALCCD5+9x50kereső) és most jött el úgy érzem az a pillanat hogy teljesen autodidakta módon már már nem tudok "szintet" lépni.
Próbálom összeszedni a problémáimat hátha tud valaki rá mondani valami okosságot:
-a legeslegnagyobb ellenségem: a guiding. PHD 2 használok és annak ellenére hogy simán be tudok már állítani 2-3' belüli pontosságot pólusra állásnál, sokszor nagyon hektikus a szabályozás. Ezalatt azt értem hogy pl. tegnap éjjel az RA tengely eszeveszett "fűrészfogas" vezetést produkált. (kb. 2-2,5' kilengés pozitív és negatív irányba is)
Van hogy random megjavul 2-3képre ill. vannak olyan esték amikor valami rejtélyes oknál fogva jó a vezetés.
De sokszor ez az eredmény: Kép
Már felvetették ötletnek hogy a springloados kereső tartója imbolyog, de ezt nagy valószínűséggel kizárom, mert akkor mind2 tengely elhúzna. Arra kezdek el gyanakodni hogy a kínai mechanikának egyszerűen ekkora a holtjátéka ezzel a 10kg-s tubussal terhelve. Bordásszíjas ugrade javíthat vajon ezen? Vagy egy MGEN jobb eredményességgel használható?
-meridián flip: nyilván egy idő után át kell fordítani a mechanikát. Ami itt fejvakarást okoz (és lehet hogy ez másnak teljesen banális) az az hogy a flip után a témát újra be kell állítani normálisan a kompozíciónak megfelelően...viszont ekkor hozzá kell nyúlni a f.géphez...ha viszont hozzá kell nyúlni akkor a flat képek mennek a levesbe. Ilyenkor mi az "eljárás"? 2széria kép + 2széria flat a flip előtti és utáni sorozatokhoz?

1) Szerintem az MGEN sem fogja precizebben megvezetni a mechanikát, valami fundamentális probléma lehet. Próbáld meg a vezető fókuszát növelni egy barlow lencsével.
2) Miért kell a fényképezőgéphez nyúlni meridián flip után? (Ne tedd, jó eséllyel állithatsz újra élességet!) A kép elfordul ugyan 180 fokkal, de felesleges a kamerát elforgatni - a képfeldolgozás során egyszerűen korrigálható ez a jelenség. Előfordulhat, hogy átfordulás után nem ugyanaz lesz a látómező közepén, ezt manuálisan pontosíthatod a kézivezérlővel. Ha mégsem, akkor legfeljebb croppolod a fotókat, azaz levágod a "lelógó" részeket.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzarkaLevente 2015.09.22. 21:27-kor.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.09.22. 21:00

PolluxHUN írta:...
-a legeslegnagyobb ellenségem: a guiding. PHD 2 használok és annak ellenére hogy simán be tudok már állítani 2-3' belüli pontosságot pólusra állásnál, sokszor nagyon hektikus a szabályozás.

...

Már felvetették ötletnek hogy a springloados kereső tartója imbolyog, de ezt nagy valószínűséggel kizárom, mert akkor mind2 tengely elhúzna. Arra kezdek el gyanakodni hogy a kínai mechanikának egyszerűen ekkora a holtjátéka ezzel a 10kg-s tubussal terhelve. Bordásszíjas ugrade javíthat vajon ezen? Vagy egy MGEN jobb eredményességgel használható? ...


Néhány tapasztalat, javaslat:

A PHD2 (de az előző PHD is) teljesen jól működik, ráadásul ingyenes, én is használom néha; az MGEN sem jobb (szerintem - azt is próbáltam). Az MGEN csak annyival praktikusabb, hogy ahhoz nem kell számítógép. (Bár annak árából simán vehetsz egy nagyon jó laptopot és vezetőkamerát is...) Viszont érdemes behangolni a PHD vezérlő algoritmusát: az "agy" kinézetű gomb vezet az "advanced" beállításokhoz.

A springload-os keresőtartót nem érdemes használni vezetőtávcsőhöz, dobd ki. Alkalmatlan. Persze nyugodtan kínlódj vele, ha ennyire magabiztos vagy... ;)
A holtjáték nem probléma (minden csigahajtásnak kell, hogy legyen holtjátéka, kivéve a rugó-feszítésűnek), ha - ahogyan kell - félre van terhelve kicsit a mechanika, és nem fúj erős szél.
Viszont a periodikus hiba "nagyfrekvenciás" összetevői valóban be tudják "rázni" a vezetést RA irányban, ha rezonanciába kerül a vezetés frissítési frekvenciájával. Annak kompenzálásához vagy nagyon gyors autoguider, vagy TDM kell.
A fogasszíj pedig mindig jobb, mint a fogaskerék.

Viszont, ha jobban megnézem a képedet, szerintem ez nem is vezetési hiba...
Ha az lenne, akkor a teljes képfelületen, minden csillag esetében egy-ugyanazon irányban, egymással tökéletesen párhuzamosan, és azonos hosszúságban elnyúlva kellene látszania a hibának.
A képeden ugyanakkor a jobb felső sarokban nem is látok elnyúlt csillagokat, a bal alsó sarokban pedig ferdék a csíkok - bár nincs kinagyítva, csak a kép közepe.

Ez inkább talán kollimációs hiba lehet, de jobban meg kellene nézni a képet... Nem billeg a tükröd?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
PolluxHUN
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2014.02.06. 14:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: PolluxHUN » 2015.09.25. 23:03

Köszönöm mindkettőtöknek az instrukciókat! ;) Amint lehetőségem és persze tiszta egem lesz kipróbálom a tanácsokat. Ha van valami fejlemény írok! :)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”