Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Istvan88
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2019.11.03. 20:30

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Istvan88 » 2021.07.09. 22:29

Szia!

Én mostanában csak SharpCappal fotózok, leírom, mit kellene csinálnod.

Maradj raw8-12-ben, gain max, expozíciós idő 1-5sec, formátum PNG, vagy TIFF kezdetnek.
Itt már kapnod kell élőképet, csillagokról mindenképp. Ha nincs egy csillag sem, akkor fókusz probléma van, nagyon lassan mozgasd a fókuszírozót, várd meg minden expó végét az újabb mozgással. Alul zöld folyamatjező mutatja az expókat. Ha találsz csillagot, akkor próbálj fényesebb objektumra menni pl m51. Ennek 10-15 másodperces expónál jönnie kell, legalábbis a két fényes galaxismagnak. Az expóidőt növelve, a qick capture menüponttal vagy a LiveStack funkciót használva tudsz fotózni
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2021.07.10. 07:49

Istvan88 írta:
2021.07.09. 22:29
Szia!

Én mostanában csak SharpCappal fotózok, leírom, mit kellene csinálnod.

Maradj raw8-12-ben, gain max, expozíciós idő 1-5sec, formátum PNG, vagy TIFF kezdetnek.
Itt már kapnod kell élőképet, csillagokról mindenképp. Ha nincs egy csillag sem, akkor fókusz probléma van, nagyon lassan mozgasd a fókuszírozót, várd meg minden expó végét az újabb mozgással. Alul zöld folyamatjező mutatja az expókat. Ha találsz csillagot, akkor próbálj fényesebb objektumra menni pl m51. Ennek 10-15 másodperces expónál jönnie kell, legalábbis a két fényes galaxismagnak. Az expóidőt növelve, a qick capture menüponttal vagy a LiveStack funkciót használva tudsz fotózni
Szia,
nagyon szépen köszönöm, erre gondoltam, gyalogos útmutatásra :) Az első tiszta éjszakán kimegyek és kipróbálom!
Majd beszámolok, még egyszer köszi!
Üdv,
Robi
ebihal
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2023.01.08. 10:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: ebihal » 2023.01.08. 10:58

Sziasztok!

Nemrég megkíséreltem a 127 1500 MC távcsövemre rögzíteni egy (átalakíítatlan) Canon M50-es MILC-et és a Holdat fotózni vele.
Időzítővel oldattam ki 1/125 záridővel.
Sajnos azonban képtelen voltam a képet olyan élesre állítani, mint amilyen élesnek az okullárban látni véltem.
Vajon a szemeim automatikusan csináljaák a lucky imaging-et? Mi lehet a baj? Tapasztalt már valaki hasonlót?

Köszönöm!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2023.07.20. 16:00

Sziasztok!

Hosszabb szünet után vissza akarok térni a fotózáshoz. Tanácsot szeretnék kérni. Adott egy kis 60 mm lencse, 900 mm fókusszal. Teljes Nap és holdkorongot szeretnék megörökíteni primer fókuszban. ASI kamerák közül mit érdemes beszerezni, hogy megörökíthető legyen egybe a Nap és a holdkorong?

üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2023.10.24. 10:18

Sziasztok!

Elnézést, ha korábban volt téma, nem találtam így visszaolvasva.
Olyan kérdésem lenne, hogy Ti mi alapján döntitek el, hogy a kamera milyen szögben legyen a kihuzaton (azaz milyen legyen az elkészítendő mélyég kép orientációja)?
Nézegetve DSO képeket mindenféle szögben megtalálható ugyanaz az objektum.
Amit newton esetében láttam, az a diffrakciós tüskék szöge (általában függő/vízszintes, mint egy derékszögű koordináta rendszer), de ebben is van eltérés.
Persze tudom, hogy az űrben nincs fent és lent, de van az objektumok elhelyezésével/szögével kapcsolatban bármi "etalon", vagy ez teljes mértékben "szokásjog" (a többséghez illeszkedően), esetleg egyéni esztétikai preferencia kérdése?


Köszönöm!
Üdv: Frigyes
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.10.24. 16:14

Én úgy csinálNÁM (de nem asztrofotózok), hogy első a kompozíció, azaz az objektum és pl. a fényes csillagok, más objektumok esztétikusan álljanak a képen, majd ha kell, forgatnám a tubust, hogy a diffrakciós tüskék függőlegesen vagy 45fokban, tehát valamely rendezettséget mutatóan álljanak.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2023.10.26. 11:59

Köszönöm, Péter, akkor itt az esztétikum és a szubjektív megítélés döntő.
Így legalább elég fotózás előtt néhány teszt képpel beállítanom a nekem tetsző szöget.
Nem kell vezetnem adatbázist róla, hogy mi hogyan állhat, félve, hogy ezt esetleg figyelmen kívül hagyva, és a képet valahová feltöltve kihívnám a "népharagot", ha esetleg valamit saját megítélésem szerint fotózok. :D
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2023.10.31. 17:29

Még egy kérdés, bocsánat, ha rossz helyre, nem találtam neki jobbat. :roll:
Newton esetében számít, hogy a dslr-el megterhelt kihúzat hogyan áll?
Arra gondolok, hogy van-e annak jelentősége, hogy úgy fordítom a tubust a gyűrűkben, hogy a kihúzat függőlegesen felfelé, vagy lefelé álljon, így egyenletesebb (talán?) a terhelés a kihuzaton. Van ennek jelentősége? A tubus elég vékony falvastagságú, nem tudom, mennyire “kókad” a kihúzat a kómakorrektor+dslr súlyától, és ha igen, ennek van-e jelentős negatív hatása.
APT miatt a display láthatósága másodlagos.
Köszönöm.

U.i. Megválaszolom magamnak. Tegnap kipróbáltam, nos forgassa a tubust full felszerelve az, akinek hat anyja van. Inkább kókadjon, ha akar. :twisted:
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”