Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.04. 15:03

Köszönöm. Úgy emlékszem, a másodiknál az expozíció korrekciót is módosítottam negatív irányba, mert túl világosnak találtam az első képet (sajnos az exif adatok közt ez nem szerepel).
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.22. 15:28

Amcsüdv!

Webkamerás fotózásról szeretnék érdeklődni: hogyan kell vele távcsövön keresztül szép képeket lőni, van-e ehhez külön program, egy olcsó vga webkamerával is lehet szép képeket készíteni?

Előre is köszönöm, Ferenc
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.07.22. 16:40

gaster95 írta:Webkamerás fotózásról szeretnék érdeklődni: hogyan kell vele távcsövön keresztül szép képeket lőni, van-e ehhez külön program, egy olcsó vga webkamerával is lehet szép képeket készíteni?

"Közönséges" webkamerák közül (tudtommal) jelenleg nincs a kereskedelmi forgalomban olyan, ami alkalmas lenne csillagászati felhasználásra. Régebben a Phillips TouCam / SPC kamerák népszerűek voltak az amatőrcsillagászok között. Ezek objektivjét el kellett távolitani, majd egy adapterrel a távcső kihuzatába tenni. Ilyen képek készülnek vele: http://makszutov.hu/galeria/galeria_sho ... 1279350565

A legolcsóbb, igen kiváló bolygós kamera a Scopium Hold- és bolygókamera referencia képeket tucatjával találsz az oldalon. Ezt a kamerát egyszerűen a távcső 1.25"-es kihuzatába teszed.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.22. 18:20

A nem alkalmas alatt azt kell érteni, hogy egyáltalán nem használható fel erre a célra? Mert akkor inkább maradok a digitális fényképező okulárhoz szorítása mellett...

Üdv, Ferenc
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.22. 19:29

Az Amatorcsillagaszok Kezikonyve (l. http://polaris.mcse.hu/kiadvanyaink/) reszletesen foglalkozik a fotozassal (is).

Webkamerarol: ismered a mondast: olcso husnak...
Gond lehet, ha nem eleg erzekeny a szenzor, vagy az egyes pixelek durvan elteroen viselkednek, emellett a fotozashoz le kell szerelned az eredeti objektivjet, es megfelelo adapterrel az okularkihuzatba rogziteni.
Szoval van vele macera, es nem is biztos, hogy bevalik. Kiserletezni persze lehet (vannak pl akik Logitech kamerakkal dolgoznak), de szerintem egyszerubb es biztosabb egy mar kiprobalt, bevalt kamera.

--mpt
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.22. 21:23

A Kézikönyvet beszeretném szerezni csak még nem volt rá lehetőségem...
Szerintem ha ennyire macerás inkább maradok a vizuális észlelésnél valamint a rajzolásnál...

Üdv, Ferenc
Sidius

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.23. 16:54

Kedves Ferenc!

Olvastam, hogy érdeklődsz az asztrofotózás iránt. Engedd meg, hogy elmondjam tapasztalataimat. Pillanatnyilag a legolcsóbb (és igazán jó) lehetőség a Scopium kamera, de azért van más út is: Három-négy éve fotózok vebkamerával, vagyis jócskán lemaradtam az úttörőkhöz képest, de legalább sokmindent tanulhattam mások tapasztalataiból. Mikor elhatároztam, hogy fotózni fogok, a Philips CCD modelljei már nem voltak beszerezhetők. Ez egy kicsit elkeserített, de próbálkoztam. Kezembe került a szintén Philips SPC 450 NC CMOS kamera. A CMOS kamerák általában kevésbé alkalmasak ilyen célra, de azért lehet velük eredményt elérni. Itt küldök egy ezzel a kamerával +100/1000 refraktorral készült Hold képet azzal a céllal, hogy továbbra is kedvet érezz és ne add fel! Azt hiszem, az újabb SPC 950 NC (CMOS) beszerezhető még, talán 5000 ft körüli áron. Egyébként 2000 ft-os noname kamerával is csináltam képeket, a Hold még azzal is értékelhető volt.
A kamera átalakítását nem úszhatod meg, de a kreativitás vagy egy gépi forgácsoló ismerős nagy segítség! A leszedett objektívben általában egy IR blokkszűrő van, ami vagy egy kis rózsaszínesen fénylő odaragasztott üveglap, vagy valamelyik lencsefelületen van. Ha kivehető, építsd a chip elé, vagy a toldatba! Ha nem, akkor egy minél régebbi (ezekben még külön volt a szűrő), lehetőleg működésképtelen kamerából óvatosan vedd ki!
Különben a rajzolást se add fel, nagyon tiszteletreméltó, és "hagyományőrző" ez a képesség!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.07.23. 20:53

Nagyon szép kép, gratula, hogy ilyen műszerekkel is összehoztad... Amúgy nekem a noname kamerámról le lehet tekerni a fokúszálógyűrűt amiben egy kis üveglapka van ami fény felé fordítva pirossá válik... Ezzel sajnos még nem tudtam képet készíteni, főleg nem a Hold-ról mert a Hold a déli oldalon van az én ablakom meg északra néz és itt van nálam a gép, laptop-om sajnos nincsen... Bár egy kis cipekedéssel megoldható, hogy nővérem szobájába juttassam a webcamerát és úgy pont rálátnék a Hold-ra... Majd próbálkozok, s leírom, hogy sikerült... Amúgy ki kell szedni az objektívből az IR-szűrőt és rá kell ragasztani a fényérzékelőre? Tehát az objektív nélkül kell fotózni?

Üdv, Ferenc
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.23. 21:06

Kis olvasnivalo: http://www.makszutov.hu/kezdoknek/kamerarogzit.php Itt a "primer fokusz" c. resz ervenyes most (eltekintve attol, hogy nem fenykepezogeprol, hanem webkamerarol van szo). Szoval igen, celszeru sajat objektivje nelkul dolgozni (ilyenkor a tavcsoved mukodik mint objektiv). Az IR-szurovel egyelore ne foglalkozz, szerintem egyelore az a legkevesebb...

Azt jol gondolom, hogy fotogeped van? Videot tud rogziteni? Szerintem egyszerubb lehet azzal dolgozni, az afokalis modszernel leirtaknal. Nem kell kicipelned a gepet, nem kell leszedni az objektivet, stb... a videot meg utana kenyelmesen feldolgozhatod a szobaban (l. Registax, http://www.astronomie.be/registax/)

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.23. 21:08

gaster95 írta:Szerintem ha ennyire macerás inkább maradok a vizuális észlelésnél valamint a rajzolásnál...

Üdv, Ferenc


Tényleg nem okoskodni akarok, de az amatőrcsillagászat minden, csak nem gyorsan végezhető hobbi. Néha 2-3 órát kell a földön kúszni (ha refraktorod van) 1-2 látómezőnyit mozogva ahhoz, hogy megtalálj valamit.
Nem hiszem, hogy a rajzolás ennél kevésbé macerásabb lenne, amikor egy GH részleteit rajzolod például...és ahhoz hogy azt meglásd, nagyon sokáig kell egy helyben csücsülni és nézni, csak nézni. Megéri a macerát, és sok-sok türelemre tanítja az embert (legalábbis velem így tett). Nem okítani akarok, de ezzel szembe fogod találni magad. Türelem...mert ide rengeteg kell! :)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”