Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.02.13. 12:19

Andie írta:Sziasztok!
Na ez utóbbi már meghaladja a képességeimet, mert nem szoftveres dolog :) Hogyan, milyen közgyűrűvel tudnám a kamerámat rászerelni a keresőre?
Egyáltalán jól értem én ezt az egész kézivezetős dolgot? :roll:
orion_dark-1.jpg


Az autoguider-hez kell még egy mechanika, mert a tied "buta" hozzá (az elektronikája) persze ezt is meg lehet bütykölni.
Ha komolyan érdekel a dolog akkor nemsokára úgyis heq5 lesze az eq5-böl. :) (vagy marad a kinlódás és próbálsz a Trabantoddal rallyzni)
http://www.makszutov.hu/termek/keresoguider-adapter
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2015.02.13. 12:56

Andie írta:A lényeg, kell nekem valami vezetés.

Olvasd el, talán okosabb leszel:
http://www.asztrofoto.hu/tudastar/milye ... leket.html
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.02.17. 09:48

Köszönöm neked is Levente az infót, elolvastam ezt az írásodat is, mikor tájékozódtam a témáról, és sajnos arra jutottam, hogy valóban, tökéletes csak a brutáldrága guiderrel lesz a dolog! :)
Addig amig össze nem gyűjtögetem a rávalót, addig marad a rövid expó + valami kézi mókolás, ennek első lépése lesz egy 2 tengelyes kézi vezérlés (jelenleg ugye csak 1tengelyes motorom van), illetve valami kamera-applikálás a keresőre + laptop.

De a legeslegelső lépés a tökéletes pólusraállás! Ezzel küzdök most, és kérem a segítségeteket!
A hétvégén arra szántam az éjszakákat, hogy ezt elsajátítsam és begyakoroljam. Szó szerint, kitelepültem 20 órakor, és éjfélig pólusra álltam - nagyon kevés sikerrel!
Mit tettem?
- felállítottam az EQ5-öt kb északi irányba, kivizszinteztem a rajta lévő libellával
- elforditottam keresztbe a tubust, hogy át tudjak nézni a pólustávcső lyukján (sajna pólustávcsövem még nincs, de ezt is pótolom napokon belül!), és kb középre hoztam a Sarkcsillagot. Ekkor a fokmérő olyan 47-48-at mutatott
- a leírások alapján ("pontos pólusra állás") beállítottam a tubust párhuzamosan a tengellyel, hogy gyakorlatilag a távcsövön át egy 25mm-es okulárral is a Sarkcsillagot lássam az okulár közepén (sajna nem szálkeresztes, de most ennyire pontos nem is akartam lenni)
- ugyancsak a leírás alapján ezután elkezdtem átforgatni a tubust egyik oldalról a másikra, és figyeltem közben, hogy elmozdul-e középről a Sarkcsillag.
Hát elmozdult!!
Próbáltam ezekután az állványt forgatni óra járásával megegyező/ellentétes irányban, próbáltam a fokmagasságot álligatni, és kitapasztaltam pár óra küzdés után, hogy mire hogyan reagál a "billegtetés" (aki az ablakból nézett, azt hihette, hogy olajat pumpálok valami furcsa olajfúró kúttal :) )
Ezekután nagyon apró mozdulatokkal és álligatással elértem ezt az állapotot:

setpole.jpg


A legvilágosabb sáv a Sarkcsillag. Ennél pontosabbra nem tudtam. :(
Ha ebből az állapotból akár elforditottam az állványt csak egy picikét is, akár a fokmagasság állítón állítottam, ez az ív, amit a Sarkcsillag leirt tágult, tehát nem is tudtam a látószögbe behozni a körberajzolását, hanem csak egy negyed-körívet írt le a látómezőmben vagy bal-fentről -> jobb-le, vagy fordítva.
Ha jól értettem a leírást, azt kellene elérjem, hogy a Sarkcsillag gyakorlatilag ne húzzon ívet, hanem középen maradjon pontként. Na ezt képtelen voltam elérni.
Mit csinálok rosszul? Mit kellene tennem? :roll:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.02.17. 10:01

Andie írta:... Ha jól értettem a leírást, azt kellene elérjem, hogy a Sarkcsillag gyakorlatilag ne húzzon ívet, hanem középen maradjon pontként. Na ezt képtelen voltam elérni.
Mit csinálok rosszul? Mit kellene tennem? :roll:


Nem jól érted.
A Sarkcsillag (Polaris) nem pontosan a Föld forgástengelyének irányában látszik, hanem - ha jól emlékszem - nagyságrendileg kb. 40 ívperccel, azaz szűk egy fokkal a pólus mellett. A pólus a Polarishoz képest a Kis Medve leghátsó csillagának irányában van, ezzel a szűk egy fokkal.

Pólustávcső nélkül sokkal nehezebb beállítani; akkor már inkább a Scheiner-módszert használd.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.02.17. 10:28

Attila, akkor ezekszerint lehet ez a fenti állapot egy tökéletes pólusraállás is? Vagy ettől függetlenül rossz, csak ne is várjam, hogy a Sarkcsillag álló pont legyen, de azért a fenti képtől eltér az elvárt eredmény?
(megnézem a Scheiner-módszert, de még a héten veszek egy pólustávcsövet)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.02.17. 10:51

Andie írta:Attila, akkor ezekszerint lehet ez a fenti állapot egy tökéletes pólusraállás is? ...


Nem.

Ha igaz, amit írsz, azaz a képen látható állapot a legkisebb átmérőjű kört mutatja, akkor:
1. nem a póluson álltál, hanem a Polarison, és
2. a látott kör a távcső optikai tengelyének és a dekli tengelynek a pontos merőlegestől (90,0000°) eltérő szöge miatt alakult ki; ez az ún. kúphiba. Azaz a távcső optikai tengelye 90,000°-os deklináció mellett sem párhuzamos a RA tengellyel - pedig akkor tökéletesen párhuzamosnak kellene lennie.
Ezt (is) be kell állítani.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.02.17. 11:13

Attila írta:... a távcső optikai tengelye 90,000°-os deklináció mellett sem párhuzamos a RA tengellyel - pedig akkor tökéletesen párhuzamosnak kellene lennie.
Ezt (is) be kell állítani.
MDA


MDA!

Ezen régebben én is gondolkodtam, hogy ez egy komoly hibaforrás, de ezt te hogy csinálod?
1. Hogyan különbözteted meg ezt a hibát a pólusra-állás hibájától? Ezek összeadódnak (kivonódnak), de
külön-külön ez mérhető? Van-e nappali módszer esetleg, hogy ne akkor bajlódjunk ,amikor már
fotózni kéne?
2. Te mit állítasz ilyenkor? A távcsőn lévő felfogatást (prizmasín)? Vagy mit?
3. Mi van, ha a távcső megfogatása jó, de az optikai tengely nem jó? Ezt hogy szűröd ki?
(tételezzük fel, hogy a távcső jól van kollimálva, de attól még az optikai tengelye nem esik egybe
a tubus tengelyével, mert pl. eldeformálódott a pókláb, vagy valami hasonló).
Andie
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2014.10.15. 11:33

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Andie » 2015.02.17. 11:47

Na pont ez a bajom nekem is.
Bár a kollimálást el szoktam végezni, beteszem a lézeres kollimálót, és ellenörzöm, általában alig kell állítani valamit rajta: a lézer pontosan a főtökör közepén lévő kör közepére mutat, és a visszatérő is önmagába fut be. Tehát ez elvileg jó. Ettől még lehet az, hogy valami gond van a tengelysíkkal?
Illetve ha nincs, akkor mit lehet még állítani azon kivül, hogy forgatom körbe az állványt, és változtatom a fok-beállítást?

Asszem meg kéne ezt nézzem egyszer valakinél, vagy legjobb volna ha az én felszerelésemen mutatná meg valaki... :roll:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.02.17. 11:56

Kukac írta:... Ezen régebben én is gondolkodtam, hogy ez egy komoly hibaforrás, de ezt te hogy csinálod?
...


Először is: a távcső-tubus "mechanikai" tengelyének a helyzete teljesen közömbös; az optikai tengely iránya fontos. (Ez alól egy kivétel van: ha forgó tubusgyűrűt alkalmazol, hogy pl. egy Newton kihuzatába a betekintés bármely helyzetben kényelmes legyen. Ez esetben természetesen a tubusgyűrűk forgástengelyének is pontosan tájoltaknak kell lenniük, és párhuzamosnak az optikai tengellyel, különben "másodlagos" kúphibát eredményezne.)

Továbbá a kúphiba a vezetési pontosságot egyáltalán nem érinti: tökéletes képek készíthetők teljesen "csálé" tubussal is. Magyarul a pólushelyzethez semmi köze; akár a Scheiner, akár a King módszerrel tökélesetesen pólusra állítható a kúphibával terhelt műszer is.

Valójában a kúphiba, a pozicionálási hiba (pointing error) egyik fő forrása; azaz nem pontosan arra az égi koordinátára néz a távcső, amire beállítja - egy egyébként tökéletesen beállított - goto vezérlés.

Én mindig a tökéletes pólusra állás elvégzése és ellenőrzése után végzem a kúphiba korrekciót (ha szükséges egyáltalán). Készítek egy csíkhúzós (álló óragépes) pólus-fotót (ami egyébként ilyenkor már készen is van, mivel King-fotóval ellenőrzöm a pólus-beállítás pontosságát), ami kijelöli a pontos pólus-helyzetet, és egyszerűen a prizmasín döntögetésével a kép közepére pozicionálom a csillagívek középpontját. Pontosabban nem a prizmasínt emelgetem, hanem a tubusgyűrűk vannak egy darab húzó és két nyomó csavarral a prizmasínhez rögzítve; azaz a tubusgyűrűt tudom emelni vagy süllyeszteni a prizmasínhez képest. Ha nem világos, akkor teszek fel ide egy fotót róla, ahogy lesz időm.

Ilyen egyszerű.

De vannak manapság már olyan okos (de nem olcsó...) vezérlések (pl. a Software Bisque MaxPoint), ami néhány pozíció beállítással és annak manuális korrekciójával szoftveresen lemodellezi a teljes mechanika működését, és nem csak a kúphibát, de pl. a flexure-t, azaz a mechanikai torzulást is (errefelé "konyulásnak" mondják...), és ez után teljesen pontossá válik az irányzása - azzal a kis szépséghibával, hogy nem tudsz pontosan pólust fotózni a kukkerrel, mert ahhoz nem kompenzálni kell a kúphibát, hanem megszüntetni...


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2015.02.17. 15:47-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.02.17. 12:07

Teljesen világos, köszönöm!
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”