Autoguider

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.03.13. 20:24

Vizi Péter írta:
2021.03.13. 20:14
Próbáltam másik kézivezérlővel, azzal is ez volt az üzenet. Eszerint alaplapi probléma. Fasza.
Mit kéne kiforrasztani? (Költői a kérdés...)
Hónapok óta próbálom összelőni a rendszert (nyilván nem napi 8 órában, de azért rengeteg órámba van már ez), problémahegyek vannak, nem vagyok informatikus.
Ott tartok, hogy vagy elengedem ezt a problémát (vezetés...) vagy végigjárom és írok belőle egy - elnézést - hülyeálló leírást arról, mit és hogyan kell megcsinálni/letölteni/beállítani ahhoz, hogy működjön a költséghatékony megoldás.
Megnéztem/elolvastam számtalan leírást és szamárvezetőt a témában, de mégis kevés. Mindig vannak elmagyarázatlan részletek, kézenfekvőnek tekintett, de egyáltalán nem kézenfekvő részletek.
A HEQ-5 panel (szép zöld) a mechanika belsejében van. Nem kell forrasztani, le kell szedni a burkolatot és ott van csavarokkal rögzítve.

Kiváncsi lennék hol akadtál el a vezetés beállításában, mi volt ami nem kézenfekvő és elmagyarázatlan. A kamerádat nem ismerem, de a ZWO kamerákat natív módon ismeri a PHD2 tehát ezek esetében egyszerűen feltelepíted a kamera driverét majd csatlakoztatod a számítógépre (nem kell ASCOM). PHD-2 ben kiválasztod a listában a kamerát, mechanikának az on-board opciót és kész. (Feltéve, hogy előtte összekötötted a kamerát a mechanika ST-4 portjával).
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.03.13. 21:03

Nyilván ránéztem már a panelra, hátha van egy átégés, kidurrant kondi vagy valami, de semmi.
Elakadás: mit mivel drótozol össze, oké. Milyen szoftver kell, majdnem oké. De pl. be kell állítani ezer dolgot, ami nem oké. Pl. az említett melyik porton kommunikálunk... És ezt pl. a PHD2-ben nem is tudom beállítani, mert a letöltött friss verzió nem tartalmazza a SW mechákat. Na itt kezd el elszakadni a cérna. Mér nem??? És mér kell nekem portot választani? Ez pl. sehol nincs leírva.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.03.14. 00:16

Vizi Péter írta:
2021.03.13. 21:03
Nyilván ránéztem már a panelra, hátha van egy átégés, kidurrant kondi vagy valami, de semmi.
Elakadás: mit mivel drótozol össze, oké. Milyen szoftver kell, majdnem oké. De pl. be kell állítani ezer dolgot, ami nem oké. Pl. az említett melyik porton kommunikálunk... És ezt pl. a PHD2-ben nem is tudom beállítani, mert a letöltött friss verzió nem tartalmazza a SW mechákat. Na itt kezd el elszakadni a cérna. Mér nem??? És mér kell nekem portot választani? Ez pl. sehol nincs leírva.
Nem tudom milyen alkatrész szokott tönkremenni a panelon, ha az általad jelzett hibát írja ki.

A PHD2-t illetően: ha a nativ ST4 porton keresztül vezetsz, akkor az "on-camera" opciót kell kiválasztani. Ez a legegyszerűbb. Tökmindegy milyen mechanika van a túl végen, az ST-4 protokoll ugyanaz, emiatt lényegtelen kiírni a mechanika típusát. Ha ún. pulse-guideingot használsz (ekkor a kézivezérlőre vagy a mechanikára van kötve a számítógéped) akkor kell a mechanikának megfelelő ASCOM driver. Mindjárt van három opció SkyWatcher mechanika esetén attól függően milyen kapcsolatot használsz. Itt lehet egy kis bizonytalanság, melyiket válaszd. A portot azért lehet szükséges kiválasztani, mert nem zárható ki, hogy akár két mechanika is van a számítógépedre kötve. Szegény PHD2 honnan tudja melyiket szeretnéd vezetni?! (Nem tudom van-e automatikus port keresés....) A PHD2-t finomhangolhatod, de kalibráció után az alapbeállításokkal is jól működik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.03.14. 00:54

Köszönöm Levente, ezek nagyon hasznos infók és pont erről beszélek.
Honnan kéne tudni, hogy pulse guidingot kell használni?
Honnan kéne tudni, honnan derül ki, hogy a mechanikának megfelelő ASCOM-ot kell letölteni, amikor a letöltő oldalon erre nem hívják fel a figyelmet?
Sehonnan sem derül ki, hogy portot kell választani.
És még sorolhatnám.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.03.14. 13:25

Vizi Péter írta:
2021.03.14. 00:54
Köszönöm Levente, ezek nagyon hasznos infók és pont erről beszélek.
Honnan kéne tudni, hogy pulse guidingot kell használni?
Honnan kéne tudni, honnan derül ki, hogy a mechanikának megfelelő ASCOM-ot kell letölteni, amikor a letöltő oldalon erre nem hívják fel a figyelmet?
Sehonnan sem derül ki, hogy portot kell választani.
És még sorolhatnám.
A pulse guiding ill. az ST-4 porton keresztüli vezetés - funkcióját tekintve - ekvivalens megoldások, előnyökkel-hátrányokkal. Az ST-4 egyszerűbb megoldás, ha a kamerád támogatja miért nem ezt használod?

Ugyan régi a cikk - egy aktualizálás mindenféleképpen szükséges - de a számítógép és a mechanika összekötésére szolgáló ASCOM megoldás most is használható és itt van leírva: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... f_id=k68z5

Ami talán valóban nem annyira egyértelmű, hogy mikor melyik ASCOM drivert kell használni (EQ-mod vs SkyWatcher telescope vs SynScan app) ez mindenféleképpen részletezendő.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Zazu
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.01.05. 12:11

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Zazu » 2021.03.16. 13:30

Vizi Péter írta:
2021.03.13. 09:35
COM3, de hol állítom ezt be a PHD2-ben és az APT-ben?
Másik probléma meg ennél elsöprőbb: a HEQ5 Pro minden bekapcsolás után azt üzeni, Both axes...No response. Nem tápfesz probléma, megmértem.
Igazából kiváltanám ezt az ótvar SynScan kézivezérlőt, mert több sebből vérzik.
Kösz a segítséget.
Ha még aktuális...

PHD2-t elindítva ki kell választani a vezető kamerát és a mechanikát. A mechanika kiválasztása után a tulajdonság (Properties) gombra kattintva megjelenik a mechanika beállítására vonatkozó párbeszédpanel, a soros port itt állítható. Továbbiak a mellékelt leírásban.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.03.16. 13:50

Zazu: kösz, idáig megvagyok.
Most a változatosság kedvéért a HEQ5Pro motorvezérlő panelja döglött meg.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.10.14. 12:27

Sziasztok!
Kóstolgatnám az autoguide témát, de elakadtam az elején.
Összeraktam a felszerelést a következő módon: EQ3 Goto mount, tubus, laptopon PHD2, vezetőtávcsőben ASI120MC, ez USB-n megy a laptopba, a laptopból Ursa Minor guider (USB->ST4) a mount motorvezérlő guide portjába. Driverek, Ascom stb telepítve, látszólag indul is valami vezetés-féle, de a grafikonon "szétszalad" a két görbe elég hamar.
Nem jó a kézivezérlőben beállított default autoguide speed? Vagy mi lehet az oka? Gyenge pólusra állás?
Illetve az ASI-n van ST4 port, ezt lehetne közvetlenül csatlakoztatni a motorvezérlőbe (st4->ST4) és kihagyni az Ursa-t?
Kicsit tanácstalan vagyok... :?
Köszönöm.
Üdv: Frigyes
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.14. 12:39

Frigyes írta:
2021.10.14. 12:27
...
Kicsit tanácstalan vagyok... :?
...
Első kérdés: a PHD betanítása sikerült egyáltalán?
Az előtt ne foglalkozz "valami vezetés-féle" eredménnyel.
Ismered a PHD használatát? (Erről nem írtál.)
Ha csak összedugdosod a hardvereket, az még nem elég.

Mindazonáltal a vezető-kamera autoguider kimeneti portját általában a távcsővezérlő autoguider inputjába kell közvetlenül dugni, nem a PC-be. Kivéve a pulse-guide-os vezérléseket (pl. EQMOD); ezt az Ursa Minor leírásában biztosan megtalálod.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.10.14. 14:11

Hmm, a kalibrálás tényleg kimaradt. Megyek, elásom magam :oops:
Az Ursa tudtommal pulse-guide-os, de ha lehet, kihagynám ( minél kevesebb eszköz, annál kevesebb romolhat el alapon). Tehát akkor a kamera st4 -> konroller st4 a barátom. Már csak st4 kábelt kell vennem hozzá.
Köszönöm
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”