Autoguider

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.08.17. 11:11

SzarkaLevente írta:Szerintem a Pulsguide csak ST-4 porton keresztüli vezetés esetén működik. Kell egy USB->ST4 átalakító, vagy ne PulsGuide-dal vezess.


Én úgy tudom, hogy a PulseGuide parancs az LX200 parancskészlet része. Annyival jobb, mint az ST4, hogy meg lehet adni előre a mozgatás időtartamát a sebesség definiálása mellett, így a motorvezérlőnek nem kell folyamatosan figyelnie az ST4-portot, hogy mikor emelkedik vissza H állapotba a láb. (Ettől még ugyanolyan értékű az ST4, csak elvileg kevésbé szebb ez a fajta megoldás. Ha amúgy is kommunikálunk a mechanikával goto parancsok kiadása útján, akkor a követési parancsokat is itt érdemes kiadni – ha kezeli a vezérlő.)

Ezek szerint a Synscan vezérlő nem támogatja ezt a vezetési módot. Az EQMod viszont igen, de ahhoz számítógépre telepíteni kell az EQMOD-ot, és a kézivezérlőtki kell húzni, és a helyére dugni az EQmod-adaptert (soros-TTL-átalakító), azzal megteremtve a kapcsolatot a számítógép és a mechanika között.

Jelen esetben természetesen egyszerűbb megoldás az ST4 használata, főleg, ha meg is van az átalakító.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2017.07.20. 11:02

Sziasztok!

Az ALCCD/QHY5L-II vezető- és bolygókamera

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... lygokamera

leírásában az van, hogy
"beépített ST-4 portjuknak köszönhetően a számítógépen futó szoftverek további elektronika nélkül tudnak kommunikálni a mechanika ST-4 portjával a vezetés során"

Aztán meg írva vagyon, hogy
"Számos szoftver támogatja, pl. az ingyenes PHD Guiding vagy a professzionális AstroArt ill MaximDL."

Most ez azt jelenti, hogy közbetlenül a mechanikára (Celestron CAM EQ-5) csatlakoztathatom számítógép nélkül, vagy kell a számítógép a guide programmal?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára SzZoli 2017.07.20. 11:07-kor.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2017.07.20. 11:06

És az előzőekhez: melyik kamera verzió használata a célszerű?
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.07.20. 13:49

"Most ez azt jelenti, hogy közvetlenül a mechanikára (Celestron CAM EQ-5) csatlakoztathatom számítógép nélkül, vagy kell a számítógép a guide programmal?"

Én ugyan sajnos még nem tudom /állvány hiányában/ vezetésre használni, de ez szerintem csak egy kamera, számítógép nélkül nem ér semmit.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.07.20. 13:50

SzZoli írta:Sziasztok!

Az ALCCD/QHY5L-II vezető- és bolygókamera

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... lygokamera

leírásában az van, hogy
"beépített ST-4 portjuknak köszönhetően a számítógépen futó szoftverek további elektronika nélkül tudnak kommunikálni a mechanika ST-4 portjával a vezetés során"

Aztán meg írva vagyon, hogy
"Számos szoftver támogatja, pl. az ingyenes PHD Guiding vagy a professzionális AstroArt ill MaximDL."

Most ez azt jelenti, hogy közbetlenül a mechanikára (Celestron CAM EQ-5) csatlakoztathatom számítógép nélkül, vagy kell a számítógép a guide programmal?

FYI: "számítógépen futó programok" kifejezés választ ad a kérdésedre.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.07.20. 13:52

SzZoli írta:És az előzőekhez: melyik kamera verzió használata a célszerű?

Bármelyik. Ez is jó vezetésre: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... lygokamera
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2017.07.20. 14:13

"beépített ST-4 portjuknak köszönhetően a számítógépen futó szoftverek további elektronika nélkül tudnak kommunikálni a mechanika ST-4 portjával a vezetés során"

Sosem voltam tisztában a csatlakozók lelkivilágával.
Milyen csatlakozón kapcsolódok a számítógéphez?
Az ST-4 port milyen ezközt köt össze a mechanikával? A kamerát? A laptopot?
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.07.20. 16:10

SzZoli írta:"beépített ST-4 portjuknak köszönhetően a számítógépen futó szoftverek további elektronika nélkül tudnak kommunikálni a mechanika ST-4 portjával a vezetés során"

Sosem voltam tisztában a csatlakozók lelkivilágával.
Milyen csatlakozón kapcsolódok a számítógéphez?
Az ST-4 port milyen ezközt köt össze a mechanikával? A kamerát? A laptopot?

A kamerán két csatlakozó van: egy USB 2 és egy ST-4. A PC és a kamera között USB kapcsolat van, a kamera és a mechanika között az ST-4 kábel van. (Ez igazából egy sima négy eres kábel RJ akármi csatlakozóval, de ebből a szempontból lényegtelen.)

A kamera képe értelemszerűen az USB porton keresztül jut a számitógépre, a vezetésre szolgáló parancsok a kamerán keresztül jutnak a mechanikához előbb az USB aztán az ST-4 kábelen keresztül.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.20. 16:15

SzarkaLevente írta:... a vezetésre szolgáló parancsok a kamerán keresztül jutnak a mechanikához előbb az USB aztán az ST-4 kábelen keresztül.


Kivéve, ha EQMOD-ot, vagy bármi egyéb, pulse-guide vezérlést használ a kolléga.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Autoguider

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.20. 16:20

tordaitom írta:Én úgy tudom, hogy a PulseGuide parancs az LX200 parancskészlet része. Annyival jobb, mint az ST4, hogy meg lehet adni előre a mozgatás időtartamát a sebesség definiálása mellett, így a motorvezérlőnek nem kell folyamatosan figyelnie az ST4-portot, hogy mikor emelkedik vissza H állapotba a láb. ...


Én másképp tudom (vagy inkább másként hallottam; a tévedés lehetőségének fenntartásával, merthogy jómagam még soha sem használtam PulseGuide-os vezérlést...).

A Pulse-Guide - mint a neve is jelzi - közvetlenül a motor-frekvenciát változtatja (nem az auto-guider bemeneten keresztül kommunikál; persze minden léptetőmotor vezérlés a frekvenciát módosítja, csak nem mindegy, hogy milyen úton).
Tehát nincs szüksége külön vezérlőkábelre, mivel az auto-guider vezérlőjelével "szoftveresen" modulálja a léptetőmotor meghajtó-frekvenciáját.

Ezért nem tud - alapesetben - a TDM-mel együttműködni, mivel a TDM az auto-guider vezérlőjelét figyeli.
(De van rá megoldás.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”