DSLR vs.CCD asztrofotózás

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.09. 20:08

Egy másik példa a kisujjkörömnyi (majd nagylábujjkörömnyi) méretű szenzor nagyságára Vello Tabur ausztrál ex-amatőrcsillagász kitartó munkássága. Ő üstökösöket, nóvákat, és több száz új változócsillagot fedezett fel SBIG ST-6/7/8 kamerákra és teleobjektívekre épülő rendszerrel.

Igaz, szigorú értelemben ez sem asztrofotózás. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.10.09. 22:52

SzarkaLevente írta:
Tápellátás: a Canon 1000D-m akkuja kibir egy éjszakát (kb 5 óra) igaz, csak 10 fokban próbáltam. Van rá lehetőség, hogy külső tápról, akkuról próbálgassa az ember. CCD kamerák egyes esetben USB portról üzemeltethetőek (ld Meade DSI), azonban érdemes megjegyezni, a komolyabbak 220V-os hálózatot igényelnek ami plusz macera (már a fenti Opticstar kamera is).


http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Accessories.asp?p=0_10_5_0_3_1
Csak a pontosítás kedvéért! Létezik hozzá 12V -ról üzemeltethető előtét, én is azzal használom,
az ára sem annyi volt, hanem időszakosan lehet kedvezménnyel is kapni bizonyos típusokat, figyeltem és megrendeltem. Tartozéka a kihuzatba illeszthető tartó, az alu koffer, a hálózati táp, az USB csatlakozó, a programjai egy CD-n. Mit hagytam ki? Az ár pedig 50 ezer magyar Forint alatt volt!!!
http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Imagers-Opticstar.asp?p=0_10_0_50_200
Sajnos elfogyott.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
parragh
Hozzászólások: 38
Csatlakozott: 2011.01.08. 22:02

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: parragh » 2011.10.09. 22:56

Sziasztok!

Nem tudom, hogy valaki ismeri-e közületek ezt az oldalt?

http://www.astrokraai.nl/index.php

Érdemes megnézni, hogy milyen képeket készített... És milyen kamerákkal!

Üdv,
Marcell
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.09. 23:16

parragh írta:http://www.astrokraai.nl/index.php

Érdemes megnézni, hogy milyen képeket készített... És milyen kamerákkal!


Uh, hát igen, le a kalappal!
Érdemes megnézni a távcsövét és a mechanikáját is, amivel dolgozik:

http://www.astrokraai.nl/viewequipment.php

50" a mechanika periodikus hibája, és eleve nem nagyon tud 5-10 mp-nél hosszabbakat exponálni. És még ezeknek a képeknek is ki kell dobnia vagy a felét, mert bemozdulnak.


A Castrator nevű szoftvere viszont igen félelmetes nevet kapott. :D

http://www.astrokraai.nl/castrator.php
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.10.10. 01:06

Imre írta:Tartozéka a kihuzatba illeszthető tartó, az alu koffer, a hálózati táp, az USB csatlakozó, a programjai egy CD-n. Mit hagytam ki? Az ár pedig 50 ezer magyar Forint alatt volt!!!
http://www.opticstar.com/Run/Astronomy/Astro-Imagers-Opticstar.asp?p=0_10_0_50_200
Sajnos elfogyott.

Ennyiért valóban nagyon megérte, bár nem ez a "rendes" ára igy referenciának sem tekinteném.

Üstökös-, nóva- meg kettőscsillag kutatás, felfedezés nem kifejezetten kezdőknek szóló program meg nem kifejezetten asztrofotózásnak tekinthető (legalábbis nem annak amit a köznyelv annak tart).

"Kompakt galaxisokhoz, planetáris ködökhöz szerintem kifejezetten felesleges a nagy szenzorméret. "
Igen, de mondjuk egy 1' alatti planetáris részleteinek megörökítéséhez hosszú fókusz kell, emiatt különösen fontos pontos vezetés és a jó seeing. Kezdőknek nem ajánlanám :)
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.10. 14:06

SzarkaLevente írta:"Kompakt galaxisokhoz, planetáris ködökhöz szerintem kifejezetten felesleges a nagy szenzorméret. "
Igen, de mondjuk egy 1' alatti planetáris részleteinek megörökítéséhez hosszú fókusz kell, emiatt különösen fontos pontos vezetés és a jó seeing.


A korábban linkelt holland koma felvételei ennek pont ellentmondanak, ugyanis pocsék vezetéssel, még a magyarnál is rosszabb átlagos asztroklíma alatt készít eszement részletességű képeket planetárisokról és galaxisokról pimpelt webkamerákkal. :)
De az nyilvánvaló, hogy rengeteg tapasztalat van mögötte, nem a múlt hónapban kezdte.
lackó
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2011.09.12. 08:16

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: lackó » 2011.10.10. 17:44

Sziasztok.Mivel én kértem a segítségeteket,ezért szeretném mindenkinek meg köszönni a hozzászólását.Nagyon sokat segítettetek!Én azt a következtetést vontam le,hogy mivel az érdeklődésem a hold,bolygók fotózása felé irányul,ezért a CCD kamerával jobban járok mint a DSLR-rel.Részben a befektetés is kevesebb,részben pedig mivel kezdő vagyok ezért bele kell kóstoljak egy kicsit a témába.Most már csak abban kérném a segítségeteket,hogy hol és milyen típust érdemes venni,amivel szép felvételeket lehet készíteni a holdról,napfoltokról,bolygókról.A hold és a jupiter a kedvencem!Köszönöm szépen a segítségeteket!Üdvözlettel:Lackó.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.10.10. 19:14

lackó írta:Sziasztok.Mivel én kértem a segítségeteket,ezért szeretném mindenkinek meg köszönni a hozzászólását.Nagyon sokat segítettetek!Én azt a következtetést vontam le,hogy mivel az érdeklődésem a hold,bolygók fotózása felé irányul,ezért a CCD kamerával jobban járok mint a DSLR-rel.Részben a befektetés is kevesebb,részben pedig mivel kezdő vagyok ezért bele kell kóstoljak egy kicsit a témába.Most már csak abban kérném a segítségeteket,hogy hol és milyen típust érdemes venni,amivel szép felvételeket lehet készíteni a holdról,napfoltokról,bolygókról.A hold és a jupiter a kedvencem!Köszönöm szépen a segítségeteket!Üdvözlettel:Lackó.

Belépő szinten a Scopium Hold- és bolygókamera. Haladó szinten valamelyik Imaging Source kamera. A szinessel kevesebb macera van, a monok kissé élesebb képet adnak.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.10.10. 20:23

Javaslom, a Scopium kamerát. Az indokom az, hogy kezdő szinten tökéletes, és ahogy haladsz már el tudod dönteni, hogy esetleg egy hűtött CCD érzékelősre váltasz, kihagyva a közbülső ajánlatokat, de a Scopium kamerát is tudod használni tartalékként. Ha esetleg kitelepülsz egy sötét helyre, akkor a keresőbe dugva nagylátószögű felvételt is készíthetsz egyidőben. Ha viszont nem váltja be a CCD a hozzáfűzött reményeidet, és mégis egy EOS gépnél kötsz ki, akkor sem fogod hanyagolni, hiszen vezetni is kiválóan alkalmas. Én mindenképp így döntenék, ugyanis ez a kis kamera nagyon sokat tud, minden kezdő igényének megfelel!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.10.10. 21:44

lackó írta:A hold és a jupiter a kedvencem!Köszönöm szépen a segítségeteket!Üdvözlettel:Lackó.


+1 akkor a Scopium mellé.
Ha le tudsz csapni egy használt Philips ToUcam-ra, vagy SPC900NC-re, akkor még olcsóbban kijössz, de ezek elég ritkán bukkannak már fel.

Kell majd egy jó minőségű, és nagyobb nyújtású Barlow is. A 120ED 900 mm-es fókusza nagyon rövid önmagában. Gondolom, minimum egy 5x-ös kellene.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”