DSLR vs.CCD asztrofotózás

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Simons
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.10.11. 23:25

DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Simons » 2009.11.15. 20:19

Ide kérem a hozzászólásokat DSLR /módosított-nem módosított, piggipack,stb./ és CCD /hütött-nem hütött/, netán szortírozottan a szenzorok szerint /CMOS, CCD/.
Közsönöm a jövendö hozzászóllásokat mindannyiunk nevében
Simons
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2009.11.16. 02:23

Szia Zsolt!

Én sem szeretnék itt felesleges vitába keveredni ebben a témában, mindenkinek szíve joga milyen kamerát választ asztrofotózási tevékenységéhez. Azért kíváncsi vagyok hol tanyázik az a 30-50db CCD kamera az országban... elég jól elbújtak... :)
Sok dologban nem értek egyet azzal amit mondasz. Hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba, marha jó lenne egyszer összejönni és összehasonlítani egy profi CCD-t és egy DSLR-t, azonos műszerrel és azonos égen, hogy ne csak elméletről, hanem már kézzel fogható eredmény birtokában vitatkozhassunk, beszélgessünk. Nagyon kíváncsi lennék egy ilyen tesztre.

cbo írta:3./ Ma délelőtt kimértem a honlapodon közzétett legnagyobb felbontású felvételt. (sajnos nekem az eredeti nem állt rendelkezésre). Mivel nem az eredeti RAW-t mértem és a felvétel csak (!) 8 bites ezért a mérés inkább becslés, semmint perdöntő század mg-s eredményt szolgáltatott. Nos a GSC 1163 175 14,6V mg-s és a GSC 1163 83 14,4V mg-s csillagokat vettem ÖH-nak, ezek alapján a felvétel hmg-je jó ha eléri a 20,5Vmg-t, bár ezt csak irreális skálázással és sok sok átlagolással sikerült kimutatnom. A DSS képek hmg-je valahol 20-21 mg körül kulminál, ha csak vizualice összehasonlítjuk a két képet (Gábor vs DSS) akkor az látszik, hogy a Gábor képe vmivel jobb felbontású és vmivel jobb hmg-jű, talán 0,5-1 mg-val mint a DSS, azaz valahol 21 mg körül lehet ilyen módon és becsléssel.
Hol van tehát az említett 23 mg-s hmg a képen???


Ezzel kapcsolatban sem értek egyet. Mivel a kép nem lineárisan lett skálázva, felesleges a hmg-t fényes, 14 mg körüli ÖH-khoz becsülgetni, semmi értelme.
Még tegnap éjszaka kimértem egy nyári képem hmg-jét, amely a 300-as Newtonnal készült, és ott kereken 23 mg lett a határfényesség V-ben (véletlenül, de pont ennyi). Nem a DSS, hanem az SDSS képeit és adatait vettem alapul, ahol ez a határfényesség még rajta van a felvételeken. Így egyértelmű volt mi látszik még éppenhogy és mi már épp nem a képen.
Mivel az SDSS-nek nincs képe a szóban forgó NGC 7479 galaxisról, sajnos Gábor 40 centissel készült képének hmg-jét nem tudtam megnézni.

üdv,
Iván
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2009.11.16. 08:30

Szia Iván!

Azzal teljesen egyetértek, hogy mindenki azt a technikát használja mit csak szeretne, nem hiszem,
hogy más csengene ki a mondandómból.

Arról a sok CCD-ről:
Csak 20-25 db AMACAM-ról én tudok, ezenkívül van SBIG-ből min. 10 db, Starlight-ból is min
5 db és a többi típusról nem is beszélve.
Különben az valóban röhej, hogy összeveszik a CCD-ket és egyszerűen ott porosodnak a
sarokban. De ez már ne az én problémám legyen.

A Gábor képére visszatérve. A nem lieáris skálázást sejtettem, ezért írtam, hogy ha csak
szemre hasonlítjuk a DSS-hez, egész egyszerűen nem lehet 23 mg a hmg-je, mert nincs rajta
lényegesen halványabb csillag.
Amit a 30 cm-esedről írsz az teljesen helytálló lehet, hiszen az a kép felteszem, a Mátrából készülhetett
és az ottani ég minősége meg a CBO-é azért ég és föld. Apropó, melyik az a képed amin 23 mg-t
mértél, megmérném én is ha lehetséges?

Üdv:
Zsolt, CBO
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.16. 08:44

cbo írta:Arról a sok CCD-ről:
Csak 20-25 db AMACAM-ról én tudok, ezenkívül van SBIG-ből min. 10 db, Starlight-ból is min
5 db és a többi típusról nem is beszélve.
Különben az valóban röhej, hogy összeveszik a CCD-ket és egyszerűen ott porosodnak a
sarokban. De ez már ne az én problémám legyen.

AmaKam nekem is van egy, és jelenleg valóban porosodik, mert nem nagyon volt lehetőségem észlelni vele az elmúlt években. Azért nem biztos, hogy az AmaKam összevethető bármilyen szinten egy DSLR-el, vagy akár egy mai modern CCD kamerával... Szerintem nagyon kevesen vannak, akik 320x240 pixeles FF kamerával egyáltalán vállalják még a képkészítés, feldolgozás összes nyűgjét! Így ezeket szerintem ne számoljátok be a versenybe. :)

Nekem ugyan vannak most terveim vele, de nem lennék meglepve, ha rajtam kívül más nem használná már ezt a kamerát igazából semmire... És terveim vannak a Canon DSLR-el is végre. Remélem lesz eredménye is.

Derült eget mindenkinek: Nyözö
Amcsillüdv: Nyözö
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2009.11.16. 08:59

Szia Nyöző!

Igazából nem állunk versenyben senkivel. Ez egy kedvtelés, bár van akinek ennél több.

Egyébként azt a bizonyos CCD-DSLR összehasonlítást akaratlanul is de többé-kevésbbé megtettük
Szitkay barátommal.
Történt ui. hogy vagy 1-2 éve ő is és én is ugyanazt az NGC891-t rögzítettük eszközeinkkel, azonos
éjszakán, kvázi tehát azonos körülmények között. Na most azt tudni kell, hogy az A*P*O csillagda
hegyen van, a CBO meg a laposban, az ő távcsöve fényerősebb, mint az enyém. Ő átalakított Canon
30D-vel lőtt én meg az ST8XME-vel, neki színes a képe, nekem nem.
A hmg nyereség 1-1,5 mg volt a CCD előnyére, ha jól emlékszem vmi 10 x 10 min-el, bár az adatokat
meg kellene néznem újból. Na nekem ezóta nem kérdés a kérdés.

Persze ha egy mérés mást hozna ki a CCD kárára, azért nem vágnám fel az ereimet azonnal.
Mint korábban említettem a két eszközt teljesen más célra gyártják, az egyik nem tudja azt amit a
másik és fordítva.
Én a CCD kamerámat tudományos igényű mérésekhez vettem, mert ez jó erre a célra a másik kevésbbé, bár ahogy hallom a DSLR egyre jobb lesz fotometriai célra.

Üdv:
Zsolt, CBO
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.16. 09:21

cbo írta:Igazából nem állunk versenyben senkivel. Ez egy kedvtelés, bár van akinek ennél több.

Ez így van. A versenyt én se gazdasági értelemben értettem, inkább egy amatőr sportolóéra. :) Mindenki próbál a saját örömére foglalkoznia témával, és persze van akit motivál az is, hogy szebbet, jobbat alkosson mint a többiek. Nem kivagyiságból, hanem "sportból". :)

cbo írta:Mint korábban említettem a két eszközt teljesen más célra gyártják, az egyik nem tudja azt amit a
másik és fordítva. Én a CCD kamerámat tudományos igényű mérésekhez vettem, mert ez jó erre a célra a másik kevésbbé, bár ahogy hallom a DSLR egyre jobb lesz fotometriai célra.

Na látod itt a lényeg, ami miatt az összehasonlítás globálisan a képrögzítésre, mint témára fókuszálva értelmetlen! A konkrét cél függvényében lehet dönteni, hogy arra a konkrét esetre CCD vagy DSLR alkalmasabb (bár itt sem feltétlen összevethető mondjuk egy Canon 350D és egy AmaKam).

Itt szvsz még akkora léptékben sem érdemes összevetést tenni, hogy pl. fotometria. Való igaz, egy CCD-s mérés egyedi értékben pontosabb lesz. Ezzel senki nem is vitatkozik szerintem.

De ha pl. teszemazt szeretnél nagy égterületen mérni sok adatot hosszú periódusú változásokról (egy mira/SR esetében az ezredmagnis adatnak sok gyakorlati értelme pl. nincs), akkor lehet több haszna van a DSLR-es, vitathatatlanul pontatlanabb adatainak is, hiszen te nem feltétlen fogsz tudni végigmérni akkora területet olyan hatékonysággal a kisebb LM miatt.

Egy kellően mély fedési változó minimum esetében pl. az értékes adat a minimum időpontja. Ehhez se feltétlen lesz alkalmatlanabb eszköz az egyedi pontokra valóban pontatlanabb DSLR. Ugyanakkor egy exobolygó detektálásához adott esetben szükséges lehet az a pontosság amit nem érsz el DSLR-el...

Szóval a dolog szvsz nem teljesen fekete vagy fehér, nem lehet sommás értékítélettel eldönteni egy ilyen általánosan megfogalmazott kérdést még a fizikai jellemzők összevetésével sem...
Amcsillüdv: Nyözö
Simons
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.10.11. 23:25

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Simons » 2009.11.18. 10:29

Amcsüdv !

Találtam CCD összehasonlítást /azt hiszem láttam DSLR-ekre is hasonlóat/
http://www.mmerino.com/resources/ccd-chart.htm
Simons
Simons
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.10.11. 23:25

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Simons » 2009.11.18. 10:53

A "KODAK Full Frame CCD " lista
http://www.kodak.com/global/en/business/ISS/Products/Fullframe/index.jhtml?pq-path=11937/11938/14425
1 MP-töl 50,1 MP-ig .
Karácsonyi ajándékként meglephetitek magatokat /tiszta szívböl ajánlom/.
Simons
Simons
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.10.11. 23:25

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: Simons » 2009.11.18. 11:13

Iván írta
marha jó lenne egyszer összejönni és összehasonlítani egy profi CCD-t és egy DSLR-t, azonos műszerrel és azonos égen, hogy ne csak elméletről, hanem már kézzel fogható eredmény birtokában vitatkozhassunk, beszélgessünk. Nagyon kíváncsi lennék egy ilyen tesztre.

Mit szólnátok a módosítatlan DSLR-eket is bevonni a dologba?

Apropos: terjesszünk be objektumokat, amelyeket egy bizonyos idöhatáron belül lefotóznánk. Amennyiben lenne kelentkezö a levelezök közül minden egyes szenzortipusban, vmint a téma is megegyezésre kerül, belevághatnánk a dologba /egyedül a felvételi körülményeket nem tudnánk közös nevezöre hozni/.
Szóljatok hozzá,
Simons
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: DSLR vs.CCD asztrofotózás

Hozzászólás Szerző: cbo » 2009.11.18. 15:12

Simons írta:Amcsüdv !

Találtam CCD összehasonlítást /azt hiszem láttam DSLR-ekre is hasonlóat/
http://www.mmerino.com/resources/ccd-chart.htm
Simons


Kedves István!

Nagyon jó összefoglaló, köszönjük.
De azt hiszem nekünk többet mond az ha ténylegesen kimegyünk az ég alá és nem a parmétereket hasonlítgatjuk össze, hanem ugyanarra az égterületre pl. 5 min-t, 10 min-t integrálva, adott távcsövön egymás után le és fel szerelgetjük a DSLR kamerákat és CCD kamerát. Ha ezt kb. azonos égen viszonylag rövid időtávon belül megtesszük, azt hiszem kellően mérhető, értékelhető eredményhez jutunk.
Minél hamarabb szeretném ezt megtenni, mert úgy látom, hogy eléggé sok tévhit van ezen téma körül.
Bár egy CCD 85 %-os kvantumhatásfokot és egy DSLR ISO 800 20-25 %-hoz hasonlítani szerintem nem fair.

Ha időm lesz magam fogom megtenni a méréseket, ehhez rendelkezésre áll módosított és módosítatlan DSLR
kamera, meg hűtött félprofi CCD kamera.

Üdv:
Zsolt, CBO
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”