Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.28. 19:35

Attila írta:
2020.06.28. 18:49
cbo írta:
2020.06.28. 16:57
... a Canon ma is az egyik legjobb - ha nem a legjobb - mély-egező DSLR gép.
Jó lehet még a Nikon de az macerás, Sony alkalmatlan nincs normális RAW-ja. De ez most nem téma.
A Sony Alfa 850-es gépemmel soha nem fényképeztem az eget; nem is ahhoz vettem.
Egy szó szerint hátizsáknyi optikát nem akartam lecserélni (iszonyatos pénz lett volna...), amikor a Minolta megszűnt, így az alfa bajonett miatt vettem a Sony ff vázat, ami nagyon jó, egyáltalán nem bántam meg (ráadásul a beépített stabilizátora miatt gyakorlatilag az összes lencsém egy csapásra "stabilizátoros lett") - igaz, asztro-fotózáshoz nem optimális. Arra a célra inkább ún. csillagászati kamerákat használok. :D

A Canon nagyon jó, kiszajú érzékelőket fejleszt, míg a Nikon - tudomásom szerint - Sony szenzorokat épít a gépeibe, ráadásul mostanság már back-illuminated típusokat. Az viszont nagyon érdekes, hogy a Nikon nem ritkán sokkal jobb képeket produkál a Sony szenzorokkal, mint maga a Sony a saját vázaiban... Bár a legújabb fix üveges Sony-k azért már nagyon ott vannak a szeren! :lol:

Csak érdekességképpen, a DP Review 2020-as best of kamerái holtversenyben a Sony a7R IV és a Nikon D850:
https://www.dpreview.com/reviews/buying ... -over-2000

A Canon-ra azt írják "Also available". :lol:
Igaz, nem csak csillagászati fotózás szempontjából tesztelték...



MDA
Ez egy csillagaszati forum asszem :-)
Ilyen szempontbol total irrelevans mit ir a Canon-okrol egy altalanos fotos tesztelo.
Jobban erdekel ilyen tekintetben egy komoly asztrofotos kollega tesztje, de leginkabb a sajatom. De hat ezeket a Canon-ok eseteben reges regen lejatszottak. En maradok a Canon-nal es nem okoskodok itt tovabb, gyakorlat es tapasztalat nelkul.
Egyebkent hihetetlenul “belterjes” ez a forum...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.28. 20:48

cbo írta:
2020.06.28. 19:35
Ez egy csillagaszati forum asszem :-)
Ilyen szempontbol total irrelevans mit ir a Canon-okrol egy altalanos fotos tesztelo.
Jobban erdekel ilyen tekintetben egy komoly asztrofotos kollega tesztje, de leginkabb a sajatom. De hat ezeket a Canon-ok eseteben reges regen lejatszottak. En maradok a Canon-nal es nem okoskodok itt tovabb, gyakorlat es tapasztalat nelkul.
Egyebkent hihetetlenul “belterjes” ez a forum...
Zsolt, nekem fogalmam sincs, hogy melyik fényképezőgép mit tud az ég alatt, mert - néhány kíváncsi expozíción kívül - sohasem használtam "normál" fényképezőgépet távcsövön...
Mélyég-fotós gyakorlati tapasztalatom is minimális (egyszerűen nem érdekel annyira a téma, hogy annyi időt fordítsak rá, amennyit kellene egy-egy igazán jó képhez; egy 182. Dumbell-t meg nem akarok mutogatni, így "kiokosítani" sem akarlak, csupán a téma kapcsán leírtam néhány tényt. Ennyi.

Egyébként meg teljesen félreértesz; nekem - természetesen - tök mindegy, hogy ki milyen felszerelést használ.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.06.28. 21:07

Attila írta:
2020.06.28. 20:48
Zsolt, nekem fogalmam sincs, hogy melyik fényképezőgép mit tud az ég alatt, mert - néhány kíváncsi expozíción kívül - sohasem használtam "normál" fényképezőgépet távcsövön...
Mélyég-fotós gyakorlati tapasztalatom is minimális (egyszerűen nem érdekel annyira a téma, hogy annyi időt fordítsak rá, amennyit kellene egy-egy igazán jó képhez; egy 182. Dumbell-t meg nem akarok mutogatni, így "kiokosítani" sem akarlak, csupán a téma kapcsán leírtam néhány tényt. Ennyi.

Egyébként meg teljesen félreértesz; nekem - természetesen - tök mindegy, hogy ki milyen felszerelést használ.

MDA
Attila, ok ok, nem kötözködés miatt írtam. Csak a FB-os csoportban rendszeresen felmerül ez a kérdés (melyik gépet ?) és itt is Imre felhozta ezt a DSLR kérdést (hozzáteszem megint félreérti az egészet...) és erre írtam ezeket a dolgokat. Mély-égre ha már DSLR és nem dedikált CCD akkor leginkább Canon. Bolygóra meg dedikált bolygókamera pl ASI vagy QHY (de persze van más is), bolygóra senki nem használ DSLR-t, felfogni nem tudom minek hozta ezt Imre.
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.06.29. 07:55

cbo írta:
2020.06.28. 16:57
Attila írta:
2020.06.28. 16:52
cbo írta:
2020.06.28. 16:46
Az osszes Canon DSLR tudta mar regen is.
Legyünk pontosak:
"A felhasználói beállításoknál sok EOS fényképezőgépen rendelkezésre áll a tükörfelcsapás funkció."

Forrás:
https://www.canon.hu/get-inspired/tips- ... otography/

"sok" <> "összes" ;)

De a lényeg: ha van, érdemes használni.


MDA
Nekem a 20D volt az első DSLR-em 2004-ben, az tudta és az 16 éve volt. Itt DSLR-ről beszélek és Canonról. Magyarul a 20D óta az ÖSSZES DSLR tudja ezt, előtte is lehet de arról nincs személyes infóm.
Mély-égre használtam ezeket és mai társaikat ( ezzel ugye nem bolygózunk, bármennyire is erőltetik ezt egyesek), ugyanis a Canon ma is az egyik legjobb - ha nem a legjobb - mély-egező DSLR gép.
Jó lehet még a Nikon de az macerás, Sony alkalmatlan nincs normális RAW-ja. De ez most nem téma.
Pixinfo cikk 2006.11.16. Nikon D40 teszt
https://pixinfo.com/cikkek/kiprobaltuk-nikon-d40/7/
" hátrányok: ...Nincs előzetes tükörfelcsapás lehetősége"
Tehát 2006 végén is jelent meg még olyan dslr, amiből kihagyták ezt a funkciót.
Természetesen a D40-nél is fel lehet csapatni a tükröt, de közben nem tud exponálni, csak a szenzortisztítás miatt van.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.06.29. 08:02

Nekem egy Canon EOS 30D-m van, akkor talán ideje lenne az ég felé fordítani valami mélyégre ?
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.07.06. 00:21

Szép estét!

A vizuális észlelés mellett most elhatároztam hogy kicsit megörökíteném a csillagos eget.
Van egy (átalakítatlan) Canon EOS 600D-m, most rendeltem hozzá egy 24mm F/2.8 objektívet, illetve egy Star Adventurer mechanikát. Kíváncsi vagyok mit lehet kihozni a szettből, leginkább nagylátószögű fotókat szeretnék a csillagos égről (csillagképek stb.). Aztán később egy 135mm-es objektívvel bővítem a szettet kicsit közelebb hozni az eget. Ha nagyon megtetszik a dolog, még egy kis APO-ba is beruházok, amit elbír a mechanika, ködöket, nagyobb galaxisokat fotózni, amennyire a vezérlése engedi.

Ezzel a mechanikával utazni is könnyű kistávcsővel, így a vizuális észlelésről sem kell lemondanom, ha a nagy dobson nem férne el a kocsiban (a sok egyéb cucc mellett).

Majd ha sikerül értelmeset alkotni, teszek fel pár képet kedvcsinálónak.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2020.07.06. 07:18

Tüsi írta:
2020.07.06. 00:21
Kíváncsi vagyok mit lehet kihozni a szettből, leginkább nagylátószögű fotókat szeretnék a csillagos égről (csillagképek stb.).
Én sokat fényképeztem hasonló szettel (csak nem 24mm-en, az túl széles volt nekem, hanem 40-en és 50-en). Szerintem nagyon komoly lehetőségek vannak benne. Sok sikert! Azért figyelj, hogy az obit valószínűleg erősen rekeszelni kell.
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.07.09. 08:02

Üdvözletem!

A Nikon d40 - makszutov kombó felemás tapasztalatai arra sarkalltak, hogy más vázzal próbáljam a távcsövet. Opcióként vagy olyan dslr jöhetett szóba, aminél expo előtt fel lehet csapatni a tükröt, vagy eleve tükör nélküli megoldások. Egy ideig szemeztem a Nikon d7100-as géppel, viszont elég testes jószág volt, így némi hezitálás után maradtam a milc vonalnál. Ilyen gépem még nem volt, gondoltam kipróbálok egyet.

Némi utánjárás-olvasgatást követően egy GX80-as Pana lett megvéve.
Nincs benne aluláteresztő szűrő
nincs tükör
van viszont csökkentett vibrációjú zár
szenzorstabilizátor, ami 1000 mm fókuszig állítható ( a makszutov 1500, de első benyomás az, hogy rendben teszi a dolgát a nagyobb fókusznál is)
utólagos fókusz lehetősége
4k fotó lehetőség
4k video lehetőség
jó iso terhelhetőség.

Még csak most ismerkedem a géppel, de már látom, hogy sokkal jobb az eredmény, mint a tükrössel. A szenzor kisebb ugyan, de annak mérete nem volt szempont a vásárlásnál.
...és végre tudom majd használni a szekrényben porosodó Yashica 50/1,7 obimat is, amit a Nikon vázon a nagyobb bázistáv miatt nem lehetett használni, ellenben ezzel a kis milccel igen.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.07.09. 11:34

snake írta:
2020.07.09. 08:02
Üdvözletem!

A Nikon d40 - makszutov kombó felemás tapasztalatai arra sarkalltak, hogy más vázzal próbáljam a távcsövet. Opcióként vagy olyan dslr jöhetett szóba, aminél expo előtt fel lehet csapatni a tükröt, vagy eleve tükör nélküli megoldások. Egy ideig szemeztem a Nikon d7100-as géppel, viszont elég testes jószág volt, így némi hezitálás után maradtam a milc vonalnál. Ilyen gépem még nem volt, gondoltam kipróbálok egyet.

Némi utánjárás-olvasgatást követően egy GX80-as Pana lett megvéve.
Nincs benne aluláteresztő szűrő
nincs tükör
van viszont csökkentett vibrációjú zár
szenzorstabilizátor, ami 1000 mm fókuszig állítható ( a makszutov 1500, de első benyomás az, hogy rendben teszi a dolgát a nagyobb fókusznál is)
utólagos fókusz lehetősége
4k fotó lehetőség
4k video lehetőség
jó iso terhelhetőség.

Még csak most ismerkedem a géppel, de már látom, hogy sokkal jobb az eredmény, mint a tükrössel. A szenzor kisebb ugyan, de annak mérete nem volt szempont a vásárlásnál.
...és végre tudom majd használni a szekrényben porosodó Yashica 50/1,7 obimat is, amit a Nikon vázon a nagyobb bázistáv miatt nem lehetett használni, ellenben ezzel a kis milccel igen.
Hat ez hiba volt.

Mar egy Canon 600, 650-el is jobban jartal volna.
snake
Hozzászólások: 48
Csatlakozott: 2020.04.28. 19:15

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: snake » 2020.07.09. 13:02

Ezt nem tudom és valószínűleg nem is fog soha kiderülni, hogy így van-e, mert csak az összehasonlítás kedvéért nem fogok venni egy Canont (meg egyébként is nikonos vagyok az örök vitában) :) Amire nekem kell, arra ez meg fog felelni, úgy érzem.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”