Fotózás az alapoktól.....

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.08. 20:59

f.lorand írta:
2020.09.08. 12:59
... Attila nyugodtan javíts ki, én nem értek annyira a távcsövekhez, mint te, csak a fotós tapasztalataim alapján írom ezeket.
Köszönöm a bizalmat ;) .
Igazság szerint nem nagyon van mit kijavítani; esetleg kiegészíteni lehet, amit írtál.

Ha az egyes mono csatornákat nem kell utólag összedolgozni, hanem külön-külön is értelmesen felhasználhatók (csak egy példa: a Nap H-alfa - vagy bármelyik vonalas - képe), akkor teljesen jó megoldás lehet az említett, akár erősen színező kéttagú lencsék keskeny sávú szűrős használata (megfelelő érzékenységű mono szenzoros kamerával).

De azt semmiképp se felejtsük el, hogy a longitudinális színi hiba csak az egyik leképezési hiba a sok közül. Ha ezt a leírt trükkel kiiktatjuk, akkor is ott van még egy kalap egyéb kórság, ami - tapasztalatom szerint - szintén a kéttagú lencséknél a legnagyobb (pl. szférikus aberráció), mivel - szerintem, a kommerciális gyártók gondolkodása alapján - a színi hiba úgyis akkora, hogy szinte elfed minden más hibát, ezért az egyéb problémákra már csak legyint a felhasználó. Így - eddigi tapasztalatom és véleményem szerint - általában nem is törekszenek a "minőségre" az egyszerű korona-flint párok esetén, ami viszont adott esetben a H-alfa képet is elrontja.

Persze nem minden akromát gyártó gondolkodott/gondolkodik így: pl. Unitron, D&G vagy Jaegers kiváló kéttagú (akkor még nem ED-üveges) akromátokat készített, ahol MINDEN leképezési hibát igyekeztek minimalizálni (legalábbis a mások által leírt képminőségük erre utalt; jóllehet, sajnos nekem nem adatott meg, hogy ilyen mesterművekbe belenézhettem volna, kivéve a Polaris D&G lencséjét).

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
justincase81
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2020.05.08. 00:48

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: justincase81 » 2020.10.07. 14:24

Sziasztok! Hátha valaki járt úgy mint én, és esetleg tud valami megnyugtatót írni az alábbi esemény kapcsán: Tegnap rohanva próbáltam összepakolni fotózáshoz az eszközöket, és a zenitközelben lévő Irisz-ködöt fotózni. Miután kiegyensúlyoztam a távcsövet, elfelejtettem megnézni hogy ütközhet-e valamelyik lábbal, és hát ütközött... Konkrétan 15 percig ment, az azt követő !egy órában! pedig egy helyben állt. (Azt nem értem hogy a Synscan miért erőlködik tovább ilyen esetekben.) Tehát a motor, és a kuplung egy órán át kapta az erőltetést. Nem volt idegrendszerem megnézni, hogy valami elromlott-e, a kérdésem az, hogy tehetett ez az esemény komoly kárt a rendszerben? (Bocsánat, ha "hülye" kérdés, de nem ismerem a mechanikák belső felépítését.) Üdv, Krisztián
Avatar
f.lorand
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2010.12.12. 14:07

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: f.lorand » 2020.10.07. 22:01

justincase81 írta:
2020.10.07. 14:24
Sziasztok! Hátha valaki járt úgy mint én, és esetleg tud valami megnyugtatót írni az alábbi esemény kapcsán: Tegnap rohanva próbáltam összepakolni fotózáshoz az eszközöket, és a zenitközelben lévő Irisz-ködöt fotózni. Miután kiegyensúlyoztam a távcsövet, elfelejtettem megnézni hogy ütközhet-e valamelyik lábbal, és hát ütközött... Konkrétan 15 percig ment, az azt követő !egy órában! pedig egy helyben állt. (Azt nem értem hogy a Synscan miért erőlködik tovább ilyen esetekben.) Tehát a motor, és a kuplung egy órán át kapta az erőltetést. Nem volt idegrendszerem megnézni, hogy valami elromlott-e, a kérdésem az, hogy tehetett ez az esemény komoly kárt a rendszerben? (Bocsánat, ha "hülye" kérdés, de nem ismerem a mechanikák belső felépítését.) Üdv, Krisztián
Nekem az emúlt 10 évben legalább 4 esetben volt ilyen - sajnos. Soha nem lett baj.
Asztrofotográfia - https://fenyeslorand.hu
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.10.07. 22:21

Ilyenkor csak a léptetőmotor nem tud fordulni, onnan jön a rettenetes hang, nem a fogaskerekektől. Szinte bizonyos, hogy nem történt kár a mechanikában.
justincase81
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2020.05.08. 00:48

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: justincase81 » 2020.10.07. 22:39

Köszönöm a válaszokat! Amint újra derült lesz az ég majd tesztelem hogy minden rendben van-e, de így már nyugodtabb vagyok.
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2021.07.08. 16:55

Sziasztok,
lenne egy kérdésem, megköszönném, ha valaki felvilágosít az ügyben: van egy Zwo Asi 120 MC kamerám, amivel bolygózni szoktam, még csk tavaly óta, szóval újonc vagyok a pályán, és kíváncsi lennék rá, lehet-e ezzel a kamerával mélyég felvételeket készíteni? Próbálkoztam, nyilván rosszul, a GoTo szépen behozza az okulár közepére pl. az M13-at, vagy valamelyik galaxist, de amint felrakom a kamerát, nyoma veszik, hiába játszok a csúszkákkal, a monitoron csak sötétség. A halvány mélyégobjektumok nyilván más kezelést követelnek, mint a fényes bolygók, de mit kéne állítanom a SharpCap menüjében, hogy "elkapjam" őket? Valószínűleg nem viedót kell készíteni róluk, mint a bolygók esetében, hanem...? Vagy a 120MC nem is alkalmas mélyégfelvételekre?
Köszi, és bocs, ha nyilvánvalóan butaságot kérdeztem. :)

Üdv,
Robi
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.07.09. 06:52

stephanus írta:
2021.07.08. 16:55
Sziasztok,
lenne egy kérdésem, megköszönném, ha valaki felvilágosít az ügyben: van egy Zwo Asi 120 MC kamerám, amivel bolygózni szoktam, még csk tavaly óta, szóval újonc vagyok a pályán, és kíváncsi lennék rá, lehet-e ezzel a kamerával mélyég felvételeket készíteni? Próbálkoztam, nyilván rosszul, a GoTo szépen behozza az okulár közepére pl. az M13-at, vagy valamelyik galaxist, de amint felrakom a kamerát, nyoma veszik, hiába játszok a csúszkákkal, a monitoron csak sötétség. A halvány mélyégobjektumok nyilván más kezelést követelnek, mint a fényes bolygók, de mit kéne állítanom a SharpCap menüjében, hogy "elkapjam" őket? Valószínűleg nem viedót kell készíteni róluk, mint a bolygók esetében, hanem...? Vagy a 120MC nem is alkalmas mélyégfelvételekre?
Köszi, és bocs, ha nyilvánvalóan butaságot kérdeztem. :)

Üdv,
Robi
A fókuszt leellenőrizted? A kamera és az okulárod fókusza valószínüleg nem ugyanott van. A másik, lehet hogy az okulár levétele, kamera felhelyezése elmozdítja a távcsövet vagy csak a kihuzatot egy picit. Emiatt sincs a képen amit keresel.
Mondom hogy én hogy csinálom.
1. Meggyőződők róla hogy a GoTo mindig pontosan a látómező közepére állítja az objektumot.
2. Keresek egy fényes csillagot a keresett objektum közelében.
3. Azon a csillagon beállítom az élességet a kamerával. Majd rögzítem a fókuszírozót.
4. Ezután az objektumra állok.
5. Beállítom az expozíciót.
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2021.07.09. 15:36

AtiCelestron5091 írta:
2021.07.09. 06:52
stephanus írta:
2021.07.08. 16:55
Sziasztok,
lenne egy kérdésem, megköszönném, ha valaki felvilágosít az ügyben: van egy Zwo Asi 120 MC kamerám, amivel bolygózni szoktam, még csk tavaly óta, szóval újonc vagyok a pályán, és kíváncsi lennék rá, lehet-e ezzel a kamerával mélyég felvételeket készíteni? Próbálkoztam, nyilván rosszul, a GoTo szépen behozza az okulár közepére pl. az M13-at, vagy valamelyik galaxist, de amint felrakom a kamerát, nyoma veszik, hiába játszok a csúszkákkal, a monitoron csak sötétség. A halvány mélyégobjektumok nyilván más kezelést követelnek, mint a fényes bolygók, de mit kéne állítanom a SharpCap menüjében, hogy "elkapjam" őket? Valószínűleg nem viedót kell készíteni róluk, mint a bolygók esetében, hanem...? Vagy a 120MC nem is alkalmas mélyégfelvételekre?
Köszi, és bocs, ha nyilvánvalóan butaságot kérdeztem. :)

Üdv,
Robi
A fókuszt leellenőrizted? A kamera és az okulárod fókusza valószínüleg nem ugyanott van. A másik, lehet hogy az okulár levétele, kamera felhelyezése elmozdítja a távcsövet vagy csak a kihuzatot egy picit. Emiatt sincs a képen amit keresel.
Mondom hogy én hogy csinálom.
1. Meggyőződők róla hogy a GoTo mindig pontosan a látómező közepére állítja az objektumot.
2. Keresek egy fényes csillagot a keresett objektum közelében.
3. Azon a csillagon beállítom az élességet a kamerával. Majd rögzítem a fókuszírozót.
4. Ezután az objektumra állok.
5. Beállítom az expozíciót.
Szia,
köszi, igen, a fókusz máshol van, ezt a bolygózásnál is tapasztaltam, a gondom az, hogy miután a kemarát bedugom a kihuzatba, a monitoron egyetlen csillag sem látszik az Asi 120 MC kameráján át, csak tök sötétség :( Valószínűleg a SharpCap alapbeállításain kellene változtatnom, mert nyilván, ami a bolygókra jó, mélyégre nem. De ha azt mondod, látszania kell, akkor majd próbálkozom. CSak még egy kérdés, ha netán fejből tudod a választ: bolygóelfogásra az Exposure 37,5, valamint 30 fps-t használok kezdésnek, a Gain persze változó, ahogy a helyzet megkívánja. Mélyégre nyilván más kéne. Bocs, hogy így nyaggatlak :)
Üdv,
Robi
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.07.09. 20:53

stephanus írta:
2021.07.09. 15:36
AtiCelestron5091 írta:
2021.07.09. 06:52
stephanus írta:
2021.07.08. 16:55
Sziasztok,
lenne egy kérdésem, megköszönném, ha valaki felvilágosít az ügyben: van egy Zwo Asi 120 MC kamerám, amivel bolygózni szoktam, még csk tavaly óta, szóval újonc vagyok a pályán, és kíváncsi lennék rá, lehet-e ezzel a kamerával mélyég felvételeket készíteni? Próbálkoztam, nyilván rosszul, a GoTo szépen behozza az okulár közepére pl. az M13-at, vagy valamelyik galaxist, de amint felrakom a kamerát, nyoma veszik, hiába játszok a csúszkákkal, a monitoron csak sötétség. A halvány mélyégobjektumok nyilván más kezelést követelnek, mint a fényes bolygók, de mit kéne állítanom a SharpCap menüjében, hogy "elkapjam" őket? Valószínűleg nem viedót kell készíteni róluk, mint a bolygók esetében, hanem...? Vagy a 120MC nem is alkalmas mélyégfelvételekre?
Köszi, és bocs, ha nyilvánvalóan butaságot kérdeztem. :)

Üdv,
Robi
A fókuszt leellenőrizted? A kamera és az okulárod fókusza valószínüleg nem ugyanott van. A másik, lehet hogy az okulár levétele, kamera felhelyezése elmozdítja a távcsövet vagy csak a kihuzatot egy picit. Emiatt sincs a képen amit keresel.
Mondom hogy én hogy csinálom.
1. Meggyőződők róla hogy a GoTo mindig pontosan a látómező közepére állítja az objektumot.
2. Keresek egy fényes csillagot a keresett objektum közelében.
3. Azon a csillagon beállítom az élességet a kamerával. Majd rögzítem a fókuszírozót.
4. Ezután az objektumra állok.
5. Beállítom az expozíciót.
Szia,
köszi, igen, a fókusz máshol van, ezt a bolygózásnál is tapasztaltam, a gondom az, hogy miután a kemarát bedugom a kihuzatba, a monitoron egyetlen csillag sem látszik az Asi 120 MC kameráján át, csak tök sötétség :( Valószínűleg a SharpCap alapbeállításain kellene változtatnom, mert nyilván, ami a bolygókra jó, mélyégre nem. De ha azt mondod, látszania kell, akkor majd próbálkozom. CSak még egy kérdés, ha netán fejből tudod a választ: bolygóelfogásra az Exposure 37,5, valamint 30 fps-t használok kezdésnek, a Gain persze változó, ahogy a helyzet megkívánja. Mélyégre nyilván más kéne. Bocs, hogy így nyaggatlak :)
Üdv,
Robi
Nincs ilyen jellegű, komolyabb tapasztalatom. A Gaint told fel fullra. Majd az expoidőt utána. Illetve a Gammát mondjuk 40%-ra. Aztán állíts visszafele mindent, amíg eltalálod. Ilyenkor nem az "fps" a fontos. Viszont, lehet luckyimaging-el mélyegezni! Hajrá, ne sajnáld rá az időt
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Fotózás az alapoktól.....

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2021.07.09. 21:06

AtiCelestron5091 írta:
2021.07.09. 20:53
stephanus írta:
2021.07.09. 15:36
AtiCelestron5091 írta:
2021.07.09. 06:52


A fókuszt leellenőrizted? A kamera és az okulárod fókusza valószínüleg nem ugyanott van. A másik, lehet hogy az okulár levétele, kamera felhelyezése elmozdítja a távcsövet vagy csak a kihuzatot egy picit. Emiatt sincs a képen amit keresel.
Mondom hogy én hogy csinálom.
1. Meggyőződők róla hogy a GoTo mindig pontosan a látómező közepére állítja az objektumot.
2. Keresek egy fényes csillagot a keresett objektum közelében.
3. Azon a csillagon beállítom az élességet a kamerával. Majd rögzítem a fókuszírozót.
4. Ezután az objektumra állok.
5. Beállítom az expozíciót.
Szia,
köszi, igen, a fókusz máshol van, ezt a bolygózásnál is tapasztaltam, a gondom az, hogy miután a kemarát bedugom a kihuzatba, a monitoron egyetlen csillag sem látszik az Asi 120 MC kameráján át, csak tök sötétség :( Valószínűleg a SharpCap alapbeállításain kellene változtatnom, mert nyilván, ami a bolygókra jó, mélyégre nem. De ha azt mondod, látszania kell, akkor majd próbálkozom. CSak még egy kérdés, ha netán fejből tudod a választ: bolygóelfogásra az Exposure 37,5, valamint 30 fps-t használok kezdésnek, a Gain persze változó, ahogy a helyzet megkívánja. Mélyégre nyilván más kéne. Bocs, hogy így nyaggatlak :)
Üdv,
Robi
Nincs ilyen jellegű, komolyabb tapasztalatom. A Gaint told fel fullra. Majd az expoidőt utána. Illetve a Gammát mondjuk 40%-ra. Aztán állíts visszafele mindent, amíg eltalálod. Ilyenkor nem az "fps" a fontos. Viszont, lehet luckyimaging-el mélyegezni! Hajrá, ne sajnáld rá az időt
Oké, köszi, úgysem nyugszom, míg a végér nem járok! ;)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”