Auto guiding Linuxon

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
tbutuza
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.13. 15:54

Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: tbutuza » 2010.11.03. 19:01

Sziasztok!
Azért nyitom ezt a témát, hogy megvitathassuk, milyen lehetőségei vannak az embernek auto guiding-ra, ha Linuxot használ. Az a kérésem, hogy ebben a topikban csak a számítógéppel támogatott guiding-ról beszélgessünk, és csak a Linuxra koncentráljunk.
A Linux nagyon praktikus, megbízható, sokoldalú, és ingyenes rendszer. Manapság az amatőrcsillagászok körében szerintem nem népszerű annyira, mint amennyire lehetne. Ha megkeressük és megvitatjuk a lehetőségeket, egy újabb területen használhatjuk a máshol jól bevált Linuxot.
Linuxon lehet Windows-os programokat is futtatni emulátorral. Kérném, ezt is hagyjuk ki ebből a topikból. Koncentráljunk a valódi Linuxos nyílt forrású megoldásokra.
Ilyen fejlesztésében én is szívesen részt vennék. (Az hogy a kereskedelmi Ursa Minor program készítője vagyok, ne vezessen félre senkit. Nem zárkózom el egy ilyen nyílt forrású projektben való részvételtől.)

Hogy megadjam a kezdeti lendületet, néhány kulcsszó, ami mentén elindulhatunk:
Qastrocam, astroguider (Ezek Linuxos szoftverek, ez utóbbi mint ha eltűnt volna az Internet bugyraiban)
Fedora Astronomy Sig (Ez pedig egy, több programot összefogó kezdeményezés)
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2010.11.04. 12:59

Vagy még:
http://code.google.com/p/open-phd-guiding/

Esetleg ez még érdekes lehet:
http://www.takahashi-europe.com/support ... readme.txt

+ igazából a kstars-ban is meglenne a hozzávaló (INDI + video4linux), de nem találtam benne a komplett megoldást - esetleg .kstars script-el?

PS#1 nagyon kezdő asztrofotós vagyok, nem próbáltam még semmilyen guide-ot de egy low cost megoldást (webcam+dualax motorok) szívesen összeraknék, ui. sajnálom az anyagiakat többszázezres profi megoldásra viszont szívesen kísérleteznék linuxon (azon dolgozok programozóként).

PS#2 a dualax motoros megoldásra lehetne rendelni kábelt, de valamiért eltanácsoltak tőle - bár szerintem ha kézzel lehet vezetni vele, akkor sz.géppel miért ne?
tbutuza
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.10.13. 15:54

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: tbutuza » 2010.11.26. 17:29

Szia Péter!

Nem volt sok időm mostanában foglalkozni a témával, de annyit sikerült kideríteni, hogy a Qastrocam valószínüleg alkalmas autoguiding-ra.
Ennek a programnak van egy továbbfejlesztett változata "Qastrocam-g2" néven. mivel nyílt forrású programként indult a Qastrocam, ezért lehetséges az, hogy valaki más folytatja, és akár más néven ismét terjeszti (továbbra is nyílt forrású licensszel.)
Letöltöttem, kipróbáltam(de csak bent szobában), és a forráskódját is tanulmányoztam. Ígéretes program, érdemes lenne komolyabban is foglalkozni vele.

Az INDI alapvetően nem autoguiding-ra való, hanem tulajdonképpen két program közötti kommunikációt leíró specifikáció. Olyasmi mint Windowson az ascom, de alapvetően más elveken. Az egyes komonensek leírják saját működésüket, képességeiket, ezért egy olyan program írása, ami teljeskörűen együttműködik INDI komponensekkel, túl komplikált lehet.
Szerintem ez a megközelítés autoguidinghoz nem célszerű.
sokkal célszerűbb egy kicsi célszoftver ami pontosan annyit tud amennyi a követéshez kell és nem tud feleslegesen sokkal többet.

Tamás
cashy
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2010.06.15. 20:16

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: cashy » 2014.05.28. 18:23

Sziasztok,

Lassan húsz éve linuxozok, tíz éve linux van elsődlegesen a gépeimen.
Kicsit keresgéltem én is, alkalomadtán tesztelek is.

http://canburytech.net/GoQat/index.html (ez nagyon ígéretesnek tűnik!)
http://arnholm.org/astro/software/wxAstroCapture/ (ez lehet, nem is él már...)
http://sourceforge.net/projects/linguider/
http://3demi.net/astro/qastrocam/doc/

Üdv,
cashy
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.02.03. 19:32

Hali
Használta valaki a lin_guidert SynScan vezérlővel? A mechanika beállításánál kissé elakadtam. Nem tudom, melyik device-t válasszam. Ha tud valaki segíteni, megköszönném.
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.02.03. 21:20

Milyen mechanikád, vezetőkamerád van?
Az eszközök listájában nagyrészt beépített ST4-porttal rendelkező modellek vannak, neked ezek közül kell választani. De van lehetőség LPT-portot, ill. USB-t is választani (külön átalakító cuccal) a korrekciók kiadására, ha nincs ST4-portos kamerád.
A readme.en fájlban részletesen le vannak írva a tudnivalók.
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.02.03. 23:07

A mechanika egy SkyWatcher EQ5Pro SynScan vezérlővel. A kamera egy egyszerű webcam, de most először a mechanikát szeretném életre lehelni, lépésről lépésre. A soros-USB átalakító egy CH341 chipes kínai óccó darab, amiről nem sok jót hallottam, ezért először a laptop-mechanika kapcsolatot szeretném belőni.
A readme-t olvastam (ha már végképp nem tudod, hogy működik, ugye), de konkrétan a SynScant nem említi sehol, és a neten se találtam hozzá infót. A lin_guider minden induláskor azt írja ki, hogy "Pulse driver is not initialized."
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.02.04. 00:29

CH341: az olcsó utángyártott Arduinokon is ez van, nem működik rosszul, viszont per pillanat nem tudom biztosan megmondani, hogy a minimális szabványos RS-232 feszültségeket is rendben előállítja-e. (Szerintem nem.) TTL-szinten biztosan nincs vele baj, tehát optocsatolóval kiegészítve jól használható lesz az ST-4 port számára.
A mechanika soros bemenetére kötve nekem egy Prolific PL-2303 átalakítóm van, azzal tökéletesen működik a mechanika.

A soros kapcsolat és az ST-4 két különböző dolog. A linguider számára csak az ST4 a fontos. A soros kapcsolathoz a Stelláriumban van synscan opció a beállítások közt, de a Celestron Nexstar is tökéletesen megfelel (a Nexstar protokollját használja a synscan). A követést lehet LX200 (és talán a nexstar) parancsokkal is megvalósítani, de az ST-4 használata egyszerűbb megoldás. Az meg szabványos. Ha mégsem lenne az, akkor a „pulse driver setup” menüpontban egyszerűen átállítható az irányok és a bitek közötti összerendelés.

Az induláskori üzenet nálam is megjelenik, de csak azért, mert nem találja a kamerát hozzá (nincs bedugva). Annak idején qhy5 kamerát beállítva szépen korrigálgatta a mechanikát.

Neked a gpusb beállítás kell, de az átalakító áramkörödben ugye van mikrovezérlő és pár optocsatoló? (Mert önmagában a soros-USB átalakító ehhez kevés.)
Lac
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2013.09.05. 13:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: Lac » 2016.02.04. 17:38

Ez az optocsatoló új, még sehol nem olvastam róla. A konverteren van valami elektronika, de mivel egy jó adag műgyanta alatt figyel, dokumentáció pedig közel nulla, így nem tudom, hogy az csak egy CH341 chip, vagy van más is. Mindenesetre külön nincs rácsatlakoztatva optocsatoló.
Lassan olcsóbbra jött volna ki egy guider portos kamera... A GPUSB-t már próbáltam, sajnos meg se moccant a mechanika. Az opciók között van NexStar is, majd próbálkozom azzal is.
A Profilic konverterről olvastam, de nem találtam boltot, ahol be lehetne szerezni. Tudsz valami forrást?

Köszi az eddigi infókat is.
LSt
tordaitom
Hozzászólások: 80
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:43

Re: Auto guiding Linuxon

Hozzászólás Szerző: tordaitom » 2016.02.04. 18:52

Milyen csatlakozója van az átalakítódnak (az USB-A csatin kívül)? DB9? Ha igen, az csak a soros portra jó, vagyis a kézivezérlőhöz adott kábel megfelelő aljzatába csatlakoztatva; a kábel másik vége RJ11 dugóval rendelkezik (mint a telefonoknál), az megy a kézivezérlő aljába. Íly módon csak a Stelláriummal (meg más planetáriumprogramokkal) lehet vezérelni.

A linguiderrel az ST4-aljzatot célozzuk meg, azaz a állványon levő meghajtó áramkör dobozában levő RJ-11 aljzatot. Ehhez kell USB-ST4 átalakító, amit több módon is meg lehet valósítani, pl. egy sima ft245 csippel, mikrovezérlő nélkül (!) (a handshake lábakat kihasználva); de egy arduinoval is – az utóbbi megoldás szerintem sokkal könnyebben kivitelezhető.

Profilic: nagyon sok átalakítónak ez az alapja, de ez csak sokszor vásárlás után derül ki (nem írják rá a dobozára/csomagolására). Szóval, ha te átalakítód DB9-végű, akkor szinte biztosan jó lesz; nem kell venni másmilyen gyártmányút. Vannak TTL-szintekre gyártott átalakítók, de azok nem DB9-es csatival rendelkeznek. (DB9: az a kilenc pólusú régi soros porti csatlakozó)

Bocs, ha neked mindez világos, csak muszáj volt leírnom, mert úgy tűnik nekem, hogy félreértettél pár dolgot.
Sokat tisztázna, ha küldenél egy fotót, vagy hevenyészett rajzot...
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”