Canon 350D vs Canon 1000D

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.09.28. 09:22

csakb írta:Egy használt Kanyon 300D-vel - és remélem, hogy most ezen senki sem sértődik meg - pont olyan gyenge képeket fog készíteni, mint bármi mással, mert a fényképezőgép csak egy eleme az egész, hosszú láncnak.

Kell még hozzá jó optika, jó mechanika, jó vezetés, szép derült, sötét égbolt, pontos kollimálás, precíz fókuszálás,


Na ez az, a live view bizonyára segíti a fókuszálást. Az én 300D-mel, átnézeti keresőn, nyaktörés veszélye mellett szinte mint káprázatot látom - vagy nem - hogy a maszk két pöttye összeolvadt-e, és ha igen, mennyire.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.09.28. 10:08

Kukac írta:
csakb írta:És mindemellett sokan leragadnak az unalmas iskolakörök mellett (M42, M31, M57, M27, M13), egész egyszerűen azért, mert nem ismerik az eget. Mintha egy természetfotós mindig csak a verebeket és a feketerigókat fényképezné a kert végében, mert nem ismer mást, mivel a kert végénél tovább soha nem ment még el. Csak úgy, sétálni, kirándulni, fényképezőgép nélkül. Hogy megismerje azt a természetet, és annak lakóit, akiket le akar fényképezni.



Nem idézlek végig, mert hosszú voltál, de szívemből beszélsz. Le a kalappal...


Én is csak ezt idézem ide:))) Balázs, leül 5-ös! :))
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.09.29. 22:38

Sziasztok!

Balázs hozzászólása bármennyire is igaz, azért az eredeti kérdésre nem adott választ :-) A 350D és az 1000D között azért van némi különbség.

A 350D-vel USB-n keresztül nem lehet B időt exponálni, ez a 2007 előtti Canon-ok sajátossága, ehhez mindenképp extra exponálózsinórra van szükség, amit ugyan nem bonyolult összebarkácsolni, de mégiscsak munka.
A USB-n keresztüli B-idő lehetősége a 40D/450D gépekkel kezdődött. Ezekben jelent meg a live view funkció (amit nem igazán tudom, hogy miben segíthet az asztrofotózásnál), illetve innentől kezdve lett 14-bites színdinamika a korábbi 12-bithez képest. Sajnos ez utóbbi alól van egy kivétel, pont a 1000D, ennél meghagyták a 12-bitet.
Még egy érdekesség, hogy az 1000D utódjánál, a 1100D-nél kifelejtődött a tükörfelcsapás (mirror lockup) funkció, ami pedig nagyon hasznos lenne. Igaz ezt lehet a live view használatával helyettesíteni.

Mindent összevetve, ha mindenáron váltani akarsz 350D-ről, akkor szerintem nem 1000D-re érdemes, hanem a 450D/500D/550D vonalra, esetleg az 1100D-re pénztárcavastagságtól függően.

Kvi
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.10.02. 19:17

Köszi. Sajnos közben el is vitték a gépet előlem (tényleg jó árban volt). Marad majd a kómakorrektorba vagy/és autóba fektetés :)

KVI írta:Sziasztok!

Balázs hozzászólása bármennyire is igaz, azért az eredeti kérdésre nem adott választ :-) A 350D és az 1000D között azért van némi különbség.

A 350D-vel USB-n keresztül nem lehet B időt exponálni, ez a 2007 előtti Canon-ok sajátossága, ehhez mindenképp extra exponálózsinórra van szükség, amit ugyan nem bonyolult összebarkácsolni, de mégiscsak munka.
A USB-n keresztüli B-idő lehetősége a 40D/450D gépekkel kezdődött. Ezekben jelent meg a live view funkció (amit nem igazán tudom, hogy miben segíthet az asztrofotózásnál), illetve innentől kezdve lett 14-bites színdinamika a korábbi 12-bithez képest. Sajnos ez utóbbi alól van egy kivétel, pont a 1000D, ennél meghagyták a 12-bitet.
Még egy érdekesség, hogy az 1000D utódjánál, a 1100D-nél kifelejtődött a tükörfelcsapás (mirror lockup) funkció, ami pedig nagyon hasznos lenne. Igaz ezt lehet a live view használatával helyettesíteni.

Mindent összevetve, ha mindenáron váltani akarsz 350D-ről, akkor szerintem nem 1000D-re érdemes, hanem a 450D/500D/550D vonalra, esetleg az 1100D-re pénztárcavastagságtól függően.

Kvi
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.10.03. 14:57

KVI írta:Ezekben jelent meg a live view funkció (amit nem igazán tudom, hogy miben segíthet az asztrofotózásnál)...

Na, nekem katasztofálás az a mutatvány, amikor a gép (300D) alá görbedek, az átnézeti kezesőben két pötty egybeesését keresem, a nyakamat kitekerve.
Nem tudom, csak remélem, h. a live view több kényelmet ad a fentiekhez képest, akinek van tapasztalata, érdekelne.
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.10.03. 16:02

SzZoli írta:Na, nekem katasztofálás az a mutatvány, amikor a gép (300D) alá görbedek, az átnézeti kezesőben két pötty egybeesését keresem, a nyakamat kitekerve.


Nekem a belenézéses módszer még nyaktekerés nélkül sem adott sose éles képet.
Ami jobban bevált, hogy ténylegesen képeket csinálok, 5 mp-eseket mondjuk az Albireóról, és azok alapján tekergélem a fókusz. És a monitoron nézem a képet.

Kvi
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.10.06. 15:32

KVI írta:Ami jobban bevált, hogy ténylegesen képeket csinálok, 5 mp-eseket mondjuk az Albireóról, és azok alapján tekergélem a fókusz. És a monitoron nézem a képet.
Kvi

A kész képeket rögtön letöltöd? Állandóra össze van kötve a Canon és a számítógép?
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: KVI » 2011.10.06. 21:57

SzZoli írta:A kész képeket rögtön letöltöd? Állandóra össze van kötve a Canon és a számítógép?


Csak a fókuszbeállítás alatt. A normális képek készítésénél nem, hogy ne azzal menjen az értékes idő. A letöltés ráér világosban is.
A fókuszáláshoz csak simán az EOS Utility-t használom USB-n keresztül. A 350D-nél a rendes fotókhoz aztán már elég a soros exponálózsinór.

Kvi
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.10.07. 11:19

Én most 500D-vel ügyködöm, és az élesre állítást külön ki kellett kísérletezni, hogy mely módszer a leggyorsabb, ami jó eredményre vezet. Elsőnek keresek egy kényelmes helyzetben megtekinthető közepesen fényes csillagot, kb. abban az irányban, ahol majd használni fogom. Bekapcsolom az élő kép mutatását, és beállítom az 5-szörös nagyítást. A közepére állítom a csillagot, vagy a foltját, és bekapcsolom a 10-szeres nagyítást. Megkeresem a legélesebb képét adó helyzetet, és megjegyzem a fókuszmotor által mozgatott kerék állását. Ha a kerékre egy hosszú mutatónak használt hurkapálcikát, vagy drótdarabot erősítek, akkor igen kis elmozdulás azonnal látszik. Ez után már nincs más hátra, mint beállítani a valódi optimum helyzetet. Itt a lényeg! A fókuszt elállítom az egyik irányba, kb. annyira, hogy éppen lássak a képen egy 3 - 4 mm átmérőjű korongot. Megjegyzem a pálcika állását. A másik irányban is ugyan így járok el, és a kettő helyzet között lesz pontosan az optimális beállítás helye. Általában kis ide-oda mozgatással meggyőződök arról, hogy ezen helyzet kis környezetében már szemmel nem is venni észre élességváltozást. Ha ez így van, akkor 1-2 órát lehet fotózni vele. Ha azt érzem, hogy fel kell vennem egy kabátot, mert fázom, akkor utána az élességet is újra kell állítani. A cső is fázik, és összemegy! Általában ilyenkor már az elfogadhatóság határán van az élesség, és a képeket visszanézve is már esetenként látható a kicsiny változás. Az élesség állításakor a levegő nyugodt pillanatait kell használni! Ha a látott csillag képe erősen változik, szálasodik, megnagyobbodik, kettőződik, piskóta alakú lesz, vagy nyolcasokat rajzol, akkor nincs sok értelme tű éles képet várni! Ha viszont azt látni, hogy a csillag képe stabil, és a defókuszált helyzete is az, akkor minden rendben, jó eredményt lehet várni. Minél nagyobb a tükör, vagy lencse átmérő, annál kényesebb a beállítás, és az átmérő növekedtével egyre érzékenyebb a műszer a légkör állapotára is! A beállítást érdemes gyakran ellenőrizni. Amikor nem tettem, tucatnyi selejt lett az eredménye! Inkább készüljön 3 képpel kevesebb, de ami elkészül, az legyen szép éles, pontszerű csillagokkal! Az élesre állítás után a gépet lehetőleg a helyén kell tartani, és a műszer pontos irányát kell próbafelvétellel ellenőrizni a sorozatfelvétel előtt. Az élesség állítást a használni kívánt szűrővel együtt kell végezni! Az is változtat az élességen! Egy kis ábrán mutatom, hogy ez a módszer azért pontos, mert a két interpolációs pont az elmozdulás-élesség függvény meredek pontján van, amely felezésével nagyon pontosan a maximumra lehet állni. 500D-vel ez a módszerem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Canon 350D vs Canon 1000D

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.10.07. 14:11

Imre írta:500D-vel...Bekapcsolom az élő kép mutatását...

Tehát, ha jól értem, a kijelzőt nézed, nincs számítógéppel összekapcsolva a gép.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”