Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.11.28. 19:48

Sziasztok!

Azzal kezdeném, ha egyszer a Canon gépeknek külön topikja van, akkor talán nem probléma ha nyitok egyet a Sony márkának is. A legelső kérdésem, hogy használ-e valaki ilyen típusú gépet asztró-fotózásra? Ugyanis a valamikor a jövőben szándékozok venni dslr-t esetleg PEN gépet, és szempont lehet az is, hogy felpattintom a távcsőre. (Majdan, ha lesz megfelelő álványom, etc).

Miért éppen Sony? Mert sokáig Canonban gondolkodtam. Viszont egy ismerősöm favorizálta a Sony-t, és jobban utánanézve látok benne fantáziát. Jelenleg úgy érzem Sony a leginnovatívabb gyártó (féligáteresztő tükör, PEN-gépek, Eximor érzékelő (ami tul. képpen egy hátsó megvilágítású szenzort takar)) Szóval a zárójelben felsorolt dolgok közül igazából az érzékelő a lényeg: hátsó megvilágítású, ami nagyon jó fényhasznosítást feltételez 80%+,(ami ugye nem hátrány mély-ég fotózásnál: csökkenteni lehet az ISO értéket , vagy ugyanazon ISO értéknél rövidebb expót lehet alkalmazni és ebből kifolyólag elég sok előnnyel járhat) ráadásul az évkönyv egyik cikkében említik ez típus ideális csillagászati célra. (Abban az időben még nem jelent meg kereskedelmi forgalomban) Ebből kifolyólag a kép készítési sebessége is eléggé kiemelkedő. Miért fontos ez? felötlött bennem, hogy pl egy Sony A77 pl 12kép/másodpercet tud, De mondjuk egy A65 és NEX-7-es is 10kép/sec-et. Ez alapján bolygó fotózásra is lehetne használni? Ez elsőre érdekesen hangozhat, de: az a 3 gép egy 24 megapixeles érzékelővel van szerelve, ami azt jelenti hogy a pixelméret 5 mikron körüli, ami bőven összemérhető a webcamok pixelméretével. Tehát "körbevágással" ugyanaz lehet az eredmény mint egy webcamos képnél, esetleg a Jupiternél az egész hold rendszer beleférne egy képbe! Hold fotózásnál pedig eléggé komoly lenne 24 megás képeket feldolgozni! Persze ezeket fel is kellene dolgozni, de talán egy 6 magos i7-es proci csak-csak megbirkózik a feladattal! :) Ha pedig figyelembe vesszük More törvényét, akkor 1,5 2 éven belül ez a teljesítmény megfizethető kategóriába süllyed. (persze az is a kérdésem, hogy a jelenlegi progik: Iris, registrax mennyire használják ki a többmagos rendszereket?) A másik téma pedig ezen gépek mély-égre való alkalmassága? Elvileg a fényhasznosító képességük nagyon jó, (hátsó megvilágítás) itt képbe jöhet akár az A35, és az A55 esetleg a régebbi A580-as széria, a szenzor csaknem ugyan az, a felbontás viszont "csak" 16 megapixel. Tehát, próbálta már valaki? Tapasztalatok? Zajosság? Hot-pixelek? stb?

Itt jön képbe Az Nx5 (14Mp) Nex-5N(16Mp) NEX-7(24Mp) gépek, amelyek ugyanazt az APS-C érzékelőt használják mint a tükörreflexes (azaz pontosabban féligáteresztő tükrös társaik) a paramétereik is nagyon hasonlóak. Viszont méretben-súlyban jelentősebben könnyebbek?

Szóval? Sony? Hogy látjátok a kérdést?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.28. 22:52

Itt egy koma, aki Sony NEX-5-tel asztrofotgrafál. Szerintem teljesen jó képeket készít:

http://www.terrastro.com/blog/sony-nex-5-timer/

Ha neked bejön a MILC stílus, akkor hajrá!
Az SLT-k a részben áteresztő tükör miatt szerintem nem a legoptimálisabbak asztrofotózáshoz.

A digitgépes videóknál a rolling shutter jelenthet problémát.
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.11.28. 23:12

csakb írta:Itt egy koma, aki Sony NEX-5-tel asztrofotgrafál. Szerintem teljesen jó képeket készít:

http://www.terrastro.com/blog/sony-nex-5-timer/

Ha neked bejön a MILC stílus, akkor hajrá!
Az SLT-k a részben áteresztő tükör miatt szerintem nem a legoptimálisabbak asztrofotózáshoz.

A digitgépes videóknál a rolling shutter jelenthet problémát.


Kérdés 1: Kifejtenéd bővebben mi a baj a féligáteresztő tükörrel?

Én nem a videofelvétel opcióra gondoltam, hanem a sorozatképek készítésére! Tehát pl egy A77 12 képet tud készíteni raw-ban, teljes 24 megapixeles felbontásban, és ezt használni "nyersanyagként" Jó, tudom, ezt a sebességet 13 képig birja, utána vagy csökkentett sebességgel, vagy megvárod mi kiírja a buffert. Ami eltarthat pár másodpercig. De pl ilyen burstokkal majdnem megvan a 15 Fps, esetleg 10 a "kistesókkal" ami igaz nem 30 esetleg 60fps, de azért elgondolkodtató, nem? Pl, egész brutális holdfotók is lőhetők lennének 24 Mp-en..
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.11.28. 23:19

Sajnos most nézem a Sony PEN gépek nem támogatják a "B" záridőt.. Max 30 másodperc a leghosszabb expozíciós idő.... De aztán lehet, hogy ki lehet valahogy trükközni.. Legalábbis találtam némi morzsát, pl itt: http://forums.dpreview.com/forums/read. ... e=39593356

Az első képnél 360 másodperces össz-expoziciós idő, 3 képpel. (az ugye 120 másodperc/kép)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára attila dezső 2011.11.28. 23:35-kor.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.28. 23:22

attila dezső írta:Kérdés 1: Kifejtenéd bővebben mi a baj a féligáteresztő tükörrel?


Nagyon egyszerű. Csillagászatban nagyon meg kell becsülni azt a kevéske fényt, ami eljut a vázhoz (kivétel a Hold és a Nap persze). Ilyen megfontolásból én nem szeretném ha lenne a vázban egy fixen beépített optikai elem, ami ennek a kevés fénynek egy részét még el is nyeli, illetve kiszórja oldalra. :)
Az SLT-knél ezt a problémát egyértelműen az erősítés felhúzásával kompenzálják, ami pl. a DxOMark-os tesztekben meg is látszik.

attila dezső írta:igaz nem 30 esetleg 60fps, de azért elgondolkodtató, nem? Pl, egész brutális holdfotók is lőhetők lennének 24 Mp-en..


Igen, Holdhoz, Naphoz jól hangzik.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.28. 23:27

attila dezső írta:Sajnos most nézem a Sony PEN gépek nem támogatják a "B" záridőt.. Max 30 másodperc a leghosszabb expozíciós idő....


A Sony PEN alatt mit értesz? Az Olympusnak vannak PEN fantázianevű MILC gépei. A Sony MILC-e meg a NEX, azok pedig tudnak B időt.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.28. 23:33

Fantasztikusak ezek a 3-4 betűs rövidítések. "A Sony PEN-je - ami MILC - a NEX." :)
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.11.28. 23:37

csakb írta:Fantasztikusak ezek a 3-4 betűs rövidítések. "A Sony PEN-je - ami MILC - a NEX." :)


Jó, akkor legyen MILC :D De véletlen se MILF-nek értsd! Az Egy "picit" más! :D
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.28. 23:38

Pedig számomra egy MILC kevésbé izgató. ;]
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Sony DSLR/PEN asztrofotózásra?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.28. 23:58

Szóval a lényeg az, hogy a NEX gépek tudnak B időt.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”