Webkamerás megfigyelés

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
madein
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.09.26. 16:47

Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: madein » 2012.09.27. 01:38

Sziasztok!

Remélem jó helyen kérdezek, távcsövemhez szerettem volna vásárolni egy CCD kamerát. Nem feltétlen fotózáshoz, hanem jó volna hogyha számítógépen is lehetne észlelni. Így nem kell magasság és a székem beállításával foglalkozni. :D Teljesen amatőrként, kis kezdő távcsövemhez nem akartam 25 ezer forintot a távcső majd 2/3-át kamerára költeni. Később gondolkodnék nagyobb árkategóriába, de most csak ismerkedek a csillagászattal. :D

Láttam az interneten hogyha egy sima hétköznapi webkamera lencséjét kiszedik, és egy adaptert tesznek helyére, az okulárt kiszedik távcsőből, és csak simán vagy Barlow lencsébe teszik a távcsőbe, lehet jóval olcsóbban ilyen kamerát összerakni.

Erről érdeklődnék, kinéztem már egy adaptert az interneten az alábbi címen:
http://www.makszutov.hu/termek/webcam_adapter

Webkamerát még nem néztem, de valami közeli helyen venném hogy ne legyen postaköltség (media markt stb.). Nem túl drágára gondoltam, de ami azért használható a fent említett adapterrel, csak azt nem tudom milyen ami beleillik az adapterbe.
Nem tudom milyet érdemes venni, mik a különbségek, és hogy számítanak-e a megapixelek ha úgy is szét kell szerelni, és minden webkamera CCD? Mintha láttam volna talán más rendszerű CMOS kamerát vagy milyet. Itt mik a különbségek? Használható minden fajta webkamera ilyen célra? Hogy lesz jó a nagyítás, ha nincs is okulár a távcsőben? Nemigazán értem hogy is van ez.

Valakinek van hasonló szerkezete? Amit így magának tett össze, ha igen hogy működik? Milyen webkamerát használ?

A segítséget előre is nagyon szépen köszönöm!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.09.27. 08:53

Ez az adapter csak Phillips SPC900 ill talán a régi TouCam-ok illesztésére szolgál, más webkamerák esetében nem biztos, hogy jó. Másrészről az alábbi problémák fognak fellépni ha próbálkozol:
1) a fenti kamerák esetében az IR blokk "szűrő" a lencsére van gőzölve amit a lencsével együtt eltávolitasz. Más kamerák esetében nem tudom mi a helyzet, de jó eséllyel ugyanez - magyarán kell majd egy plusz IR blokk szűrő is, egyébként a lencsés távcsöved által fókuszálatlan IR sugarak szép halót okoznak az érzékelődön.
2) A lencse nem biztos, hogy egyszerűen eltávolitható egy közönséges kameráról, egyedileg kell hozzá 1.25"-es adaptert fejlesztened.
3) A közönséges webkamerák nem túl érzékenyek: legjobb esetben is a Napot (szűrővel!) és a Holdat tudják mutatni.
4) Számolja arra, hogy a távcsöved látómezejébe jó eséllyel csak a Hold és a Nap kis része fér bele, ráadásul óragép nélkül pillanatok alatt kimásznak.

Szerintem nem érdemes kifejezetten emiatt webkamerát venni, mivel nem biztos, hogy teljesülnek az elvárásaid. Ha van kéznél kamera, próbáld meg kiszedni a lencséjét majd egyszerűen a kihuzathoz tartani és látni fogod mire képes.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
madein
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.09.26. 16:47

Re: Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: madein » 2012.09.27. 09:49

Köszönöm szépen a segítséget, akkor hanyagolom is a témát. :) Ha esetleg találok otthon egy régi webkamerát kipróbálom a Holdon. :)

Esetleg akkor olyan adapter, amihez nem kell szétszerelni a webkamera lencsét, és csak rátenni az objektívre? Akkor azt látná amit én is nem? :) Bár ez lehet őrültség, ugyanis nem láttam ilyet a sok internetes videó között. :D
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2012.09.27. 10:15

madein írta:Esetleg akkor olyan adapter, amihez nem kell szétszerelni a webkamera lencsét, és csak rátenni az objektívre? Akkor azt látná amit én is nem? :) Bár ez lehet őrültség, ugyanis nem láttam ilyet a sok internetes videó között. :D

Ez az ún. afokális fotózás, mikor okuláron/objekiven keresztül fotózol. Hátránya, hogy túl hosszú az eredő fókuszod, ami ugyan nagyobb "nagyítást" eredményez, de cserébe kisebb a látómeződ és a képminőség is alapból gyenge lesz.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
madein
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2012.09.26. 16:47

Re: Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: madein » 2012.09.27. 10:39

Értem köszönöm. Hát akkor gondolom itt már digitális fényképezőgépet szokás használni, nem webkamerát. :D És akkor gondolom adapter sem létezik hozzá, mert hát szinte nincs is két ugyan olyan webkamera. :?
Akkor marad a szemmel való megfigyelés, amíg nem lesz eggyel komolyabb távcső vásárolva. :D

Köszönöm szépen a segítséget!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.09.27. 14:10

Szia!

Afokálisan, digitális géppel fotózva, bár teljesítménye jobb a camnál, ugyanaz a jelenség lesz tapasztalható. Szűkebb látómező, képromlás. Ilyenkor az Orion digiscoping adaptert érdemes használni. Azt az oksira felerősítve fixen, remegés nélkül fogja tartani a géped. Nagyon jó kiegészítő, ha más megoldásod nincs, és lehetőséged, csak ugye a korlátok itt összeadódnak szépen (cső, fényképező, állvány) mélyégre kb alkalmatlan a dolog. A hold, nap, jupiter, vénusz, szaturnusz még elfogadható, de nah, nem az igazi... Viszont ha akarsz nappal lőni pár képet pl madárról arra megteszi saját szórakoztatásra. Nekem van pár képem ilyen. Első ránézésre nagyon jó képek. (nah nem mert én csináltam, de tényleg) Viszont ahogy elkezded őket nagyítani egy apróbb részletért úgy zajosodik, elmosódottak a részletek. De nagyítás nélkül szép. Van hold részlet is ezzel a módszerrel, valahol fent van itt is. Az telefonnal készült amolyan tesztkép. Többet nem lehet várni ettől a technikától. Másik megoldás a rajzolás marad. Az már mélyéghez is megfelelő lesz :) abban a tartományban amit a távcső enged! Nagyon érdekes és szép elfoglaltság az is. Neveket nem említek, hiszen innen is annyi sok sok fórumtársnak vannak minőségi rajzai, hogy nem emelek ki külön valakiket nehogy más kimaradjon, mert hirtelen nem jut eszembe a neve.
Kezdőként ezeket tudom kezdő felszereléssel ajánlani, meg persze a rengeteg kinn eltöltött időt, akár „csak” saját szemmel megcsodálni a dolgokat, figyelni.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
MrSteel
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.01.01. 21:59

Re: Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: MrSteel » 2013.01.05. 20:47

Üdv mindenkinek! Én ma csináltam egy CCD kamerát bolygózásra!
Ez a kamera: http://www.canyon-tech.com/info/product ... bject_map={%22301429853310595%22%3A10150289358046280}&action_type_map={%22301429853310595%22%3A%22og.likes%22}&action_ref_map={%22301429853310595%22%3A%22product_card%22}

Most amit észrevettem A Jupiternél,hogy a kép jó,csak az élességen és a fényerősségen nem tudtam módosítani! A kamerát a szokványos eljárás alapján készítettem el. Ugye zoom oki ki belőle,rá a kupak kappol is.
Csak mivel az égitest egy fénylő folt így bajva vagyok a fotózással is... Tudom hogy megfelelő kamera kellene,de a keret ezt nem engedi most meg! :D
Van ötletetek hogy esetleg más programmal próbálkozzak,vagy mégis hogy élesítsem a képet? :)
Távcsövem Bresser Skylux 70\900 EL Refaktor .
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.01.05. 20:53

Sokat segitene, ha mutatnal kepet, mit sikerult fotozni vele.

Az elesseget ugyanugy tudod allitani, mint vizualis megfigyelesnel, amikor az okular van a tavcso vegeben, azaz a fokuszirozo allitasaval. A fenyerot pedig a kamera vezerloprogramjaban kell tudnod allitani.

900mm fokusz nem tul sok, legalabb 2-3x nyujtas meg boven belefer, hogy aprobb reszletek is lathatova valjanak a korongon. Probalj felvenni egy minel hosszabb (max kb. 2-3 perces) videot, es az ingyen letoltheto Registax nevu programmal feldolgozni.

--mpt
MrSteel
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.01.01. 21:59

Re: Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: MrSteel » 2013.01.05. 21:01

[quote="mpt"]Sokat segitene, ha mutatnal kepet, mit sikerult fotozni vele.

Rendben. Még csak most lettem kész a kamerával ,most van is egem akkor megpróbálok vele videót csinálni. :)
Sidius

Re: Webkamerás megfigyelés

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.01.05. 21:24

Üdv Mindenkinek!

Én kipróbáltam vagy tízféle kamerát, mert a Scopium még nem, a Toucam meg már nem volt kapható. Igen jó eredményt lehet elérni pl. egy Creative Live vagy Live Motion kamerával. Nagyjából egy napi munkával lehet átalakítani, új házat, csatlakozót csinálni neki. IR blokkoló nélkül 1s-os expozíciókkal sikerült lefotóznom az Orion ködben a Trapézium környékét is. Bolygóknál már kell a blokkoló, ezt egy ősrégi (90-es évekből származó) webcamból termeltem ki, mert azokba még külön egységként szerelték. Ezzel újabb kb. két óra esztergályosmunka volt, mire a toldatba került.
Fotóztam a Szaturnuszt, Holdat, Jupitert 2000 Ft-os Trust kamerával is, (újabb átalakító, újabb pár óra) a Holdnál elég jó, a bolygóknál értékelhető eredményt kaptam, a Jupiter markáns felhősávjai, a Szaturnusz gyűrűje szépen látszott és a poláris terület elvált a korong többi részétől.
Kitűnően muzsikált a Philips SPC -talán- 450? NC szintén cmos kamera, ennek csatlakozása különben egyezik a Toucam csatlakozásával.
Summa-summárum, a föntiek közül a Creative, mint egyetlen CCD-s és a Philips kamera volt a legjobb.

(Trust fölső, Creative alsó kép) (Minden kép 100/1000-es refraktorral és 2x Barlow lencsével készült.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”