Fotografikus szűrők

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2012.11.16. 20:02

Mivel még messze nem vagyok "szakértője" az asztrofotózásnak (csak tanulgatom), volna egy "alap" kérdésem.

Mono CCD-vel készítendő színes felvételekhez - mint közismert - minimum háromféle, R (vörös), G (zöld) és B (kék) szűrőkkel kell képeket készíteni, és "összedolgozni".

De sokkal kontrasztosabb, jobb jel-zaj viszonyú, halványabb részleteket tartalmazó képek készíthetők, ha a három színcsatorna mellé (vagy "alá") teljes spektrumú képeket is készítünk, mivel nagyobb fénymennyiséget exponálhatunk ugyanazon idő alatt. Ez a "luminance" kép.

Ugyanakkor ehhez a képhez kétféle szűrőt is lehet kapni, pl. az Astrodon-nál is (LRGB és CRGB):
http://www.astrodon.com/products/filters/e-series/

A kérdésem, hogy mi a különbség az "L" (luminance - fényesség) és a "C" (clear - tiszta) szűrők áteresztése, illetve a kompozit képre gyakorolt hatása között?
Erről az Astrodon fenti oldalán sem találtam információt (vagy csak vaksi vagyok...).

Előre is kösz a választ,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2012.11.16. 20:28

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2012.11.16. 20:39

Kösz, Attila, így a "luminance" is teljesen "clear" számomra... :D

Nem vettem észre ezt a cikket, de nagyon jól leírja a lényeget; minden világos.

Még egyszer kösz!!!


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2012.11.16. 21:04

Ja, még annyit, hogy - ha jól értem - a Clear szűrő igazából el is hagyható; csak "kényelmi szempontból", a parfokalitás miatt lehet érdemes használni a magnitúdó-hajhász képeken, hogy ne kelljen szűrőváltás után újra fókuszálni - bár némi tükröződést és fényesebb csillagok esetén szellemképet kockáztatunk ezzel.

A cikk alapján magam részéről az LRGB mellett döntöttem - legalábbis a "sok csillagot" tartalmazó képeken biztosan. Ott az IR és az UV miatti lufi csillagok valószínűleg kevésbé esztétikusak. De talán ködökre és nagyon halvány galaxisokra a C jobb lehet (?).

(Ráadásul az Astrodon RGB szűrőinek áteresztései, vagy denzitásai a felsorolt szenzorokhoz 1:1:1-re súlyozottan készülnek, ami - gondolom - fontos a "természetes" színek eléréséhez.)


Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2017.07.02. 15:56

Tud e valaki, abban segíteni, akár egy cikk linkjével, vagy használható ötlettel, hogy , miként lehetne felvenni egy észlelőhely fényszennyezés spektrumát?
Arra lennék kíváncsi, hogy egy adott helyen a fényszennyezés, milyen hullámhosszakon a legintenzívebb.
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2017.07.02. 17:21

Szia Attila!

Ha barkácsolni vágysz (kudarcok esélyesek), keress rá a "LORIS" vagy "MERIS" spektroszkópokra, ezek az olcsó tanpéldák. Lényeg hogy nagy fényerőre tervezz (háttér), ill. olyan R~200 - 500 közötti felbontást célozz (egyéni igény szerint).
Egy rés, nagyobb felbontású rács, 2 db legolcsóbb obi (kollimátor, objektív) ami kelleni fog.
Létezik rá egy bonyolult képlet mit hogy méretezz és mit kapsz a végén.

Kész megoldások:
http://www.shelyak.com/produit.php?id_p ... ubrique=13 "handheld spectroscope".
Ezt az adott fényforrásra kell irányítani, úgy biztosan működik.

A költségemelő faktor a halványság.

Ime a high-end kész megoldás:
https://www.optcorp.com/sbig-st-i-spectrograph.html
de nem tűnik olcsónak (kb az Alpy 600 alapmodul ára, akkor én már inkább azt venném).

Üdv.: Péter
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.02. 18:16

Schneyolo írta:Tud e valaki, abban segíteni, ... használható ötlettel, ...


Nem tudom, hogy használható-e, de leírom...

A kereskedelmi forrásokból beszerezhető spektroszkópokkal szerintem az lehet a gond az általad tervezett cél szempontjából, hogy túl nagy vonal-felbontásúak, s ezért viszonylag erős fényforrást kívánnak.
Azaz nagyon széthúzzák a spektrumot, hogy a vonalak minél jobban láthatóvá váljanak, és elkülönüljenek, ehhez azonban az erősebb fluxust (a mm^2-enkénti fényerősséget) a CCD (vagy CMOS) síkjában csak valami fényesebb objektum képes biztosítani, praktikusan pl. egy fényesebb csillag. Az égháttér pedig nem az (még a Deák térről sem...)

Tehát szerintem egy kb. egy méter hosszú, és cca. 10cm átmérőjű cső elejébe, egy harmatsapka mögé (hogy a közvetlen felszíni fényeket kizárd) be kellene szerelni egy tejüveget (ami a rá eső fényt "átlagolja"), a cső végébe pedig egy olyan (azaz "úgy méretezett") rés- vagy rács-spektrográfot kellene tenni, ami erre a tejüvegre van fókuszálva. A rés lehet relatíve nagyobb, hogy a teljes látható spektrum ráférjen egy nagy felbontású FF (esetleg APS) fényképezőgép érzékelőjére. Így a teljes spektrum egy négyzetmilliméterre eső fényintenzitása maximális lesz (az adott érzékelő méretéhez képest). Igaz, hogy nem fognak a vonalak seregei elbűvölni, de - ha jól értem - nem is az a cél; ugyanakkor kapsz egy intenzitás-eloszlást az érzékelő hossza mentén, ami - kalibráció után - megmutatja az égháttér fényének spektrum-eloszlását. Óragép nem is kell, csak kiteszed a cuccot zenitre állítva, és exponálhatsz órákat is (darkolni persze ezt is kellene).

Kalibrálni pedig simán lehet úgy, hogy kiteszed a cuccot egy másik este pl. egy Na- és egy Hg-gőz lámpa alá...

A fentieket csak "mono-brainstorming"-ként írtam; kéretik kritikusan fogadni!!! ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
psomogyi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2010.05.11. 19:39

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: psomogyi » 2017.07.02. 19:03

Csak hogy érzékeltessem a feladat nehézségét, ime 1 db 20 perces expó az SN 2017eaw -ról (magni: lásd aavso, 2017.06.20), 300/1200 Newtonnal, Alpy 600 (mindkettő f/4) / 18 mikronos réssel, ATIK 414 EXm kamera, külvárosi tatai égen, zenithez közel:

hatter_SN2017eaw.jpg


(Itt a feldolgozott spektrum, háttér levonva: http://www.spectro-aras.com/forum/viewt ... 4&start=60)

Lényeg hogy ez f/4, és még így is high end ccd kell hozzá, 20 perccel. (A háttérben ott a galaxis is, a kontinuum biztosan az lesz.)
Te megoldhatod ugyanezt többórás dslr expozícióval (egyben kell nagyokat, persze a DSLR-eknél felejtős a pár perces + magas ISO-s bohóckodás, ami zajszint alatt jön azt szinte levágják), de nálad még darkolni sem okvetlen muszáj (igény kérdése).

Szóval necces a megvalósítás, ami előnyöd megvan (költségcsökkentők):
- nem kell mechanika
- nem kell stabilitás (tkp. kifaraghatod fából)
- nem számít a súly (olcsó alapobikból összerakható)
- lehet aberrált az optika (az SBIG is olyan, elég nagy a smile effekt, ezért nem is jó más célra), habár kékben szoktak szétesni az olcsó obik.

A megvalósítás előtt alapos tervezés kell, a törőelem ár/minősége amit nem tudok, sokféle létezik és fogalmam nincs mit tudnak végeredményképp. Az is lehet, hogy nem kell komplett obi csak megfelelő lencsék (jó nagy aberrációval, de neked nem kell 2D hanem elég csak 1D).

Kalibráció csak szofterkezelés kérdése, persze eléggé betanulós elsőre.

Péter
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Schneyolo
Hozzászólások: 132
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Schneyolo » 2017.07.02. 19:14

Köszi az infókat!

Ez az SBIG spektrográf ígéretesnek tűnik. Ha jól értelmeztem a linken olvasottakat Akkor pont arra használták amire nekem is kellene.
Valószínű ez lesz az irány, bár még a buktatóit nem látom.
Sidius

Re: Fotografikus szűrők

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.02. 20:27

Abszolút nem vagyok otthon a témában, de nagyon érdekes.
Nem lenne lehetséges pl. olyan megoldás, hogy egy érzékenyebb kamera optika nélkül a zenitbe fordítva rögzítené a fényszennyezést, és a szenzor tulajdonságainak ismeretében megfejthető lenne kérdés?
Egyáltalán elvileg lehetséges lenne?
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”