Hol a baj?

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.02.25. 17:51

Tudja e valaki miért nem kapok teljesen éles képet az átalakított Canon EOS 350D gépemmel?Nos a dolog a következő:hiába élesítem a képet szabad szemesen mikor belenézek a kész kép kissé életlen.Egy Tele Vue 2,5X
barlowot használok a fókusznyújtásra és tökre be van jusztírozva minden!Próbáltam mikrofókuszálóval kicsit kintebb bentebb de amikor beletekintek tűéles a kép de a kész kép életlen hol a baj?

HDH
Sidius

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.02.25. 21:04

Szia!
Én csak tippelgetek, mert nincs tapasztalatom az EOS, meg egyáltalán a nem webkamerás fotózással.
Ha minden valószínű okot kizártunk, akkor a kevésbé valószínűket is sorra kell venni. (Vagy valami hasonló bölcsesség...) :)

Milyen objektívvel használod a nyújtót?

-Egy fényerős optikával nehezebben bír egy nyújtó tag. Lehet, hogy a kép szemmel éles, csak fókuszálatlan hullámhosszok is vannak a lencse miatt? itt most a chip által jól érzékelt, de szemmel nem látható frekvenciákra gondolok. Kérdés, hogy abszolút életlen képről van szó, vagy egy éles meg egy életlen együtteséről?
-Esetleg a távcsövet a géppel összekötő toldat nem centrikus, vagy nem merőleges a chip az optikai tengelyre?
-Szórt, kóbor fotonok hagyják nyomukat a felvételen?
-Nem valószínű ok, de esetleg a képmező erősebb mértékben görbült? -Szemmel éles, de a szem sokat tud korrigálni-
Vagy használja más is ezt az ugyanilyen objektív-nyújtó összeállítást fotózásra? Az objektívvel önmagában éles képet kapsz?
-Vizuálisan nagy nagyításnál jó a kép?

Ennyi jutott eszembe... biztos valami kicsi hiba van a rendszerben. :)
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.02.25. 21:12

Szia!

Ha a Canont csak a T2 adapterrel simán csatlakoztatom akkor éles a kép,ha közbeiktatom a Tele Vue barlowot a képet nem lehet élesre állítani.Ez a gép átalakított Canon EOS 350d ez okozhat valami hibát?Éder barátunk hátha megmondaná a válszt!.Vizuálisan is kiváló mivel ez egy prémium tükör!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.26. 03:18

Használtam nyújtót én is, igaz EOS 500D elé. Láttam, hogy éles a kép, de a felvétel életlen volt. Utána eltekertem a betekintő élességet, és megint élesre állítottam a benne látott képet. Még életlenebb lett a felvétel. Ellentétesen sikerült egy olyan állapotot találni, amikor a kukucskán is éles volt a kép, illetve a készített is az lett. A benéző, ami a gépen van, az a nyújtó tagon keresztül már nem ott mutatott éles képet, ahol a nyújtás nélküli. Ennek bizonyára van oka, lehet, hogy a szemem. Ha teszteled, akkor készítesz egy sorozatképet finom fókuszálási lépésekben, és megpróbálod beállítani, hogy pl. a 10-ből melyik a legélesebb, és annak környékén újabb sorozattal pontosítod a fókuszt! Tegyél egy maszkot a távcső elé, és csillagokra állítsad, pl. a Fiastyúkra! Legyen a kép szélén és közepén is csillag! A szemem dioptriás, és a nézőkén át életlennek látom a képet, nyújtással és nélküle is, tehát hozzá kell állítanom a szememhez. Sajnos a nyújtás az mindent felborított nálam is! Ha finom lépésekben a pontos fókusz körül sem kapsz sehol éles képet középen és a széleken egyaránt, akkor a nyújtó tag a hibás! Lehet, hogy nem síkra korrigált, és okulárral kiegyenlítettebb a hiba, de a sík CCD-re nem alkot éles képet a teljesen sík felületre! Ez is lehet! Nagyíts bele a szélső csillagokba, és ha színeződik a széle, akkor biztos, hogy a nyújtótag hibás! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.26. 10:49

Csaba,

Pontosan mit történt átalakításkor? Kikaptad az szűrőt és kész? Vagy raktatok a helyére valamit?
Ilyen átalakítós oldalakon írnak nagyon finom fókusz eltolódási hibáról, de csak az infravörös tartományra.
A többi színnek helyesnek kell lennie. De sztem a hiba nem itt van.

Kérdés:
Jelenleg hogyan állsz élesre? Használsz bármilyen maszkot? Vagy csak a keresőben nézed a képet? Esetleg a hátsó kis LCD-n nézed?

Azért kérdem, mert a 350d-nek nagyon pici az LCD-je, tehát amit te élesnek látsz azon, nem biztos, hogy az is valójában. Én is szenvedtem ilyen problémával, amíg nem cseréltem le a gépemet egy 600d-re, mert ott jól látszik a a nagy LCD-n minden fókuszálási hiba.
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2013.02.26. 11:12

Én úgy állok élesre,hogy a 350D nézőkén nézek egy közepes fényű csillagot és mikor tűéles rögzítem.Tudom egy maszk kellene.Próbáltam Én sok pici mozdításokkal sok képet csinálni de nem lesz éles sehogyan sem.A nyújtó tag az pedig Tele Vue.A fényképezőgép Éder Iváné volt Ő pedig a legprecízebb ember átalakítás terén!
Akkor elvesztem most?!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.26. 12:30

Szerintem egyszerűen csak nagyon rosz volt a láthatóság, amikor próbáltad az ég alatt! Nem tudom, hogy figyelted-e nagyobb nagyítással a bállításra kiszemelt csillagot? Ha igen, akkor vajon láthatóan szétmaszatolódott-e időnként, vagy remegett ide-oda, vagy esetleg pontzerű kép helyett egy amőba képét mutatta-e? Ha tesztelsz, élességet állítasz, akkor javaslom, hogy simán egy rövid fókuszú okulárral is nézzed meg a csillagot, és hasonlítsad össze a nyújtótagba tett hosszabb fókuszú okulárral mutatott képet. Mindkettő azonos kell legyen, ha azonos a nagyítás. Volt már olyan egem, hogy nem hittem el, amit láttam. Egyik pillanatról a másikra a csillagok felfúvódtak, életlenné váltak, majd negyed óra múlva olyan élesek lettek, mintha lecseréltem volna az okulárt egy kétszer hosszabb fókuszúra. Ezt játszotta egész éjjel! Igy aztán az élesre állított géppel is homályos képek készültek, de bármilyen igazítás nélkül 10 perces ciklusokban felváltva hol éles, hol elmosott képeket kaptam. Szerencsém volt, mert pont sikerült egy kedvező időben élesre állni, és mert láttam, hogy ilyen változó a légkör, nem kísérletezgettem tovább, hanem folytattam a felvételek készítését, mondván, hogy legfeljebb eldobom a felét. Hát csak a negyede lett használható, de az is elég lett végül. Ezt azért írtam, mert néha a légkör is megviccel minket. Szerintem lesz hamarosan tiszta ég, és akkor ismételjed meg a tesztet. Talán ez lehetett a baj, de ellenőrizzed az egytengelyűséget! Esetleg a hidegben a szereléskor egy óvatlan rálehelés is okozhatott homályt! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.26. 13:08

Vegyél Leventénél (párszáz forintos tétel) egy Bahtinov maszkot. Kezd azzal.
Ha azzal sikerül, akkor kizárhatod az összes többi hibaforrást, egyesével.
(ha ügyes kezed van, magad is csinálhatsz)

Ha azzal sem sikerült, akkor jönnek az Imre által felsorolt, párásodás, felhősödés,
ciklikus átlászóság változási problémák.

Ne ess pánikba, egyesével, lépésenként keresd a megoldást. Ne egyszerre sokkal, mert
akkor nem fogod tudni a végén, mi volt a hiba.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.26. 13:13

Kukac írta:...Ilyen átalakítós oldalakon írnak nagyon finom fókusz eltolódási hibáról, de csak az infravörös tartományra. A többi színnek helyesnek kell lennie.


Szerintem közvetlen fókuszban badarság feltételezni, hogy az infra és a többi sugár fókusza eltér egymástól egy tükrös Newton esetében. Amennyit a CCD üvege, előtéte miatt eltérhet, az nem élességet csökkent, hanem fényveszteséget okoz, ha mondjuk az infra törést szenvedve a cellákat elválasztó területre kerül egy nagyon kis mennyiségben. A meredek beesési szögben életlenedési hiba színföggően nem léphet fel.

Kukac írta:...Kérdés:
Jelenleg hogyan állsz élesre? Használsz bármilyen maszkot? Vagy csak a keresőben nézed a képet? Esetleg a hátsó kis LCD-n nézed?

Azért kérdem, mert a 350d-nek nagyon pici az LCD-je, tehát amit te élesnek látsz azon, nem biztos, hogy az is valójában. Én is szenvedtem ilyen problémával, amíg nem cseréltem le a gépemet egy 600d-re, mert ott jól látszik a a nagy LCD-n minden fókuszálási hiba.


A 350D- ben nincs "Live" funkció, nem tudja csak a szemével ellenőrizni a kép élességet, avagy visszanézve belenagyít a kész képbe. A maszkos módszer sem mindig a leggyorsabb és legpontosabb! Sorozatfelvétellel viszont lassú, de nagyon pontos beállást lehet elérni.

Az én módszerem a következő:
1. ráállok egy fényesebb csillagra.
2. beállítom szemmel a legélesebb képet
3. egy szívószálat ragasztok az élességállító tekerőjére, hogy sugár irányban álljon a csőhöz képest.
4. eltekerem 90 fokkal és megjegyzem a csillag korongméretét.
5. vissza 180 fokot, és ismét megnézem a korong méretét.
6. Interpolálva a két métet között beállítható a pontos élesség.

A szívószál nagy elmozdulással mutatja a kis szögelfordulást! Az éles pont beállítása azért nehéz, mert ott a váltosás kicsiny. Az életlen oldalon a változás viszont kis elfordításra is nagyon jelentős. Ha a fókusz elötti és utáni állításkor látható szögelfordítást megfelezed, amit tekerni kell az azonos mérető csillagfoltok között, akkor a pontos helyre tudsz állni, ahol viszont kis mozgatással szinte semmit nem változik a csillagméret! Ez az élesreállítási görbe lapos szakaszának közepe! Pontos élesség ott lesz, ahol a meredek változású azonos korongmérethez tartozó szöget megfelezed. Feltéva, hogy a fókuszváltozás mozgatása lineáris! Remélem érthető!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tistvan
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.02.24. 18:54

Re: Hol a baj?

Hozzászólás Szerző: tistvan » 2013.02.26. 14:33

Nekem a Hartmann-maszk elkészítése után egyszerű és pontos lett a beállítás. Több lap is van, melyek az elkészítésére adnak tanácsokat (Google segít megkeresni). A Bahtinov maszk esetében elég esetleges volt a szögfelező megtalálása,
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”