Bolygófotó kompakt géppel

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
yaska
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2012.07.10. 17:37

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: yaska » 2013.08.26. 12:56

Kedves Imre !

Nagy érdeklődéssel olvastam az eddigieket, igaz elég keveset értek belőle. Régóta fotózom a bolygókat legfőképpen a Jupitert, de sohasem alkalmaztam a sok képből való átlagolás vagy videófelvétel módszereit - csak sorban gyártottam a képeket tömegesen és kiválasztottam a legjobbakat.
Egynéhány évvel ezelőtt készítettem a Jupiterről egy érdekes fotót Fuji S9600-al, ami szerintem a kompakt gépek között elég jó minőséget képviselt. (Már sajnos nincs meg ez gépem, Fuji HS10-es van helyette, de ezzel nem lehet olyan részleteket és minőséget produkálni, hiába a 30x-os zoom.)
Erről a képről van szó:
Jupiter_előtte_ganymedes_nagy.jpg


Csillagász programban figyeltem mindig hogy mikor láthatóak érdekes átfedések, stb, és a szerint éppen akkor kellet a Ganymedes holdnak a Jupiter előtt tartózkodni amikor készült a kép. De én mégis nagyon furcsállom a képet, főleg az arányok miatt, mert itt a képen a Ganymedes nagyon nagynak látszik a Jupiterhez képest. Megnéztem a többi Galilei-hold elhelyezkedését is abban az időben és nagyjából stimmelni látszott a helyzetük ami a következő képen látható:
Jupiter_előtte_ganymedes_feliratos.jpg


Ha szükséges, elő tudom keresni az eredeti felvételt.

Egy másik esetben látható volt a Jupter két felhősávja is, de nagyon gyengén:
Jupiter_2_felhősávval_1.jpg


Ha alkalmaznám az általad eddig leírtakat, lényegesen jobb minőségű képeket tudnék készíteni...?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.26. 13:44

A fentebb mutatott képeken látható egy fehér falú templom. Ezt jól tudtam használni az elektronikus szűrő hatásának számszerűsítéséhez. A visszaolvasott értékek 0-255 skálán a következőek voltak:
Normál kép esetében: vörös=154, zöld=155, kék=150
Kék-zöld leddel billentve: vörös=241, zöld=135, kék=42
Vörös-kék led esetében: vörös=144, zöld=236, kék=24
Vörös-zöld leddel állítva: vörös=95, zöld=113, kék=241

A vörös led színtisztasága: vörös=253, zöld=5, kék=3
A zöld led szinösszetevői: vörös=1, zöld=253, kék=56
A kék led színösszetevői: vörös=4, zöld=143, kék=254

Csak vörös leddel állítva: vörös=39. zöld=247, kék=216
Csak zöld leddel billentve: vörös=225, zöld=71, kék=235
Csak kék leddel beállítva: vörös=218, zöld=240, kék=6

Az értékekből látható, hogy az imitált szűrő jól működik. Természetesen nem helyettesíti a valódi szűrőket, de ennek ellenére sokmindenre használható, és erősítheti azok hatásosságát. Egy dologra azért figyelni kell. A CCD cellál elé tett szűrők meredeksége nem túl nagy. A szomszédos színek elválasztása, elkülönítése ezért sokkal kisebb mértékű, amolyan nagyon lapos karakterisztikájú szűrőknek tekinthető. Az imitált szűrők csillapítása függ az elektrónikus beállíthatóság mértékétől is, amely nem egyforma minden gép esetében! Ezért lehet, hogy az egy másik típus nagyobb, vagy kisebb színelnyomási, erősítési értékeket mutat. A blokkszűrő nélküli gépeket hasonlóan meg lehet mérni, és infra leddel is, sőt pénzvizsgálóban használatos UV ledekkel is érdemes lenne meghatározni a cellák érzékenységét infravörös és ultraibolya fényre is. Ha infra lámpával, vagy UV lámával megvilágított fehér tárgyakról nyerhető referencia érték. Ügyelni kell, hogy ugyanarról a tárgyról tudjuk készíteni minden felvételünket, és lehetőleg nappali természetes megvilágításban is! Remélem nem volt teljesen haszontalan ennek a lehetőségnek ismertetése, és a kompakt gépek tulajdonosinak hasznos segítséget nyújtottam gépük jobb kihasználásához. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.26. 14:18

yaska írta:Ha alkalmaznám az általad eddig leírtakat, lényegesen jobb minőségű képeket tudnék készíteni...?

Úgy gondolom, hogy elsősorban a képek összegzését kellene alkalmazni. Pl. az ingyenes RegiStax programmal. A képeket a lehető legjobb minőségben és megfelelő felbontással kell készíteni, szép éles beállítással, mert az elengedhetetlen. Egy beállítással sok képet, és rövidebb, hosszabb idővel exponálva. A feldolgozáskor fogod tapasztalni, hogy mely képek adnak jó eredményt, és melyek gyengébbet. Ezt feljegyzed, és legközelebb már olyan módon készíted, ami a jobb eredményt adta.

Természetesen ismerni kell a módszer határait, hibáit, és figyelembe kell venni. Amit írtam, az már finomítgatás, és a részletek előcsalogatására használható trükkös módszer, amely kompakt géppel lehetséges, hogy jobb eredményre vezet, de nem ez határozza meg egy felvétel minőségét!

Alapvetően mindenre jó módszer, készülék, stb. nincs! Az ugyanis semmire nem lesz igazán jó. A bolygó fotózás egy külön ága az asztrofotózásnak. Igazából már speciális, és nagyon jó eszközök kellenek hozzá!

Kompakt géppel még nehezebb jó minőséget készíteni, de nem lehetetlen. A gép az okuláron át fényképez! Amit szemmel látni benne, attól egy kicsit gyengébb képet készít! Nem olyan éleset, nem olyan kontrasztosat, és csak utólagos sok-sok kép feldolgozásával lesz kb. olyan, mint amit szemmel lehetett látni!

Egy lényeges dolog van, hogy a gép érzékelője olyat is képes meglátni, amit a szemünk nem! Ilyen az ultra és infra tartomány. Ehhez viszont át kell alakítani a kisgépet is, és el kell távolítani belőle a blokkszűrőt, amely ezeket a színeket levágja. Ettől kezdve normál gépként nem lesz használható, nem lesz színhelyes a látható tartományban a vele készített fénykép!

Bolygók fotózásához igazából a valódi szűrők a legalkalmasabbak, de ha valakinek nincs, mert azokat is igen drágán mérik, mégse álljon széttett kézzel ha van egy kompakt gépe, azért leíram egy használha szűrő imitálási módszert. Ezzel nem lehet kiváltani a valódi szűrőket, főleg a keskenysávú nagy meredekségűeket, de mégis ad egy lehetőséget a kisgép tulajdonosok részére. A módszer használatával egy árnyalatnyival sem lesz jobb a képed, ez nem hibajavító módszer! Ha valaki nem megfelelő értelmezéssel használja, és nem tudja, hogy mit miért állít úgy a gépén, ahogy azt leírtam, akkor azzal biztosan rontani fogja a minőséget!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
yaska
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2012.07.10. 17:37

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: yaska » 2013.08.26. 17:51

Köszönöm szépen a választ kedves Imre! Ha jól értelmezem akkor nekem felesleges lenne a procedúra mert eleve nem is okulárprojekcióval fényképezem, csupán nagy zoommal. Hááát, akkor elnapolom ezt a kérdést...:)
üdvözlettel: T. József
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.08.26. 17:55

yaska írta:Ha jól értelmezem akkor nekem felesleges lenne a procedúra mert eleve nem is okulárprojekcióval fényképezem, csupán nagy zoommal


Szerintem nem jol ertelmezed, ha tud a geped videot felvenni, mindenkeppen erdemes megprobalkozni vele.
Kompakt geppel senki nem tud okularprojekcioval fenykepezni, csak afokalisan, de ez tkp. mellekes.

--mpt
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.26. 20:23

yaska írta:... Hááát, akkor elnapolom ezt a kérdést...:)
üdvözlettel: T. József
Nem kell semmit elnapolnod! A következőt próbáljad ki:
Állíts be egy bolygót a távcsöveddel szép élesre, és amilyen nagyra csak tudod! A nagyítás ne menjen az élesség rovására! Ha nyújtótagod van, akkor próbálgassad, hogy mely kombinációban látod élesebben a képet, természetesen okulárba nézve! Tedd a nyújtó tagot a zenittükör, vagy prizma elé, és mögé. Cserélgessed az okulárokat, 20, 10, 6 mm gyújtótávolságúakat, és vizsgáljad a látottakat főleg azon szempont szerint, hogy mikor látod élesebben a bolygó peremet, vagy melyik kombinációval tudsz megfigyelni több részletet kontrasztosan! Ha szemmel nézve már sikerült az optimumot megtalálni, amely nem feltétlen a legnagyobb nagyítás, akkor a kompakt gépet végtelenre állított távolsággal tedd az okulár elé. Ehhez szerintem szükséges lesz valamilyen szerkezet, amely pontosan az optikai középvonalban tudja tartani a géped lencserendszerét. A hibát a zoom állás változtaásával tudod láthatóvá tenni, ugyanis nagy látószög , azaz normál állásban a sarkok legtöbbször elsötétülnek. Ha a mértéke mind a négy sarokban egyforma, akkor optikailag központosan áll a gép az okulár elött, ha nem, akkor be kell állítani, mielött a zoom értéket megnöveled. Ezt úgy érdemes megtenni, hogy a látott bolygó képe jól látható legyen, esetleg ha a fényerő engedi, akkor a képméret felét kitöltse. Ez után készíthetsz felvételt, de lehet, hogy kísérletezni kell a módozatokkal, hogy mikor lesz jól látható, nem beégett, vagy kellően kontrasztos, részletes a felvétel. Ha erre rátaláltál, akkor készíts mondjuk 50-100 sorozatképet. Ezt majd a számítógépen 25%-os méretre kicsinyíted BMP-vé alakítod, és az feldolgozod mondjuk a RegisTax programmal. Ha a bolygó elég fényes, akkor videó felvételt is készíthetsz, de az csak 640*480 képméretű, és tömörített lesz, amit konvertálni kell a feldolgozás elött. Ez kismértékben ront a minőségen! A lényeg, hogy az okulárban látott képe legyen a lehető legjobb, és utána érdemes feltenni a gépet, és fényképezni. Ha a légkör erősen remeg, nem eléggé átlátszó, a bolygó időnként erősen remegni látszik, vagy eletlenedik, felfúvódik, akkor nem megfelelő az idő, és várni kell, vagy másnapra halasztani a felvétel készítést! Ha más egyszer láttál szép éles képet a Jupiterről , akkor tudod, hogy miről van szó! Legalább két fősávot kell élesen látni, és esetleg fodrozódásokat, vagy a vörös foltját, és tű élesen az éppen látható holdjait! Ne halassz el semmit!. Ha így már sikerül szép éles, részletes felvételt készíteni, akkor utána jöhet az, amiről írtam! Ameddig normál beállítással nem megy, addig semmi értelme kipróbálni. Természetesen a távcsőnek követnie kell a bolygót! Ehhez legalább egy egyenáramú motoros hajtás szükséges lesz, ha még nincs! Sajnos nem minden távcsőre lehet feltenni. Ahol erre nincs mód, ott sajnos marad a kézi nagyon szapora utánállítgatós módszer, és nem használható ki a nagyobb nagyítás lehetősége. Még egy fontos dolog, hogy késleltetett exponálást válassz, ha kézzel indítod, mert a távcső bemozdul! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.08.26. 21:20

yaska írta:(Már sajnos nincs meg ez gépem, Fuji HS10-es van helyette, de ezzel nem lehet olyan részleteket és minőséget produkálni, hiába a 30x-os zoom.)
...
Csillagász programban figyeltem mindig hogy mikor láthatóak érdekes átfedések, stb, és a szerint éppen akkor kellet a Ganymedes holdnak a Jupiter előtt tartózkodni amikor készült a kép. De én mégis nagyon furcsállom a képet, főleg az arányok miatt, mert itt a képen a Ganymedes nagyon nagynak látszik a Jupiterhez képest. Megnéztem a többi Galilei-hold elhelyezkedését is abban az időben és nagyjából stimmelni látszott a helyzetük ami a következő képen látható:
...
Egy másik esetben látható volt a Jupter két felhősávja is, de nagyon gyengén:
...
Ha alkalmaznám az általad eddig leírtakat, lényegesen jobb minőségű képeket tudnék készíteni...?


Elolvastam ismét, és most esett le, hogy csak magával a kisgéppel dolgozol!
Hát csak azzal a kis néhány cm-es lencsével lehetetlen éles képet készíteni bolygóról!
A képek felbontása, részletgazdagsága annál nagyobb, minél nagyobb a lencse, vagy távcsőtükör mérete!
1-2 cm-es átmérőnél nagyobb a távcsövek keresője is! 3-5 cm esek! És ez csak a kereső!
A valódi részletes kép 10-30 cm átmérőjű lencsével, tükörrel készíthető. A lényeg, hogy az elsődleges fénygyűjtő átmérője mekkora! Az, hogy utána a fényképezőgépé mekkora, az már nem számít!
Ott már csak az optika minősége a lényeg! Neked szükséged lenne egy távcsőre, mondjuk egy 10cm-es refraktorra, vagy egy 20 cm-es reflektorra, azaz tükrös távcsőre. Ennek okulárja mögé kellene tenni a gépedet! Nem csoda, hogy a Jupiter és holdjai aránya nem megfelelő, és a minőség sem lett jó. Egy ilyen géptől ez is szép eredmény, de távcső nélkül jobbat készíteni lehetetlen. Ez valóban az, és nem olyan lehetetlen, mint a 30-szoros optikai zoom, amit annak mondtak 20 éve! Itt egyszerűen fizikai korlátokba ütközik a képfelbontás, a részletgazdagság elérése. Egy jól használható egyszerű kezdő távcső már alkalmas erre, és csak annyiba kerül állványostul, okulárokkal, mint egy kompakt gép! 80 mm akromatikus lencsés, vagy 133 mm átmérőjű tükrös Newton már alkalmas bolygózásra, és mélyegezésre is hobbi szinten. Szerintem megérné! Kereshető a távcsőboltokban. Nem az árúházak műanyaglencsés szerkezetéről van szó! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
yaska
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2012.07.10. 17:37

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: yaska » 2013.08.27. 08:45

mpt írta:
yaska írta:Szerintem nem jol ertelmezed, ha tud a geped videot felvenni, mindenkeppen erdemes megprobalkozni vele.
Kompakt geppel senki nem tud okularprojekcioval fenykepezni, csak afokalisan, de ez tkp. mellekes.

--mpt


igenigen, afokálist akartam mondani...
a videófelvételt már próbáltam, de az is sikertelen, ugyanis hiába van 1584mm fókusztávolságom összesen - így is tűhegynyi pont a bolygó a LM-ben és a gép nem talál élességet csak teker oda-vissza...:)
szóval mindenképpen kellene egy csillagászati távcső - éreztem én ezt régóta, csak gondoltam minden eshetőséget figyelembe veszek előtte.
yaska
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2012.07.10. 17:37

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: yaska » 2013.08.27. 08:53

Imre írta:
yaska írta: 80 mm akromatikus lencsés, vagy 133 mm átmérőjű tükrös Newton már alkalmas bolygózásra, és mélyegezésre is hobbi szinten. Szerintem megérné! Kereshető a távcsőboltokban. Nem az árúházak műanyaglencsés szerkezetéről van szó! Üdv. Imre


Igen, gondoltam én ezt, régóta nézegetem a kínálatot nemcsak boltokban hanem a használtpiacon is, mert az elérhetőbbnek látszik egyenlőre...:)
Köszönöm szépen a nagyon részletes magyarázatot!!! Üdvözlettel: T. József
Avatar
Dorcsi
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2013.08.11. 19:00

Re: Bolygófotó kompakt géppel

Hozzászólás Szerző: Dorcsi » 2013.09.18. 11:37

Sziasztok kedves csillagváros lakói !
Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy a jövő hónapban veszek egy fényképezőgépet amivel a Holdat fogom észlelni és fotózni s persze videózni. Néztem a Fujifilm Finepix S2800-ast s nem tudom hogy érdemes-e megvenni. Szerintetek ?
10x50 binokulár Scopium Wa
15x70 binokulár Scopium Nature
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”