A Flat kép?

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: jat » 2014.02.27. 13:05

nr74 írta:Ellenben kéri hozzá a biast. Ne felejtsük el, hogy a dark egyúttal tartalmazza a kiolvasási zajt is, azt sem érdemes kispórolni.


Valóban. Ráadásul olyan egyszerű rendesen megcsinálni a biast, hogy szerintem nem éri meg kamut használni.
A light képpel megegyező ISO-val kell a lehető legrövidebb idővel 5-10 expozíciót csinálni (pl. 1/4000 1100d esetén), majd ezekből a képekből kell megcsinálni a master biast.

Pár napja felmerült, hogy a flat és a light képeket külön ISO-val csinálják. Ilyenkor más-más bias képeket is kell használni, hiszen más ISO-nál más lesz a kiolvasási zaj.

Nekem régebben azt tanácsolták, hogy nem érdemes a natív ISO-nál kisebbet használni. Natív ISO-nál (ez az 1100d esetében ISO800) az analóg/digitális átalakítás előtt nincs erősítés. Nagyobb ISO esetén van erősítés, ami növeli a zajt, kisebb ISO esetében viszont jelcsökkentés van az A/D átalakítás előtt, ami viszont adatvesztéssel jár.

Tamás
Jat
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.02.28. 10:05

Köszönöm.

A bias kép az az említettek valamelyike, vagy, ha nem, ezek miként készülnek?
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2014.02.28. 11:59

SzZoli írta:A bias kép az az említettek valamelyike, vagy, ha nem, ezek miként készülnek?


jat írta:A light képpel megegyező ISO-val kell a lehető legrövidebb idővel 5-10 expozíciót csinálni (pl. 1/4000 1100d esetén), majd ezekből a képekből kell megcsinálni a master biast.


Szerintem itt http://www.emrefoto.hu/pdf/iris.doc (2. oldal "Definíciók") elég jól le van írva, hátha segít.
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: jat » 2014.02.28. 13:55

SzZoli írta:Köszönöm.

A bias kép az az említettek valamelyike, vagy, ha nem, ezek miként készülnek?


A bias képet szokták offset (nullpont) képnek is hívni. Az a lényege, hogy ha egyetlen egy foton sem éri az érzékelőt, és a hőmérsékleti zaj is nulla lenne, akkor is lenne egy kis jel az egyes pixelekben. Ez egyszerűen a technika működéséből fakad. Így az összes kép eltolódik egy kicsit a nullától. Ezért mind a light, mind a dark, mint a flat képekből levonják a master biast (master bias = több bias kép átlaga), még mielőtt az egyéb műveleteket végrehajtanák velük.

Ennek a régi CCD kameráknál volt igazán jelentősége, mikor a CCD kamera, az erősítő és az A/D átalakító akár külön dobozban is lehetett, kábellel összekötve. Így a kiolvasás során is ülhetett zaj a kábelekre. Ezt hivatott csökkenteni a bias kép. Ma már persze jóval kisebb ez a zaj, de még mindig van. És olyan egyszerű megcsinálni, hogy nem érdemes vele spórolni.

A bias képet hivatalosan úgy kell készíteni, hogy az érzékelőre ne jusson fény, és nulla expozíciós felvételt kell csinálni. Ezt a CCD-k tudják, a DSLR-ek nem. Ezért kell a lehető legrövidebb expozíciós időt használni, hogy a hőmérsékleti zaj elhanyagolható legyen.

Ezt elég egyszer megcsinálni, és onnantól kezdve bármelyik képhez lehet használni. Csak persze az ISO stimmeljen.

Szoktak kamu bias-t is csinálni. Ekkor mondjuk IRIS-ben megnyitnak egy dark-ot, lekérik a mean értékét, majd ezzel az értékkel töltik fel a képet, és mentik el master biasként. De szerintem nem érdemes elspórolni azon az öt percet, amíg egy rendes mater bias elkészítése tart.

Tamás
Jat
nr74
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2009.09.24. 15:46

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: nr74 » 2014.02.28. 14:08

A bias (vagy Irisben: offset) tulajdonképpen a kiolvasási zajt jelenti.
Úgy kell elképzelni, mint egyfajta alapzajt, ami minden képen megvan, a kép további zajosodása az expoidővel arányosan "innen indul".

A biast tartalmazzák a darkok is, a light képek is, a flat képek is. Ha használsz darkot, akkor nem kell külön bias, hisz a dark amúgy is tartalmazza azt is. (Az említett IRIS-es megközelítésben a flat képekhez azért nem kell dark kép, mert azt mondja, hogy a flat úgyis olyan rövid expóval készül, hogy termikus zaj nem nagyon fog adódni a kiolvasási zajhoz, ezért ott elég ha a bias-al korrigálsz.)

A szokásos feldolgozási eljárásokhoz tehát nem kell a bias, a darkok ki fogják szedni azt is (sőt, ha mindkettőt használod, akkor kétszer korrigálsz egy féle hibát, ergo rosszabb az eredmény).

Van azonban egy másik megközelítés is:
Létezik olyan algoritmus is, amikor a dark egy skálázott kép. Vagyis hosszabb idővel készíted a master-darkot, és azt a képet próbálod egyfajta skálázással, egy threshold értékkel arra a zajszintre hozni, mint a light képeid zajszintje (Bad Pixel Map). Ennek az az előnye, hogy nem visz be egy véletlen hibát, hanem kizárólag a hibás pixelekkel foglalkozik. Ehhez a módhoz viszont szükséges lesz a bias kép, mint egyfajta alapzaj.

Bocs, ha eetleg pongyolán fogalmaztam, talán érthető volt.
Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: jat » 2014.02.28. 15:34

nr74 írta:A szokásos feldolgozási eljárásokhoz tehát nem kell a bias, a darkok ki fogják szedni azt is (sőt, ha mindkettőt használod, akkor kétszer korrigálsz egy féle hibát, ergo rosszabb az eredmény).


Én úgy tudom, hogy ha az IRIS-ben a Digital photo -> Make a dark menüpontjával csinálod a master darkot, akkor a darkból is levonja a biast.

A dark skálázását még ott is szokták használni, ha a light képek hosszú expozíciós idővel készülnek. Mondjuk 5 perc. Ekkor alapesetben a dark képeket is ugyanekkora expozíciós idővel idővel kellene csinálni. De ez 10 kép esetén máris 50 percet jelent, ami azért elég nagy kiesés.

Mivel a hőmérsékleti zaj nagyjából arányos az expozíciós idővel, ezért ilyenkor azt is lehet csinálni, hogy rövidebb expozícióval csináljuk a drak képeket, majd a bias levonása után ezeket fel lehet skálázni 5 percesre.

Persze a különböző hőmérsékleten készült darkok elrakása és későbbi felhasználása lehet, hogy jobb módszer.

Tamás
Jat
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.02.28. 16:08

Köszönöm a hsz-okat. Tehát CCD-vel lehet biast csinálni, DSLR-nél marad a dark, plusz a flat mindkettőnél. A flat dark meg elhagyható?
flat-dark a flat képek pixelhibáit tartalmazza

De nem értem, miért lennének más pixelhibák flat esetben, mint darknál. Vagy mégsem hanyagolható el? ->
Kalibrált kép=(nyers-dark)/(flat-flatdark)

Azt hiszem, kérdéseimet azután lesz érdemes folytatni, ha egy kicsit zsonglőrködtem az IRIS-szel.
nr74
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2009.09.24. 15:46

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: nr74 » 2014.02.28. 17:07

A pixelhibák talán nem a legjobb szó volt. A lényeg az, hogy a flat más mennyiségű zajjal, hibával lesz terhelve. Nem hagynám el a flat-darkot sem, hotpixelek ott is lesznek. Az a fél perc amig a flat-darkok elkészülnek igazán nem számít.

Néha javasolják a flat képek elmaszatolását is pár pixellel. Ez is segíthet valamit a flat-dark helyett, de gondolom akkor az igazi, ha nem a porszemek árnyékát kívánod kiszedni, csak a vignyettációt.
nr74
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2009.09.24. 15:46

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: nr74 » 2014.02.28. 17:09

jat írta:Én úgy tudom, hogy ha az IRIS-ben a Digital photo -> Make a dark menüpontjával csinálod a master darkot, akkor a darkból is levonja a biast.


Igazad van.
go2levente
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2015.05.31. 19:59

Re: A Flat kép?

Hozzászólás Szerző: go2levente » 2015.05.31. 20:10

Sziasztok!
Még új vagyok itt és egy kis felvilágosítást szeretnék kérni tőletek, a fotózás technikájáról pl.: mi a flat, black, light kép között a különbség, hogyan kell készíteni, mennyit érdemes csinálni belőlük?
A válaszokat előre is köszönöm! :)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”