Hold rajzolása

Csillagászati rajzok fóruma
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.08.01. 10:59

Kocsis Antal írta:... Magánlevélben majd részletesen írni fogok, hogyan kezdjed el a holdrészletek rajzolását...

sztem mást is érdekelhet, miért nem ide írod? :D
vmi hasonló volt a téma itt: http://www.makszutov.hu/forum/viewtopic ... 8&start=60

sp.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.09.27. 16:36

Sajnos még nem kaptam választ kérdésemre se magánban sem itt a fórumon, ha valaki gondolja nagyon megköszönnék ez eligazítást a gyakorlati dolgokról, hogy hogyan érdemes elkezdeni holdat rajzolni.És akkor remélhetően hamarosan küldhetem az észleléseket a szakcsoportnap :)
Előre is köszi,
Bence
Ggz
Hozzászólások: 99
Csatlakozott: 2009.09.17. 19:46

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Ggz » 2010.09.27. 18:43

Szia Bence!

A Hold rajzolásához szerencsére csak néhány dolog szükséges. Egy távcső, jegyzettömb, különböző keménységű ceruzák, radír, vörösre tompított fényű zseblámpa, holdtérkép. Kiviszed a műszert az ég alá és beállítod a Holdat. Most, hogy jönnek a hidegebb éjszakák, ezt meg kell tenni az észlelés előtt egy órával, hogy a távcső átvehesse a környezete hőmérsékletét, magyarul, hogy kihűljön. Ha ez már megvan, akkor kezdődhet az objektum kiválasztása. Mint kezdő, először egy egyszerűbb krátert, vagy különálló hegyet (Pico, Piton, la Hire stb.) érdemes kiválasztanod valamelyik "tengerben". Nem szabad nagy területet ábrázolni, csak annyit vállalj be, amekkorát biztosan le tudsz rajzolni. Ha több krátert, krátercsoportot, rajzolsz akkor nagyon kell figyelni az arányokra. Ehhez jó, ha az ember háromszögeket, négyszögeket, egyéb geometriai alakzatokat feleltet meg az alakzatoknak. Majd meglátod, hogy milyen könnyen megy ez a gyakorlatban.
Ha kiválasztottad az objektumot és beazonosítottad, akkor kezdődhet a rajzolás folyamata. Ha van érzéked a rajzoláshoz, akkor minden magától fog menni, ha nincsen tehetséged, akkor mindent meg kell tanulnod, mindenért meg kell küzdened. Tegyük fel, hogy egy nagyon egyszerű alakzattal kezded most október 16-án, este nyolckor. A kiválasztott krátered a Mare Imbriumban fekvő Timocharis-kráter, melyhez igen közel húzódik a terminátor (nappalt és éjszakát elválasztó vonal). Ha megvan a kráter akkor először megfigyeled az alakját. Biztos, hogy kör alakja van, a kráter belsejének hány százalékát tölti ki az árnyék? Maga a kráter mekkora árnyékot vet és ennek milyen az alakja. Hogy néz ki a kráter külső törmeléktakarója? Látszik a kráterbelső teraszos szerkezete? Maga a terminátor hány kráterátmérőnyire tart a krátertől? Látom a főkrátertől északkeletre fekvő piciny B-jelű kráterecskét. Milyen árnyalatú a felszín a kráter közvetlen közelében? Rengeteg dologra kell figyelni, de ez csak a gyakorlatban sajátítható el.
A légkör állapotát is fel kell jegyezned: a légköri átlátszóságot és a légköri nyugodtságot.

Sajnos most be kell fejeznem, holnap folytatom az okoskodást.

Jó tanács; készíts rajzokat fényképekről és tanulmányozz holdtérképeket. És a legfontosabb: Az amatőrcsillagászok kézikönyve, amelynek minden amatőrcsillagász könyvespolcán ott a helye. Kötelező olvasmány!!!

Üdv: Ggz
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: bognart » 2010.09.27. 18:52

Szia Bence !

Zolit szerintem a szerénysége akadályozta meg abban, hogy megemlítse, hogy a Hold szakcsoport oldalán van egy nagyon jó cikke a Hold rajzolásról. Mennyire jó?
Annyira , hogy ennek a cikknek a hatására kezdetem el ismét - sok év után - rajzolni. Azzal a módszerrel, amit az oldalán leír...
Az eredmény a weboldalamon.

Még egy megjegyzés. A Hold nagyon fényes. Gyakorlatilag nem is szükséges a vörös fényű lámpa. Lényeg, hogy ne túl fényes és ne hideg, kemény fényű lámpád legyen.

Vörös fény nem lesz jó, ha fekete lapon dolgozol fehér ceruzával. De a finomabb tónushoz sem. Ha a távcsőnél azonnal árnyalsz.
De ezekre ráérzel.

Holdrajzolás könnyű, mert nincs nagyon szükség a sötéthez szoktatni a szemet. Lehet "normál" fényt használni.
Nehéz, mert veszett sok a részlet. :)

Szia!

Tamás
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.09.27. 18:58

Csak annyit teszek hozzá Ggz leírásához, hogy ne hidd, hogy különleges rajztehetségre van szükség! (Persze biztos jól jön, de nekem sincs sajnos). Meglátod, milyen hamar belejössz, és élvezni fogod, ahogy alakul ki a kezed alatt a kép.
Esetleg ha épp borult lenne az ég, gyakorolhatsz a szobában is: egy szép holdfotót felhasználva rajzolj le egy egyszerűbb krátert szűk környezetével. Mindazt, amit Zoli írt, itt is be kell tartani (arányok, árnyalatok, stb).

--mpt
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.09.27. 20:31

Köszi a segítséget, amint jobb idő lesz és lessz hold belevágok.
Mégegyszer köszi mindenkinek.
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2010.09.29. 12:20

Bence, én személyesen is tudok segíteni. (Azon a néhány csütörtök estén a Polarisban, amikor ott leszek).
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.09.29. 16:20

Rendben,köszi:)
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.10.01. 16:46

Íme első holdrajzom az Aristylius és az Autolycus kráter.2010 szeptember 30-án készült, 2:32-3:24(UT).
Várom a véleményeket, és építő kritikákat.:)
B.Bence
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Hold rajzolása

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.01. 18:22

Bence írta:Íme első holdrajzom az Aristylius és az Autolycus kráter.2010 szeptember 30-án készült, 2:32-3:24(UT).
Várom a véleményeket, és építő kritikákat.:)
B.Bence


Nekem baromira tetszik... :) Ügyes vagy...
Válasz küldése

Vissza: “Rajzolástechnika”