Mélyég- és üstökösrajzolás

Csillagászati rajzok fóruma
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.04. 09:06

santage írta:A címe lehet ez: Így kezdtem el rajzolni.
Ha van vagy lesz ilyen, 1-2 oldalas írásod, szívesen venném, mint ahogy az esetleges újabb rajzaid is.

Ez valóban érdekes lenne. Annó én is írtam egy hogyan kezdtem változózni-t (ne keressétek, már nem fért bele a Meteorba) de amíg az elég egzakt, megfogható történet, a rajzolás kezdete már nem annyira...

Első rajzom holdrajz volt -- a Heyde jóvoltából egy klasszikus Gassendi-Clarkson páros valamikor '90-ben. Utána készültek még holdrajzok 50/540-el is.

Aztán mély-ég rajzot bevallom akkor készítettem először, amikor kitaláltuk a Messier Klubot. Jéééé! Most jut eszembe, ez éppen 18 éve volt, így ha nem haragszotok tennék kisebb kitérőt errefelé, ami még nem is annyira offtopic -- tekintve, hogy kettőnk első mély-ég rajza is szerepel a történetben. :)

Akkoriban hétfőnként volt MCSE-nap, még az UPOban, a teraszkijárat melleti hideg, kicsi L-alaprajzú lyukban. Több kezdő mély-ég barát csevegett (Mindenszentek környékén, innen az előző fejcsapásom, hogy jé épp 18 éve), hogy a Messier rajzaik nem férnek a mély-ég rovatba, hiszen általában nem programobjkektumok. Akkortájt Papp Sanyi mindig leközölt egy ajánlati listát, és az azokról készült észlelések alapján a következő rovatban több műszerrel, több észlelésből alaposabb feldolgozás készülhetett. Ez nagyon minőségi összefoglalókat eredményezett ugyan, de kimaradtak a könnyű, fényes Messierek.

Mizser egy ideig hallgatta a beszélgetést, majd megjegyezte, hogy puffogás helyett inkább csináljunk egy Messier Klubot, számos ilyen van a világ nyugatabbi felén. Az ám, de ki vezesse?
Akkoriban én még a változórovat körül sertepertéltem, a havi beszámolók összeállításával, meg hétfőnként bemutató voltam az UPOban, a szakkörből mellém csapódott Bakos Gazsival együtt. Nem volt túl sok jelentkező, így hát majd meglátjuk mi lesz alapon bevállaltam a feladatot.
Az egyik hétfőn nem volt látogató, így kimentünk a kupolába, és az M36-37-38 triót megkerestük a jó öreg Heyde-vel. Le is rajzoltuk valamelyiket -- azt hiszem ez volt az én, és egyben Gazsi első mély-ég rajza. Nem árulok el nagy titkot, hogy az eredmény mai szemmel nézve, háát izé... :oops: ...nem volt túl fényes.
Innentől néha én is észlelgettem, meg ugye próbáltam életet vinni a Klubba. Ez nem sikerült volna, ha Gazsi a maga alapos, és lelkiismeretes módján nem kezdi el végletekig kifinomítani a rajz- és észleléstechnikáját, és ontani magából az egyre jobb, és jobb rajzokat. Volt olyan ráktanyai észlelőhétvége amikor egy-egy vázlatot Gazsi a -15 fokban órákon át rajzolt, és ezeket dolgozta ki aztán, amit utána visszaellenőrzött az ég alatt...
Most ez kicsit talán túlzóan hangzik, de szerintem a hazai mély-ég rajzolás minősége nagyot ugrott az ő munkái hatására, és a klubba később becsatlakozó friss erők jóvoltából.
Amcsillüdv: Nyözö
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.04. 12:41

nyozo írta:
santage írta:A címe lehet ez: Így kezdtem el rajzolni.
Ha van vagy lesz ilyen, 1-2 oldalas írásod, szívesen venném, mint ahogy az esetleges újabb rajzaid is.

Ez valóban érdekes lenne. Annó én is írtam egy hogyan kezdtem változózni-t (ne keressétek, már nem fért bele a Meteorba) de amíg az elég egzakt, megfogható történet, a rajzolás kezdete már nem annyira...

Első rajzom holdrajz volt -- a Heyde jóvoltából egy klasszikus Gassendi-Clarkson páros valamikor '90-ben. Utána készültek még holdrajzok 50/540-el is.

Aztán mély-ég rajzot bevallom akkor készítettem először, amikor kitaláltuk a Messier Klubot. Jéééé! Most jut eszembe, ez éppen 18 éve volt, így ha nem haragszotok tennék kisebb kitérőt errefelé, ami még nem is annyira offtopic -- tekintve, hogy kettőnk első mély-ég rajza is szerepel a történetben. :)

Akkoriban hétfőnként volt MCSE-nap, még az UPOban, a teraszkijárat melleti hideg, kicsi L-alaprajzú lyukban. Több kezdő mély-ég barát csevegett (Mindenszentek környékén, innen az előző fejcsapásom, hogy jé épp 18 éve), hogy a Messier rajzaik nem férnek a mély-ég rovatba, hiszen általában nem programobjkektumok. Akkortájt Papp Sanyi mindig leközölt egy ajánlati listát, és az azokról készült észlelések alapján a következő rovatban több műszerrel, több észlelésből alaposabb feldolgozás készülhetett. Ez nagyon minőségi összefoglalókat eredményezett ugyan, de kimaradtak a könnyű, fényes Messierek.

Mizser egy ideig hallgatta a beszélgetést, majd megjegyezte, hogy puffogás helyett inkább csináljunk egy Messier Klubot, számos ilyen van a világ nyugatabbi felén. Az ám, de ki vezesse?
Akkoriban én még a változórovat körül sertepertéltem, a havi beszámolók összeállításával, meg hétfőnként bemutató voltam az UPOban, a szakkörből mellém csapódott Bakos Gazsival együtt. Nem volt túl sok jelentkező, így hát majd meglátjuk mi lesz alapon bevállaltam a feladatot.
Az egyik hétfőn nem volt látogató, így kimentünk a kupolába, és az M36-37-38 triót megkerestük a jó öreg Heyde-vel. Le is rajzoltuk valamelyiket -- azt hiszem ez volt az én, és egyben Gazsi első mély-ég rajza. Nem árulok el nagy titkot, hogy az eredmény mai szemmel nézve, háát izé... :oops: ...nem volt túl fényes.
Innentől néha én is észlelgettem, meg ugye próbáltam életet vinni a Klubba. Ez nem sikerült volna, ha Gazsi a maga alapos, és lelkiismeretes módján nem kezdi el végletekig kifinomítani a rajz- és észleléstechnikáját, és ontani magából az egyre jobb, és jobb rajzokat. Volt olyan ráktanyai észlelőhétvége amikor egy-egy vázlatot Gazsi a -15 fokban órákon át rajzolt, és ezeket dolgozta ki aztán, amit utána visszaellenőrzött az ég alatt...
Most ez kicsit talán túlzóan hangzik, de szerintem a hazai mély-ég rajzolás minősége nagyot ugrott az ő munkái hatására, és a klubba később becsatlakozó friss erők jóvoltából.


Pont ilyesmire gondoltam, és ez mozgalmi - amatőrtörténeti szempontból is érdekes történet. A mostani észlelőgárdától egyre gyakrabban hallom, hogy ilyen kis történetek kellenének, amiből ők is okulnának, hiszen a mai magyar mélyegezés nem érthető meg néhány nagyon emblematikus személyiség nélkül. Ilyen volt Szentmártoni Béla - akit én nem ismertem, de a munkásságával alaposan megismerkedtem. És ilyen Bakos Gazsi, akinek a mélyégrajzait rengetegszer megcsodálhattuk a rovatban. Ma már Gazsi az égbolt mélységeit más módszerekkel kutatja - de reméljük, észleléseivel fogunk még találkozni. Arról azonban, hogy milyen módszerrel is dolgozott ő, nem sokat tudni! Ezért is érdekes az egyik félmondatod a -15 fokban órákig rajzoló, a rajzot visszaellenőrző Gazsiról.
Azt, hogy milyen hatással volt, felmérni se lehet: pontos, jó minőségű rajzok nagytávcsővel, munkája egy egész generációnak, többek közt a ma aktív rajzolók többségének adott inspirációt.
Így Szabó Gábornak, Szabó M. Gyulának (akiről ma már talán kevesebben tudják, hogy régebben nagyon sok és kiváló mélyégrajzot készített), Tóth Zoltánnak, nekem, és még sorolhatnám.
Szükség van a mozgalmi múltunkra, mert ez a forrásunk, innen merítünk erőt.

Snt
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.04. 15:01

santage írta:...
észlelőgárdától egyre gyakrabban hallom, hogy ilyen kis történetek kellenének, amiből ők is okulnának, hiszen a mai magyar mélyegezés nem érthető meg néhány nagyon emblematikus személyiség nélkül. Ilyen volt Szentmártoni Béla - akit én nem ismertem, de a munkásságával alaposan megismerkedtem. És ilyen Bakos Gazsi, akinek a mélyégrajzait rengetegszer megcsodálhattuk a rovatban. Ma már Gazsi az égbolt mélységeit más módszerekkel kutatja - de reméljük, észleléseivel fogunk még találkozni. Arról azonban, hogy milyen módszerrel is dolgozott ő, nem sokat tudni! Ezért is érdekes az egyik félmondatod a -15 fokban órákig rajzoló, a rajzot visszaellenőrző Gazsiról.

Azért az Amatőrcsillagászok Kézikönyve első kiadásában éppen Gazsi írta a mélyeges fejezet jelentős részét, és a rajzolási módszertan is szerepel a kötetben. :) Ugye Szentmártoni Bélának köszönhetjük a mélyegezés gyakorlatának elindítását, igaz ez az AAK-ban szinte kizárólag szöveges leírásokból állt. A Messiereket fel is dolgozták, külön füzetben megjelentetve, hogy melyik M milyen műszerben hogy is néz ki. Tehát az első Messier Album AAK kiadvány volt. :)
Kevesen tudják, hogy a '70-es évek közepén Pesten a GAK-os csapat csinált pár vázlatrajzot is Messierekről a 20L-el. A Meteorban később induló mélyég rovat Papp Sanyi nevéhez fűződik. A ma is használt rajzos-leírós észlelési módszert ő honosította meg, tehát szintén megkerülhetetlen alakja a hazai mélyegezésnek.

santage írta:Azt, hogy milyen hatással volt, felmérni se lehet: pontos, jó minőségű rajzok nagytávcsővel, munkája egy egész generációnak, többek közt a ma aktív rajzolók többségének adott inspirációt.
Így Szabó Gábornak, Szabó M. Gyulának (akiről ma már talán kevesebben tudják, hogy régebben nagyon sok és kiváló mélyégrajzot készített), Tóth Zoltánnak, nekem, és még sorolhatnám.
Szükség van a mozgalmi múltunkra, mert ez a forrásunk, innen merítünk erőt.

Gazsi rajzai eleinte egy karácsonyra kapott Mizárral készültek, majd Ráktanyán is folytatta amikor beindultak a rendszeres újholdas észlelőhétvégék. Szintén 11T-vel, hála Szitkay Gábor barátunknak, aki révén állandóan lent volt egy ilyen nagyszerű műszer. Ez volt a főszereplő a hazai első Messier Marathonban is (hogy hogynem szintén Gazsi által elkövetve, aki a tubust leszedve, kézből egy romos falra mászva nézte hajnalban az M6-ot egy jobb kilátású helyről, mert az MCSE házikó előtt nem volt túl jó horizont. Később ide került a sokak által ismert Vörös Ördög a híres-hírhedt 44,5T Odussey2 dobson -- szintén Szitkay Gabinak köszönhetően. Közben a rajzok folyamatosan fejlődtek, némelyik észlelőlapon több éjszaka is szerepel a dátum rovatban. :) Ez a 44,5T hozta az M51-ben kitört (hirtelen nem emlékszem már az évre1995??) szupernóva független felfedezését is.

Az általad is kiemelt Szabó M Gyulus rajzait már azt hiszem emlegettük errefelé rajzolói stílus kapcsán. :) Emlékszem még amikor tömött borítékokat hozott a posta Szegedről, egy akkor még ismeretlen emberkétől. De voltak mások is, pl. Józsa Sanyi, Kárpáti Ádám, Erdei Józsi -- ha nem haragszotok inkább nem írok bővebb névlistát, mert nem szeretnék kihagyni senkit. Bizony a hosszú évek alatt sok tucat új észlelő jelentkezett a Messier Klubnál észlelésekkel, én meg egyre szenilisebb leszek... Ez látszik az ide írt nosztalgikus lányregényeimen is. :)
Amcsillüdv: Nyözö
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: bognart » 2009.11.19. 11:54

Teljesen megfeledkeztem erről a topikról !

Kép

Kép
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Porrima
Hozzászólások: 254
Csatlakozott: 2009.09.20. 20:52

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: Porrima » 2009.11.19. 23:01

nyozo írta:Innentől néha én is észlelgettem, meg ugye próbáltam életet vinni a Klubba. Ez nem sikerült volna, ha Gazsi a maga alapos, és lelkiismeretes módján nem kezdi el végletekig kifinomítani a rajz- és észleléstechnikáját, és ontani magából az egyre jobb, és jobb rajzokat. Volt olyan ráktanyai észlelőhétvége amikor egy-egy vázlatot Gazsi a -15 fokban órákon át rajzolt, és ezeket dolgozta ki aztán, amit utána visszaellenőrzött az ég alatt...
Most ez kicsit talán túlzóan hangzik, de szerintem a hazai mély-ég rajzolás minősége nagyot ugrott az ő munkái hatására, és a klubba később becsatlakozó friss erők jóvoltából.


Most néztem bele ebbe a topicba, és ha nem haragusztok, megemlítenék egy régi történetet.
(Bakos Gazsi munkája nem szorul méltatásra, de azért leírom.)
1994-ben a Bajai Bemutató Csillagvizsgáló vezetőjeként egyike voltam az "Égre néző szemek" évente megrendezett kiállítás szervezőinek, amelynek kapcsán pályázatot is kiírtunk több témakörben. Erre küldött be Gazsi egy mély-ég rajzokat tartalmazó posztert: akkor láttam, hogy milyen is egy igazi rajz! Az természetes, hogy díjat is nyert vele; szerencsénkre most is a csv. birtokában van a mű.

Üdv.: Vaskúti Gyuri
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.21. 21:14

Porrima írta:
nyozo írta:Innentől néha én is észlelgettem, meg ugye próbáltam életet vinni a Klubba. Ez nem sikerült volna, ha Gazsi a maga alapos, és lelkiismeretes módján nem kezdi el végletekig kifinomítani a rajz- és észleléstechnikáját, és ontani magából az egyre jobb, és jobb rajzokat. Volt olyan ráktanyai észlelőhétvége amikor egy-egy vázlatot Gazsi a -15 fokban órákon át rajzolt, és ezeket dolgozta ki aztán, amit utána visszaellenőrzött az ég alatt...
Most ez kicsit talán túlzóan hangzik, de szerintem a hazai mély-ég rajzolás minősége nagyot ugrott az ő munkái hatására, és a klubba később becsatlakozó friss erők jóvoltából.


Most néztem bele ebbe a topicba, és ha nem haragusztok, megemlítenék egy régi történetet.
(Bakos Gazsi munkája nem szorul méltatásra, de azért leírom.)
1994-ben a Bajai Bemutató Csillagvizsgáló vezetőjeként egyike voltam az "Égre néző szemek" évente megrendezett kiállítás szervezőinek, amelynek kapcsán pályázatot is kiírtunk több témakörben. Erre küldött be Gazsi egy mély-ég rajzokat tartalmazó posztert: akkor láttam, hogy milyen is egy igazi rajz! Az természetes, hogy díjat is nyert vele; szerencsénkre most is a csv. birtokában van a mű.

Üdv.: Vaskúti Gyuri


Ez a történet tényleg épp ide kínálkozott! Az említett poszterről nem is tudtam, de szerintem mások sem nagyon. Egészen addig, míg az idei szegedi találkozó előtt fel nem hívott Kernya Jani, hogy létezik ez a poszter, és az archívumban lenne a helye. Megkérdezte Hegedüs Tibit, aki a mélyég-rovatnak ajándékozta a tablót, s el is hozta magával a találkozóra. Most pillanatnyilag a Szegedi Csillagvizsgálóban található a munka, rajta sok közöletlen Gazsi-rajzzal, melyek körül néhányat be is szeretnék majd mutatni a Meteorban. Nagyon meg fog lepődni Gazsi, ha 15 év után viszontlátja a rajzait...:)

snt
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: sp. » 2009.11.21. 22:06

naon kirrály a múlt(főleg mátyáskirály), csak az a gond hogy sehol nem láthatjuk ezeket a nagyszerű rajzokat.
Tamás rajza viszont bíztató, sztem 1kis idő és oly nagyszerü lesz ebben a témában is mint az a legutóbbi Hold rajza.
sp.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.25. 21:53

sp. írta:naon kirrály a múlt(főleg mátyáskirály), csak az a gond hogy sehol nem láthatjuk ezeket a nagyszerű rajzokat.
Tamás rajza viszont bíztató, sztem 1kis idő és oly nagyszerü lesz ebben a témában is mint az a legutóbbi Hold rajza.
sp.



Erre jelent majd megoldást a régi Meteorok digitalizálása.
Nem is kell olyan régre visszamenni, a 2004 előttiek tele vannak szuper rajzokkal. És sok egyéb ínyencséggel is.

snt
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: sp. » 2009.11.25. 22:47

tényleg blc! a szkenneléses témára emlékszel még a makszutov fórum-ról? ha akkor elkapjuk, már rég túl lennénk a dolgon :) :( no mindegy. majd csak lesz valami előbb utóbb. :D
sp.

http://www.makszutov.hu/forum/viewtopic ... 0&start=15
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Mélyég- és üstökösrajzolás

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.11.25. 23:44

Friss (mai) információim szerint a szkennelés jól halad, 2009. dec. 31-ig lezárul. A PDF fájlokat 2010 elején elkezdjük kipakolni őket a webre (Csillagváros regisztráció és MCSE-tagság lesz az elérés feltétele).

Én pedig 2010 elejéig -- két pelenkázás között -- megpróbálom lefejleszteni a megtekintést lehetővé tévő alkalmazást, bízom benne, hogy határidőre meglesz.
Kérlek, a honlap használatával kapcsolatos új kérdés beküldése előtt először olvasd el az alábbiakat:
Válasz küldése

Vissza: “Rajzolástechnika”