Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2013.12.26. 03:14

Nem az a gond. A lézer a köröcskébe megy onnét a kolomátorba. Ez eddig ok. De ha belenézek a tubusba előlről, akkor mintha a tükör nem jól állna, mintha el lenne fordúlva kicsit. És nem tudom hogy ez igy kell hogy legyen?
A piros vonal ami elvileg a tükör közepén fut, és a kihuzat felé néz. De nemkem mintha a kék vonal irányába állna. Ettől még be lehet állítani a lézert, de nem hinném hogy ez a jó.
swn2501heq5-5.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv: Géza
UBI
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2011.09.07. 18:53

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: UBI » 2013.12.26. 12:13

Szevasz Géza!
A segédtükör középső csavarját óvatosan meglazítod -általában egy rugó feszíti a csavart- addig, hogy kézzel, de nagyon kicsi mozdulatokkal beállítod a fókuszírozó irányába, hogy a főtükör közepét lássad. /jelölés a főtükrön/ Majd szintén óvatosan meghúzod a csavart, hogy a segédtükör ne mozduljon el. Az egyenlőre nem gond ha egy kicsit elcsúszik a főtükör közepe. Ez a beállítás feltételezi, hogy a segédtükör megfelelő szögben áll. Ha nem, a pozicionáló csavarokkal /3 db hernyó/lehet beállítani. Ebben az esetben középső csavar ne legyen megfeszítve, de ne legyen annyira laza, hogy a segédtükör a tengelye körül elmozduljon! A lényeg: a főtükröt kőrnek, ill. a leszorító karmantyúkat egyforma nagyságúnak kell látni! Ha kész mindent rögzíteni kell. Ez után kerül sor a jusztírozásra a szokásos módon. Arra vigyázz, hogy a főtükör ne legyen nagyon megdőlve a tubus szimetria tengelyéhez képest. Sikeres munkát!
150x1800MC+Celestron CG5 GT, Omni XLT120x1000+EQ5, 200x1000N+Dobson 20x80 Levenhuk/BRUNO PLUS/
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2013.12.26. 20:48

Köszönöm.
Elvileg most jól áll. Gondolom ezeket gyárilag össze dobják, ahogy esik úgy puffan alapon.
Most már csak a polarkukker nem tetszik. Illetve valamit nem értek. Tudom hol a Polaris, azt is hogy mit jelent hogy mondjuk 12:34H, meg ilyenek. De fura hogy ha a Polarist elhelyezem a helyén, olyan nagynak tűnik a kör Elvileg kb két fokon körüli kört ír le. Ilyen nagy lenne az a keresőben?
Egyenlőre kezdő vagyok, ezért kérdezek ennyit és ilyen hülyeségeket. :lol:
Üdv: Géza
kincsesm
Hozzászólások: 124
Csatlakozott: 2009.09.19. 13:00

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: kincsesm » 2014.04.09. 22:39

Sziasztok,

Ha adott egy fényerős (pl. f/4) átfúrt parabolatükör (pl. Cassegrain-hez készült). Az ember ezt beépítené mégis inkább egy newton távcsőbe. Hogyan kell jusztírozni? A tükör közepén nincs kis festett pötty, mert ugye lyuk van ott. A Jusztírozós módszherekhez tudtommal kellene a tükör közepén jelzés.

Misi
Sidius

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.04.10. 06:24

A jusztírozás elsődleges fontosságú, de nem kell nagy feneket keríteni neki. Én pont ilyen tükröt használok, és se milliós értékű segédeszközök, se több hét megfeszített munkája, sem pedig középső jelölés nem feltétlenül kell hozzá. :) Ha van lézer, akkor azzal a segédtükröt be lehet állítani, ekkora fényerőnél már az eltolással is számolni kell. Utána a kihuzatba pillantva kb. be lehet állítani a főtükröt. A csillagos ég a legjobb kollimátor, csillagteszttel finomítani kell, és ha a kép legalább D nagyításon szimmetrikus, akkor kész is. Ha nem koncentrikus a fénygyűrű, akkor a főtükrön billentünk: a kép a LM-ben abba az irányba mozduljon, amerre a fénygyűrű szélesebb. (Csak legyen olyan tükörfoglalat is, amelyik tényleg a helyén tartja a főtükröt.)
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Varus » 2014.04.27. 10:17

Sziasztok!

Van egy 105/600-as RR akromatikus refraktorom, amire talán ráférne már egy jusztírozás. Műszaki érzékem nincs, ezért nemigen merek nekikezdeni. Az egyik hazai távcsőforgalmazó honlapján leírják a beállítás lépéseit, de ezzel nem lettem okosabb. Az áll benne, hogy a foglalat csavarpárjainál a pár egyik tagja tartja a lencsefoglalatot (tartócsavar), a másik ellenhúzza a tartócsavart, hogy finoman állítani lehessen a foglalatot. Az ábrán viszont sajnos nincs megjelölve, hogy mely csavar melyik funkciót végzi. Ha tudnátok nekem tanácsokkal segíteni, azt megköszönöm.
A másik kérdésem:
A refraktor beállításához vásároltam egy kínai, kimondottan refraktorokhoz való jusztírokulárt. A beállítást azonban el lehet végezni jusztírlézerrel is? Az itthon kapható, Newton-reflektoroknál használatos jusztírlézerek alkalmazhatóak a lencsés távcsöveknél is?
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.04.27. 13:08

Varus

Az sajat tapasztalatom lezerel nem valami jok.
Be alitotam a newton tavcsoveket vele es katasztrofa volt .
A lezer kb. 20 -25mm-el ferden vert.
Szoval a kedves kinaiak azt kivanjak hogy arulnak semmire sem jo lezereket es nekem kellene gyotorjem magam eloszor bealitani a lezert es csak ezutan a tavcsoveket.
Visza tertem a Cheshire kolimatorhoz.Ez meg felel a refraktoroknal is.
Be teszed a Cheshire kolimatort a fokuszerben es le takarod az objektivet a fedovel vagy valami masal ugy hogy ne kapjon fenyet csak a Cheshire okulartol.
Adig alitgatod az objektivet es a fokuszer csavarokat medig oszes reflexiok (amit latol a tubusban) koncentrikusok.
Egyenlore csak 60 mm-es refraktorok vannak tulajdonomban, hat darab.
A 60x700mm -es ,a 60x800mm-es es 60x828mm-es ,ezzel a kolimacio modszerrel felbontjak az Epsilon Lyrae dupla-duplat es a Porrima kettos meg nem volt bontva de a ket difrakcio gyuru gyonyoruen latszanak.
Csak az a hajsazal res hianyzik!
Hogy ha nem lesz itt,lesz a epitesben levo 83x830 mm-es Jaegers refraktorban.

Udv,Mircea
ezrrl
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2013.03.13. 00:43

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: ezrrl » 2014.04.27. 13:10

Szervusz(tok)!

Akkor én is csatlakozom jusztírozás kérdésében az előttem szólóhoz.Az általa említett cikket én is olvastam,nem sokra mente vele(bár ez tuti nem a cikk hibája).Sánta Gábortól olvastam viszont 1 másik írást,ahol is a kihuzat jusztírjáról beszél.Konkrétan én, ez az amit nem tudok,hogy hogyan kell elvégezni!
A refraktorom SW 80/400.

Segítségeteket előre is köszönöm!
Pisti006
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2013.12.01. 08:23

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Pisti006 » 2014.06.08. 15:41

Kezdő vagyok!Van egy gyári SW 130/900-as távcsövem.Az vele a problémám hogy nincs megjelölve a főtükör közepe!Ezt utólag hogy lehet kivitelezni és milyen anyagot használjak a jelölésre?
Sidius

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.06.08. 19:05

Szia!

Nem kell feltétlenül a középső jelölés. Ha a segédtükör jól áll, akkor a főtükör döntésével okulár nélkül addig korrigálunk, míg a tükörképek koncentrikusok lesznek. Ezután főtükörrel együtt csillagteszttel lehet finomítani, ahogy pár hozzászólással ezelőtt leírtam. (Különben a főtükröt kiszerelve annak tartóján is kijelölhető a középpont, ehhez beállítható a segéd.)
Ha mindenképpen ragaszkodsz a középső jelöléshez, akkor egy a tükörrel egyező átmérőjű kör alakú lap közepén kis lyukat kell vágni, utána átjelölhető vékony alkoholos filccel a középpont, pl. egy kis karika formájában. A tükör legyen tiszta, óvatosan kell kezelni, nehogy karcolódjon. A lapot nem kell rányomni, "könnyű kézzel" kell dolgozni. A fényerő viszonylag kicsi, bőven elégséges pontosság érhető így el.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”