Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.07.26. 13:36

Lehet, hogy "konzervatív" amatőrcsillagász vagyok, de én egy jó binoklit alapfelszerelésnek, ideális kezdő "műszernek" tartok, amit azután akár egy életen át is használ az ember. Ebből következően nem érdemes kínai vacakot venni.
Továbbá látni kell, hogy egy binoklitól nem szabad távcsőre jellemző tulajdonságokat elvárni.
Én pl. 10-12x-es nagyításúnál nagyobbat sohasem vennék, de az átmérője minél nagyobb, annál jobb - feltéve, hogy nem megy az optikai minőség rovására. Nekem egy több, mint 30 éves 7x50-es Zeiss-em van, amit sohasem fogok eladni!
A zenitben történő nyaktörés ellen pedig kiváló gyógyszer egy isolier vagy matrac, kispárnával. Így ismerkedtem az éggel éveken át. Szuper! (Csak nem szabad elaludni közben...)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.07.26. 13:51

géza írta:A minőségnek ára van. Ez igy volt régen és igy van most is. Binókra gondolok. Az első valóban jó binóm közel egyhavi fizetésembe került. Jénai Zeiss. Pillanatok alatt élesre állithattam, koccanásokat birta (ez velejár, ha használatban van). Ma tömegesen van olcsóbb, ujonan kitünőnek mutatkozó, sok variációban. Az első gyanus jel ezeknél az élesreállitás bizonytalansága, figyelés közben csavargatni kell kényszeritően. Ezzel ellenkező véletlenek előfordulnak, gyártáskor a részletek összepasszolnak de ezek sem fixáltak, a felhasznált olcsóbb mechanika miatt. Nem tartós állapot. Aki komolyan gondolja, nem sajnálja azt az "egyhavit", azoktól itt panaszt még nem olvastam. Aki nem jártas optikai mechanika javitásában, gondolja meg az olcsóbbak megvásárlását. Költségesek lesznek vagy kidobott pénz. Középáru jobbak Eschenbach, Minox, némelyik Celestron.


Valóban az olcsóbb árkategóriás termékek, legyen az binokulár vagy bármi, csodát ne várjunk el egyiktől se. Ezt tudja a gyártó is és a forgalmazó is tudatában van ezzel. Ezzel tisztában kell lenni vagy kellene - akkor, amikor ezt megakarjuk venni. Persze nem mindenki akarja vagy tudja megvenni a jóval drágább, strapa bíróbb darabokat - amely tényleg hűséges társa lehet az embernek. Az is előfordulhat, hogy a drága termék mellé vesz egy minden napos használatra egy olcsóbbat.

Másrészt pedig e binokulár vagy bárminek a karbantartása megfelelő szerszámot, szakképzettséget, anyagokat igényel. Ezért nem mindegy, hogy kire bízza pl. a binukulár szervizelését az ember. Az olcsóbb árkategóriás binokulárokat persze nem biztos, hogy szervizeltetném, de a saját Zeisseimet meg nem biztos, hogy bárkinek is oda adnám szervizelni. Az életben éri az embert keserű tapasztalat ilyen ügyben is, sajnálatos módon én is megjártam a sajátommal...

A barátom vásárolt pár éve leértékelve magának egy nagyobb átmérőjű binokulárt. Márkát direkt nem írok, nem akarom, hogy problémám legyen a hazai céggel e miatt. Az olcsóságnak az lett az ára, hogy folyamatosan jusztírozni kell a binokulárt, mert kettőz a képe. Állandóan elmegy a bejusztírozott állapot ezért eladta. Megéri e ez a folyamatos vesződést? Szerintem nem, de mindenki döntse el magában. A barátom pedig ahogy én ismerem, mindig is óvta, védte a binokulárját, hogy ütődés, rázkódás ne érje és mégis bele futott a csapdába.

Nem voltak olcsóak a meglévő binokulárjaim, de ezekkel probléma szerencsére nincsen. Nem régen volt szervizelve a kis 6x30-as Zeiss binokulárom, mely hegyi túráim kedves ki műszere. 1929-ben készült, idős kora ellenére egészséges, ép darab. Képe a korának megfelelő. Szívesen megmutatom bárkinek, aki kíváncsii erre a régi kis binokulárra és képére. Akit érdekel a dolog, keressen meg privátban.

Ha a binokulár már nagyobb (60-70 mm), vagy esetleg a nagyítása 10x nagyításnál több, érdemes hozzá várásrolni egy kellően stabil, de hordozható állványt. Ez segít abban, hogy pár tized mg-val halványabb, részletesebb dolgokat lássál meg vele.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.08.15. 10:14

Üdvözletem.
Segitséget szeretnék kérni távcsővásárlással kapcsolatban,mert a Mc127 -es ,ami a Tal 125-ös kiváltására jelöltetett nem nyerte el a tetszésemet,és hosszas töprengés után úgy döntöttem inkább megduplázom a rászánt összeget -1ooo eur max- ,és veszek egy apo tripletet-már ha tényleg az,aminek mondják -bár gyanúsan olcsó.
Erról lenne szó, vagy ha van jobb ajánlat.Köszönöm előre is.

http://astromagazin.ro/telescoape-astro ... -ota-.html
vagy ez

http://astromagazin.ro/telescoape-astro ... m-f7-.html
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.08.15. 10:42

devil írta:Üdvözletem.
Segitséget szeretnék kérni távcsővásárlással kapcsolatban,mert a Mc127 -es ,ami a Tal 125-ös kiváltására jelöltetett nem nyerte el a tetszésemet,és hosszas töprengés után úgy döntöttem inkább megduplázom a rászánt összeget -1ooo eur max- ,és veszek egy apo tripletet-már ha tényleg az,aminek mondják -bár gyanúsan olcsó.
Erról lenne szó, vagy ha van jobb ajánlat.Köszönöm előre is.

http://astromagazin.ro/telescoape-astro ... -ota-.html
vagy ez

http://astromagazin.ro/telescoape-astro ... m-f7-.html

Mi a bajod az MC127-tel?
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.08.15. 10:53

A Tal jobb képet ad, lefele nem megyek.
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.08.15. 11:01

devil írta:A Tal jobb képet ad, lefele nem megyek.

A 102-es ES triplet tubus ára 1500 eur. Ha 1000 eur-ért megkapod, akkor azért ajándék. Ha nem ragaszkodsz a triplet lencséhez és nagyobb fényerőhöz egy SkyWatcher 100-as apo (https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... -100-900ed) kitűnő választás.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.08.15. 11:10

Köszönöm!
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2017.08.18. 15:07

hali. vásárlás előtt állok. a kiszemeltem :
William Optics FLT110TMB Triplet refractor F7
egy ilyen tubus, az ára kb.800 font.
van valakinek véleménye a fenti tubusról?
esetleg van egy 90mm-es F6.9 szintén WO megrez de csak duplet, flattenerrel, igaz csak 400 font az ára.

megéri a 800 fontot a 110mm-es vagy elég a 90-es?
bolygó és mélyég a cél foto és vizuális megfigyelés.

valamint kellene hozzá egy jó mechanika, ebben is kérném a segítséget.
A mobilitás lenne a fő cél./ tehát az ilyen 40-60kg-os mechanikák kizárva, inkább nem fotozom, a GO-TO viszont előny./
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2017.08.18. 16:03

popey37 írta:hali. vásárlás előtt állok. a kiszemeltem :
William Optics FLT110TMB Triplet refractor F7
egy ilyen tubus, az ára kb.800 font.
van valakinek véleménye a fenti tubusról?
esetleg van egy 90mm-es F6.9 szintén WO megrez de csak duplet, flattenerrel, igaz csak 400 font az ára.

megéri a 800 fontot a 110mm-es vagy elég a 90-es?
bolygó és mélyég a cél foto és vizuális megfigyelés.

valamint kellene hozzá egy jó mechanika, ebben is kérném a segítséget.
A mobilitás lenne a fő cél./ tehát az ilyen 40-60kg-os mechanikák kizárva, inkább nem fotozom, a GO-TO viszont előny./

800 Font-ért "ajándék" a 110-es WO triplet. Ez alá EQ-5 (goto) a minimum akár vizuálisan, akár fotózni.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”