Refraktorokról - általában

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.12.12. 13:46

kazi írta:
2021.12.12. 13:43
Szóval ezeket azért veszik, hogy legyen ilyen otthon...
Ez nem igaz szerintem.

En pl es sok kulfoldi es nehany hazai ismerosom nem azert veszi, hogy legyen otthon. Nekem pl fent van a kupolamban, sokan masok is konkretan napi szintem hasznaljak oket. Mindemellett jo befektetes is, hiszen az aruk csak felfele megy.
kazi
Hozzászólások: 1206
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.12.12. 14:24

cbo írta:
2021.12.12. 13:46
kazi írta:
2021.12.12. 13:43
Szóval ezeket azért veszik, hogy legyen ilyen otthon...
Ez nem igaz szerintem.

En pl es sok kulfoldi es nehany hazai ismerosom nem azert veszi, hogy legyen otthon. Nekem pl fent van a kupolamban, sokan masok is konkretan napi szintem hasznaljak oket. Mindemellett jo befektetes is, hiszen az aruk csak felfele megy.
Ez nem igazán mond ellent annak, amit én írtam. Neked sem azert van fent a kupolában, mert annyira szükség van az optikai teljesítményére..
Használják őket hobbiból. A befektetés részével is egyet értek, de írtam is, hogy ezek gyűjtői darabok.
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Varus » 2021.12.12. 14:30

Ha már szóba kerültek a régi akromatikus tubusok, akkor ajánlanám ezt az oldalt:

https://www.dark-star.it/astronomia-art ... rumentali/

Sok távcsőteszt olvasható, én fordítóprogram segítségével eléggé jól elboldogultam.

Varus
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.12.12. 14:34

Iskum Joska ma napig ezekkel kesziti a bolygo eszleleseit, en Holdat fotozom vele mert brutal kontrasztos pl a Zeiss 80/1200-as kepe, nem lattam meg ilyen Airy-korongos es difrakcios gyurus kepet, mint ebben (mondjuk ez a lencse legendas). En pl most epitek egy Zeiss AS 100/1000-es tubust. Tehat szuksegem van ezek gyakorlatilag hibatlan optikai feluleteire es az ebbol adodo kepminosegre, a ket tagbol adodo szini problemat meg egy Baader semi-APO szuro helyre teszi.
Megint mas egy 100/1000-essel bemutatozik. Tehat hulyeseg, hogy sznobsag miatt veszik ezeket. Sok pl Zeiss, Goto vasarlot ismerek szemelyesen. Szerintem maga a kijelentes az altalanosito es feluletes. De pont ez a szep, hogy adott temarol mennyire eltero velemenyek alakulhatnak ki. Az enyem ez.
Azt persze mindenki tudja, hogy van mar a regebbi optikaknal modernebb APO is, de pl a Zeiss Meniscastol nem tudok jobbat ebben az atmeroben ma se.
Hiaba vannak ui. hasonlo meretu hazai triplet APO-k ha fos es hullamzo a minoseguk.

De nem csak Zeiss, Goto van ilyen, sok mas is, szerencsere.
kazi
Hozzászólások: 1206
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.12.12. 15:08

cbo írta:
2021.12.12. 14:34
Iskum Joska ma napig ezekkel kesziti a bolygo eszleleseit, en Holdat fotozom vele mert brutal kontrasztos pl a Zeiss 80/1200-as kepe, nem lattam meg ilyen Airy-korongos es difrakcios gyurus kepet, mint ebben (mondjuk ez a lencse legendas). En pl most epitek egy Zeiss AS 100/1000-es tubust. Tehat szuksegem van ezek gyakorlatilag hibatlan optikai feluleteire es az ebbol adodo kepminosegre, a ket tagbol adodo szini problemat meg egy Baader semi-APO szuro helyre teszi.
Megint mas egy 100/1000-essel bemutatozik. Tehat hulyeseg, hogy sznobsag miatt veszik ezeket. Sok pl Zeiss, Goto vasarlot ismerek szemelyesen. Szerintem maga a kijelentes az altalanosito es feluletes.
Azt mindenki tudja, hogy van mar toluk modernebb APO is, de pl a Zeiss Meniscastol nem tudok jobbat ebben az atmeroben ma se.
Hiaba vannak ui. hasonlo meretu hazai triplet APO-k ha fos a minoseguk.

De nem csak Zeiss, Goto van ilyen, sok mas is, szerencsere.
Lehet észlelni ezekkel is, nem mondtam, hogy nem.
Az hogy ezzel jobb Hold fotókat tudsz csinálni, mint pl a TMB apoddal hááát ..
A szép airy korong egy kis átmérőjű, hosszú fókuszú akromátban meg nem olyan nagy dolog, mint ahogy az be van állítva. A SW90/900-at leblendéztem 60-asra, olyan volt benne a Castor, mint két LED. :)
De nincs ezzel baj, valószínűleg én is beszereznék egy ilyet, ha lenne rá lehetőségem és használnám is, de kizárólag a gyűjtői szenvedély miatt, nem azért mert ezekben szebb a Hold. :)
A Zeiss meniscas-hoz nem tudok hozzászólni, nem próbáltam. Arról is olvastam már, hogy annyira nem jó, mint amibe kerül, de ezt se megerősíteni, de megcáfolni nem tudom.

Azért csak odaszúrtál a végén. :lol:

Ja és az, hogy a színi hibát helyre teszi a semi apo szűrő: hát nem.. :)
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1193
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.12.13. 09:53

Sziasztok!
Két kérdésem van;
-az objektív foglalatban a homorú lencse passzosan illeszkedik, viszont a első,kétszer domború kicsit kotyogós. Ez hiba vagy a szorítógyűrű úgyis a helyére tolja?
- beállítottam/kollimáltam a refraktort. Most már tényleg pöpec,kihuzat az optikai tengelyen,központosan mozog.
Viszont ha berakom a zenittükröt,már látok némi elmozdulást.
Most nem tudom,hogy ez a zennittükör hibája vagy a kihuzat nem központos rögzítése miatt.
Ha a kihuzat rögzítése a probléma,akkor nem jó a beállítás sem, mert elnyomta a kollimációs okulárt is.
Hogyan tudnám önmagában a zenittükröt letesztelni,annak érdekében,hogy megtudjam ki a "bűnös" és melyiket orvosoljam?
Természetesen szobai körülmények között,mert tiszta ég felénk egy ideje nincs és ahogy látom mostanában nem is lesz. :cry:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Anti_45 2021.12.13. 09:56-kor.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.12.13. 09:55

gyulaipal írta:
2021.12.11. 21:15
Vizi Péter írta:
2021.12.11. 18:59
Végh Zoli: GyP válaszát megelőzöm azzal, amit itt már leírtam. A SkyWatcher 80/910-es optikák nagyon jók, fillérekért. Szerintem egy rendes fém foglalatban rendes kihuzattal abszolút hozzák azt, amit egy 80-as Fraunhofer tud. Ettől jobbat szerintem csak kis szériás gyártás sokszoros árért tudna nyújtani, annyi pénzért meg már 200-as newton inkább.
Sok olyan cikket olvastam, hogy valaki szerzett valami garantáltam hiper-tökéletes Newton tükröt, megépítette belőle a távcsövet és az NEM váltotta be a hozzá fűzött reményeket, a termikus problémák miatt. Ezek a problémák megoldódtak mára? Működik ez a ventillátoros hűtés dolog? Ha igen, akkor szabadon növelhetjük az átmérőt, akkor a tükrök használata a logikus (pl. Makszutov-Newton). Ha viszont ma sem adnak olyan nyugodt képet a tükrös távcsövek, mint a refraktorok, akkor valami nagyobb lencse a megoldás .
Mivel egy Newtonban a főtükör felületi pontatlanságait nemigen tudjuk további optikai elemekkel korrigálni (természetesen nem a kóma korrekciójáról beszélek), ezért a főtükörnek eleve "konyhakésznek" kell lennie. Ehhez viszont feszültségmentes üvegre van szükség annak érdekében, hogy a szokásos hőmérséklet tartományon belül (-20-+30C°) jól működjön. Ha ez adott és ráadásul egy ügyes kezű tükörcsiszoló megfelelő szakértelemmel nyúl hozzá, akkor fillérekből megoldhatók a termikus problémák (Főtükör hűtése topik). Jó seeing esetén az eredmény: tűéles bolygókép, valamint nyugodt, feszes diffrakciós kép csillagon. Sajnos kis hazánkban nem sokan képesek prémium minőségű tükröket polírozni, de egy kínai távcső jó alap lehet, ha a beledobált üvegek feszültségmentesek.

Persze van olyan is, amikor garantálják a felületi pontosságot és emiatt (is) száll el a műszer ára. Pl. itt:

https://takahashi-europe.com/catalog/re ... -reflector

Nálunk is megvásárolható:

https://tavcso.hu/termek/Mewlon250

L/20 felületi pontosságot ígérnek. Kell is, mert ebben a D-K-ban 28% a kitakarás. Viszont ez egy stabil, átgondolt, kikísérletezett távcső, nem kell rajta semmit mókolni, gondolom. Áradoznak a képéről. Pedig még póklábak is vannak benne.
A jó hír az, hogy köztudottan nálunk is vannak néhányan, akik képesek a fenti minőségre, töredék áron. Azok számára lehet érdekes ez, akiknek nem fontos a márkajelzés. 350-400 ezer HUF-ból JÓ 25 centis kukkert lehet "összekalapálni", aminek az okulárjában nem 3, hanem 1 Jupiter jelenik meg, 20 felhősávval...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2021.12.13. 09:56

Vizi Péter írta:
2021.12.12. 00:59
Mindig ugyanazt járjuk körül.
Igen, sajnos ez a helyzet.

Nem tudom, hogy szabad-e ide az élet más területéről vett példát írni, de az jó hír, hogy a másik hobby-m (házimozi) háza tájékán sok szempontból még SOKKAL ROSSZABB a helyzet, mint itt, az amatőrcsillagászatban. A részletekbe nem menve:

- ott a műszeres mérések eredménye KÖSZÖNŐ VISZONYBAN SINCS a szemmel látható (vagy füllel hallható) minőséggel. Szerintem ilyen körülmények között tökfelesleges mindenféle mérés ... de azért csak van egy "iparág", amelyik folyamatosan ontja a teszteket, amelyek tele vannak színes/szagos műszeres mérési eredményekkel ... amelyeken látszik, hogy full dilettáns csinálta az összes mérést, aki a mérési hiba létezéséről sem hallott még soha (pl. egy 2% relatív hibára specifikált eszközt használva leírja, hogy a mért kontraszt 154242:1 ... és SENKI nem kérdezi meg, hogy mi értelme van 6 jegy pontossággal leírni az eredményét egy, 2% hibájú mérésnek). Ehhez képest a Rohr úr mérései "egész tényszerűen" mutatták a valóságot ( :D ) . Nem is tudom, hogy mi bajom volt velük (meg kb. mindenki másnak is, aki optikák elméletével vagy tervezésével/gyártásával foglalkozik).

- a házimozis (és lényegében azonos tényszerű paraméterekkel rendelkező) eszközök árai sokkal szélsőségesebben szórnak, mint a távcsövek esetén. Egy adott méretű (mondjuk) triplet APO távcső esetén a legolcsóbb és a legdrágább termék között van mondjuk egy 3x-os árszorzó (remélem nem írok hülyeséget). Hangfal, erősítő esetén ez simán lehet 20x-os vagy akár még sokkal nagyobb is (és semmi nem bizonyítja, hogy a 20x drágább termék bármivel is jobb lenne). Az amatőrcsillagászati eszközök árai sokszorosan értelmesebb módon vannak meghatározva, aminek szerintem örülni kell. Csak pár olyan termék van, amit durván túláraz a használtpiac, de hát ennél rosszabb sose történjen velünk ...

- a házimozisok milliókat költenek el teljesen felesleges, (a tusomány mai állása szerint) NULLA valós hatással rendelkező eszközökre (egyesek többszázezerért vesznek pl. tápkábelt, HDMI kábelt, "áramsimító" eszközöket, stb.). A dolog oka egyszerű: ami sokba kerül és boltban árulják, az biztos valami jó dolog ... tehát ha megveszem, akkor különleges/menő/király leszek. Főleg ha az adott termékeket a misztikum köde lengi körül. Egyesek szerint pont az a menő dolog, ha a tudomány szerint értelmetlen eszközökre költünk sok pénzt, hiszen ezzel jól megmutatjuk a "hülye tudósoknak", hogy "mennyit érnek". Tudomány ... műszeres mérés ... elmélet ... mind baromság.

Lehet meglepődni, de az amatőrcsillagászok ehhez képest okosan költik a pénzüket, illetve az optikai mérések is szépen mutatják a távcsövek valós minőségét (és ezt még csak idézőjelbe sem kell tenni, mivel én nem tudok egyetlen olyan esetről sem, amikor az optikai mérés eredménye akár csak egy picit is ellentmondott volna a szemmel látható valóságnak ... feltéve persze, hogy a mérést végző szakember képes volt az elmúlt 50 évben a tudását együtt feljeszteni a technológia fejlődésével).

Mivel az amatőrcsillagászatban a tudomány szépen működik, ezért (szerintem) a tudományos tényekből következő következtetések is szépen működnek. Szó szerint, ahogy Te is írtad:
1) Csodák nincsenek (nem is lehetnek, mert a tényszerűen jobb üveget a gyártó drágábban is adja, hiszen misztikum hiányában a tények alapján szabják az árat)
2) Ár/érték arány bizony játszik (az indoklás azonos az előző ponttal, kiegészítve azzal a ténnyel, hogy az optikai gyártás nem igazán automatizálható, így viszont, ha minden egyes terméket kézzel kell ellenőrizni/befejezni/beállítani akkor ehhez képzett szakember kell és esetleg nem kevés munkaóra, ami sokkal drágább egy fejlettebb országban, mint egy távolkeleti tömegtermékeket ontó üzemben ... viszont távolkeleten ezt a plusz pár munkaórát valamiért nem fektetik be a termék befejezésébe ... talán azért, mert a távolkeleti termékek esetén a vásárló által kifizetett vételárnak csak egész pici töredékét kapja a gyártó, abból a kis pénzből pedig erre nem jut).
3) nem lehet papírsúlyban méretes távcsövet gyártani, mert kell az anyag (és ugye az üvegszükséglet pl. egy optika esetén az átmérő harmadik hatványával nő ... hiszen az üveg vastagságát is növelni kell ha az átmérőt növeljük ... nem is beszélve a mechanikai részek tömegéről).

Azon gondolkozni sem érdemes, hogy a fenti tényeket megkerüljük. Az nem fog menni. Azon viszont érdemes gondolkozni, hogy találunk-e valami kiskaput, ami értelmes irányba vezet a fentiek ellenére is...

GyP
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.12.13. 19:48

Lovász András írta:
2021.12.13. 09:55

Persze van olyan is, amikor garantálják a felületi pontosságot és emiatt (is) száll el a műszer ára. Pl. itt:
Ne már! Meddig hiszel még a mesékben?

Idézet egy Antares síktükör mérési jegyzőkönyvből.
Zygo interferométeres mérés. friss, pár hetes.

"Ez azt jelenti, hogy a tükör PV-je 0,060 = 1 / 16,6 hullám a felülethez képest, ami meg sem közelíti az 1/30-as reklámot. Ezzel rendelhettem volna egy FS-t a meghirdetett 1/18-as pontosságú hullámokkal, ami 100 dollárral kevesebbe került volna. Nos, hát ..."


Jó távcső a Tak. Mewlon, semmi kétség. Néztem bele többször, de az árának legalább a fele (vagy több) a neve.
A 210-es élesség állító rendszere , nos, ... Inkább nem mondok semmit.
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2021.12.13. 23:54

Mondjuk azért halkan mondom, de valahol érthető, hogy egyesek miért vannak oda annyira ezekért a régebbi, kisebb akromátokért. Ezeket komoly optikai cégek csinálták (pl Európában, Japánban) és úgy tűnik akkoriban még a specifikációt a gyártók is komolyan vették.

Tudtam, hogy a padláson van valahol egy kis tubus, amivel kapcsolatban csak arra emlékeztem, hogy teljes őrület: acélból van a cső, legalább 4-5 kiló az 5 centis, kb. 480mm fókuszú kis tubus. Felmásztam a padlásra és megkerestem. A fókuszírozó full acél, nem lötyög vagy 50 év használat után sem. Ez nem egy csillagászati tubus, hanem egy optikai cég leselejtezett műszeréből a kollimátor távcső, valószínűleg ezzel állították elő a párhuzamos sugarakat amivel a munkadarabokat vizsgálták, tehát azt gondoltam, hogy ebben nem gagyi optika van. De főleg azért akartam megtalálni, mert a súlya miatt ha ez lenne a kereső pl. a talán egyszer elkészülő 20 centis távcsövön, akkor kevésbé lenne orrnehéz a tubus (mert EZ a kereső jelentősen hátratolná a súlypontot... :-).

A lényeg, hogy megnéztem interferométerrel, hogy mit mutat ez a legalább 50 éves vacak. Döbbenet:

Zöld színben (532nm) 98,8% a mért definíciós fényesség. A PV csak lambda/7 körüli, de a felület nagy része szinte tökéletes, a peremen van csak egy szakaszon egy minimális hiba. A gömbi hiba (3., 5., 7.-rendűek eredője) kb. lambda/30. Haha.

Vörösben (655nm) a mért Strehl 98,6% (nehogy valaki azt gondolja, hogy a zöldhöz képest a 0,2% eltérés valóság, ennél minden interferométeres mérés hibája nagyobb, a lényeg, hogy nincs jelentős szférokromatizmusa a lencsének). Most jön a csel: ha a zöldhöz képesti defókuszálódást is figyelembe vesszük (ja, elfelejtettem ideírni, hogy ez egy akromát ... valószínűleg :-) ) szóval ha a zöldre fókuszálunk, akkor a vörös Strehl a szín defókuszálódásával együtt is 61,3%. Ez azonban azt jelenti, hogy a lencse gyakorlatilag APO-nak tekinthető vörösben. Ennek az az oka, hogy a fókuszt úgy állítjuk be, hogy a szem a képet a legélesebbnek érzékelje, ez viszont akkor történik meg, ha a zöld fókuszt kicsit "túltekerjük". Magyarul picit a vörös és a zöld "közé fókuszálunk". Ettől csökken a zöld Strehl pár százalékot (hiszen a zöld ekkor picit defókuszálttá válik) ezt azonban szemmel nem vesszük észre, viszont a vörös defókusz ugyanyennyit csökken, amitől jelentősen javul a vörös Strehl. Nem vagyok biztos benne, hogy a vörös Strehl konkrétan eléri ekkor a 80%-ot, de hogy közel van hozzá, az biztos. Ez viszont azt jelenti, hogy a "vörös oldalon" ez gyakorlatilag egy apokromát. Valószínűleg pusztán azért működik ilyen jól, mert picike a lencse ... meg gondolom direkt így hangolták be a színkorrekcióját. Mindenesetre a vörösre érzékenyebb az emberi szem, mint a kékre, tehát ha ez egy csillagászati lencse lenne, akkor bolygózásra behangolt színkorrekciójú lencsének kellene tekinteni.

Kékben már kevésbé jó a helyzet. A defókuszt nem figyelembe véve ugyan 0,985 a Strehl (tehát pl. kék szűrővel éles lenne a kép) de ha a kék (zöldhöz képesti) fókusz-eltérését is belevesszük a mérésbe, akkor már 1,8 lambda defókuszálódást mutat a mérés, ami gyakorlatilag nulla definíciós fényességet jelent (magyarul egy nagy maszat a kék fény). Sajnos csak 450nm-en tudok mérni, ez pedig közelebb van az ibolyához (436nm) mint a kékhez (486nm) ... de nem ez a gond, a lényeg, hogy kékben nem igazán jól korrigált a lencse. Persze ez szemmel is látszik az interferogramra nézve: zöldben szép egyenesek az interferencia-vonalak, kék színre váltva pedig köröket látunk.

Előástam egy régi HDD-ről egy régi akromát tervet és átméreteztem a kis tubus paramétereinek megfelelően, hogy megbizonyosodjunk róla, a lencse mért színhibája megfelel az elméleti értékeknek. A szimuláció szerint ha kb. hasonlóra hangolom az akromát színkorrekcióját, akkor 1,75 lambda PV-t kell mérni kékben, mivel a mérés 1,8 lambdát adott, ez kb. megfelel a szimulációnak (pontosabban hangolva a színkorrekciót csökkenthető lett volna az eltérés, de 3% eltérés miatt szerintem ez felesleges ... és abban sem vagyok biztos, hogy a lencse fókusztávolsága pontosan 500mm, ezt csak mérőszalaggal mértem, hozzávetőlegesen). Ez tehát eddig OK. Vörösben viszont úgy tűnik "baj" van: a szimuláció szerint 0,71 lambda kellene, hogy legyen a vörös defókuszálódás ... a mérési eredmény ezzel szemben "csak" 0,37 lambda. Ez alig több, mint FELE az elméleti értéknek ... mi van? Teljesen lehetetlen, hogy ennyit tévedjen ez a mérés (defókuszra század lamba pontosnak kell lennie a mérésnek). Egy ötletem viszont volt a "probléma" lehetséges megoldására.

Előástam egy Zeiss AS 150/2250 eredeti, gyári tervét is (ugyanarról a régi HDD-ről). Ezt is átméreteztem 50/500mm-esnek és behangoltam a színkorrekcióját a mért kék defókusznak megfelelően, majd ez alapján csináltam szimulációt vörösre. A szimuláció eredménye: vörösben a várható defókusz 0,367 lambda. Ez egészen elképesztően pontosan egyezik a 0,37 lambdás mért értékkel (mivel a lencse paramétereit nem ismerjük pontosan, az ennyire pontos egyezés valószínűleg csak puszta véletlen ... de azért az egyértelműen látszik, hogy ez nem egy "mezei" akromát, hanem egy kis semi-APO, ami KurzFlint üvegből készült, azaz lényegében a Zeiss AS üvegtípusait használja). Vicces, hogy egy ilyen komoly kis lencse "szunnyadt" évekig a padláson ... nekem meg fogalmam sem volt róla, hogy milyen kis kincs volt abban a szakadt papírdobozban ... :-)

A gond csak az, hogy fogalmam sincs hogyan lehetne kiszedni a kis lencsét ebből a tubusból anélkül, hogy összetörjük ... és ahogy látom, a lencse cellája be van ragasztva a csőbe, a leszorító gyűrű pedig hátul lehet, mivel elölről nem látszik. Úgy tűnik a kis lencse ebbe a dögnehéz csőbe van "betonozva" akkor viszont nem nagyon jó másra, mint keresőnek ... amibe meg nyilván felesleges egy Zeiss AS "kategóriás" lencse ... de egyelőre nincs jobb ötletem.

Azt viszont értem, hogy miért rajonganak sokan a hasonló régebbi lencsékért, az optikai minősége ennek is kiváló ... bár csak minden távcső legalább ilyen lenne...

GyP

U.I.: Most jut eszembe: ha már van optikai tervünk a lencséről (és az szépen mutatja a mérési eredményeket, tehát megbízható) akkor ezzel szimulálhatunk új "eseteket". Pl. a zöld-vörös közé állított fókuszt is szimulálhatjuk. Megcsináltam. Ha annyit "tekerünk" a fókuszon, hogy a zöld 94% definíciós fényességet mutasson (azaz kb. 5%-ot rontunk zöldben) akkor vörösben sokat javul a helyzet, így itt 78% Strehl-t ad a szimuláció. Ez igen szépen közelíti a 80%-os APO kívánalmat (ami persze egy hozzávetőleges érték, pár százalék eltérést senki nem lát meg szemmel). Ebben a fókusz-pozícióban a 486nm-es kék színre is 44% Strehl adódik, ami azt mutatja, hogy itt nem egy nagy kék paca lesz a képben, hanem egy kicsit felfújt Airy korong, de a fény nagy része ekkor még az első diffrakciós gyűrűn belül van. A zöld felé kicsit elmozdulva a hullámhossz-skálán, 496nm-nél már 74% a szimulált Strehl, tehát a kék oldalon csak "10nm" hiányzik ahhoz, hogy a lencse értelmes módon megközelítse az APO definíciót. A baj az, hogy rövidebb hullámhosszakon viszont gyorsan romlik a leképezés. A 450nm-en mért értékről már láttuk, hogy nem túl szép, de 436nm-es ibolyában még rosszabb a helyzet: it az APO definíció által megengedett 0,5 lambda helyett kb. 2,3 lambda a PV értéke ... tehát ibolyában NEM korrigált ez a kis lencse (ami nem meglepedés, mert a KurzFlint APO-k általában így működnek). Egy modern APO-hoz képest a kék oldalon (és különösen ibolyában) a kis lencse korrigáltsága nem éri el egy modern (nagyobb átmérőjű és fényerősebb) lencse teljesítményét, de egy akromátnál sokkal jobb egy ilyen KurzFlint semi-APO. Valahol érthető, hogy miért becsülik nagyra az ehhez hasonló lencséket a használtpiacon, ilyen pontos hullámfronttal ma már kevés gyártó épít lencsét ... de a modern üveganyagok még jobb színkorrekciót tesznek lehetővé (különsöen ibolya környékén) ami lényeges előny, főleg úgy, hogy a jobb színkorrigáltsághoz nincs szükség F/10 - F/20 közötti nyílásviszonyra.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”