Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.09. 14:09

Sajnálom, Imre, hogy presztízskérdést csináltál ebből az egyszerű kérdésből.

Géza!

Ne haragudj, de nem tartom jó ötletnek különböző típusú távcsövek "versenyeztetését".
Teljesen más erősségei és gyengeségei vannak a lencsés és a tükrös távcsöveknek (és akkor az ezeken belüli altípusok különbségeiről még nem is beszéltünk...)

Pl. egy lencsés mindig színez többé-kevésbé, egy tükrös soha.
Egy lencséset alig kell kollimálgatni, a tükröset ölég gyakran.
Stb-stb.
Egyéni preferenciák dönthetnek a kérdésben.

Bevallom (ha eddig nem lett volna nyilvánvaló... :lol: ), hogy a rövid akromátok iránt nem kis ellenszenvvel viseltetem. De minden más távcső már simán szóba jöhet; viszont hogy mi a tuti, arra nincs egyértelmű válasz.

Talán egy rövid és viszonylag kis-közepes átmérőjű tükröt könnyebb jó paraboloidra készíteni, mint egy hasonló átmérőjű rövid akromátot színi hiba mentesre (ami lehetetlen), ezért a magam részéről a fényerős kategóriában inkább tükör-párti vagyok (és kóma-korrektorok is elég jók kaphatók); kivéve, ha meg tud fizetni az illető egy f/5-6 körüli APO-t, de ez nem túl gyakori eset, attól tartok.

Ha viszont a fotózás nem preferencia, hanem vizuálisan szeretnék szép képet látni a távcsőben, akkor jó eséllyel egy nagyobb és persze sokkal hosszabb lencséset választanék (valami komolyabb akromát, nagy LM-jű oklival, pl. 100-150 körüli átmérővel, max. F/10-12 nyílásviszonnyal, és SW Panorama okli-készlettel). Ha ED, az még jobb.
Igaz, az nem fér be a hátizsákba...

Ha viszont a kis méret és a hordozhatóság a No.1 preferencia, akkor egy jó nagy és minőségi binoklit választanék (állvánnyal).

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
NMÁ
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2014.07.27. 13:27

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: NMÁ » 2017.04.11. 21:54

Sziasztok!

Csak egy kis tapasztalati adalék a jó döntés nélkül, csak mert belefutottam. Ugyan az a fényerős távcső (lencsés) tudott blendézés nélkül éles képet, majd máskor "lufit" csinálni. Ennek oka gyorsan kiderült számomra. Az egyik éjszaka sokat tudtam fotózni, a másikon pedig a lufi az első pár képen nem, de idővel megjelent. Ez pedig ilyen jó tavaszi és őszi éjszakákon fordult elő, amikor a lencsén szabad szemmel szinte nem is látható pára csapódott le. NA ez még szép lufit tud csinálni.
Tedd le az M42-t száraz éjszakákra, vagy végy egy jó hosszú harmatsapkát + egy kis blende és talán jobb lesz. :-)
NMÁ
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 367
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.04.12. 09:03

Köszönöm az ötletet, Ákos, gyorsan visszanéztem a szeptemberi expókat (akkor még rendesen nyári meleg volt esténként). Sajnos a lufik azokon is ott röhögtek, így tuti, hogy a hőmérséklettől és páratartalomtól közel függetlenül is "benne van" a csőben ez a hiba. Kipróbálom a blendézést, kaptam rá itt jó ötleteket. Az talán enyhíti valamelyest. :(
Üdv: Frigyes
ragyuro
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2017.04.19. 17:19

Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: ragyuro » 2017.04.19. 17:50

Tisztelt Csillagászok!
Édesapámtól örököltem egy 1970-es években készült 200/2000 Newton távcsövet. A mechanika nagyon stabil cc 80-100 kg, rendes esztergályos munka. Sajnos a tükör korrekcióra szorul, de ezt Zsámba Pista megoldja. Szeretném használhatóvá tenni, ehhez fixen telepíteni és óraművet tenni rá. Első körben csak vizuális észlelés lenne a cél, aztán majd meglátom, hogyan tovább. Kérem segítségeteket, hogyan induljak el az óramű ügyében.
Üdvözlettel
Rábai György
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.04.19. 18:19

Üdv !

Elsőnek jó lenne látni a mechanikát, milyen a felépítése. Lehet itt képeket linkelni vagy beilleszteni a hozzászólásban úgy jobban lehetne látni miről is van szó, mik a lehetőségek.

Aztán jönnek az ötletek itt sorban.
ragyuro
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2017.04.19. 17:19

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: ragyuro » 2017.04.20. 08:44

Hello, küldök néhány képet a mechanikáról
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.04.20. 09:49

ragyuro írta:... Első körben csak vizuális észlelés lenne a cél, aztán majd meglátom, hogyan tovább. ...


Kedves Gyuri!

Isten hozott a klubban!

Ez a mechanika vizuális munkára teljesen megfelel, elegendően stabilnak, robusztusnak tűnik, de ha majd fotózni is akarsz, akkor igen jelentős (és költséges) átalakításokra lesz szükség. (Csigahajtóművek, léptető- vagy szinkronmotorok, pólus-állítás, vezérlés.) Tehát szerintem ne nyúlj hozzá; használd így, ahogy van.

Ha majd fotózni is szeretnél, akkor pedig inkább vegyél egy arra alkalmas mechanikát. Úgy gondolom, nem sokkal lesz drágább (ha drágább lenne egyáltalán), mint ezt átalakítani; kivéve, ha esetleg ingyen tudsz alkatrészeket terveztetni és forgácsolni hozzá.

Esetleg - kényelmi okok miatt - a rekta tangenciális finom-mozgatására lehetne egy hajtóművel rendelkező motort felszerelni (ilyen motoros vezérléseket lehet kapni elfogadható áron a hazai csillagászati távcső boltokban), de az csak közelítőleg, és folyamatosan változó hibával tudja az ég forgását követni a tangenciális tengely-kapcsolat miatt (ami vizuális észleléshez elfogadható kompromisszum lehet).


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
ragyuro
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2017.04.19. 17:19

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: ragyuro » 2017.04.20. 12:08

Kedves Attila !
köszönöm a szíves fogadtatást.
Kb ugyanazt gondoltam én is, amit mondtál azaz cc megtartanám a mostani állapotot, nagyobb beruházást nem tervezek (a fix telepítés így is problémát okoz, lakóhelyem (társasház) nem igazán alkalmas ) de a rekta tengely mozgatást azért meg akarom csinálni.
Üdv
Gyuri
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.04.20. 13:50

Nekem is ilyesmi karos mozgató van rajta, egy adott pontnál, ha nagyjából merőleges a tengelyre a hajtó orsó, akkor kis ideig elég pontosan mozgatja egy kis motor így is, ha meg változik kicsit utána lehet tekerni vagy valami potméterrel gyorsabbra venni a mozgatást, nézelődésre pont elég az ilyen pontosság.


Egy léptető motorral rácsatlakozol a másik végére a tekerőnek valahogy így pl.:

távcső_mechanika_motorizálás.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ragyuro
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2017.04.19. 17:19

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: ragyuro » 2017.04.20. 15:57

Köszi az ötltet. Szerinted a távcső.hu-nál 28 eFt-ért kapható EQ5 -ös (Synta) léptetőmotoros kütyü jó lenne?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”