APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.02.04. 21:08

gyulaipal írta:
2022.02.04. 20:43
A dolog az optikailag képzetlenebbek számára valóban borzalmas, de a (hullámoptikában jártas) szakember első kérdése ilyenkor az, hogy milyen mélyek a Lyot teszten látható barázdák. Ebből már lehet RMS-t illetve Strehl veszteséget számolni.
A Lyot teszt bámulatosan érzékeny és nagyon látványos. És nagyon félrevezető. Érdekességnek jó, de szerintem egy jó késél teszttel ha szép a felület, az bőven elegendő. Az első tükröm késél teszttel is kissé rücskös volt, mégis jó képet adott.
Önmagában szerintem megtévesztő lehet ez a teszt, egy Ronchi teszt vagy Foucault teszt is kéne mellé, hogy reális véleményt lehessen mondani.

Egyébként ezekben a régi, egyszerű, jól bevált tesztelési módszerekben ez a szép: a lényeget meg tudják mutatni, hamisítatlanul.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.04. 21:18

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:34-kor.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2022.02.04. 21:35

Ha valaki veszi a fáradtságot és végigolvassa az egész storyt, kiderül megint nem volt igaz amit mondott, de nem Rohr.

A lencse úgy került az öreghez, hogy eleve nem adtak hozzá mérési jegyzőkönyvet ( ?! ), hozzáteszem akkor ez egy 12 000 EUR-ós műszer volt, tehát nem kínai kategória.
Ezért a tulaj bemérette. Persze azonnal kiderült, hogy az említett összekaristolásnak igenis van hatása az egész műszer teljesítményére, ugyanis a "gyári" szállított lencse Strehlje 84,7 % volt, ami nem rossz, de egy 12K-s triplet APO-nál ez konkrétan sz..
Akkoriban a cég 96 % minimum Strehllel reklámozta magát, odatéve hogy a tipkus az bizony 98 %, ezt ma már nem merik leírni, vajon miért...?

De hogyan állhatott ez a hiba egy ilyen értékű műszernél elő?
Szerintem vagy nem mérték meg, vagy hibás volt a mérés, arra még csak gondolni se jó, hogy tudtak róla és így adták el.
Bármelyik az igaz, ez így nagyon gagyi...

A hiba feltárása után először a szállításra fogták a hibát, majd cserelencsét ajánlottak, végül javításra visszaküldték.
A javítás után a Strehl 97,1 lett, tehát NEM IGAZ, hogy nem volt komolyabb hatása az említett karistolásnak a műszer összteljesítményére !
Rohr ekkor is jelezte, hogy ugyan látja a javulást de a lencse még most is hibás és kellene egy újabb javítás utáni mérés.

Hát most erre mit lehet mondani, nem ezt várnánk ekkora összegért, mert hogy polírozni nem tudott akkor az tisztán látható.

Végezetül ide teszem a javítás előtti (bal oldali kép) és utáni (jobb) állapotot. Ki ki ítélje meg maga. Szösszenetként ide teszem még, hogy ismert olyan hazai eset is ahol féltucat javítás után se lett jó a lencse és végül eladta tulaj.
CFF_APO160_55_Rohr_final.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.04. 21:56

.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:34-kor.
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.02.04. 22:31

Köszönöm mindenkinek, aki megpróbált "megvédeni"! Sajnos tudjuk, hogy semmi nem fog változni, de azért nagyra értékelem a szándékot... :-)

Szerintem ez a felületi érdesség dolog ennél több szót nem érdemel, főleg mivel azóta én is mindig jól megnézem a felületet ... de ez majd úgyis kiderül az ég alatt, amikor az érdeklődők kipróbálják a kis lencsét. Persze tudjuk, hogy ha az véletlenül nem lesz rossz, akkor jön majd a "kicsit a hülye is tud csinálni" szöveg, akkor majd csinálok egy nagyot és ha véletlenül az is sikerül, akkor "persze, magának bezzeg jót csinál, az ügyfélnek meg mindig csak szart". Ez már csak ilyen dolog ... lassan megszokom.

A weblapon megint találtam valami érdekeset (https://www.telescope-optics.net/chromatic.htm):

"Using glass of abnormal dispersion (i.e. significantly different from that in common-type glasses) for one of the elements, allows for the correction of secondary spectrum, with the only potentially significant form of chromatism remaining being spherochromatism."

Fordítással nem próbálkozom, de a lényeg, hogy speciális (ED) üveg használatával korrigálható a másodrendű színhiba és az egyetlen jelentős aberráció ami ezután megmarad, az a szférokromatizmus. A jó APO-nak tehát ez az egyetlen lényeges problémája.

Namost a Rohr-féle RC_index NEM veszi figyelembe a szférokromatizmust. Kizárólag fókusz-eltéréseket mér és ebből mondja meg, hogy mennyire jó APO egy lencse.

Az előző 2 bekezdést ha értő olvasással elolvassa valaki, akkor nagyot kell, hogy csapjon a homlokára. Milyen okos mérés az, ami a rendszer legnagyobb optikai hibáját NEM veszi figyelembe? Nos, ezzel én ezt a témát is lezártam. Ha valaki ennyiből még mindig nem érti, hogy miről beszélek, akkor felesleges tovább szaporítani a szót.

Vicces, de a következő bekezdés a weblapon viszont tévedés:

"Not every abnormal glass has dispersion differential strong enough to effectively eliminate secondary spectrum. In that case, it is only partly reduced; such objectives - along with those having secondary spectrum cancelled, but still retaining strong spherochromatism - belong to somewhat vaguely defined class of semi-apochromats."

Eszerint nem minden ED üveg képes a másodlagos színhiba teljes korrigálására, ezek az üvegek csak csökkentik ezt a hibát. Az ezekből épült lencséket (illetve azokat, ahol a másodlagos színhiba korrigálva van ugyan, de közben erős a szférokromatizmus) semi-APO-nak hívjuk.

Nos, az első mondat (matematikai értelemben) tévedés. A valóságban ha egy ED üveghez létezik olyan másik üvegtípus, amivel egyeznek a relatív parciális diszperziói, akkor MINDIG lehet tökéletes apokromátot építeni a két üvegből. Ebben az esetben még csak harmadik tag sem kell a lencsébe Az igaz, hogy ha az ED üveg csak "kicsit ED" (mint pl. az FPL51 vagy egyes régebbi KurzFlint üvegek) akkor ehhez relatíve hosszabb fókuszt kell használni. Ha nincs az ED-hez ilyen jól illeszkedő másik üvegtípus, akkor ezt "kikeverhetjük" két üvegből is, akkor 3 tag kell az apokromáthoz, azonban ez is mindig megoldható. Ezért léteztek már nagyon régen tökéletes apokromátok a Zeiss kínálatában, amikor még nem is létezett ED üveg. Viszont ezek F/20 körüli nyílásviszonnyal rendelkeztek, pont a fenti okok miatt. A modern ED üvegek NEM feltétlenül szükségesek a jó apokromát építéséhez, csak akkor, ha a lencsének fényerősnek is kell lennie meg apokromátnak is egyszerre.

Az állítás egyébként kis megszorítással igazzá tehető. Ha kiegészítjük azzal, hogy "egy adott átmérő és nyílásviszony mellett" akkor már igaz az állítás, hiszen kurzflint üvegből valóban nem lehet valódi apokromátot építeni pl. 15 centi átmérő és F/6 nyílásviszony mellett. Tudom, hogy ez szőrszálhasogatás, de az optika itt jelentős mértékben matematika, akkor viszont ennek megfelelő precizitással kell minden állítást megfogalmazni.

Egyébként a kis lencse pont az csinálja (majd, remélem) amit az idézet is megemlít: a másodlagos színhiba korrigálva lesz, de közben erős lesz a szférokromatizmus. Ebben az értelemben ez bizony "csak" egy semi-APO lencse lesz (és abban az értelemben is, hogy NEM teljesíteni az APO definíció követelményeit, csak közelíti őket ... hullámhosszonként több- vagy kevesebb sikerrel). Engem abszolúte nem zavar az, hogy a saját lencsém csak semi-APO lesz, ettől még nagyon is örömmel fogom használni. De ezt majd úgyis látja aki belenéz.

Ja, és pont a fentiek miatt tartom én is csacskaságnak azt, ha valaki lenézi a kéttagú (ED) APO lencséket. Többször leírtam már, hogy két tagból is lehet valódi apokromátot építeni, mint pl. az Astro-Physics Star 12 vagy a Takahashi FS sorozat lencséi is ilyenek, pedig csak két tagúak. Tudtommal a kínaiak is építettek FPL53 és Schott N-ZK7 üvegből 10 meg 12 centis ED lencséket és azok is lehetnek valódi apokromátok (feltéve, hogy valóban ez az üveg van bennük, a gyár csak annyit mond, hogy "Schott" ... de hát nyilván erre az üvegre gondolnak). Egy megfelelő üvegekből épített kéttagú lencse egyenértékű lehet egy triplet lencsével színkorrekcióra, csak ehhez valamivel hosszabb fókuszra van szüksége. Ha a fókusztávolság (mondjuk) 25-30%-os növelése nem probléma, akkor semmi gond nincs egy kéttagú lencsével. Ellenpéldaként viszont a Takahashi Sky90 egy nagyon fényerős, de kéttagú lencse. Na, ott már pontosan az történik, amit a weblapon írtak, itt olyan üveggel kombinálták az FPL üveget, ami csak részben korrigálja a longitudinális színhibát. Ha nem így tettek volna, a tagok belső görbületei kezelhetetlenül erősek lettek volna. De hát az optika törvényei mindenkire vonatkoznak...

GyP
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.05. 07:05

D.Laci írta:
2022.02.04. 16:15
Lovász András írta:
2022.02.04. 12:58
Az ED lencsés refraktorokat bóvlizni elég erős.
Szoja Kolléga fenti mondatát megerősíteni tudom. Volt szerencsém beletekinteni az ED refraktorába és tanusíthatom, hogy igen jó képe van.
...
:shock:
András, ezt el sem hiszem!
Neked tetszett egy lencsés távcső képe?
Mi jöhet még? :D

D.Laci
Miből gondoltad az ellenkezőjét?
Attól még, hogy az ár érték aránya számomra olyan amilyen, tetszhet a képe. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.05. 07:10

Anti_45 írta:
2022.02.04. 17:41
D.Laci írta:
2022.02.04. 16:15
Lovász András írta:
2022.02.04. 12:58

Szoja Kolléga fenti mondatát megerősíteni tudom. Volt szerencsém beletekinteni az ED refraktorába és tanusíthatom, hogy igen jó képe van.
...
:shock:
András, ezt el sem hiszem!
Neked tetszett egy lencsés távcső képe?
Mi jöhet még? :D

D.Laci
Azért én még emlékszem egy,nem is oly régi kijelentésére Andrásnak,ami valahigy így hangzott: "semmi bajom a refraktorokkal,nekem is van négy". :) ;)
Valóban. Abból 2 Zeiss, 2 távolkeleti. A vicces az, hogy főleg a 2 utóbbi van használatban. :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.05. 08:38

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára mizar 2022.05.01. 11:34-kor.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.02.05. 12:05

mizar írta:
2022.02.05. 08:38
gyulaipal írta:
2022.02.04. 22:31

Szerintem ez a felületi érdesség dolog ennél több szót nem érdemel, főleg mivel azóta én is mindig jól megnézem a felületet ... de ez majd úgyis kiderül az ég alatt, amikor az érdeklődők kipróbálják a kis lencsét. Persze tudjuk, hogy ha az véletlenül nem lesz rossz, akkor jön majd a "kicsit a hülye is tud csinálni" szöveg, akkor majd csinálok egy nagyot és ha véletlenül az is sikerül, akkor "persze, magának bezzeg jót csinál, az ügyfélnek meg mindig csak szart". Ez már csak ilyen dolog ... lassan megszokom.

GyP
Ez nagyon könnyen orvosolható. csak azt kell kiadni a kezünkből másnak, ami tényleg jó.

...
Ilyen egyszerű.
Főleg nem kevés pénzért.
A kritikát meg el kell tudni viselni, pláne ha van alapja.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.02.05. 13:16

D.Laci írta:
2022.02.05. 12:05
mizar írta:
2022.02.05. 08:38
gyulaipal írta:
2022.02.04. 22:31

Szerintem ez a felületi érdesség dolog ennél több szót nem érdemel, főleg mivel azóta én is mindig jól megnézem a felületet ... de ez majd úgyis kiderül az ég alatt, amikor az érdeklődők kipróbálják a kis lencsét. Persze tudjuk, hogy ha az véletlenül nem lesz rossz, akkor jön majd a "kicsit a hülye is tud csinálni" szöveg, akkor majd csinálok egy nagyot és ha véletlenül az is sikerül, akkor "persze, magának bezzeg jót csinál, az ügyfélnek meg mindig csak szart". Ez már csak ilyen dolog ... lassan megszokom.

GyP
Ez nagyon könnyen orvosolható. csak azt kell kiadni a kezünkből másnak, ami tényleg jó.

...
Ilyen egyszerű.
Főleg nem kevés pénzért.
A kritikát meg el kell tudni viselni, pláne ha van alapja.

D.Laci
Magam is így vélekedek . A legjobb fokmérője egy adott vállalkozásnak a reklamációk kezelése . Egyébként nekem eddig az jött le , hogy nem Pali csiszolja a lencséket , mégis az ő egója sérül miden reklamáció esetén .
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”