APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2022.02.05. 13:59

Végh Zoli írta:
2022.02.05. 13:16
Egyébként nekem eddig az jött le , hogy nem Pali csiszolja a lencséket , mégis az ő egója sérül miden reklamáció esetén .
Mondjuk egy lencsekészítő vállalkozás vezetőjeként, mégis kinek az egójának kellene sérülnie?
Az meg a másik, hogy az üzleti életben - mert ugye ez az, mert nem saját magának gyártja ezeket a lencséket - egy vállalkozás vezetőjének a saját hülyeségei miatt sérül-e az egója vagy nem az éppen nem érdekel kb. senkit.
Ha lencsét csiszol és gyárt az a vállalkozás akkor csinálja jól, mert különben jönnek a reklamációk és azok bizony kikerülnek a nyilvánosság elé.
Aztán persze meg lehet 3 km hosszú magyarázatokat irkálni, meg lefikázni a hibát kimérő optikust, de ha 84%-os Strehl-ű a lencse az igért 96 % helyett vagy éppen szinez a triplet APO mint esetemben, akkor jobb lenne csendben maradni és rájönni a hibák okaira inkább, mert ez hosszú távon nem tesz jót a biznicnek...
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.02.05. 14:07

Végh Zoli írta:
2022.02.05. 13:16
Magam is így vélekedek . A legjobb fokmérője egy adott vállalkozásnak a reklamációk kezelése . Egyébként nekem eddig az jött le , hogy nem Pali csiszolja a lencséket , mégis az ő egója sérül miden reklamáció esetén .
Egyértelműen én vagyok a felelős minden hibáért, mivel én rakom össze a lencsét, én csinálom az aszférikus felületet, beállítást, bemérést. Ez tény.

GyP
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2022.02.05. 14:21

Lehet már unjátok, de ma a lehető legjobbra feldolgoztam újra egy korábbi teszt Mars képemet, ami éppen az ominózus 200 mm-es CFF triplet APO és a mellette lévő - sokkal nagyobb átmérőjű, de mégis kommersz kereskedelmi terméknek számító átlagos minőségű Celestron C14 Edge HD-vel készült, ASI 462 MC kamerával, Baader RGB vágószűrővel és Astronomik ProPlanet 742 szűrő kombinálásával. A CFF képpel küzdenem kellett, hogy legyen valami felbontása is, mert nagyon csúnya a nyers kép.

Iszonyat színez a triplet APO, a sárga és kékes lila minden árnyalata előfordul benne, a felbontás is elmegy ezáltal. Ekkor döntöttem el, hogy ez a lencse és távcső nekem biztosan nem kell. Ugyanis ennyi pénzért elvárható a színmentes, kontrasztos, esztétikus bolygó kép. Pont azt nem tudta ami az APO-k lényege más gyártóknál. Ezért is hiteltelen ez a "szakember" és gyártás innentől nekem.

Mars_20201118_1830_1846UT_C14_CFF200mm_triplet_APO_ASI462MC_6C_RGB_PP742_CBO.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.02.05. 15:26

cbo írta:
2022.02.05. 13:59
Végh Zoli írta:
2022.02.05. 13:16
Egyébként nekem eddig az jött le , hogy nem Pali csiszolja a lencséket , mégis az ő egója sérül miden reklamáció esetén .
Mondjuk egy lencsekészítő vállalkozás vezetőjeként, mégis kinek az egójának kellene sérülnie?
Az meg a másik, hogy az üzleti életben - mert ugye ez az, mert nem saját magának gyártja ezeket a lencséket - egy vállalkozás vezetőjének a saját hülyeségei miatt sérül-e az egója vagy nem az éppen nem érdekel kb. senkit.
Ha lencsét csiszol és gyárt az a vállalkozás akkor csinálja jól, mert különben jönnek a reklamációk és azok bizony kikerülnek a nyilvánosság elé.
Aztán persze meg lehet 3 km hosszú magyarázatokat irkálni, meg lefikázni a hibát kimérő optikust, de ha 84%-os Strehl-ű a lencse az igért 96 % helyett vagy éppen szinez a triplet APO mint esetemben, akkor jobb lenne csendben maradni és rájönni a hibák okaira inkább, mert ez hosszú távon nem tesz jót a biznicnek...
Erre utaltam magam is , nem rizsázni kell , hanem kijavítani a hibát . A beszállító minőségi hibáit meg vele megszüntetni . Üzletről beszélünk , milyen üzletember az , aki mások hibáját takargatva a saját nevét teszi kockára ?
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.02.05. 15:32

gyulaipal írta:
2022.02.05. 14:07
Végh Zoli írta:
2022.02.05. 13:16
Magam is így vélekedek . A legjobb fokmérője egy adott vállalkozásnak a reklamációk kezelése . Egyébként nekem eddig az jött le , hogy nem Pali csiszolja a lencséket , mégis az ő egója sérül miden reklamáció esetén .
Egyértelműen én vagyok a felelős minden hibáért, mivel én rakom össze a lencsét, én csinálom az aszférikus felületet, beállítást, bemérést. Ez tény.

GyP
Ha szarul lett megcsiszolva , akkor az a lencsecsiszoló hibája , amit neki kell orvosolnia . Ha a kész lencse minőségbiztosítása a te munkád , akkor azt a részét meg neked kell biztosítanod , de könyörgöm ne akarjál már mindent elméleti rizsával megmagyarázni , ha ott vannak a mérési jegyzőkönyvek . Ezzel csak tovább rontod a helyzetet . Ebben az árkategóriában ez már nem elfogadható .
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.02.05. 16:15

Végh Zoli írta:
2022.02.05. 15:32
gyulaipal írta:
2022.02.05. 14:07
Végh Zoli írta:
2022.02.05. 13:16
Magam is így vélekedek . A legjobb fokmérője egy adott vállalkozásnak a reklamációk kezelése . Egyébként nekem eddig az jött le , hogy nem Pali csiszolja a lencséket , mégis az ő egója sérül miden reklamáció esetén .
Egyértelműen én vagyok a felelős minden hibáért, mivel én rakom össze a lencsét, én csinálom az aszférikus felületet, beállítást, bemérést. Ez tény.

GyP
Ha szarul lett megcsiszolva , akkor az a lencsecsiszoló hibája , amit neki kell orvosolnia . Ha a kész lencse minőségbiztosítása a te munkád , akkor azt a részét meg neked kell biztosítanod , de könyörgöm ne akarjál már mindent elméleti rizsával megmagyarázni , ha ott vannak a mérési jegyzőkönyvek . Ezzel csak tovább rontod a helyzetet . Ebben az árkategóriában ez már nem elfogadható .
Azt gomdolom, hogy Zoli kimondta a tutit... - a C14-es képe meg rohadt jó! :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2022.02.05. 17:13-kor.
Gyuricza István
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2022.02.05. 16:29

csak egy kérdés: meddig fogjátok még rágni ezt a csontot?
kicsit elvonatkoztatva a csillagászattól:
kamionosként rengeteg lerobbant nagyértékű, új autót látok europa utjain a leállósávokban, de mégsem követelik a tulajok a gyártó fejét ezüsttálcán. láttam már lángoló ferrarit, elpukkant bentley-t, de sorolhatnám a márkákat napestig.

amugy ha jól emlékszem valamilyen módón megoldódott ennek a távcsőnek a sorsa, tehát nem értem a dolgot: minek kell minden honapban legalább egyszer felemlegetni?
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: cbo » 2022.02.05. 17:08

popey37 írta:
2022.02.05. 16:29
csak egy kérdés: meddig fogjátok még rágni ezt a csontot?
kicsit elvonatkoztatva a csillagászattól:
kamionosként rengeteg lerobbant nagyértékű, új autót látok europa utjain a leállósávokban, de mégsem követelik a tulajok a gyártó fejét ezüsttálcán. láttam már lángoló ferrarit, elpukkant bentley-t, de sorolhatnám a márkákat napestig.

amugy ha jól emlékszem valamilyen módón megoldódott ennek a távcsőnek a sorsa, tehát nem értem a dolgot: minek kell minden honapban legalább egyszer felemlegetni?
Valószínűsítem, hogy ezek a mondataid máshogy néznének ki akkor, ha a kamionod alattad állna meg és ráadásul a kamion gyártója ezek után még hosszú litániákban adná elő, hogy elméletben ő mekkora "májer" kamiongyártó...
A dolgot még színezné, ha a kamionodat a saját nehezen megkeresett pénzedből kéne megvenned. Bocs ha tévedtem ebben.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.02.05. 19:55

popey37 írta:
2022.02.05. 16:29
csak egy kérdés: meddig fogjátok még rágni ezt a csontot?
kicsit elvonatkoztatva a csillagászattól:
kamionosként rengeteg lerobbant nagyértékű, új autót látok europa utjain a leállósávokban, de mégsem követelik a tulajok a gyártó fejét ezüsttálcán. láttam már lángoló ferrarit, elpukkant bentley-t, de sorolhatnám a márkákat napestig.

amugy ha jól emlékszem valamilyen módón megoldódott ennek a távcsőnek a sorsa, tehát nem értem a dolgot: minek kell minden honapban legalább egyszer felemlegetni?
Nem oldódott meg , a megrendelő visszakapta a pénzét ennyi . ( a lencse sorsa ismeretlen , mert Pali folyamatosan üres tubusról beszél , ami nála maradt ) A lentebb betett képpár meg nem éppen hízelgő egy dokumentált javításról .
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.02.05. 21:29

Végh Zoli írta:
2022.02.05. 19:55
Nem oldódott meg , a megrendelő visszakapta a pénzét ennyi . ( a lencse sorsa ismeretlen , mert Pali folyamatosan üres tubusról beszél , ami nála maradt ) A lentebb betett képpár meg nem éppen hízelgő egy dokumentált javításról .
Azt hiszem, egyes információk elfelejtődtek.

A lencse NEM lett megjavítva! A megrendelő visszaadta a lencsét, hogy behangoljuk a színkorrekciót, de nem várta meg a lencse elkészültét, hanem inkább visszakérte a pénzt. Vissza is kapta, a tubus összes költségével együtt. Ezért van egy üres tubusom otthon.

CBO úr tehát SOHA nem látott kész lencsét tőlünk! Egészen biztos vagyok benne, hogy ez soha nem is fog megtörténni.

De azt csak nem értem, hogy mi visz rá valakit arra, hogy ilyen "sárdobálást" indítson akkor, amikor semmilyen kapcsolata nincs (és nem is lesz) egy gyártóval. Senkinek nem furcsa ez?

Egyébként meg teljesen felesleges válaszolni ezekre a sárdobálásokra, mert ő soha nem válaszol. A beszélgetés alapja az lenne, hogy meghallgatjuk egymást és oda-vissza információt cserélünk. Itt az egyik fél csak sarat dobál és beszólogat, de SOHA NEM VÁLASZOL. Kb. húsz alkalommal próbáltam megkérdezni, hogy szerinte jól mérek-e az interferométerrel (azután, hogy az ő lencséjét bemérve 0,2% hibán belül a TMB gyári mérési jegyzőkönyvében levő Strehl-t mértem, amiről nekem azt mondta, hogy elveszett, de a mérés után "valahogy" mégis megtalálta). SOHA nem válaszolt. Ezután sem hiszem, hogy válaszolna. Márpedig akkor itt soha nem lesz párbeszéd, akkor viszont teljesen felesleges válaszolni a sárdobálásra, mert minden válasz csak olaj a tűzre. Csak figyeljetek:

Tisztelt CBO Úr!

Tisztelettel megkérdezném, hogy Ön mit gondol: én mérek jól az interferométerrel vagy Rohr úr?

Kérem válaszoljon!

Tisztelettel: Gyulai Pál

Ha majd egyszer válaszol, akkor elkezdhetünk normális ember módjára valamiféle párbeszédet.

Ha (sokadszorra) sem válaszol és ezt a közösség elitéli, akkor esetleg megpróbálhatunk úgy beszélgetni, hogy figyelmen kívül hagyjuk a fejünk felett szálló sárdarabokat.

Ha viszont senki nem érzi úgy, hogy CBO úrral bármiféle gond lenne, akkor valószínűleg velem van gond, azaz én megyek szembe a forgalommal az autópályán. Akkor elmegyek valamiféle terápiára és majd ismét jelentkezem, ha az sikeres volt. :)

Tisztelettel,

Gyulai Pál
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”