Tartozékok, kiegészítők

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.01.09. 16:02

Sziasztok!
Továbbra is kérdés - hátha valaki segít :D - hogy a "harmatsapka" mennyire lehet segítségemre az utcai lámpák becsillanása ellen, ha már a pára ellen nem releváns.

Illetve egy másik kérdés: szeretnék eszkábálni a 150/750-es Bresser Newtonnak egy tárolóládát, amiben egyrészt biztonsággal tárolni tudom, másrészt mozgatható is (pl. télen ebben vinném ki temperálni), azaz nem egy száz kilós monstrum. Van valakinek valami jó "szabásmintája"? Googliztam pár ötletet, jellemzően rétegelt lemezből építik, ami nem tiszta nekem, hogy fektetett, vagy állított (tükörrel alul) kivitel felé menjek el illetve a kihuzat milyen pozícióban legyen, szabad-e ott alátámasztani stb.
Köszönöm.
Üdv: Frigyes
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: TZ » 2018.01.10. 08:22

Én az f3,4-et nem is tudom használni a hosszú, polifoam párasapka nélkül, mert különbenbelevilágít az utcai lámpa és semmit sem látok...
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2018.01.10. 10:37

TZ írta:Én az f3,4-et nem is tudom használni a hosszú, polifoam párasapka nélkül, mert különbenbelevilágít az utcai lámpa és semmit sem látok...

Köszönöm, gyanítom ez nekem is "létszükséglet" lesz, neki is állok fabrikálni egyet Attila és Imre által leírt nyílásszöggel.
Üdv: Frigyes
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: V. István » 2018.02.21. 21:47

Sziasztok!

Készítettem egy kisméretű páramentesítőt, amely akkuról táplálható. Egy processzor-hűtőbordát vettem alapul, amelyen van egy ventillátor is. A hűtőbordára egy banális szilíciumtranzisztor van szerelve, amelynek egyetlen szerepe, hogy melegítse azt. A hűtőnek csak egyik "kijáratát" hagytam meg, ahol a ventillátor által befújt, és felmelegített levegő távozhat. Ezt műanyag dobozzal megtoldottam, hogy irányt adjak a légáramnak. A többi három oldalt szigetelőszalaggal leragasztottam.
A tranzisztor munkapontja úgy lett megválasztva, hogy a leadott teljesítmény kb. 30 W legyen, amelyet egy 4 Ah-ás akku simán szolgáltatni tud összesen 20-30 percig akár.
Eddig a keresőtávcső objektívjén, és egy okuláron próbáltam ki. Reáleheltem mínusz néhány fokos hidegben, aztán a készülékkel eltávolítottam a homályosságot, kb. 3-4 perc alatt.
Mellesleg, jólesően melegíti az ember kezét is, használat közben :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.21. 22:47

Szellemes, tetszik. Jobb lenne valami, nem villannyal. Fiatalkoromban spirituszos katalitikus zsebi melegitőt csináltunk jégvitorlázáshoz. Szappanosdoboz méretü volt, órákig melengetett. Az nem lenne jó teleszkóphoz ? Alul van nyilás. Ma is használnak hasonlókat. Az enyém 3-4 centi átmérő kb. 10 cm hosszú fém pasztillatartó doboz volt fém szitaszövettel.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.02.21. 23:19-kor.
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: V. István » 2018.02.21. 23:16

Elgondolkodtam még egy olyan irányban, hogy egy öngyújtó lángja melegítené a radiátor sík oldalát, és valami áthajtaná a levegőt a bordák között. Feltétlenül a lángot külön kell választani az optikára fúvott levegőtől, hogy ne kerüljön abba égéstermék, pára. Egyelőre ejtettem ezt a megoldást, mert túl nehezen lenne kezelhető, főleg elgémberedett ujjakkal, és nem lehet éppen bármilyen pozícióban tartani, úgy mint a villamos változatot.
Még lehet esetleg olyasmi, hogy hősugárzás által melegedjen a kérdéses optikai felület. Mélyebben elhelyezkedő elemeknél, pld. segédtükörnél, nem látom, hogyan lehetne ezt érvényesíteni. A meleg levegőt viszont be lehet oda fújni.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.21. 23:23

Ez a katalitikus füstmentes és határozottan füt, a szitafelület határozza meg. Lángtalan. Akkori Ezermester ujságból csináltuk ki. Persze lehet gátja is ilyen felhasználáshoz, mert nem használják. Egyszerű, ismert dolog egyébként.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2018.02.21. 23:30-kor.
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: V. István » 2018.02.21. 23:29

Érdekes lenne, ha részleteket tudnék meg erről az elvről. Nem találkoztam még vele.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.02.21. 23:32

Google - KÉPEK (!) "katalitikus zsebmelegitő" talán.https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... FxYWGQ_vWQ https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... VZLdv51j1k ilyesmi, házilag készitve. Spirituszos, nem benzines volt. Majd holnap.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.02.22. 00:03

V. István írta:Készítettem egy kisméretű páramentesítőt, amely akkuról táplálható.


Ehhez mit szólsz?
https://www.kempingshop.hu/haztartasi-cikkek/elektromos-haztartasi-cikkek/utazo-hajszarito-12-v-os#prettyPhoto

(Ez is kis méretű, akkuról táplálható, és még esztétikusabb is...) :D
Egy hátránya viszont van: nem Te készítetted.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”