Tartozékok, kiegészítők

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.30. 22:37

A Newton-nál szerintem pláne számolni kell, mert a pl. 1 vagy 2 fokos látómező nyílásszöge a főtükörtől indul, ami a cső legalján van. Onnan pedig egy-két fok is nyílik szépen, mire a cső felső peremére ér...
Csöndben jegyezem meg, hogy a Newton-ra nem nagyon szokás - épp a cső fenekén figyelő tükör miatt - harmatsapkát tenni, merthogy ott maga a cső egy hosszú harmatsapka; inkább a front-oldalon szabadon álló segédtükör párásodása vagy lefagyása okozhat gondot,amin segíthet egy méretezett csőtoldat.

De ha már harmatsapkáról beszélünk, akkor az sokkal inkább a lencsés és katadioprikus rendszerekre kötelező felszerelés (de nem csak a pára és deresedés, hanem a kóbor oldalfények miatt is!!!), ahol a lehűlő párás levegőből azonnal a szabadon álló üvegre csapódik a pára. (Bár nálam pl. a kupola is megteszi harmatsapka helyett - de az objektív-fűtést így is be kell kapcsolnom szélsőséges esetekben.)

A kiszámolásához nem kell semmi ördöngös képlet, elég a tangens szögfüggvényt ismerni.
Pl. egy 2°-os maximális hasznos átmérőjű látómezővel rendelkező távcsőhöz készített kúpos csőnek 10cm-enként 2 x 100 x tan1°-ot (cca. 3,5mm-t) kell átmérőben bővülnie (vagy henger esetén a fény belépőnyílás átmérőjének a főoptikához képest minimum az így kiszámolt átmérővel nagyobbnak kell lennie).

Ehhez érdemes a főoptika átmérőjének még legalább 10-15%-át hozzáadni, hogy a meleg levegő csövön belüli feláramlása minél kevésbé rondítson bele a Kárpát medence fenekén egyébként is szar seeing-be. De a Newton-ok esetében ezt persze csak kellő önkontrollal szabad tenni, mert sok back-focus-t vesz el az okulár-kihuzatból.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.12.30. 23:21

Ha jól értem, akkor ha egy távcső látószöge 2 fok, akkor az elejére egy 2 fokban táguló falú tölcsért kell készíteni harmat ellen, és akkor az nem okoz hibát a látómező szélén sem. Ez lehet tetszőleges hosszú. Célszerű a távcső másik felére húzva tárolni, azaz a hossza annyi, amennyit rá lehet húzni. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.30. 23:33

Így van. Szerintem. ;)

De persze nem muszáj kúposnak lennie; lehet körhenger is, csak a belépő átmérője legyen az alábbiakban számolt kúpnak megfelelő méretű. Ebben az esetben egy gyűrű alakú közdarabbal kell az átmérő-különbséget áthidalni a csatlakozásnál a harmatsapka hátsó vége és a tubus külső átmérője között - ha szükséges.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.30. 23:58

Szerintem is segédtükör fűtés kell, ha nagyon párásodik.
Felesleges a harmatsapka.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.12.31. 00:06

Sőt lehet akár csonkagúla alakú is, a távcső vége felé eső részt tömítve, illetve hatszög, hétszög, nyolcszög alapú is, sőt ha még a szélső peremére teszel kis "harmatzászlókat", akkor az azon kicsapódó pára már nem tud a segédtükörre belülre kerülni, tehát akár három legyet is csaphatsz egy ütésre.... :lol: :lol: :lol:
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.31. 00:09

mizar írta:Szerintem is segédtükör fűtés kell, ha nagyon párásodik. ...


Valóban az a tuti szerintem is (én is azt használok a GPU-m lencséjén), de eléggé macerás a harmatsapkához képest, azt azért valljuk be...

Szerintem érdemes lehet először egy 25 forintos harmatsapkát összetűzni és kipróbálni pl. fekete isolier habból, aztán, ha kevés, akkor beleállni a fűtésbe.

Fűtéshez viszont mindenképp szabályozott (hőfok visszacsatolt) tápot célszerű használni, de az meg még drágább. Sajnos.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.12.31. 00:09

Imre írta: a távcső vége felé eső részt tömítve,


De csak PUR habbal.
A cső elejét is lehet PUR habbal szigetelni, akkor egyáltalán nem párásodik. :lol:

(Na jól elvagyunk)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.31. 00:10

Imre írta:Sőt lehet akár csonkagúla alakú is, ... illetve hatszög, hétszög, nyolcszög alapú is, sőt ha még a szélső peremére teszel kis "harmatzászlókat", akkor ...


Látom, nálad már ma is Szilveszter van... 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.12.31. 00:13

Attila írta:
Imre írta:Sőt lehet akár csonkagúla alakú is, ... illetve hatszög, hétszög, nyolcszög alapú is, sőt ha még a szélső peremére teszel kis "harmatzászlókat", akkor ...


Látom, nálad már ma is Szilveszter van... 8-)


MDA
Szerintem már néhány perce az egész országban! :lol: :lol: Mit szólsz, milyen ötlet? :x
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tartozékok, kiegészítők

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2017.12.31. 09:14

Köszönöm a rengeteg választ.
Meg kell valljam, kissé meg vagyok most zavarodva, mint vasorrú bába a mágneses viharban. :mrgreen:
Lévén, mióta a Jézuska meghozta a newtont nem volt errefelé tiszta ég (no meg newtonom sem volt még) így olvasgattam (mintegy rákészülésként) a Stargazer fórumot. Ott sokan pörögtek ezen a témán, használják mind a becsillanás, mind páralecsapódás ellen newtonhoz. A newton párásodásával nincs tapasztalatom, fényszennyezéssel sajnos igen. Itt totál fényár van, gondoltam nem lenne rossz egy ilyen becsillanás elleni eszköz. Ha a párásodás nem annyira releváns, becsillanás ellen mennyi segítséget jelent egy ilyen?
A fûtés talán majd késôbb, bár ahhoz megvan a vezérlés még korábbról.
Addig is BUÉK! :D
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”