Csillagászati műszerek tárolása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.01. 20:46

Ez akkor is igaz lehet, ha a helyiség ahol tartósan tárolod magas páratartalmú, magyarul nedves.
Én a magam részéről nem hagynám kinn tartósan a műszert ponyvával letakarva.
Nagy hőingadozás, párásodás és por. Szerintem ez mindegyik ellensége a távcsöveknek.
Más ha valakinek van egy szuper kis tolható tetős csillagdája.

D.Laci

A meglévő 231 mm-es tükrösöm éveken át kinn volt a szabadban felállítva, ponyvázva az előző tulajdonosánál. Lényegében a műszer állaga nem romlott számottevően. Persze azért a rozsda csak úr, de felületkezeléssel meg lett fogva átmenetileg a tevékenysége. A hőingadozás csökkentve lett. A tubus felülete be lett vonva egy fényvisszaverő anyaggal és be lett ventilátorozva. Egyet értek veled, hogy a hőingadozás, pára, por mindegyike ellensége a műszereinknek. A letolható tetős csillagda is ki van téve mind három dolognak, csak kisebb mértékben jelentkezik. Minden féle képen nekem az eltolható tetejű kis csillagdában kell gondolkodnom, annál inkább is, mivel ezt a tubust négyen rakjuk fel a mechanikára egy egy észlelés előtt. A tengelykereszt kb. 190 cm magasságnál kezdődik. Nem egy szokványos, hordozható tubus, hogy a hónom alá csapom és ki be szaladgálok vele.

Mechanika & a tubus.jpg

231 mm-es tubus.jpg

Tubus másik oldala.jpg






üdv,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Sidius

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.10.01. 20:56

Szép darab, bár a Yolo formája nekem mindig idegen marad egy kicsit. Ettől függetlenül hamarosan már tapasztalat alapú megállapításaim birtokában lehet, hogy én is nekifogok egynek. (Nemsokára kipróbálhatok egy Yolot.)
Különben az optikák esetén a pára az akormátokra igazán veszélyes, azon belül is a légréses típusokra. De a jó bevonatok azért keményen ellenállnak mindenféle támadásnak, kivéve a kalapácsot, meg a karctűt, vagy egy ezekkel egyenértékű alkalmatosságot. :lol:
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2015.10.01. 21:03

Köszönöm mindhármótoknak!
Én is úgy gondoltam egyszerű józan ésszel, hogy ez volna a helyes eljárás. Lehet, hogy rosszul is emlékszem arra, hogy mit olvastam annak idején egy fórumon, még binokulár kapcsán, de emlékszem, hogy már akkor nem értettem a dolgot, ezért is kérdeztem most meg.
Köszönöm!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Artúr 2015.10.01. 21:07-kor.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2015.10.01. 21:06

Szia Gábor!
Szép darab ez a Yolo, gondolom Schné Attila alkotta.
Már az ellensúly önmagában megállná a helyét egy fitnessz teremben.
Elhiszem, hogy birkózni kell vele.
Megérdemelne ez a felszerelés egy kis házikót.
Gratulálok hozzá!

Egyszer ha van kedved egy arról szóló topicban szívesen olvasnék a tapasztalataidról ezzel a műszerrel.
Mik az erősségei, miben más a leképzése, mint a többi tükrösnek. Valljuk be ritka ez a kialakítás és érdekes, az irodalom is elég szűkszavú róla.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.01. 21:25

Szia Laci!

Ha lesz egy kicsit több időm és ráérek, írok róla néhány érdekességet, hogy milyen pozitív és negatív tapasztalatokat szeretem vele. Persze az első itthoni felállításnál, összeszerelésnél volt némi gond, probléma - majd agyon ütötte a nejemet a mechanika... de szerencsére résen voltunk, sikerült megakadályozni a műszer elborulását, a tragédia bekövetkezését.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.03. 12:09

Egy számunkra szokatlan kialakítású dologgal jelentkezett a Baader Planetarium, a MERLINO-val.
Minderről bővebben: http://www.baader-planetarium.de/news/baader_news.htm

üdv,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
kzn
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:37

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: kzn » 2016.02.04. 22:26

Szevasztok!
Néhány hete olvastam valahol, hogy a kereskedelmi forgalomban kapható macskaalom szilkagélt tartalmaz. Javasolták, hogy zokniba töltve , a kocsiba ülés alá rakva megakadályozza a szélvédő párásodását belülről. Bevált!! Hihetetlen mennyiségű párát képes megkötni, Épülő csillagdámba tegnap került ki a távcső, reggel a ponyva alatt csöpögött róla a víz. Most tettem a ponyva alá egy "zoknival" kíváncsi vagyok, reggel mennyire lesz párás a távcső.
Üdv Zoli
kzn
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.21. 21:37

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: kzn » 2016.02.05. 10:51

Bevált!! Csontszáraz minden, ami a ponyva alatt volt. Érdemes kipróbálni!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.02.05. 11:06

Ez nagyon jó ötlet.

Én szilikagéles gyöngyökkel teli kis zacskókat raktam a víz alatti fotózáshoz a gép búvártokjába. Sohasem párásodott. (Ilyenek vannak a cipős dobozban, elektronikai termékek dobozában, stb. Nem dobtam ki ezeket a zacskókat. Onnan is ismerhetők fel, hogy rájuk van írva: "Do not eat".)

Használat előtt mindig dehidratáltam ezeket egy jó meleg, de nem izzó főzőlapon. Azután jól zárható orvosságos dobozokban tároltam, amíg nem lett szükségem rá.

Távcsövekhez, csillagdához, kocsihoz nyilván a macskaalomnyi kiszerelés a megfelelő.
Artúr
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2015.07.14. 18:38

Re: Csillagászati műszerek tárolása

Hozzászólás Szerző: Artúr » 2016.02.05. 11:21

kzn írta:Bevált!! Csontszáraz minden, ami a ponyva alatt volt. Érdemes kipróbálni!


Több típusa van a macskaalomnak, ha jól tudom. Melyikről van szó?
Köszi!
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”