optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.08.13. 20:29

Janinak is elmeséltem anno ezt a sztorit. Arra számítottam, hogy vagy kinevet, vagy fogja a fejét. Egyiket se tette. Azt mondta rá, simán el tudja képzelni, hogy ez egy járható út.
Ezek a mikrokarcok az aluréteg vastagságának töredékei. Mint amikor finoman érintve végighúzzuk rajta a vattát. A mélysége nanométeres nagyságrendű, mégis szórja a fényt.
Újra mondom: a leképezés nem ment el.
Ez a befejező polír olyan finom, hogy az ember nem is érzi úgy, mintha polír lenne, hanem mintha tejfölt tapogatna.
Szerintem Végh Zoli tudja, miről beszélek...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.08.13. 21:16

Most komolyan , senki nem olvasta a Távcső Világa ezüstözésre vonatkozó fejezetét ? Abban az van , hogyha az ezüstréteg nem lett tökéletes , akkor a homályos foltokat polírozással el lehet tüntetni ill. az oxidáció miatti bemattult felületet polírozással lehet felújítani :roll:
Avatar
madg
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010.06.11. 22:03

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: madg » 2022.08.13. 21:28

Végh Zoli írta:
2022.08.13. 21:16
Most komolyan , senki nem olvasta a Távcső Világa ezüstözésre vonatkozó fejezetét ? Abban az van , hogyha az ezüstréteg nem lett tökéletes , akkor a homályos foltokat polírozással el lehet tüntetni ill. az oxidáció miatti bemattult felületet polírozással lehet felújítani :roll:
Az én 1941-es kötetemben nincs erről szó, sőt a foltok javítását újraezüstözéssel javítja. (Illetve azért eltelt majd 100 év, minden tiszteletem mellett is a Kulin idejében készült tükrök minősége, tűréshatára közel sincs a mai tükrökhöz / igényekhez. Nem véletlenül ajánlja az F/10 körüli tükrök készítését, ma nem is kapni ilyet...)
Üveggörbítő tanonc
Avatar
madg
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2010.06.11. 22:03

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: madg » 2022.08.13. 21:54

Lovász András írta:
2022.08.13. 20:29
Ezek a mikrokarcok az aluréteg vastagságának töredékei. Mint amikor finoman érintve végighúzzuk rajta a vattát. A mélysége nanométeres nagyságrendű, mégis szórja a fényt.
Ha finoman végighúzva a vattát, az karcokat okoz ( :shock: ), akkor mit tesz, ha még polírozod is? Én mikor parabolizálom a tükröt, gyakorlatilag 4 - 5 megfelelő irányú, hosszúságú, egyenletes, a felületre tökéletesen illeszkedő szerszámmal való húzás után mérek és rácsképet nézek, mert könnyen megszaladhat az ember és eltér az ideális parabolától.
Üveggörbítő tanonc
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.08.13. 22:14

madg írta:
2022.08.13. 21:28
Végh Zoli írta:
2022.08.13. 21:16
Most komolyan , senki nem olvasta a Távcső Világa ezüstözésre vonatkozó fejezetét ? Abban az van , hogyha az ezüstréteg nem lett tökéletes , akkor a homályos foltokat polírozással el lehet tüntetni ill. az oxidáció miatti bemattult felületet polírozással lehet felújítani :roll:
Az én 1941-es kötetemben nincs erről szó, sőt a foltok javítását újraezüstözéssel javítja. (Illetve azért eltelt majd 100 év, minden tiszteletem mellett is a Kulin idejében készült tükrök minősége, tűréshatára közel sincs a mai tükrökhöz / igényekhez. Nem véletlenül ajánlja az F/10 körüli tükrök készítését, ma nem is kapni ilyet...)
58-as kiadás 439 oldal , ;) 75-ös kiadás 640-641 oldal , 80-as kiadás 694 oldal
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.08.14. 06:44

madg írta:
2022.08.13. 21:54
Ha finoman végighúzva a vattát, az karcokat okoz ( :shock: ), akkor mit tesz, ha még polírozod is?
A vatta a FRISS alurétegen okozott karcokat. Több milliót.
Én a legalább 10 éves, "MEGKEMÉNYEDETT" aluréteget políroztam. Nem tudom eléggé hangsúlyozni: FINOMAN ÉRINTVE!!!
A TELJES felületet munkáltam, mindenütt egyenletesen.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.08.14. 10:01

Lovász András írta:
2022.08.13. 14:52
Akkoriban még nem volt divat a kvarcréteg, legalábbis nálunk biztosan nem. Ez sok apró mikrokarc volt, amik szórták a fényt; tele volt velük a frissen aluzott felület. A Posta hozta. Hogy mikor, kinél keletkeztek, nem tudom. Lehet, hogy a vatta okozta, amibe becsomagolták a tükröt (tipikusan az okoz ilyet). Egy biztos: keménység ide, keménység oda, ki tudtam szedni őket és a felület is és
Amúgy én szkeptikus vagyok a felület keménységét illetően.
1.Ha olyan kemény, akkor miért tudtam a karcokat egy lakk befejező polírral finoman érintve kiszedni?
2.Ha olyan kemény, miért nem szabad dörzsölni mondjuk körömkefével, aminek műanyag sörtéi vannak?
3.Ha olyan kemény, akkor miért van szükség a kvarcrétegre, ami levesz 2 értékes százalékot a reflexióból?...

Az tuti, hogy frissen aluzott tükröt nem postázgatok. Azt csak tubusban, a foglalatában vagyok hajlandó szállítani.
Ne légy szkeptikus András! Te is tudod, hogy az alu.oxid az nem más, mint a korund, ami a gyémánt után a legkeményebb anyag.
Megfelelő mennyiségben egy tenyérnyi korundot (zafirt) életed végéig súrolhatnál körömkefével.
Egy tükör esetén azért kicsit másról van szó. Az aluréteget a tükrön mi magunk tesszük tönkre a tisztításkor mégpedig a vízzel. Ha erős ellenfényben megnézünk egy aluzott tükröt, láthatjuk, hogy bizony apró lyukak vannak rajta. Mikroszkóp alatt ezek mérhető átmérővel rendelkeznek, pár mikronosak, kiváló műcsillag készíthető ezért belőle. (lásd. Rohr mérések.) A víz az ellenség tisztításkor. Ezeken az apró lyukakon bejut, segítünk neki áztatással és vattával, fellazítják az amúgy is instabil tapadást az üveg és az aluréteg között. A lyukak egyre nagyobbak lesznek és egyre több. Intenzív távcsőhasználat mellett hamar megadja magát a tükör. Az időtartam sok minden függvénye. Az aluzó mesterek több bűbájt is kikísérleteznek, hogy a tapadás minél jobb és összefüggőbb legyen. Ennek ellenére nagy optikai cégek is követnek el hibát, pl. az OO botrányos szitalyuggatott tükrei.
Nehéz eltalálni a megfelelő rétegvastagságot és a jó felületet.
Aki csak szekrényben tárolja a tükrét, annak örök életű a felület, hála az oxidrétegnek, ami ellenáll a levegőben lévő gázoknak és légnedvességben lévő vegyi anyagoknak. És itt molekuláris szinten (nem kisbalta) kell érteni az ellenálló képességet, mert nanométer vastag felületről beszélünk. Ki kell próbálni, több, fémtisztára polírozott anyagot betenni egy papírdobozba és ötven év múlva meg kell nézni, melyik hogyan változik. Az aluzott tükör olyan lesz, mint az új. De ehhez a réteghez legalább egy év kell amíg kialakul. Még én sem vártam ennyit a nagy Kutter tükrével, de 8 hónapot igen. Ezért tesznek rá kvarcréteget, mert akkor azonnal lehet a csap alá tenni, vattázgatni. A krómréteg ellenálóbb lenne, de sokkal rosszabb a fényvisszaverő képessége.
Az ezüst lenne a legjobb, de mai napig nem tudják rendesen megoldani, hogy ne oxidálódjon.
Viszont aki sűrűn használja kültéren a tükrét, annak tisztítani is kell, a poros bepárásodott tükrön vékony "cementréteg" alakul ki.
Sajnos nem tehetünk semmit, az aluzott tükör előbb vagy utóbb megkopik, tönkremegy. Aki intenzíven használja, az 8-10 évvel számolhat, aki ritkábban az nyilván tovább. Újra kell aluztatni, ez a megoldás.
A Távcső Világa könyvben benne van és benne volt a matt ezüst felület feljavítása políranyaggal. Tobe (ki tudja, mi van vele?) ezüstözés után úgy tudom használta is, és Berente Béla is.
A mikrokarcok, ha nem látszanak a Foucault képen akkor csak esztétikai hiba, ha látszanak, akkor az gond. Fényszóródást inkább a mikrobarázdák okoznak, ez csak Lyot teszttel látható.
Vattával és políranyaggal érintve a felületet nem olyan könnyű elrontani egy tükör felületét, még ujjal polírozva is kell a nyomóerő. Az esztétikai karcokat az alu. felületén eltüntethette valóban. Az, hogy jobb lett a felület vagy sem, mérés nélkül csak blabla blabla.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.08.14. 11:42

András kedvéért - ha már ilyen jó témát hozott fel- elvégeztem egy tesztet. A teszthez egy régi tükrömet használtam, ami védőréteggel ellátott felülettel rendelkezett. Fontos megemlíteni, hogy a védőréteg üvegszerű, így a refrakció a nyomatékosabb hatás és emiatt a mögötte lévő 90%-os alu elnyomja a reflexióból következtethető elváltozást a kvarc felületén. A kisérlet az volt, hogy a kemény oxid réteget vattával, vas-oxid használata mellett felpolírozom. Mivel készhezvételkor ezt a tükröt a vatta elintézte és még én is meg töröltem, így milliónyi pókháló-szerű karc keletkezett. Csináltam képeket is, de azokon a fenti elmélet fényében nem mutathattam ki, kivéve egyet!
Szóval a művelet: 3x4 perc, körkörös vattás polírozás, vas-oxid, víz és vatta használatával. A körkörös mozgás azért kellet, hogy az ebből származó ívelt karcok azonosíthatóak legyenek a meglévő egyenesek karcok mellett. Az első 2x4 perc után semmi sem tünt fel: a karcok is ott voltak, újak nem keletkeztek és a felület is maradt.
A harmadik 4-perc letelte után, szemrevétellel feltüntek a gondok: a felületen abban a sávban amiben dolgoztam, foltosodás lett látható. Valószinűsítem, hogy a változó lazaságú réteg néhol felkopott, de ennek ellenére a meglévő finom karcok ugyan ott voltak.
A teszteken nem volt kimutatható, mert az alurétek még mindig sértetlenül nagy százalékban reflektálva elnyomja az oxidréteg felületi hibáit, ami az első felület reflexiójából lenne látható. Végülis nem is szükséges, mert a szemrevételezésnél is jól látható hibák lettek, még akkor is, ha feltesszük, hogy fele karctól megszabadultam.
Néhány kép: előtte/ utánna...
DSC_2057~2.JPG
DSC_2073~2.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.08.14. 11:44

A foltok a tükrön
_20220814_104735.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.08.14. 12:10

gyuri17 írta:
2022.08.14. 11:44
A foltok a tükrön_20220814_104735.JPG
Védőréteg nélküli bevonatokról volt szó .
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”